עבור לתוכן העמוד
Menu

גולד: "הכרה בריבונות ברמה"ג תוביל להרתעה מתוקפנות עתידית"

יו"ר ועדת המשנה, רון דסנטיס: השגריר גולד, האם האינטרס הביטחוני הלאומי של ישראל לקבל הכרה אמריקאית בגולן?

גולד: אני מאמין שהכרה אמריקאית בריבונות ישראל בגולן תהיה ללא ספק אינטרס ביטחוני של ישראל. תראה, כולם מדברים על כוחות ישראלים השוהים ברמת הגולן. לפי מכתב פורד המפורסם משנת 1975, ומכתבו של ג 'יימס בייקר לפני ועידת מדריד, וגם שר החוץ כריסטופר חזרו על הדברים, אז ללא ספק מדובר במושג שהוא דו מפלגתי.

עכשיו בואו נשתמש במוחנו לרגע. איך שומרים על כוחות ישראליים ברמת הגולן, אם אנשים חושבים שזה שטח ריבוני סורי? אני לא חושב שצריך סמינר בבית הספר למשפטים של אוניברסיטת הרווארד יוכל להסביר כיצד דבר זה נעשה.

דה סנטיס: אני חושב שזה עשוי להיות המקום האחרון שאתה רוצה להבין את זה….

גולד: מה שאני אומר זו הדרך הטובה ביותר להבטיח את הנושא הזה. הכרה בריבונות הישראלית תגן על הנוכחות הצבאית הישראלית במקום, שעליה אין עוררין כי היא חייבת להמשך, במיוחד לקראת סוף הלחימה בסוריה. לאור סיום הלחימה בסוריה יש גם לשים לב שבמסגרת הניסיון לסדר מחדש יבקשו להיפטר מנוכחות ישראלית בגולן – הכרה בריבונות תפתור את הבעיה הזו.

חבר הקונגרס, ג'ודי הייס(ר): השגריר גולד, עד כמה הייתה חשובה החלטתו של הנשיא טראמפ להעביר את השגרירות לישראל לירושלים?

גולד: זה היה צעד חשוב מאוד ומוערך מאוד על ידי הרוב המכריע של עם ישראל.

היס: עכשיו כשמשטר אסד חוזר לדרום סוריה ומאיים בבירור על ריבונותה של ישראל. מה ההשלכות של זה?

גולד: המערכה הנוכחית, שאנשי אסד למעשה מחזירים לידם את השטח הסורי מידי דאעש, היא למעשה חלק ממאמץ רחב הרבה יותר של הציר האיראני – שהם מכנים את בעצמם כ"ציר ההתנגדות" שמטרתו הקמה של גשר קרקעי ממזרח ועד לים התיכון במטרה לעגן את ההגמוניה האירנית באזור. זה צריך להיות נקודת המוצא שלנו.

אם כמה מדינות ערביות אינן מוכנות לבוא לוועדה זו ולהכיר ברעיון הריבונות הישראלית בגולן, הרי זה בגלל העבודה הדיפלומטית שלנו. ואני הייתי מעורב במשא ומתן על הגולן בשם מדינת ישראל. הייתי מעורב במגעים עם מדינות ערב. אתה יכול להגיע להסכמים בשקט, אבל לא בפומבי. אני לא מאמין שבחריין או סעודיה או כוויית או איחוד האמירויות הערביות ידרדרו את היחסים עם ארצות הברית משום שארצות הברית הכירה בגולן כשטח ריבוני ישראלי. נהפוך הוא, אתה משרת את האינטרס של הקבוצה האנטי-איראנית בקרב מדינות המזרח התיכון.

היס: בדיוק, ולכן יש לנו כמנהיגות יש תפקיד בשאלה הזו. אז כיצד תשליך הכרה בריבונותה ישראלית בגולן על סוריה כיום?

גולד: ובכן, לא יהיה עוד סימן שאלה לגבי רמת הגולן. הצבא הסורי לא יוכל לפתוח שוב במתקפת פתע  ולהשתלט על שטח כלשהו. הם יוכלו להתחיל במהלך מדיני שיאפשר להם באמצעות מו"מ לקבל חזרה את רמת הגולן בסוף היום. הכרה של ארצות הברית בגולן תחת ריבונות ישראלית תרתיע תוקפנות סורית עתידית ולא תעורר אותה.