עבור לתוכן העמוד
Menu

שגריר איראן בעיראק: יחסים עם ריאד – בקרוב

סוכנות ידיעות איראניות מצטט את השגריר שלא נקב בתאריך ספציפי • לאחרונה התירה ריאד ל-3 חברי משלחת איראנים להכנס למדינה כדי לאייש את מקומם בוועידת המדינות האיסלאמיות

סוכנות הידיעות האיראנית Labour News Agency מצטטת את דברי שגריר איראן בעיראק שאמר כי בקרוב יתקיימו שיחות עם סעודיה ואיראן והיחסים בין שתי המדינות ינורמלו.

הצטרפו לטלגרם שלנו – לחץ כאן

השגיר לא נקב בתאריך מתי יתרחש סבב השיחות הנוסף שיתקיימו לדבריו בבירת עיראק , בגדד,אך לפי השגריר איראג' מסג'די, הן יהיו "בקרוב".

לקראת השיחות המתוכננות, שלחה איראן שלושה דיפלומטים לסעודיה, כדי לשמש משלחת לארגון לשיתוף פעולה איסלמי .

ביקרו זה היווה את הפעם הראשונה מזה שש שנים שאיראן לקחה חלק בפעילות עם הארגון.

עד היום התקיימו בבגדד ארבעה סבבי שיחות בין איראן לסעודיה, שמטרתם לשפר את היחסים.

ב-16 לינואר דיווחנו באתר המרכז ירושלמי כי ג'ליל רחימי ג'הנאבאדי, חבר הוועדה לביטחון לאומי ומדיניות חוץ בפרלמנט של איראן בציוץ בו כתב כי המדינות הניציות מוכנות לחדש אתה יחסים הדיפלומטים ולפתוח את השגרירות ביניהן.

 

ג'הנאבאדי כתב כי ליחסים בין היריבות באזור תהיה השפעה חשובה על הפחתת המתיחות האזורית ו"חיזוק האחדות של העולם האסלאמי".

הוא קרא למוסדות הביטחון והתקשורת של איראן להיזהר מפעילות ישראל, שלדבריו עשויה לנסות לשבש את הקשרים בין טהראן לריאד.

"היחסים של שתי מדינות חשובות – איראן וסעודיה – זוכים לתחייה, והשגרירויות מתכוננות להיפתח מחדש", אמר בציוץ.

"לצעד זה יהיו השפעות חשובות על הפחתת המתיחות האזורית והגברת האחדות בעולם המוסלמי. ארגוני ביטחון וכלי תקשורת חייבים להיזהר מרשעות של ציונים ומהטמטום של קיצוניים".

ירדן מבינה: האינטרס של חמאס להכניס את איראן לממלכה

ב-10 לינואר פרסמנו באתר המרכז את דבריו של דובר משרד החוץ האירני, סעיד חטיבזאדה, במסיבת עיתונאים בה ענה לשאלת כתב IRNA לגבי קיום סבב השיחות החמישי עם ערב הסעודית ועמדת ריאד כלפי לבנון.

תשובתו של חטיבזאדה הייתה כי "השיחות שהתקיימו בין איראן לסעודיה נמצאות על סדר היום, וניסינו להמשיך את היחסים והשיחות היציבים שלנו, בכנות ובחריצות, למרות ההבדלים", אמר.

דובר משרד החוץ מסר כי במקרה של לבנון מנסים גורמים זרים להתערב במדינה, והוסיף: "על כולם לכבד את ריבונות של המקומיים". הרפובליקה האסלאמית של איראן פועלת לטפח אינטגרציה רבה יותר בקרב קבוצות לבנוניות.

חטיבזאדה, ענה בנוסף על נוכחות משלחת סעודית בווינה, אמר: "פגישות אלו אינן מוגבלות לסעודיה ולכל המדינות הנמצאות בוינה, בעוד שהתייעצויות אלו אינן קשורות להיום ולאתמול, ודברים דומים. קרה בעבר".

הוא הוסיף: "כל המדינות, כולל סעודיה, מגיעות לווינה על בסיס דו-צדדי ולאומי". הפגישות והשיחות הדו-צדדיות הללו התקיימו גם באופן אישי או בטלפון מאז תקופת הסכם הגרעין."

בהתייחסו לביקורו של שר החוץ בעומאן, אמר הדיפלומט: "ביקורו של שר החוץ בעומאן הוא בן יום וייתכן כי יהיה סיור למדינה נוספת" .