עבור לתוכן העמוד
Menu

איראן: זוהה הגורם שגרם להפרעות החשמל בנתנז

משמרות המהפכה טוענים כי זוהה האדם שאחראי על נפילת החשמל • דובר משרד החוץ: ההודעה על פעולת הנקמה תבוא בקרוב • "יש לתת תשובות למשטר הציוני"

חשבון הטלגרם המזוהה עם משמרות המהפכה גועש ביממה האחרונה לאחר הפעילות שגרמה לנזק כבד במתקן הצנטריפוגת בנתנז, כך לפי דיווחים זרים.

לפי החשבון המזוהה עם משמרות המהפכה  זוהתה האדם שגרם להפסקת חשמל לאחד מהאולמות של מתחם העשרה של שאהיד אחמדי-רושאן (המתקן בנתנז) והוביל לשיבוש מערכת החשמל.

עוד נכתב כי ננקטים אמצעים הכרחיים לעצור את הגורם העיקרי להפרעה במערכת החשמל של מתחם נתנז.

הפיצוץ בנתנז: ישראל וערב הסעודית אשמים – לא נשאיר את המכה ללא תגובה

על פי הדיווח של הצוות הטכני שחקר את התאונה קבע גם כיצד הצליחו לשבש את מערכת אספקת החשמל, ומאז אתמול ננקטו סדרת צעדים הכרחיים להחזרת האולם הפגוע למעגל ההפעלה מחדש .

דובר משרד החוץ:  יש לתת תשובות שונות למשטר הציוני; פעולות מסוימות יינקטו באופן שלא פורסם

סעיד חטיבזאדה, דובר משרד החוץ, הגיב על הדברים שהתרחשו בנתנז ב-24 שעות האחרונות ואמר: “זה היה טרור גרעיני שהיה יכול להוביל לאסון הומניטרי, ויש לתת תשובות שונות למשטר הציוני. שר החוץ ומשלחתנו עוקבים אחר נושא זה והפעולות יוכרזו היום או מחר. פעולות מסוימות יבוצעו בדרך הבלתי מתפשרת ולעולם לא יתגלו”.

הוא הוסיף: ” הדרך שהמשטר הזה נוקט היא ברורה, ומה שאתה שומע מראש הממשלה של המשטר הזה שהוא יעשה כמיטב יכולתו לא להסיר את הסנקציות מעל איראן ושהם רוצים להשיג את מטרותיהם לפגוע בכיסי העם האיראני.

 

ישראל וערב הסעודית אשמים

מאמר פרשנות באתר ISNA המקורב לשלטון באיראן מגיב לראשונה לפיצוצים בנתנז ומפנה אצבע מאשימה לישראל וקושר את המהלך לתחיית השיחות בווינה.
לדברי ISNA “המשטר הציוני באירוע זה מגלה פזיזות רבה יותר, כאילו הוא מבקש שקולו ישמע בטהראן ובוושינגטון”.

עוד נכתב כי בעקבות הפיצוצים בנתנז ישנם בכירים במדינה הקוראים להפסיק את השיחות בווינה “באווירה כזו” וטוענים כי הפעולה תוכננה על ידי ישראל וערב הסעודית.

בטהרן התייחס אלי אכבר סאלחי, ראש ארגון האנרגיה האטומית של הרפובליקה האיסלאמית של איראן, לאירוע כ”טרור גרעיני”. באיראן מאוכזבים כי אין גינוי בינ”ל לפיצוצים הללו.

“הדיבורים על החזרת הסכם JCPOA לה מתנגדת ישראל מובילים לפעולה עצמאית ועימות של המשטר הציוני נגד איראן. לכן היא מאיימת בגלוי על איראן בפעולה צבאית או מכריזה בגלוי על פעולות הטרור שלה”, נכתב.

התמונה שמלווה את הכתבה באתר - הרמז נגד ישראל ברור
התמונה שמלווה את הכתבה באתר – הרמז נגד ישראל ברור

במאמר המערכת נכתב כי “למותר לציין כי באווירה כזו, השעיית השיחות על ידי איראן תהיה לא יותר ממה שמבקש נתניהו ובני בריתו, כולל ערב הסעודית, שהחלו לפעול גם מול מועצת הביטחון, פעולה שהמשיכה בחיסולו של פחריזאדה, בפעולות חבלה נגד ספינות איראניות ומתקני הגרעין”.

בסיום המאמר הוצגה העמדה והניתוח בטהראן של המצב הנוכחי: “הרפובליקה האיסלאמית של איראן הראתה בעבר כי היא אינה משאירה את מכות האויב ללא מענה, ומבצעים כמו בנתנז יקבלו מענה מכריע בזמן ובמקום הנכון. עם זאת, כרגע נראה כי מאמציהם והתעקשותם של זרמים פוליטיים מסוימים להפסיק את הדיפלומטיה והשיחות בווינה הם למעשה מלכודת לציונים, שמטרתם לחסום את נורמליזציה של יחסי איראן עם העולם, להפחית את הלחץ הכלכלי המשך פרויקט בניית הביטחון מאיראן.”

בתוך כך, אמר הבוקר (שני) שה”ח זריף לסוכנות הידיעות רויטרס כי ישראל היא אחראית לחבלה במתקן בנתנז ואיים ב”נקמה נגד הציונים”.