עבור לתוכן העמוד
Menu

בכיר אמ"ן לשעבר: "היקפי הפגיעה והנזק בצפון מחייבים את הממשלה להגיב אחרת"

 

עשרות מוקדי אש התפתחו ביממה האחרונה באזור הצפון בעקבות פגיעות הטילים של ארגון הטרור חיזבאללה. על רובם המוחלט הושגה שליטה מצד שירותי הכבאות וההצלה, אך הלחימה מול חיזבאללה מלבנון, לצד תנאי מזג האוויר, הביאו הבוקר (שלישי) להתלקחות שלוש שריפות נוספות – ביער ביריה ליד צפת, במרגליות ובקרן נפתלי.

נוכח ההתפתחויות בחזית הזו, תא"ל (במיל') יוסי קופרווסר, לשעבר ראש חטיבת המחקר באמ"ן וכיום חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, סיפר בריאיון לחדשות 12 כי היקפי הפגיעות והנזק מהשריפות בצפון מחייבים את ישראל להגיב אחרת. "אנחנו מגיבים כל הזמן, אך אופי התגובה שלנו שונה מזה של חיזבאללה במהלך הלחימה הזו. לאור מה שאנחנו רואים כרגע, האסטרטגיה של ישראל מאותגרת על ידי ארגון הטרור – וזה הזמן לשנות את תגובתנו".

לדבריו, בעוד שישראל מנסה לסיים את המלחמה בעזה טרם הפנייה לחזית הצפון, חיזבאללה מאתגר את המדיניות הישראלית הזו כדי שצה"ל יעביר את כוחותיו מהדרום. "זו לא מלכודת, אלא ניסיון להגביר את הלחץ על הממשלה מכל הכיוונים – גם מתוך ישראל וגם מגורמים שונים במערכת הבינלאומית. תהליכי קבלת החלטות במציאות כל-כך מורכבת מחייבים אחדות, שנראה כי מאותגרת לאחרונה".

תא"ל (במיל') קופרווסר הוסיף: "באופן עקרוני, אני חושב שצריך לדבוק באסטרטגיה שלנו. דבר ראשון, להכריע בדרום לפני שפונים צפונה כי המציאות בצפון תשתנה בהתאם לתוצאות המערכה בעזה, ובמקביל להכות קשה בחיזבאללה במתכונת שהורגלנו אליה".

בהתייחס לסוגיית האחדות בניהול המלחמה, החוקר הבכיר הדגיש: "הייתי שמח אם גורמים נוספים היו מצטרפים לקבינט במציאות הנוכחית ומביעים את דעתם כדי להימנע ממצב של היעדר ייצוג בתהליך קבלת ההחלטות. הקבינט היה צריך להיות יותר מורחב, וזה משליך על יכולותינו להתמודד עם האתגרים השונים שבפניהם אנחנו ניצבים כיום – החזרת החטופים, המלחמה בעזה, ההתמודדות העתידית מול חיזבאללה ומעל לכל האיום האיראני ששולט בכל המציאות הזו".

על רקע המטחים הבלתי פוסקים על ידי חיזבאללה וחמאס בתמיכת איראן, תא"ל (במיל') קופרווסר התייחס לצעדים האפשריים שניתן למנף מול משטר האייתולות: "יכולת ההישרדות של חמאס, אחד הנכסים המרכזיים של איראן, עומדת כעת במבחן. ישראל צריכה למנף את ההשלמה של הניצחון בעזה כדי להבהיר שהאיראנים איבדו נכס ומצבם מתדרדר". לדבריו, לא ניתן לממש את 'היום שאחרי' ללא ניצחון ישראלי. "אחת הבעיות המרכזיות שלנו בהקשר הזה היא נאום ביידן, שמציג רעיון שבו בסוף המלחמה חמאס עדיין תישאר בשטח ותהיה מוחלשת ללא יכולות התקפיות. אף ישראלי לא קונה את האפשרות הזו".