עבור לתוכן העמוד
Menu

איראן: החל השלב האחרון בתרגיל הימי הגדול

היום האחרון של תרגיל "הנביא הגדול 14" החל היום • אתמול פרסה איראן את נושאת המטוסים הדמה שלה

ברקע המתיחות מול ארה”ב והמתיחות מול ישראל וגל הפיצוצים האחרון שפגע ככל הנראה קשות בתכניתה גרעין האיראנית, החלו היום (שלישי)  משמרות המהפכה באיראן  את השלב האחרון בתרגיל צבאי רחב היקף בדרום איראן, כולל במפרץ הפרסי ובמצר הורמוז.

 

דובר משה”מ מסר כי השלב האחרון ששמו “Payambar-e Azam 14 (The Great Prophet)”,, החל הבוקר (שלישי) במחוז הורמוזגן הדרומי, בחלקו המערבי של מיצר הורמוז והמפרץ הפרסי. 

התקרית בצפון: לא להוריד את העין מן המטרה – התבססות איראן בסוריה

התרגיל המשותף, כולל כוחות מחיל הים של IRGC וכוח החלל של IRGC כולל פעולות קרקעיות, אוויריות, ימיות וחלליות.

השלב האחרון של התרגילים כולל פעולות משותפות על ידי יחידות טילים, כלי שייט ומל”טים מחיל הים של IRGC ויחידות טילים, מז”לטים וראדארים של חיל האוויר .

לפי אתר “תנסים” אנשי הצבא המשתתפים במשחק המלחמה מבצעים פעולות התקפיות באמצעות טילים, מל”טים וכלי שיט, פעולות הנחת מוקשים וטקטיקות במטרה לתרגל פגיעה וניתוק קשר עם אויב, הפעלת טילים באמצעות מסוקים ושגור טילי חוף לים.

תמונות לוויין שצולמו על ידי הלוויין ‘נור’ (קליל) האיראני מתוצרת עצמית, ששוגר לחלל באפריל שימשו כדי לבצע הערכת ממצב של התרגיל.

גורמים איראנים הדגישו שוב ושוב כי המדינה לא תהסס לחזק את יכולותיה הצבאיות, כולל כוח הטילים שלה, המיועדים לחלוטין להגנה, וכי יכולות ההגנה של איראן לעולם לא יהיו נתונות למשא ומתן.

הלוחמה הפסיכולוגית של חיזבאללה

אתמול דיווחנו כי כי איראן העבירה נושאת מטוסים מדומה לאזור מיצר הורמוז, על רקע המתיחות בין ארה”ב לבינה.  צילומי לוויין שפורסמו היום (שני), ככל הנראה מאותתים על כך שאיראן מתכנן קיומו של תרגיל אש חי ימי בקרוב.

תמונה ממקסאר טכנולוגיות שצולמה ביום ראשון מציגה תנועה של סירה מהירה אל עבר נושאת המטוסים המדומה ומבצעת לעברה ירי וזאת לאחר שנגררה מעיר הנמל בנדר עבאס.

כלי תקשורת ואנשי ממשל איראניים טרם אישרו כי נושאת המטוסים המדומה הוצאה למיצרי הורמוז. זו הפעם השנייה שאיראן מבצעת תרגיל ימי בירי חי על נושאת המטוסים המדומה. הראשון נערך ב-2015.

העתק דומה לנושאת המטוסים שלארה”ב הנימיץ של הצי השישי של ארה”ב הנוהגת להפליג לעיתים קרובות במפרץ. הנימינץ נכנסה השבוע לים התיכון בדרכה להחליף את נושאת המטוסים אייזנהאואר בים הערבי.

 

 

על המסלול של העתק ישנם רפילקות של 16 מטוסים, כך לפי תמנות הלווין. נראה כי כלי השיט אורכו כ -200 מטרים ורוחבו 50 מטר. גודלה של נימיץ האמיתית עומד על יותר מ -300 מטרים ורוחבו 75 מטרים.

תמונות הלווין של נושאת המטוסים הדמה של איראן // חברת מקסר
תמונות הלווין של נושאת המטוסים הדמה של איראן // חברת מקסר

בפברואר 2015 ביצעה איראן תרגיל ימי גדול בשם “הנביא הגדול 9”. במהלך התרגיל על נושאת המטוסים המזויפת נורו אש מקלעים ורקטות על ידי סירות מהירות. גם טילי קרקע ים כוונו לעבר הדגם.