עבור לתוכן העמוד
Menu

שחרור 4 החטופים: "ניתן וצריך למנף זאת בתזמון הנוכחי"

 

במבצע במחנה הפליטים נוציראת שבמרכז הרצועה, לוחמי ימ"מ חילצו בשבת האחרונה את החטופים נועה ארגמני, שלומי זיו, אלמוג מאיר ז'אן ואנדרי קוזלוב בעודם בחיים. מצבם הרפואי תקין והם הועברו מיד להמשך בדיקות רפואיות במרכז הרפואי ‘שיבא׳ תל השומר. אך למרות הבשורות המשמחות, במבצע נפל לוחם ימ"מ ארנון זמורה ז"ל.

בראיון לתוכניתה של איילה חסון בתאגיד השידור הישראלי, כאן 11, בירך תא"ל (במיל') יוסי קופרווסר, חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה: "אני מקווה שנשמע בשורות משמחות נוספות בהמשך השבוע". הוא המשיך ואמר: "בראש ובראשונה, המסר של המבצע הוא שזו ישראל שאנחנו רוצים לראות. לצורך זה קמה מדינת ישראל – להגן על העם היהודי לאורך זמן וזו דוגמה שהיא מסוגלת לממש את ייעודה". לדבריו, ההבדל בין מה שקרה ב-7 באוקטובר למה שקרה היום מורמם את הנפש ומשדר לסביבתנו – ישראל לא איבדה את יכולותיה והיא יודעת לחזור לעצמה.

תא"ל קופרווסר, לשעבר ראש חטיבת המחקר באמ"ן, הוסיף כי המידע על הימצאות החטופים בשטח הגיע משברירי מידע ממקורות שונים: "מכל המקורות מגיע מידע ונבנית תמונת מודיעין, אך בסופו של דבר דרוש המידע הפרטני על נהלי השמירה ומה שקורה בכל אחת מהדירות בהן נמצאו החטופים. המודיעין כאן ממש מדהים, אך גם תהליך קבלת ההחלטות לא פשוט ומעורר השראה. הייתי מעורב במבצע או שניים כאלה, ואני יודע שחייבים להתכונן לכך מראש כדי לתת מענה למצבים בעייתיים שקורים ברגע האחרון". 

לדבריו, העובדה שצה"ל נמצא בתוך עזה סייעה משמעותית בימים שקדמו למבצע. "היכולת לקדם את הכוחות לפאתי נוסיראת הייתה חיונית ביצירת היכולת להגיע אל היעד בזמן הקצר ביותר ולהשלים את הפעולה הזו בשני המוקדים בו זמנית. בימים האחרונים, הפעילות בפאתי נוסיראת תרמה משמעותית להצלחת המבצע", טען תא"ל (במיל') קופרווסר.

בסיכום דבריו, התייחס החוקר הבכיר לאפשרות להרחיב את ההישג למרחבים נוספים: "ניתן וצריך למנף זאת בתזמון הנוכחי. ככל שאתה מרגיל את המערכת שאתה נמצא בשטח, כך ניתן ליצור את התשתית הקרקעית שמאפשרת לך לפעול בצורה הזו. צריך להמשיך ולהגביר את הלחץ על חמאס ברפיח ובמקומות נוספים. צריך להיות ברור שישראל ניצחה ומוטטה את המסגרות הארגוניות הלוחמות של חמאס. זה יתאפשר כשחמאס יבין שהוא הפסיד את המערכה הצבאית וגם איבד את השלטון בעזה. רק אז ניתן יהיה לגשת ולטפל במערכה בצפון".