בלוגים

“המרגלים”: תעמולה אנטי-ישראלית ב-BBC

23/08/2012

זדמן לי לצפות באחרונה בפרק בסדרת הריגול “המרגלים”, The Spooks, של ה-BBC המגוללת את עלילות סוכני החרש הבריטים המהוללים של MI 5. הבעיה לא הייתה באיכויות הבימוי והמשחק אלא בתוכן. העלילה נסבה סביב הסכסוך הישראלי-פלסטיני, וליתר דיוק, העבודה המודיעינית מאחורי הקלעים להביא להצלחת מאמץ תיווך מטעם האו”ם בין משלחות מישראל ומאש”ף בלונדון.

הכול טוב ויפה אלא שהצופה התמים נחשף לתעמולה אנטי-ישראלית מרושעת נסתרת. הפרק מתחיל בפגיעת מטוס חיל האוויר בעזה והריגת 325 (!) אזרחים. הפעולה מחייבת מעשה תיווך, אלא שנציג האו”ם, שמוצג כפרו-ישראלי, מסכן את השליחות והסוכנות המהוללת נאלצת להדיחו מכיוון שהפלסטינים אומרים כי הם אינם מרוצים, ובכלל אם דיפלומט הוא פרו-ישראלי אז הוא מן הסתם מושחת ורודף אחר פרסום עצמי. כהצדקה להדחה מסבירים מפקדי היחידה לסוכנים רבי התושייה כי הפלסטינים רודפי שלום והישראלים עייפים מן הסכסוך, ולפיכך יש חלון הזדמנויות  להשיג פריצת דרך.

אלה הם המסרים שיוצרי הסדרה של ה-BBC מעבירים לצופים: טייסי חיל האוויר הם פושעי מלחמה, אין טרור פלסטיני אלא הפלסטינים שוחרי שלום, לעומת הפלסטינים שוחרי השלום הישראלים כבר “עייפים”, האו”ם הוא בעד ישראל ונגד הפלסטינים, וכצימוק – הקושי שמערים הצד הישראלי הוא שאינו מוכן לדבר עם חמאס, כאילו שחמאס משתוקק לדבר עם ישראל ורק העקשנים הרשעים האלה מתל אביב דוחים את היד המושטת לשלום של חמאס. אם כך מבינים ב-BBC את הסכסוך, מה הפלא שדווקא בבריטניה רוחשות כל התנועות לחרם ולהוקעת ישראל

אודות המחבר פינחס ענברי

פנחס ענברי, יועץ וחוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, עיתונאי ותיק ופרשן לענייני ערבים והמזרח התיכון. מחברם של מספר ספרים העוסקים בפלסטינים, וביניהם:The Palestinians: Between Terrorism and Statehood (Sussex Academic, 1996).
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 × 3 =