עבור לתוכן העמוד
Menu

"סלאם יא מהדי": כך איראן מגייסת שיעים לתמוך ברפובליקה האסלאמית

שיר איראני פופולרי, שנכתב לאחר חיסול קאסם סולימאני, קורא לילדים ולנוער לפנות למושיע האסלאם השיעי ולחכות לגאולתו. ניתוח של מילותיו מעלה אסטרטגיה של הרפובליקה האסלאמית לגייס תמיכה...

"סלאם יא מהדי" (שלום עליך, או'מהדי) הוא הגרסה הערבית של השיר האיראני (סלאם פרמנדה), שנכתב בתחילה בשפה הפרסית והושר במרץ 2022 על ידי אבו זר רוחי במסגד ג'מקאראן מהמאה ה-18, אחד המסגדים החשובים ביותר שממוקם בכפר בפאתי העיר קום האיראנית. השיר, שהוזמן על ידי המנהיג העליון עלי חמינאי ומשרד החינוך האיראני, מוקדש לזכרו של הגנרל קאסם סולימאני, מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה, שנהרג בהתקפת מל"ט אמריקאי בבגדד בינואר 2020.

מניתוח המילים של השיר, מובן כי הוא קורא לילדים ונוער לפנות לאימאם מהדי, לאימאם השיעי ה-12 ולמושיע האלוהי באסלאם השיעי, שלדעתם חי כעת בהסתרה, ולדרוש את החזרה שלו. האמונה היא שהמהדי (בערבית "המודרך"), דמות בולטת באסכטולוגיה האסלאמית, יופיע שוב בסוף הזמן כדי להציל את העולם מרוע ומעוול.

השיר יצא לאור במרץ 2022 ועורר תופעה חברתית יוצאת דופן ברחבי איראן ומדינות מוסלמיות נוספות, ביניהן בחריין, לבנון, עיראק ופקיסטן, שכן סרטונים עם השיר הפכו לוויראליים ברשתות החברתיות. השיר מכוון ומדגיש את תרומתו של הדור החדש לתמיכה ברפובליקה האסלאמית ובאידיאולוגיה שלה. ארגונים שונים מגייסים את תלמידי בתי הספר להקים מקהלות זמר במטרה לשיר את השיר בקבוצות גדולות, כמו ההופעה באצטדיון אזדי במערב טהראן, שהתקיימה ב-26 במאי 2022, אליה נהרו כמה עשרות אלפי הורים וילדיהם לבצע את השיר במקהלה שמתוזמרת על ידי אמנים מקצועיים בשידור חי. כלי תקשורת במדינה דיווחו כי במפגש נכחו 100,000 איש.

גם ילדים לבנונים בני שבע ומעלה, כולל בנים ובנות של אנשי חיזבאללה שנהרגו בפעולות שונות, צולמו בכל רחבי לבנון, בריכוזים שיעים וכן באזורים סונים ונוצרים כשהם מבצעים את הגרסה הלבנונית של השיר. בסצנות המרגשות, שהפכו לוויראליות ברשתות החברתיות, ילדים ונוער לבנונים היסטריים בכו ונשבעו אמונים לאימאם מהדי.

השיר גם בוצע במדינות נוספות מעבר לאיראן ותורגם לשפות רבות, ביניהן אורדו, אזרבייג'נית, פשטו, כורדית, מלאית, סוואהילית, קשמירית, ערבית, ואפילו ספרדית, אנגלית וצרפתית. עד מהרה, השיר הפך להמנון ודגל להתכנסות וגשר בין קהילות שיעיות בינלאומיות. במקביל, כמובן, השיר אישר את ההגמוניה האידיאולוגית והמנהיגות האיראנית על השיעים הפזורים ברחבי העולם.

"סלאם יא מהדי" מושר בטנזניה.
"סלאם יא מהדי" מושר בטנזניה.

"סלאם יא מהדי" הוא הגרסה המפורשת והפשטנית ביותר לרטוריקה שמאחורי הרפובליקה האסלאמית. זה בא במאמץ מתמיד של משטר המולאות להפיץ את האידיאולוגיה של "וילאית אל-פאקיה" (האפוטרופסות של המשפט האסלאמי), הרשות היחידה השולטת בעולם. כמו המשטרים הדיקטטוריים והסמכותניים שהוקמו במהלך ההיסטוריה ובימינו, בחרו המולות האיראניות להתרכז באינדוקטרינציה האידיאולוגית של ילדים (בני שבע ומעלה) וכן של בני נוער כדי להפיץ את משנתם. חיזבאללה כבר הקים תנועות נוער וארגוני צופים בלבנון המוקדשים לשירות "המדריך העליון". תנועות נוער רבות אחרות הוקמו בעולם המוסלמי (ולא רק) לפי אותו דפוס.

יריבותיה של איראן מבינות את ההשפעה החתרנית הפוטנציאלית ארוכת הטווח על המשטרים שלהן ביצירת בסיס הבנוי על ילדים ונוער. לאחר אינדוקטרינציה, המתגייסים הללו ישרתו את המטרות שהציבה המהפכה האסלאמית על פי ההנחיות הדתיות והאידיאולוגיות בשיר. הקהל הצעיר יקרב אל המהפכה האסלאמית שבישר חמינאי, שנועדה לשלוט בעולם האסלאם. כתוצאה מכך, בחריין הייתה המדינה המוסלמית הראשונה, ואחריה פקיסטן, אזרבייג'ן והודו, שאסרה על ביצוע "השיר האידיאולוגי הטהור" בממלכה.