עבור לתוכן העמוד
Menu

35-F לטורקיה: "צריך להיערך לכל איום"

בסוף חודש יוני צפויים בטורקיה להיערך בחירות לנשיאות המדינה, בחירות שהוקדמו לדרישתו של הנשיא המכהן, טאיפ ארדואן. הנשיא ארדואן מוצא את עצמו בתקופה לא פשוטה הן מבחינה פנימית כלכלית והן מבחינה מדינית ויש הרואים בהשתלחויות שלו בישראל לאחרונה כחלק ממערכת הבחירות. תא"ל במיל. יוסי קופרווסר, חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מעריך כי "שני הצדדים צריכים להיזהר בצעדים שלהם", זאת על רקע חילופי המהלומות והחזרת הנציגים הדיפלומטים ועל רקע הדברים של ארדואן אודות הנושא הפלסטיני.

"ארדואן נשאר למעשה הנציג האחרון במערכת המדינית המגן על החמאס. זאת מתוך האידאולוגיה המנחה את מפלגתו , האידאולוגיה של "האחים המוסלמים", אומר קופרווסר. אבל להערכתו של קופרווסר הוא עדיין לא רוצה לשבור את הכלים.

"אנחנו צריכים להיות ערוכים לכל תרחיש אפשרי בעולם", אומר קופרווסר על רקע הידיעות כי בארה"ב מתקיים דיון על מכירת מטוסי 35-F לטורקיה. יש לציין כי בקונגרס עדיין נערך דיון בנושא לאור ההתנהלות של ארדואן מול ארה"ב ומול נאט"ו. להערכתו של קופרווסר המהלך לא יצא לפעול בסופו של דבר. את ארדואן מתאר קופרווסר כ"אויב שאינו בעין", וזאת משום שלדבריו לאור המתיחות עדיין טורקיה היא חברה בארגון נאט"ו ואינה רוצה במלחמה ישירה מול ישראל.

מטוס ה"אדיר" מעל שמי ביירות

מטוס ה"אדיר" מעל שמי ביירות
מטוס ה"אדיר" מעל שמי ביירות

בארץ רעשו הרוחות לאחר שמפקד חיל האוויר הציג בכנס את הצילום של מטוס ה"אדיר" הישראלי מעל שמי לבנון. לדבריו של קופרווסר מדובר בהצגה של המערכת הביטחונית הישראלית במטרה להוכיח עוד יותר וביתר שאת בזמן זה, את ההרתעה הישראלית הן בתחום האווירי והן בתחום המודיעיני. "האויב שלנו לא מפסיק לחשוב על דרכים לעקוץ את העליונות הזו. מטוס "האדיר", הוא דבר שכל הצדדים באזור לוקחים בחשבון כאשר הם חושבים איך לעקוף את היכולות הצבאיות של צה"ל , אומר קופרווסר.