עבור לתוכן העמוד
Menu

מתיחות ביחסי הרשות הפלסטינית עם ממשל טראמפ

פסימיות ברש"פ לקראת ביקור המשלחת האמריקנית בראשות ג'ראד קושנר במזה"ת. מחמוד עבאס נערך לעימות עם הממשל ומסרב להפסיק את הסיוע הכספי למשפחות המחבלים הפלסטינים.

פסימיות ברשות הפלסטינית לקראת ביקור המשלחת האמריקנית בראשות ג'ראד קושנר במזה"ת. מחמוד עבאס נערך לעימות עם הממשל ומסרב להפסיק את הסיוע הכספי למשפחות המחבלים הפלסטינים.

נראה כי ההערכה של בכירים בתנועת פת"ח כי מחמוד עבאס החליט להרים ידיים ממאמצי ממשל טראמפ להביא לחידוש התהליך המדיני בין הרשות הפלסטינית לישראל ולהתמקד בזירה הפנים-פלסטינית הולכת ומתממשת. יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס כינס ב-13 באוגוסט את הועד הפועל של אש"פ כדי לדון בכוונתו לכנס את המועצה הלאומית הפלסטינית (מל"פ) בחודש הבא, אך הדיון עסק גם בכמה נושאים אחרים ובהם אישור החוק לקיצוץ המימון לרשות הפלסטינית, שעבר בוועדת יחסי החוץ של הסנאט האמריקני ב-3 באוגוסט.

ועדת יחסי החוץ של הקונגרס אישרה לפני שבוע את חוק "טיילור פורס" הקובע שממשלת ארה"ב תקצץ בתשלומים שלה לרשות הפלסטינית כל עוד היא מספקת משכורות למחבלים שהורשעו בפעולות טרור ולבני משפחותיהם.

החוק אושר בוועדה בתמיכת כל הסנטורים הרפובליקנים וחצי מהסנטורים הדמוקרטיים והוא צפוי לזכות בתמיכה רחבה כאשר יובא בשבועות הקרובים להצבעה במליאת הסנט. למעשה, הועדה אישרה הצעת פשרה של הסנטור טים קיין שבמסגרתה תוקם קרן שבה יופקדו הכספים המיועדים לרשות הפלסטינית ואם אכן הרשות הפלסטינית תצליח להוכיח כי היא שינתה את מדיניותה הכסף ישוחרר לאחר שנה. הצעת הפשרה שאושרה קובעת גם כי משרד החוץ האמריקני יידרש לדווח לקונגרס מדי 180 יום על התנהלות הרשות הפלסטינית בכל הקשור לתמיכה בטרור.

ברשות הפלסטינית זועמים על האישור בועדת יחסי החוץ של הסנאט, גורמים ברשות הפלסטינית רואים בכך הצלחה גדולה לפעילות המדינית של ישראל בנושא. גם הטענות של שר החוץ האמריקני רקס טילרסון לפני כחודש כי הושגו הבנות בין הממשל לרשות הפלסטינית בנושא הזה מתבררות כעת כלא נכונות.

הועד הפועל של אש"פ נדרש בישיבתו ב-12 באוגוסט לסוגיה הזו והוא גינה בהודעת הסיכום שלו את החלטת הועדה לעניני החוץ של הסנאט. הועד הפועל, שבראשו עומד מחמוד עבאס, הודיע כי הרשות הפלסטינית לא תפסיק להגיש את הסיוע הכספי למשפחות ההרוגים והאסירים הביטחוניים וקבע כי "מדובר בהתנהגות פסולה שתשליך באופן שלילי על כל מה שקשור בזכויות הפלסטינים לחיים ולהגנה מפני ההפרות הישראליות".

בהודעת הוועד הפועל נאמר כי החלטת ועדת ענייני החוץ של הסנט היא ניסיון לסחוט ולהשיג בכוח ויתורים מדיניים מהפלסטינים וכי "אש"פ ימשיך לשאת באחריות הלאומית, המוסרית והומניטארית כלפי קורבנות הכיבוש  וקורבנות הטרור המדינתי והמתנחלים".

מחמוד עבאס מתייצב בגלוי נגד ממשל טראמפ בנושא מימון משפחות המחבלים הפלסטינים שנהרגו והאסירים הביטחוניים ומגדיר אותו כ"קו אדום". נוכח המבוי הסתום בערוץ הישראלי-פלסטיני מפגין יו"ר הרשות הפלסטינית עמדה קשוחה ללא רצון להיכנע לדרישות הממשל או להתפשר בנושא תשלום המשכורות  למשפחות המחבלים שנהרגו והאסירים הביטחוניים, ואולי אפילו נכונות לעימות בנושא ,ייתכן מתוך תקווה שהעמדה הזו תשפר את מעמדו ברחוב הפלסטיני.

פסימיות פלסטינית

היחסים בין ממשל טראמפ לרשות הפלסטינית החריפו מאז משבר גלאי המתכות בהר הבית. מחמוד עבאס סירב לפגוש את השליח ג'ייסון גרינבלט במוקאטעה ברמאללה והוא נאלץ להסתפק בפגישה עם צאיב עריקאת והגנרל מאג'ד פרג', ואילו חנאן עשראווי חברת הועד הפועל של אש"פ האשימה באמצעי התקשורת את השליח ג'ראד קושנר כי הוא איננו יכול להיות "מתווך הוגן" מכיוון שהוא מוטה לטובת ישראל.

הודעת הבית הלבן כי ישגר בקרוב למזה"ת משלחת רמת דרג, בראשות השליח ג'ראד קושנר, לצורך קידום התהליך המדיני התקבלה בפסימיות רבה בצמרת הרשות הפלסטינית. גורמים בכירים ברשות הפלסטינית אומרים כי מדובר בבזבוז זמן כל עוד ממשל טראמפ איננו מקבל את עיקרון פתרון שתי המדינות. מוחמד א-שתיה, חבר הועדה המרכזית של פת"ח אמר ב-12 באוגוסט כי הפלסטינים ממתינים לתשובה ברורה מהממשל האם הוא מסוגל לבלום את מתקפת ההתנחלויות של ישראל ולהביא להקפאה מלאה של ההתנחלויות בגדה ובמזרח ירושלים.

בכירי הרשות הפלסטינית מנמיכים ציפיות בקרב הציבור הפלסטיני מממשל טראמפ, האופוריה שאפפה בתחילה את מחמוד עבאס משיחת הטלפון שקיבל מהנשיא טראמפ וביקורו בבית הלבן מתפוגגת במהירות, אין עוד הצהרות אמריקניות על "פתרון היסטורי" או "עסקת המאה" ויו"ר הרשות הפלסטינית מתחיל לשוב לקרקע המציאות.

לכן, מחמוד עבאס חוזר לאסטרטגיית בינאום הסכסוך, הוא ינאם בחודש הבא בעצרת הכללית של האו"ם וינסה להניע מהלך של קבלת "פלסטין" לאו"ם במעמד של חברה מלאה. המאמץ העיקרי של מחמוד עבאס כעת הינו לכנס את המל"פ בחודש הבא כדי לקבל לגיטימציה מחודשת למעמדו כיו"ר ולאסטרטגיית בינאום הסכסוך, אין לו שום ציפיות ממשל טראמפ או ממדינות ערב העסוקות בבעיותיהן.