עבור לתוכן העמוד
Menu

חיזוק כלכלי לרש”פ – המשך הפתח לשחיתות עבאס

העיתונאי נידאל וותד, פירסם ב-28 באוגוסט דיווח בעיתון “אלערבי אלג’דיד” שבו טען כי פיגוע הטרור הנורא באפגניסטן הוא “מתנה לישראל”, הוא הסביר כי  הפיגוע מסייע לישראל להסיט הצידה את ההתמקדות האמריקנית מהתיק הישראלי פלסטיני לפחות בשנתיים הקרובות. אמנם מדובר בעיתונאי שהוא ערבי ישראלי אבל דבריו משקפים את הלכי הרוח ברש”פ כלפי ביקורו של ראש הממשלה בנט ופגישתו עם הנשיא ביידן בבית הלבן.

מצער ומרגיז כאחד לראות את ההסתה נגד ישראל, כאילו היא שואבת עידוד ממותם של 170 הרוגים בפיגוע הדמים בשדה התעופה בקאבול ובהם 13 חיילים אמריקנים. ישראל מזועזעת מהפגיעה האכזרית של ארגון הטרור דאע”ש באנשים חפים מפשע ובחיילי בת הברית הגדולה שלה וראש הממשלה נפתלי בנט שיגר תנחומים לנשיא ביידן ולאומה האמריקנית על הקורבנות שנפלו בפיגוע.

ההתפרעויות ליד הגדר בעזה
ההתפרעויות ליד הגדר בעזה

ישראל איננה זקוקה לשום “מתנות” בעניין הסכסוך הישראלי-פלסטיני, הנשיא ביידן הינו מנהיג מנוסה מאוד בפרטי הסכסוך הישראלי-פלסטיני ובקי היטב בפרטיו במשך עשרות שנים.

לכן, יש תסכול רב בצמרת הרש”פ מתוצאות ביקורו של ראש הממשלה בנט בוושינגטון. אין שום תזוזה בעניין הבעיה הפלסטינית. גם בחמאס מאוכזבים, מנהיגי הארגון קיוו שחידוש הטרור בגבול הרצועה בשבוע האחרון יעלה את נושא שיקום רצועת עזה לראש סדר היום של פגישת ביידן-בנט, אך הפיגוע של ארגון דאע”ש בשדה התעופה בקאבול טרף את הקלפים.

כך או כך, מלכתחילה היה ידוע מפי גורמים בכירים בממשל ביידן שהפגישה של הנשיא עם ראש הממשלה בנט תעסוק ברובה בנושא הגרעין האיראני.

אולם, ראש הממשלה בנט נענה, בשולי הפגישה, לבקשת הנשיא ביידן לסייע בחיזוק הכלכלה הפלסטינית בשטחי הגדה וברצועת עזה.

 

פגישת בני גנץ-מחמוד עבאס

שר הביטחון, בני גנץ, נועד אמש ברמאללה עם יו”ר הרש”פ, מחמוד עבאס, לפגישה שעסקה בנושאים ביטחוניים-מדיניים אזרחיים וכלכלים והביע באזני יו”ר הרש”פ את נכונות ישראל לחזק את הכלכלה הפלסטינית.

מדובר בפגישה ראשונה של בכיר ישראלי עם יו”ר הרש”פ מאז 2010.

הפגישה התקיימה באישורו של ראש הממשלה נפתלי בנט שמנע במשך כשבועיים את קיום הפגישה והתרצה לאחר חזרתו מוושינגטון.

ברש”פ רואים בה מתן “כדור הרגעה” לפלסטינים לאחר פגישת ביידן- בנט, גורמים מדיניים בירושלים אומרים כי הפגישה נועדה להראות לממשל ביידן כי ישראל “מיישרת קו” עמו ופועלת לחיזוק מעמד הרש”פ והכלכלה הפלסטינית.

בסביבתו של ראש הממשלה בנט מדגישים כי לא יהיה שום משא ומתן עם הרש”פ.

בפגישה השתתפו גם מתאם הפעולות בשטחים אלוף רסאן עליאן , ראש המודיעין הכללי הפלסטיני הגנרל מאג’ד פרג’ וחוסיין א-שיח’, השר לעניינים אזרחיים ברש”פ, אחריה נועד שר הביטחון גנץ ב-4 עיניים עם יו”ר הרש”פ, מחמוד עבאס.

ראש הממשלה נפתלי בנט קיבל עדכון על תוצאות הפגישה.

המשך ניהול הסכסוך הישראלי-פלסטיני

הנושא הפלסטיני נדחק לסוף סדר היום של ממשל ביידן. הנשיא האמריקני הסתבך פוליטית ומדינית עם נושא הנסיגה מאפגניסטן וחידוש הטרור האסלאמי הקיצוני נגד ארה”ב, בנוסף לכך הוא עסוק עם נושאי הפנים הסבוכים: מגיפת הקורונה ובעיות הכלכלה האמריקנית וגם הסלמת העימות עם סין.

העיסוק בפיגוע בשדה התעופה בקאבול אפילו הביא לדחייה בפגישתו של הנשיא ביידן עם ראש הממשלה בנט, ראש הממשלה המתין כמה שעות במלונו בוושינגטון והפגישה עצמה הייתה קצרה.לוח הזמנים של הנשיא האמריקני עמוס ביותר.

הנשיא ביידן עייף מנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני, הוא יודע שאין ביכולתו לפתור אותו ומעדיף כעת לעסוק בניהול הסכסוך מאשר בפיתרונו.

הוא עצמו שוחח בטלפון עם יו”ר הרש”פ מחמוד עבאס, פעם אחת בלבד מאז נכנס לבית הלבן, זה היה לפני 3 חודשים לאחר מבצע “שומר החומות”, ושיגר לרמאללה את שר החוץ בלינקן, את האדי עמרו, סגן עוזר שה”ח האמריקני, ואת ראש ה-CIA וויליאם ברנס כדי שיתחזקו את התיק הפלסטיני.

המשימה העיקרית של הממשל הינה ייצוב שלטונו של מחמוד עבאס נוכח הסכנה לקריסתו בגלל התחזקות חמאס ברחוב הפלסטיני, הפרת זכויות האדם והיחלשות המצב הכלכלי בשטחי הרש”פ.

הנשיא ביידן, למוד הניסיון המדיני והפוליטי, יודע היטב להרחיק את עצמו מנושאים מורכבים וחסרי פתרון כמו הבעייה הפלסטינית, הוא רוצה שקט תעשייתי כדי לטפל בבעיות הפנים של ארה”ב.

כל נשיא אמריקני שניסה לפתור את הסכסוך הישראל-פלסטיני מצא את עצמו מתבוסס בביצת הסכסוך. ג’ו ביידן לא רוצה להגיע לשם, הוא גם יודע שהמצב הפוליטי השביר בישראל איננו מאפשר את חידוש המו”מ בין ישראל לרש”פ.

ישראל החלה לטפל בחיזוק הכלכלה הפלסטינית, בהתאם לבקשת ממשל ביידן ובתיאום מלא עמו,זה כרגע מספק את הממשל, ראש הממשלה בנט הצהיר טרם נסיעתו לוושינגטון כי לא יהיה משא ומתן עם הפלסטינים מכיוון שההנהגה הפלסטינית איננה יציבה.

הדברים נכונים, אין כרגע מה לדבר על משא ומתן מדיני עם הרש”פ, נראה כי הנשיא ביידן קיבל את ההחלטה נכונה, ישראל פועלת להרגיע את השטח אך הכוונות של חמאס מדאיגות, הוא חידש את הטרור מגבול רצועת עזה ובכוונתו להסלים את המצב הביטחוני בהדרגה עד לסבב לחימה חדש אם ישראל לא תיכנע לדרישותיו.

כל מלחמה חדשה ברצועת עזה תשפיע גם על המצב בגדה ותחליש את הרש”פ, מחמוד עבאס מאוכזב מתוצאות הפגישה בין הנשיא ביידן לראש הממשלה בנט, אך מה שצריך להדאיג אותו יותר הוא השמירה על כסאו והמשך שליטתו בשטחי הגדה שאותה מנסה חמאס לערער.