עבור לתוכן העמוד
Menu

התקרית בצפון: לא להוריד את העין מן המטרה – התבססות איראן בסוריה

סא”ל במיל’ מיכאל סגל לאחר סיכול ניסיון הפיגוע בגבול לבנון: “הארגון נמצא במשבר ומנסה לשמור על הרתעה, ישראל לא תפסיק את סיכול משלוחי הנשק”

“המשוואה שחיזבאללה מנסה לייצר היא תגובה על כל פגיעה בפעילים שלו, אם זה בסוריה ובטח שבשטח לבנון, וזה כנראה מה שקרה היום”, כך אומר סא”ל (במיל’) מיכאל סגל, לשעבר ראש ענף איראן באמ”ן וכיום חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, בעקבות ניסיון הפיגוע בהר דב מוקדם יותר היום. על פי הדיווחים של דובר צה”ל, חוליית חיזבאללה זוהתה כאשר חצתה את הגבול וכוחות צה”ל פתחו לעברה באש, לפני שהמחבלים נמלטו בחזרה לשטח לבנון. לדברי סגל, “נסראללה חש צורך להגיב אחרי שאחד מפעיליו נהרג בתקיפה ליד דמשק, כדי להמשיך ולחזק את משוואת ההרתעה ולנסות למנוע מישראל לפעול נגדו ונגד אנשיו”.

 

הלוחמה הפסיכולוגית של חיזבאללה

להערכתך מדובר באירוע נקודתי?

 

“מבחינת הסבב הנוכחי יתכן כי מדובר באירוע נקודתי, אבל חשוב לציין שישראל תמשיך בכל מקרה לסכל את משלוחי הנשק מאיראן דרך סוריה לחיזבאללה, כך שיש סיכוי לא מבוטל שיתרחש אירוע נוסף בו פעיל חיזבאללה נפגע בתקיפות האלה, ואז שוב הארגון ישקול אם ואיך להגיב. לפי הדיווחים כרגע נראה כי חוליית המחבלים שניסתה לבצע את התקיפה לא נפגעה, כך שככל הנראה האירוע לא יתפתח לעימות רחב יותר. הפרשן איברהים אל-אמין מהעיתון ‘אל אכבר’ כתב השבוע שאם תהיה פגיעה באנשי חיזבאללה בלבנון התגובה תהיה קשה מאוד. אנחנו רואים כל הזמן משחק פסיכולוגי בין ישראל לחיזבאללה כאשר כל צד מנסה לייצב ולייצר הרתעה מול הצד השני”.

בחיזבאללה יסתפקו בתגובה כזו?

“צריך לזכור שלחיזבאללה היה חלון זמנים קצר להגיב על חיסול אחד מפעיליו בתקיפה שיוחסה לישראל בסוריה, לפני חג הקורבן שיחול בסוף השבוע הקרוב. נסראללה ככל הנראה לא רצה לגרום למהומות בלבנון לפני החג, כי גם ככה המדינה בכלל והארגון שלו בפרט נמצאים במצב בעייתי מול המשבר הכלכלי, שרבים רואים בחיזבאללה כאחד האחראים העיקריים לו”.

אתה רואה איזשהו שינוי במעמד של חיזבאללה בלבנון?

“באופן כללי המצב של חיזבאללה בלבנון לא מזהיר. הוא מנסה לשדר עסקים כרגיל בתקופה של משבר חריף, וחייב לשמור על היוקרה שלו מול האוכלוסייה בלבנון שרובה לא מצדדת בארגון ובמטרותיו. לכן המטרה החשובה ביותר של נסראללה הייתה שימור אותה משוואה מול ישראל, לפחות עד הסבב הבא”.

אולי ישראל צריכה לתת מכה קשה יותר לחיזבאללה במקום הסבבים האלה מדי כמה חודשים?

“לפי הבנתי הפעילות של ישראל ממוקדת כרגע בסיכול ההתבססות האיראנית בסוריה ובסיכול משלוחי הנשק לחיזבאללה. עד היום המדיניות הישראלית הייתה שעדיף לעשות זאת בשטח סוריה ופחות בשטח לבנון, וככה כנראה היא תימשך. כמו שציינתי מקודם, מה שחשוב להדגיש זו האפשרות שבמסגרת המשך התקיפות האלו גם אנשי חיזבאללה שנמצאים בשטח סוריה יכולים להיפגע, ואז נראה שוב את הארגון מנסה לשמור על משוואת התגובה”.

 

איראן: החל השלב האחרון בתרגיל הימי הגדול

 

מה הזווית האיראנית לכל האירוע האחרון?

“איראן כרגע נמצאת בעצמה במצוקה משמעותית, וכנראה שאינה חותרת להסלמה ולהחמרת המצב הקשה גם ככה של חיזבאללה בלבנון. המצב האזורי כולו מתוח מאוד בימים אלה, כפי שהיה ניתן לראות בתקרית בה נטען כי מטוסי F-15 אמריקניים טסו קרוב מאוד למטוס נוסעים איראני של חברת ‘מאהן’, המזוהה עם משמרות המהפכה ומעבירה לוחמים ואמצעי לחימה ללבנון וסוריה. איראן ככל הנראה לא תנסה להגביר את המתיחות וליזום עימות בגזרות השונות אבל בוודאי שתמשיך לנסות לצייד את חיזבאללה בטילים מדויקים למרות הסיכולים הישראלים, כחלק מהמאמץ לבנות את היכולת הצבאית של הארגון לקראת סבבי אלימות נרחבים יותר עם ישראל”.

פורסם באתר מידה.