עבור לתוכן העמוד
Menu

נאום מנסור עבאס לרגל רמדאן: משמעויות בשאלת גינוי הטרור

מוחמד מג'אדלה, ראש חטיבת החדשות ברדיו נאס, פרשן ערוץ 12 ובעל טור שבועי בגלובס, דיווח כי יו"ר מפלגת רע"ם מנסור עבאס גנז נאום מפייס בעברית ובערבית בשל ביקורת מתוך התנועה האסלאמית וצילם גרסה "מאוזנת יותר".

על פי הדיווח, "גורמים שמעורים בפרטים סיפרו ל-N12 שחלק מההנהגה אמרה לעבאס שהנאום שלו כולל אמירות שיכולות לגרור ביקורת בחברה הערבית. אלו אמירות שבהן, לדעתם, עבאס "נסחף" מעבר לעמדה המסורתית של התנועה האסלאמית ושל רע"ם לגבי גינוי פיגועים".

מג'אדלה ציין, כי "חשוב להדגיש שגם הגרסה המחודשת של הנאום כוללת גינוי ברור בעברית ובערבית לפיגועים".

בנאומו המוקלט בערבית מנסור עבאס אמר בין היתר את הדברים הבאים בנוגע לאלימות:

"אם אני מתפלל לביטחון, לרגיעה ולשלום אזי חובה עליי שאהיה גורם ליישום היעדים והמטרות האלה האצילות זה מה שהאמנתי בו ועשיתי בכל תקופת חיי…

"כמו כן אני מבין היום שהרגיעה והשלווה והפסקת האלימות בכל צורותיה הן האינטרס שלנו בראש ובראשונה ולפני כל דבר אחר. אנחנו הניזוקים ביותר מהאלימות, אנו הניזוקים ביותר מההסתה. החיים הבטוחים הם זכות של כל האנשים. זו דרכי וזה הדגל שלי. הנפתי אותו בסתר ובגלוי בערבית ובעברית לפני הכניסה לפרלמנט ולאחר מכן באופוזיציה ובקואליציה. המצפן שלי ברור. עלינו להיות יראים מפני אללה בחברה שלנו ובקרב הצעירים – הצעירים הנלהבים והקנאים בנוגע לדתם ולמולדתם…

"אירועי הדמים שפקדו את הארץ בתקופה האחרונה הטילו אימה על כולנו. בתוקף אחריותי ראיתי צורך לפנות לכל אח ואחות, לכל מבוגר וצעיר, בחברה שלנו כדי שיעשו מעשים טובים ויהיו שליחים של שלום, שיתנגדו לאלימות ויתנערו ממנה לבלתי שוב, שיראו בשיח הרציונלי באינטראקציה בדרכי שלום דרך לפתרון כל בעיה, שיעקרו את השנאה, הטינה וישתלו בליבם את הרחמים והפיוס. אלה הם הערכים שלנו והעקרונות שלנו. וזה האינטרס שלנו".

הערות

דבריו של מנסור עבאס בסרטון הווידאו נאמרים בגוף ראשון, הם מייצגים את עמדתו והוא הקפיד שלא לייחס אותם לרשימה הערבית המאוחדת (רע"מ), לתנועת האסלאמית הפלג הדרומי או למנהיגיה. ניכר, כי צמרת רע"מ והתנועה האסלאמית אינה מקבלת את הקו ההצהרתי של מנסור עבאס.

נוסח הנאום של מנסור עבאס שונה באופן מהותי משלושת הודעות הגינוי המפורשות לפיגועי הטרור שפרסם במהלך סוף חודש מרץ. בהודעות אלה עשה מנסור עבאס שימוש בביטויים "פשע טרור נפשע ומגונה" ו"פשע נתעב" ואילו בנאומו הוא מכנה את פיגועי הטרור "אירועי הדמים" העשוי; ביטוי כללי העשוי להתפרש כמתייחס גם להריגתם של פעילי טרור פלסטינים בפעולות הסיכול של כוחות הביטחון הישראלים.

בנאומו עבאס אינו מגנה בצורה ישירה וברורה את הטרור ואת מניעי מבצעיו ששאבו השראה מאידיאולוגיה דתית אסלאמית, אלא פונה לציבור הערבי להימנע מאלימות ולחתור לפתור בעיות בדרכי שלום.

ההתייחסויות האחרות של מנסור עבאס לגינוי האלימות ולחשיבות השלום נאמרו בהקשר למצב הפנימי בחברה הערבית, והוא אף טען כי הערבים בישראל הם הסובלים יותר מכל קבוצה אחרת מהאלימות ומההסתה נגדם.

לצד עמדתו זו בנוגע ל"אירועי הדמים" והודעות הגינוי לטרור, ראוי לציין כי מנסור עבאס פעל לשלב את חמאס כגורם פוליטי לגיטימי בהנהגה הפלסטינית ובמוסדות הייצוגיים של העם הפלסטיני.

הוא אף המליץ להנהגת חמאס לדבוק במסמך המדיני שפרסמה התנועה (1 במאי 2017), להפוך אותו לתוכנית פעולה לאומית פלסטינית ולשמור על "המאבק/ההתנגדות בכל האמצעים" כנכס לאומי.

בעניין זה ותחת כותרתו "עזה ויתר על כן פלסטין בפני אפשרויות קשות" כתב מנסור עבאס (15 ביוני 2017):

"כמו כן, איני ממליץ לחמאס לבחון אפשרויות אחרות, כמו פיוס עם מוחמד דחלאן והתומכים בו, או משא ומתן ישיר עם ישראל, למעט בנושא האסירים ובני הערובה. במקום זאת, אני ממליץ לה לדבוק במסמך החדש שלה ולהפוך אותו לתוכנית פעולה לאומית פלסטינית. האופציה ההגיונית, האחראית, הלאומית, האסלאמית והערבית היחידה היא האופציה של השותפות הלאומית הפלסטינית בין פתח, חמאס וכל הפלגים הפלסטינים, וזו הבחירה של העם הפלסטיני, לבנות מחדש את הארגון לשחרור פלסטין ושאר המוסדות הלאומיים המאוחדים על בסיס פיוס ושותפות לאומית ועל בסיס משוואה שאין בה מנצח או מפסיד, וגיבוש מערכת פלסטינית אזרחית, המבטיחה פלורליזם, ושומרת על חירויות הציבור, מכבדת את זכויות האדם ושומרת על המאבק/ההתנגדות בכל האמצעים שלו כנכס לאומי, שבעזרתו הוא [העם הפלסטיני] ינהל את קרב השחרור והעצמאות".

מנסור עבאס אף רמז על שאיפתו לראות בתקומתה מחדש של הח'ליפות האסלאמית ובשחרורה של פלסטין וירושלים באמצעות חזית צבאית מאוחדת ערבית ואסלאמית. בעניין זה כתב עבאס:

"גילינו אופטימיות רבה לגבי העות'מאנים החדשים [טורקיה בהנהגת ארדואן], ולפתע [שיפור] היחסים [של טורקיה] עם ישראל הכובשת את ארצנו… הנפנו גבוה את דגל הג'יהאד האסלאמי, והנה התברר, שרובם [של אלה המיישמים את הג'יהאד] בהיבטים של עוצמה, נוכחות והתרחבות [ההשפעה האסלאמית] הם קבוצת פושעים רצחניים ואויבי האסלאם והמוסלמים. חיכינו זמן רב לברית ערבית אסלאמית שתנצח בעניין פלסטין, והנה המצפן של הבריתות שלנו הפוך".

לפני מספר שנים הסביר מנסור עבאס את האסטרטגיה שיש לאמץ ביחסים עם "האויבים" (הוא כינה את ישראל "האויב הציוני"), אסטרטגיה המבוססת על ההלכה האסלאמית השמה דגש על מניעת נזק ומנגד השגת היעדים הרצויים למוסלמים כולל באמצעות תחבולות. ב-21 במאי 2017 כתב מנסור עבאס:

"היחסים עם האויבים מותרים בהחלט על פי נוסח הקוראן הקדוש, אך עם הוראות ספציפיות השומרות על האינטרסים של המוסלמים ומרחיקות מהם נזק או מצמצמות את הנזק למינימום. הקוראן הקדוש מכיל הוראות הקשורות לכריתת בריתות עם הפוליתאיסטים [המשתפים אלוהים אחרים באמונתם הדתית] ואנשי הספר [יהודים ונוצרים], החל מתקופת אל-מדינה דרך הסכם השלום של ח'ודייביה וכלה בחוזה הד'ימה [עם הדתות המונותיאיסטיות]…

"השלטון של אויב האומה אסור [על פי האסלאם], דהיינו, איננו מקבלים את אמונתם, ומקבלים זאת [הוראת האסלאם], ולכן אין אנו תומכים בהם בדבר שפועל נגדנו. באשר למקרה של חולשה, ואנחנו בפלסטין חלשים, שאינם מסוגלים לבצע תחבולה [נגד השלטונות], ולכן אללה איפשר לנו לנקוט פעולות הכרחיות וצרכים כלליים וניתן להסתמך על דבריו [של אללה] יתעלה, ואולם (רשאים אתם לעשות כן) רק לשם זהירות מפניהם… [הפסוק המלא, קוראן, סורה 3, פרק בית עמרם, פסוק 28: "אל ייקחו המאמינים את הכופרים למגינים להם במקום המאמינים. כל העושה זאת, דבר אין לו עם אלוהים. ואולם (רשאים אתם לעשות כן) רק לשם זהירות מפניהם. אלוהים מזהירכם מפני עצמו, וסוף כולם לשוב אל אלוהים". תרגום: אורי רובין]

"אנו מבחינים בין התמודדות עם המציאות כדי למנוע אובדן ונזק, ובין הכרה בלגיטימיות ובזכאותו של הכובש על אדמתנו. אשר לעניין זה, הרי שלא [כלומר אין הכרה בלגיטימיות של הכובש]. ההשתתפות בכנסת מנוגדת ל[עקרון] יסוד [של האסלאם], אך היא נעשתה על בסיס הערכה של המצב ודרישותיו, ועל מנת להרחיק נזקים צפויים ולהביא רווחים מקווים. העניין נמצא בבחינה ושקידה, והוא בתחום ההיתר ההלכתי והתחבולות האפשריות".

 

[1]    https://drive.google.com/file/d/1RX3aweatV3rZr2bvD1ryoG2W9ZjNpjmG/view?usp=sharing

[2]          https://jcpa.org.il/2022/04/%d7%9e%d7%93%d7%95%d7%a2-%d7%a8%d7%a2%d7%9e-%d7%a0%d7%9e%d7%a0%d7%a2%d7%94-%d7%9e%d7%9c%d7%a4%d7%a8%d7%a1%d7%9d-%

-%d7%94%d7%95%d7%93%d7%a2%d7%aa-%d7%92%d7%99%d7%a0%d7%95%d7%99-%d7%9c%d7%a4%d7%99%d7%92/

[3]    https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/1324589484286282

[4]          https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/901762469902321