עבור לתוכן העמוד
Menu

"כוחות הים של איראן יהיו נוכחים בכל מקום שירצו"

מפקד חיל הים של איראן עונה לשר הביטחון בני גנץ: "נראה שהם (הישראלים) היו בשינה עמוקה והתעוררו מאוחר מאוד. הנוכחות שלנו בים האדום אינה דבר חדש", אמר אדמירל הצבאי אירני בתגובה.

מפקד חיל הים של איראן ,האדמירל שהרם איראני, התייחס לדבריו של שר הביטחון בני גנץ אודות הנוכחות האיראנית בים האדום ואמר כי כוחות חיל הים של המדינה יהיו נוכחים בכל מקום שתרצה או ימצא צורך בכך.

"נראה שהם (הישראלים) היו בשינה עמוקה והתעוררו מאוחר מאוד. הנוכחות שלנו בים האדום אינה דבר חדש", אמר אדמירל הצבאי אירני בתגובה.

הוא הוסיף כי המדינה בהחלט תהיה נוכחת לא רק בים האדום ובים התיכון, אלא "בכל מקום אחר שתרצה או תראה צורך".
"עברו שני עשורים שאנחנו כל הזמן נוכחים בחלק הצפוני של האוקיינוס ההודי, ואני צריך להזכיר לאדם הזה (גנץ) שזה לא נורא אם הוא ילמד קצת היסטוריה ויגדיל את הידע הצבאי שלו", אמר.

"חצינו את תעלת סואץ בשלושה שלבים, מה שאומר שלא היינו רק בים האדום אלא גם בים התיכון, ונהיה שם שוב", הוסיף.
בדומה למדינות אחרות, אמר אירני, לטהרן יש מערך אינטרסים בים, שהבסיסי שבהם הוא תמיכה בספינות המדינה, מכליות הנפט והמלחים העוברים בנתיבים ימיים בינלאומיים.

המו"מ על הגבול הימי: ההחלטה היא של חיזבאללה

כמובן, בכל הנוגע לסוגיית האבטחה, לכוחות הצי האיראני לא אכפת אם כלי השיט בסכנה הם איראניים או לא, וכי הם עסקו בלמעלה מ-276 מקרים של עימותים ישירים שמטרתם להציל ספינות מפני פיראטים או טרור ימי, שעליו זכתה הרפובליקה האסלאמית לשבחים ממוסדות בינלאומיים, הוסיף.

מפקד חיל הים הדגיש כי "איראן תמיד תשמור על נוכחות במים בינלאומיים כדי להבטיח את אבטחת ספינות המטען ומכליות הנפט שלה". הוא הצהיר כי "אספקת הביטחון הכלכלי של איראן בים היא המשימה החשובה ביותר של כוחות הצי", ו"איראן היא המדינה האזורית היחידה שמבצעת משימה כה גדולה באופן עצמאי בתנאי הסנקציות".

"המסר שלנו למדינות חוצות אזוריות ולא ידידותיות הוא שקיים מספיק כוח באזור שלנו, ואין הצדקה לנוכחותן במימי האזור הזה", הוסיף המפקד העליון.

הוא גם הדגיש כי אף מדינה לא העזה להתקרב למים הטריטוריאליים של איראן בשל הסמכות והנוכחות של כוחות הצי של איראן בים הפתוח ובאוקיינוסים.

"האינטרסים והמשאבים שלנו בים עצומים מאוד, ובכל מקום בו אנו חשים מאוימים, הצי שלנו נוכח. בשל הסמכות והנוכחות של הצי האיראני בים ובאוקיינוסים והניטור הרציף, אף מדינה לא העזה להתקרב לטריטוריאלי של המדינה מים", הדגיש האדמירל האחורי.
הוא הזהיר כי יש לשמור על ערנות מפני הקונספירציות שתכננו האויבים.

ב-6 ליולי פרסם סא"ל במיל. מיקי סגל, חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה ולשעבר ראש ענף איראן בחטיבת המחקר של אמ"ן את הדברים הבאים:

שר הביטחון הישראלי, בני גנץ, חשף בועידת ה"אקונומיסט" כי איראן הולכת ומבססת את נוכחותה הצבאית בים האדום "איראן מרחיבה את פעילותה התוקפנית באזור בכלל ובמרחב הים האדום בפרט ומתבססת בו צבאית, עם ספינות צבאיות שמפטרלות באופן חריג". הוא הוסיף, כי נוכחות זו היא "המשמעותית ביותר זה עשור ומהווה איום ישיר על המסחר, האנרגיה והכלכלה העולמית".

 

זמן קצר קודם לכן פרסם אתר אינטרנט המשקף עמדות נגד המורדים החות'ים הנתמכים על ידי איראן דיווח מפי "מקורות מיוחדים" כי ב-28 יוני הצליחו כוחות הביטחון הסומלים בבנדר בילה Bandar beyla)) לחוף הים הערבי, לתפוס שתי סירות עמוסות נשק שניסו המורדים החות'ים, בסיוע משמרות המהפכה האיראניים, להעביר לארגון הטרור הסומלי "חרכת אלשבאב אלמג'האדין ("אלשבאב").

על פי אותו דיווח הסירות, אותן הפעילו צוותים סומלים ותימנים, שייכות לאחמד מתאן, מבריח סומלי שהיה אחראי גם לפיגוע התופת בסומליה באוקטובר 2017 בו נהרגו למעלה מחמש מאות בני אדם. ההברחות מתבצעות מסומליה לתימן ובכיוון ההפוך מתימן לסומליה[1].

בהקשר זה בשנה שעברה (נוב' 2021) דיווח "ארגון היוזמה הבינלאומית נגד פשע מאורגן חוצה גבולות" The Global Initiative against Transnational Organized Crime כי משלוחי נשק שספקה איראן למורדים החות'ים בתימן מצאו דרכם לסומליה. חלק ממערכות הניווט בספינות שנשאו משלוחי נשק ויורטו על ידי חיל הים האמריקני הראו נקודות יציאה בנמל ג'אסק באיראן (בו פועלים חיל הים של משה"מ וחיל הים של איראן), נמל מוקלה בתימן המשמש להברחות תימן וסומליה. בין היתר נתפסו מאות רובי סער מסוג Type 56-1 (AK-56) ייצור סיני של הקלאצ'ניקוב הרוסי AK-47.[2]

בבמאי 2021 החרימה אניית המלחמה האמריקנית USS Monterey משלוח נשק, שמקורו ככל הנראה באיראן, ובו אלפי רובי סער, 52 רובי צלפים AM-50 Sayyad (גרסה איראנית לרובה הצלפים האוסטרי Steyr HS.50 שנמכר על ידי אוסטריה למשטרה האיראנית ומצוי גם בידי החמא"ס), כוונות אופטיות וחימוש חודר שריון לרובה הצלפים, טילי נ"ט מטולי רקטות RPG-7 ומקלעים קלים מתוצרת סין ובולגריה.קשרים בסומליה? חיל הים של משמרות המהפכה (IRGCN)שבצע את עיקר הפעילות הימית באזור המפרץ הפרסי הרחיב בשנים האחרונות את פעילותו המבצעית גם לאזורים נוספים בהם: הים הערבי, הים האדום והים התיכון. בחלק מפעילות המבצעית מסתייע חיל הים של משה"מ, הזוכה לעדיפות מבחינת הצטיידות, כח אדם ואימונים, בחיל הים של איראן (IRIN). שני חיילות הים משתפים פעולה סביב הסיוע למורדים החות'ים בתימן, חלק מהפעילות, בעיקר של חיל הים האיראני, מבוצע במסגרת המלחמה בפירטיות מאז 2008 והגנה על מכליות נפט וספינות מסחר איראניות באזור.

נוכחות חיל הים האיראני גברה מאז החלה הקואליציה בראשות סעודיה לפעול בתימן ב-2015 וקיים שיתוף פעולה מבצעי באזור בין שני חיילות הים, בעיקר בכל הקשור להעברת אמצעי לחימה לחות'ים בתימן והפגנת כח מול המצור שהטילה סעודיה על תימן.

עיקר הנוכחות של חיל הים של משמרות המהפכה באזור הים הערבי והים האדום היא חשאית, חלקה באמצעות ספינות אזרחיות מהן פועלים הכוחות לאיסוף מודיעין ולהעברת משלוחי נשק לחות'ים בתימן. ספינת מטען כזאת MV Saviz, נפגעה על פי דיווחים זרים על ידי ישראל במאי 2021 בים האדום מול חופי תימן[3]. הספינה שמשה ככל הנראה כבסיס צף קדמי ( forward base ship ) לפעילות השונות של משרות המהפכה באזור וככל הנראה כבר הוחלפה על ידי Shahid Roudaki ספינת מסחר שהוסבה לבסיס צף. בטקס השקת הספינה נכתב, כי היא מצוידת במערכות טילי קרקע אוויר, קרקע-קרקע , ציוד מכ"מ ומודיעין וכן כלי שיט מסוגים שונים, מסוקים ומל"טים[4].

 

הפעילות האיראנית באזור הים הערבי והים האדום מסתתרת מאחורי סיסמאות של המלחמה הבינלאומית בפירטיות, אך מנוצלת גם לפעילות מבצעית איראנית והברחות אמל"ח למורדים החות'ים בתימן, לסומליה ואף לארגוני הטרור הפלסטינים בעזה.

נוכח התגברות איום המל"טים יכולות ספינות מוסבות הפועלות בשירות חיל הים של משמרות המהפכה וחיל הים של איראן להפוך לפלטפורמות שיגור של מל"טים ושל סירות מהירות, סירות נפץ מהירות (מונחות GPS ולא מאוישות) נגד יעדים שונים בים התיכון ויתכן נגד אסדות הגז של ישראל. יכולות ימיות איראניות אלה משתלבות היטב בדוקטרינת הלוחמה הא-סימטרית האיראנית. חלק מיכולות אלה מופעלות הים נגד תשתיות אסטרטגיות בסעודיה וכוללות פגיעה במתקני נפט בים וביבשה וכן בספינות סעודיות הפועלות מול חופי סעודיה.

למרות הפגיעות הרבות שספגה איראן בפעילותה הימית באזור זה- פגיעות מסתוריות בספינות איראניות החרמת אמל"ח בספינות שמקורן באיראן- תמשיך איראן לפעול באזור במאפיינים דומים בתווך הימי ואך לשכלל את יכולות השיגור של מל"טים (לתקיפה ולאיסוף מודיעין) מפלטפורמות ימיות וכן להמשיך להעביר אמל"ח לבעלי בריתה באזור ולארגוני הטרור הפלסטינים וחזבאללה. הנוכחות האיראנית המוגברת ובעיקר של משמרות המהפכה, כנראה כוחות מיוחדים של כח קדס האמונים על סיוע לוגיסטי והפעלת טרור, עלולה להגביר את האיום על נתיבי מסחר ושיט בינלאומיים ולחזק את יכולת איראן לפגוע בספינות דוגמת הפגיעה במרסר סטריט MT Mercer Street מול חופי עומאן ביולי 20121. פיקוד המרכז האמריקני קבע, כי המל"ט שפגע בספינה והרג שני אנשי צוות יוצר באיראן (שני מל"טים אחרים ששוגרו לעבר הספינה החטיאו את מטרתם).

שיפור היכולות האיראניות בתחום הלוחמה הימית ושיגור מל"טים, ספינות מהירות וטילים מפלטפורמות ימיות נועד לשפר את היכולת המבצעית של איראן לפעול בלב ים נגד מטרות הן במסגרת הלוחמה ה-סימטרית והן כפיתוח יכולות תגובה אפשרית נגד ישראל על רקע המשך הפגיעות בנכסים ביטחוניים ויעידי גרעין באיראן.