עבור לתוכן העמוד
Menu

המהומות בירושלים: שובו של מוחמד דף

כדי לתת תוקף ומשמעות לאיומים והאזהרות של מנהיגי חמאס אסמעיל הניה וח'אלד משעל בנושא ירושלים, שיגרה הנהגת חמאס בצעד נדיר את רמטכ"ל הזרוע הצבאית של הארגון, מוחמד דף לאיים על ישראל.

 

מוחמד דף המכונה "אבו ח'אלד" הינו רב מחבלים הנחשב למבוקש מספר אחת עבור ישראל ב-20 השנים האחרונות, הוא האחראי על מאות פעולות טרור ושפיכת דמם של ישראלים רבים, הוא החל לפעול מרצועת עזה בתחילת שנות ה-90 בתיאום עם המחבל יחיא עיאש שכונה "המהנדס" וחוסל על ידי השב"כ הישראלי, מוחמד דף החל להתפרסם מכיוון שהוא היה מתכנן חטיפתו של חייל צה"ל נחשון וקסמן ז"ל ב-1994.

 

במהלך מבצע "צוק איתן" ב-2014 ברצועת עזה איתר אותו המודיעין הישראלי כשהוא מסתתר בדירה בבניין בעיר עזה ומשם מנהל את המערכה נגד ישראל, הבניין הופצץ והוא נפצע באורח קשה ואישתו נהרגה, מאז שניצל בדרך נס הוא מסתתר ועוסק בעיקר בבניית הכוח הצבאי של חמאס,תכנון ובניית המנהרות החודרות לשטח ישראל, בניית כוח הקומנדו הימי ופיתוח אמצעי לחימה חדשים כמו מל"טים ממולכדים.

 

מוחמד דף נחשב בשטחים לסמל המאבק המזויין בישראל והפך לאייקון לאומי ואסלאמי, במהלך המהומות ברחבת שער שכם בירושלים לפני כשבועיים קראו המפגינים כמה פעמים קריאות בשבחו של מוחמד דף וקריאות גינוי ליו"ר הרש"פ מחמוד עבאס.

גורמים בחמאס טוענים עכשיו כי מוחמד דף החליט להיענות לקריאות ולהתערב כדי לסייע לתושבי מזרח ירושלים על רקע האירועים הצפויים בימים הקרובים בירושלים ובמיוחד בשכונת שיח' ג'ראח שבה מרחף איום פינוי על כמה משפחות פלסטיניות בהתאם להחלטת בית המשפט.

 

אולם, צריך להסתכל על הדברים בהיבט הרחב יותר. מבחינתה של הנהגת חמאס, בעקבות ההודעה של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס לדחות את הבחירות בנימוק שהוא נילחם על מעמדה של ירושלים וזכותם של תושביה להצביע בבחירות, נוצרה הזדמנות עבור חמאס להסלים את המאבק נגד הרש"פ וישראל בצורה מבוקרת תוך שימוש בירושלים כסמל הסכסוך ולנסות להפוך את האירועים הצפויים בימים הקרובים לניצוץ שידליק את אש האינתיפאדה החדשה בשטחי הגדה שתביא להפלת שלטון הרש"פ.

 

בהודעה שפירסמה הזרוע הצבאית של חמאס בשמו של מוחמד דף נאמר כי הזרע הצבאית עוקבת מקרוב אחרי מה שקורה בירושלים וכי מוחמד דף, רמטכ"ל חמאס, "מפנה קריאה ברורה ואחרונה לכיבוש הישראלי כי אם התוקפנות  נגד הפלסטינים בשכונת שייח' ג'ראח לא תיפסק, חמאס לא תעמוד בחיבוק ידיים והאויב ישלם מחיר יקר."

 

הנהגת חמאס הטילה את מוחמד דף למערכה מכמה סיבות:

 

  • שימוש בלוחמה פסיכולוגית שמטרתה להרתיע את ישראל מפני פינוי המשפחות הפלסטיניות משכונת שיח' ג'ראח ולזקוף לזכותה ניצחון תקשורתי ותעמולתי שיעודד את הפלסטינים להמשיך בפעולות המחאה. מוחמד דף מסתתר ולמעשה מי שאחראי לשיגור הרקטות לעבר ישראל הוא מנהיג חמאס יחיא סינוואר שמשמש גם כראש הזרוע הצבאית של חמאס שמסתובב בגלוי.

 

הנחת העבודה של חמאס היא שישראל חוששת ממוחמד דף ואיומיו והיא תתקפל, המסר לישראל הוא "לא כדאי לכם לנסות אותנו ולהיכנס להרפתקה בגבול הרצועה ולסכן את העורף הישראלי".

 

  • הפגנת אחריות לאומית-להראות שתנועת חמאס היא חוד החנית במאבק על ירושלים והשמירה על מסגד אל-אקצא ולא הרש"פ, לעודד פעולות טרור בגדה ובמזרח ירושלים כשהמסר לתושבי מזרח ירושלים הוא: "יש לכם גיבוי מהזרוע הצבאית של חמאס שתשגר במידת הצורך רקטות מרצועת עזה לעבר ישראל כדי לשמור עליכם".

 

  • יצירת תדמית לתנועת חמאס שהיא מגנה על הפלסטינים בכל מקום מפני ישראל ולא רק ברצועת עזה, הדגשת המאבק המזויין כדרך היחידה להשגת זכויותיהם של הפלסטינים.

 

 

השימוש ברב המחבלים מוחמד דף, שנחשב ל"איש צבא בכיר" ונושא בתואר של רמטכ"ל חמאס, נועד להראות כי אין מדובר באיום של מנהיג פוליטי אלא באיום צבאי ממשי של מי שיש לו קבלות מוכחות במאבק המזויין נגד ישראל.

 

המהלכים האחרונים של חמאס בעניין ירושלים מהווים נקודת מפנה ושינוי אסטרטגי של התנועה שמזהה את חולשתו הגדולה של מחמוד עבאס בעקבות דחיית הבחירות ואת חולשת המערכת הפוליטית בישראל, חמאס מנסה לשלב איומים צבאיים קונקרטיים ברטוריקת המאבק נגד ישראל והרחבת חזית המאבק נגד ישראל מגבול רצועת עזה אל שטחי הגדה ובמיוחד במזרח ירושלים.