עבור לתוכן העמוד
Menu

אמו של החטוף שנהרג בטעות מאש צה"ל: "הזמנתי את החיילים אליי וחיבקתי אותם"

איריס, אמו של יותם חיים שנחטף לעזה ב-7 באוקטובר ונהרג בשוגג מאש כוחותינו בראיון מיוחד: "פניתי לצבא והזמנתי את החיילים אליי. כולנו התחבקנו ודיברנו על מה שקרה".

שישה חודשים לאחר שבנה, יותם חיים, נורה למוות בשוגג בידי כוחות צה"ל בצפון הרצועה, איריס מספרת בראיון מיוחד על חיי בנה והאירועים שקרו לאחר מתקפת חמאס ב-7 באוקטובר. יותם מוזיקאי מוכשר בן 28, נחטף על ידי מחבלי החמאס מקיבוץ כפר עזה בבוקר השבת השחורה. "הוא התכונן לנסוע לתל אביב, לנגן מוזיקה יחד עם חבריו בלהקה, אך לא הספיק לעשות זאת. לא שמענו ממנו באותו בוקר, והוא הוגדר נעדר במשך זמן רב", מספרת איריס, ומוסיפה: "רק כעבור כמה שבועות גילינו שהוא ככל הנראה חטוף בעזה".

אמו של יותם שוחחה היום עם סא"ל (במיל') עו"ד מוריס הירש בתוכנית השבועית "JCPA War Briefing" שבמסגרתה מומחי מכון המחקר מעניקים סקירה שבועית לאירועים הסובבים את המערכה בעזה ובגבול הצפון. במהלך השידור, איריס סיפרה בהרחבה על חיי בנה: "הוא היה מלא הומור. היה מאוד מצחיק ואהב לגרום לי לצחוק. היה חשוב לו להישאר קרוב למשפחה, אך גם רצה את העצמאות שלו ובחר לגור בכפר עזה".

סא"ל (במיל') עו"ד הירש שאל את איריס כיצד היא חוותה את האירועים ב-15 בדצמבר 2023, במהלכם יותם נורה למוות יחד עם שני חטופים נוספים, אלון שמריז וסמר טלאלקה, על ידי כוחות צה"ל שזיהו אותם בטעות כאיום. "לא ידענו יותר מדי פרטים, אך הבנו שהמחבלים השתמשו בהם כמגן אנושי עד הרגע האחרון. לבסוף, הם הצליחו להשתחרר והשאירו סימנים לגדוד צה"ל שסרק את השטח. באמצעות פלפל ופפריקה עם ציירו שלטים שמאותתים לכוחות על הימצאותם במקום", הסבירה איריס ושיתפה: "אני יודעת שכל מה שקרה ככל הנראה היה צריך לקרות בנסיבות הללו. זה עצוב לומר זאת כך, אבל הנה אני אומרת את זה".

במהלך התוכנית, איריס שיתפה את סא"ל (במיל') עו"ד הירש כי היא אף הזמינה את החיילים אליה לביתה כדי לשוחח באופן אישי ולחזק אותם. "הם הגיעו אלינו והתחבקנו. אני מאמינה שהדרך שבה קיבלנו אותם ואת כל מה קרה עזרה להם מאוד". בהמשך פנתה איריס לחיילים שלקחו חלק באירוע הטרגי ואמרה: "ברור לי שזו לא אשמתכם, אף אחד לא אשם חוץ מחמאס. אני רוצה שתשמרו על עצמכם ותחשבו כל הזמן שאתם עושים את הדבר הכי טוב בעולם, את הדבר הכי טוב שיכול לקרות, שיכול לעזור לנו. כי כל עם ישראל וכולנו צריכים אתכם בריאים".