עבור לתוכן העמוד
Menu

בין קצרין למוסקבה

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, טוען היום (רביעי) כי שינוי מעמדו של הגולן ללא אישור של מועצת הביטחון של האו"ם יביא לפגיעה בהסכמים הקיימים, זאת בתגובה לדבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שאמר שלשום כי "הגולן תמיד יישאר בריבונות ישראל, כי אחרת נקבל את איראן וחיזבאללה על שפת הכנרת".

"המעמד של הגולן נקבע על ידי החלטות מועצת הביטחון של האו"ם ושינוי ללא אישור מועצת הבטחון יהווה הפרה ישירה של החלטות אלה", הסביר לברוב.

העמדה הרוסית – אינה חדשה

בחודש פברואר השנה ד"ר דורי גולד, נשיא המרכז הירושלמי לענייני ציבור מדינה נכח במוסקבה בפורום ולדאי, שם הזהיר שר החוץ הרוסי לברוב את ארה"ב לא לשחק באש. האיש שמאחורי הפורום הוא נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. נושא הכנס היה רוסיה במזרח התיכון, והשתתפו בו נציגים בכירים מאיראן ומסוריה. גולד השתתף כראש המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, אך קיבל יחס כמי שנחשב לנציגו של ראש הממשלה נתניהו. הוא שובץ לדיון בנושא הכורדים. כדי להבין את משמעות נוכחותו של נציג ישראלי בכיר, כדאי לרשום שפתחו את הכנס לברוב, שר החוץ האיראני מוחמד זריף והיועצת והדוברת של הנשיא בשאר אסד, בות'ינה שעבאן.

גולד השתתף במושב שדן בנושא הכורדים, על מלוא מורכבותו בסוריה, בעיראק ובטורקיה. "טיפלתי בזה ברגישות דיפלומטית, אני חושב", הוא סיפר, "אבל בשלב מסוים הגבתי על עמדת סוריה. אמרתי: ראשית, אנחנו פוסלים את הרעיון שסוריה תהיה מדינת לוויין של האיראנים, שחותרים להציב כוחות קרקע, להקים שדות תעופה ונמלים ימיים שם. שנית, אמרתי, בכל הסדר עתידי ישראל תישאר ריבון ברמת הגולן". זו העמדה שביטא לאחרונה ראש הממשלה נתניהו בפומבי.

"אחרי שאמרתי את הדברים האלה, קם בכיר רוסי בשם ויטלי נאומקין ושאל: 'איך אתה יכול לנקוט עמדה כזו, שהיא בניגוד למשפט הבינלאומי?'"

 

ויטלי נאומקין הוא היום אישיות מפתח בממשל הרוסי. הוא נשיא המכון ללימודי המזרח, ולאחרונה מונה לרכז עבור פוטין את כל הנושא הסורי. גולד השיב לנאומקין כי הישארות ישראל ברמת הגולן היא דווקא לא בניגוד למשפט הבינלאומי. "המשפט הבינלאומי מבחין בין מצב שבו מדינה תוקפת מדינה שכנה, ומספחת שטח כחלק מהתוקפנות – לבין המצב של ישראל, שנכנסה לרמת הגולן במלחמת מגן". מאז כיבוש וסיפוח קרים מדובר בנושא רגיש מבחינת רוסיה, והם בוודאי לא היו רוצים לדבר בזירה הבינלאומית על סיפוחים.

 

דורי גולד אף הציע לנאומקין שאם הוא רוצה להתעמק בנושא, "'תקרא את סטיבן שוואבל, שפרסם מאמר על כך בכתב העת האמריקני למשפט בינלאומי. תוכל למצוא את זה במהדורה של 1970. אף שזה כתב עת אמריקני, עמדתו חשובה מאוד; שוואבל אף נבחר לנשיא בית הדין הבינלאומי בהאג'. אחרי שהסתיים הוויכוח במושב הזה, ניגש אלי בכיר רוסי ואמר לי: ניצחת".

 

כך שנראה שנושא הגולן צפוי לעלות בהמשך, ככל שהגורמים המעורבים בשלל המלחמות בסוריה יתקרבו להסדר כולל. שאלתי את גולד אם יכול להיות שבשלב מסוים איראן וסוריה יפתחו במלחמה נגד ישראל, במטרה להגיע למו"מ שבסופו תיאלץ ישראל לסגת מרמת הגולן – אולי עם הסדר שלום ביד. "המטרה של האיראנים והסורים היא להחליש אותנו, ולא ללכת לפי האסטרטגיה של אנואר סאדאת, שראה במלחמה חלק מתהליך מדיני", הוא אומר.

מאותה סיבה, גם לישראל אין עניין שהתקריות בסוריה יתפתחו למלחמה. העמדה שגולד הציב במוסקבה ניתנת להגנה, ודין בקעת הירדן כדין רמת הגולן.

 

פורסם לראשונה ב"ישראל היום".