עבור לתוכן העמוד
Menu

קופרווסר: אירופה מתעלמת מנוכחות ה"אחים המוסלמים"

נושא ההגירה הוא נושא חשוב ביותר, הוא רגיש וקשה שלא "לדרוך על אצבעות" כאשר אתה מתבטא בו ולכן אנסה לעשות זאת למרות שאני לא איש כזה.

אני מבקש לדבר כמובן על ההיבטים הביטחוניים של נושא ההגירה ובעיקר על האוכלוסייה המוסלמית בה. באירופה ישנה נוכחות של אוכלוסייה קיצונית מוסלמית. חלקה הגיעה מגלי המהגרים של שנת 2015 וחלקה נולדה וגדלה בתוך אירופה. ההגירה מבחוץ, דוגמת ההגירה של שנת 2015 , מזינה את הקיצונים בתוך אותה אוכלוסייה.

ארגונים קיצוניים מנצלים את גלי ההגירה כמו דאעש על מנת לעזור לאנשיה לחדור אל לב היבשת ולהקים בה תאי טרור. אירופה כבר חוותה את עניין זה עם שני המרוקאים שתכננו פיגועים ברחבי היבשת.

מאז אותם פיגועים נעשו פעולות רבות על ידי שירותי המודיעין של אירופה אבל לא מספיק כדי לנסות ולהתמודד עם הבעיה.

הבעיה השנייה, גם היא ידועה – החוזרים. אותם אנשים "לוחמים" החוזרים מהאזורים של דאעש לאחר שהמירו את דתם, השתתפו בלחימה וספגו את האידאולוגיה של הארגון הקיצוני וכעת לאחר תבוסתו והתפזרותו ברחבי היבשת הם מבקשים לחזור לבים ומהווים איום בטחוני.

ישנה אוכלוסייה שהיא קיצונית ראילסטית – כזו שמבקשת להחיל את חוקי השריעה על אירופה, אבל מבינה שכעת זו לא העת והיא ממשיכה לפעול להגיע אל היעד.

וישנה אותה אוכלוסייה שפשוט מבקשת חיים יותר טובים. רובה הגיע לפי גלי ההגירה של 2015, לאחר שהבנו במזרח התיכון כי ארה"ב נתנה אישור לאיראן להשתלט על המזרח התיכון והם הבינו כי לא יכלו להתקיים במקום כזה ומבקשים מקום אחר לגור בו. אותם מהגרים הם בעיקר מסוריה וחלקם אף אנשי "האחים המוסלמים" שלא הצליחו לחיות תחת אסד ותחת דאעש ונמלטו מן המדינה.

רבים מן המהגרים עוברים תהליך של הקצנה באירופה. חלקם עושים דרך ארוכה יותר, תחת הכרה שזו לא העת וחלקם מנסים לקדם אותה. הטעות היא של הממשלות המערביות המתייחסות אל אנשי "האחים המוסלמים" כנציגי הקהילה המוסלמית ומולה היא מקיימת את הדיון.

באירופה פועלים מספר ארגונים גדול תחת מטריה אחת של "האחים המוסלמים" הן במישור הפננסי והן במישור החינוכי. הם אינם מציגים עצמם כחלק מן "האחים המוסלמים" אבל הם כולם קשורים לארגון הראשי הממומן על ידי אנשי "האחים". הממשלות המערביות חושבות כי הדרך להגיע לדון עם האוכלוסייה היא דרך אותם ארגונים ועל ידי כך מעלמים מהפעילות שלהם.

במסמך הרשמי שלנו שמנו לב כי בגרמניה, צרפת ובריטניה לפי דוחות רשמיים פועלים אלפים כארוגני טרור קיצוניים. זה אמנם לא הרבה אבל מדובר במספר שמהווה בעיה לשירותי הביטחון של אותן מדינות.

דרך נוספת היא החינוך ובתי הכלא שמהווים כר פורה הקצנה של אותם אנשים.

מה ניתן לעשות?

יש לשפר את יכולת ההתמודדות של המודיעין באירופה – המחשבה כי אותם מהגרים ישתלבו בתוך האווירה התרבותית שלאירופה אינה נכונה.

כמו כן על אותן מדינות לתמוך במאבק בקיצונים במדינות המקור.