עבור לתוכן העמוד
Menu

עבאס מנסה לסחוט את ישראל

בימים האחרונים עסוק עבאס בניסיון ליצור ספין תקשורתי כאילו הוא נתון ב"מצור" במוקטאעה ברמאללה, בתקווה להפעיל לחץ ולהביא לשינוי של תנאי השת"פ הביטחוני עם ישראל...

בימים האחרונים עסוק מחמוד עבאס בניסיון ליצור ספין תקשורתי חדש כאילו הוא נתון ב"מצור" במוקטאעה ברמאללה שהוטל עליו ע"י ישראל בדומה למצור שהטיל בזמנו ראש הממשלה אריאל שרון ז"ל על יאסר ערפאת באפריל 2002. כמובן שמדובר בספין שקרי, מחמוד עבאס יכול לנוע באופן חופשי וגם לצאת לחו"ל כל אימת שיחפוץ, אבל הוא צריך לעשות זאת בתיאום עם ישראל כפי שעשה במשך 12 שנות שלטונו וכפי שמחייב התאום הביטחוני עפ"י הסכם אוסלו.

אולם, מחמוד עבאס גזר על עצמו שלא לתאם עם ישראל את תנועותיו מכיוון שהוא הודיע על הקפאת כל הקשרים עם ישראל בעקבות משבר גלאי המתכות בהר הבית ובראשם הפסקת התיאום הביטחוני. המשבר בנושא הר הבית חלף אך מחמוד עבאס מסרב לחדש את התיאום הביטחוני עם ישראל  ומציב תנאים.

נושא התיאום הביטחוני בין שני הצדדים הוא נושא רגיש מאוד מבחינה פלסטינית, מחמוד עבאס הגדיר אותו לפני 6 שנים במילה "קדוש" וזכה לקיתונות של ביקורת. בגלל שיתוף הפעולה הביטחוני הואשמו הרשות הפלסטינית והעומד בראשה ע"י האופוזיציה הפלסטינית בשיתוף פעולה עם ישראל וכי הם "חברת שמירה" על ביטחון ישראל.

בעקבות המתיחות ביחסי הרשות הפלסטינית עם ישראל, העביר מחמוד עבאס החלטה במועצה המרכזית של אש"פ לפני כשנתיים על הפסקת התיאום הביטחוני אך לא מימש אותה. בשיחות סגורות התוודה יו"ר הרשות הפלסטינית כי המתין להזדמנות הנאותה לעשות זאת כדי שלא יופעל עליו לחץ בינלאומי וערבי, ההזדמנות הגיעה בעקבות משבר גלאי המתכות בהר הבית.

מהתבטאויות של בכירים פלסטינים עולה כי מחמוד עבאס מציב תנאים מדיניים וביטחוניים כדי להחזיר לקדמותו את שיתוף הפעולה הביטחוני עם ישראל. אחמד מג'דלאני, חבר הועד הפועל של אש"פ, אמר השבוע כי החזרת התיאום הביטחוני תלויה בהשגת "אופק מדיני" והכרה ישראלית בפתרון שתי המדינות.

מחמוד אל-הבאש,יועצו של יו"ר הרשות הפלסטינית, הציב בראיון שהעניק ב-8 באוגוסט לסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען", שבעליה מקורב למחמוד עבאס, את התנאים הבאים:

א. שטחי A בגדה צריכים להיות תחת שליטה מלאה של הרשות הפלסטינית, למרכזי השליטה של הרשות הפלסטינית תהיה הגנה משפטית ובינלאומית.

ב. סידורי ביטחון חדשים במעברי הגבול עם ישראל-במסוף הגבול בגשר אלנבי תהיה נוכחות פלסטינית בנוסף לנוכחות הישראלית-ירדנית.

ג. חופש תנועה מלא לאזרח הפלסטיני ללא תנאים או מגבלות.

ד. התחייבות ישראלית כי זכותה של הרשות הפלסטינית לשלוט על המעברים.

עבאס הכחיש כי הופעלו על הרשות הפלסטינית לחצים בינלאומיים או ערביים לחדש את התיאום הביטחוני עם ישראל, נראה כי ממשל טראמפ עסוק בבעיות של עצמו והנושא הזה איננו נמצא כרגע בראש מעייניו. גורם פלסטיני בכיר אחר, אמר לסוכנות הידיעות "מען" כי מחמוד עבאס מתנה את החזרת התיאום הביטחוני בחזרה למצב שהיה בגדה עד לשנת 2000, וכי ישראל חייבת להפסיק את הכניסות היומיות לשטחי הרשות הפלסטינית, לערים ולמחנות הפליטים, להפסיק את השימוש במסתערבים ואת מעצרם של חברי הפרלמנט הפלסטיני וילדים.

נכון לשעה זו, התיאום הביטחוני בין ישראל לרשות הפלסטינית מוקפא, הגנרל עדנאן דמירי,דובר מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית אומר כי מנגנוני הביטחון דבקים בהחלטות של מחמוד עבאס וכי החריג היחידי הינו תיאום בנושא חולים קשים מכיוון שמדובר בנושאים הומניטאריים.

בכירים ברשות הפלסטינית טוענים כי ישראל מפצירה בהם באופן בלתי רשמי לחדש את התיאום הביטחוני לאלתר אולם ההחלטה היא בידי יו"ר הרשות הפלסטינית. נראה כי מחמוד עבאס מנסה לסחוט את הלימון הזה עד לטיפת המיץ האחרונה ולשפר באמצעותו את התדמית השלילית שלו בעיני הציבור הפלסטיני.

גורמים בכירים בפת"ח אומרים כי מחמוד עבאס רוצה לנצל את המצב שנוצר כדי לסחוט את ישראל ולהחזיר לרשות הפלסטינית את הכבוד הלאומי שאיבד בשנים האחרונות. לדבריהם, מחמוד עבאס רוצה שישראל תכבד קטנה כגדולה, החל מ"הדגל הפלסטיני ועד הריבונות החוקית,הגיאוגרפית, המדינית והמנהלית של הרשות הפלסטינית".

כרגע הדברים מתנהלים במישור התקשורתי בלבד, ישראל שומרת על שתיקה ואיננה מחריפה את היחסים עם הרשות הפלסטינית. אולם, עפ"י גורם ביטחוני ישראלי בכיר, אם יצאו מפגעים מתחומי הרשות הפלסטינית לפיגועים נגד ישראל ומנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית לא ימנעו זאת, הדבר ייחשב להפרה חמורה של הסכם אוסלו וישראל תבצע מהלכים דרסטים בשטחי הרשות הפלסטינית לשמירה על ביטחונה.

לא מן הנמנע שמחמוד עבאס מאריך את המשבר כדי למשוך את תשומת ליבם של ממשל טראמפ ושל האיחוד האירופי כדי לנסות ולסחוט באמצעותם תמורה מישראל. מחמוד עבאס משחק באש מכיוון שאין בכוונתה של מערכת הביטחון הישראלית והדרג המדיני להיכנע לדרישותיו, במקרה הטוב ישראל תספק לו סולם קטן כדי שיוכל לרדת מן העץ הגדול שהוא טיפס עליו.

הגורם הביטחוני הבכיר הישראלי מעריך שבסופו של דבר תימצא הנוסחה שתאפשר את חידוש התיאום הביטחוני בין שני הצדדים, ישראל היא הצד החזק במשוואה ויש לה מנופי לחץ רבים על הרשות הפלסטינית, בינתיים היא לא מפעילה אותם.