עבור לתוכן העמוד
Menu

קופרווסר: “יהיו עוד אירועים מסוג זה”

תא”ל במיל. יוסי קופרווסר, חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה ולשעבר רח”ט המחקר של אמ”ן בראיון ל”כאן מורשת” בעקבות התקרית אתמול בצפון.

להערכתו של קורפווסר, האירוע בהר דב, שבו ככל הנראה ניסה כוח של חיזבאללה לחדור לשטח ישראל כדי לבצע פיגוע נקם ונהדף, הוא רק ציון דרך אחד במערכה המתמשכת בין ישראל לבין איראן וחיזבאללה על עיצוב המציאות בלבנון ובסוריה. זאת, כחלק מהעימות סביב מעמדה של איראן ויכולתה לשוב ולהתקדם לקראת הצטיידות בארסנל גדול של נשק גרעיני, כפי שהבטיח לה הסכם הגרעין שעליו חתמה עם המעצמות ב־2015. המערכה עוסקת ביכולתה של איראן לשפר את דיוק הרקטות שבידי חיזבאללה, כדי להעצים את יכולתו לפגוע בישראל ולהרתיע אותה ואת ארה”ב מלפעול נגד תשתיות הגרעין האיראניות.

המרכז לזכויות אדם בסוריה: מתחילת מאי – 60 הרוגים מפעולות של ישראל

במסגרת הפעילות המיוחסת לישראל בסוריה לטרפוד מהלכי איראן וחיזבאללה, נהרג פעיל בדרג בינוני של הארגון. הדאגה שמא היעדר תגובה מצדו למהלך כזה תתפרש כהשלמה עם חופש הפעולה של ישראל בסוריה חייבה את חיזבאללה להגיב כדי לשמר את מה שנתפס בעיניו כמאזן הרתעה. מכיוון שנכשל (או שלטענתו כלל לא ניסה), סביר שינסה שוב במועד אחר. זאת, אף שבשנים האחרונות העימות כולו, ובכלל זה המערכה נגד חיזבאללה ואיראן בסוריה ובלבנון, מתנהל כשיריבי ישראל סובלים ממצוקה גוברת והולכת.