עבור לתוכן העמוד
Menu

המסמך המלא: רע"מ – בין איסלאם לפרגמטיזם

מנסור עבאס מציג את אסטרטגית השלבים של רע"מ • האמנה של מפלגת רע"מ – תביעה ליישום "זכות השיבה" • ישראל -"האויב הציוני;"היהודים "פולשים" • התכחשות לזכות הדתית וההיסטורית של העם היהודי בארץ ישראל • המסמך המלא הראשון שחושף את עבאס מפי מנסור עבאס

ראשי פרקים

 • מנסור עבאס מציג את אסטרטגית השלבים של רע"מ
 • האמנה של מפלגת רע"מ – תביעה ליישום "זכות השיבה"
 • ישראל -"האויב הציוני;"היהודים "פולשים"
 • התכחשות לזכות הדתית וההיסטורית של העם היהודי בארץ ישראל
 • הראיון בועידת גלובס על המדינה היהודית
 • מאבק נגד התנועה הציונית "הגזענית והפשיסטית"
 • הר הבית והכותל המערבי – אתרים דתיים אסלאמיים
 • שחרור פלסטין והקמת ח'ליפות אסלאמית
 • ה"ג'יהאד המזוין" והטרור הפלסטיני
 • העצות של מנסור עבאס לחמאס
 • הבסיס האסלאמי לאסטרטגיית השלבים של מנסור עבאס התקוממות מאי 2021 הייתה "מלחמת דת" העשויה בעתיד להביא לגירוש כל היהודים מפלסטין
 • עמדת עבאס והתנועה האסלאמית בנוגע ללהט"ב

* * *

מפלגת "הרשימה הערבית המאוחדת" )רע"מ( פרצה דרך היסטורית בפוליטיקה הישראלית כאשר הייתה למפלגה הערבית הראשונה שהצטרפה לקואליציה עם מפלגות ציוניות בראשותו של נפתלי בנט.

חבר הכנסת אחמד טיבי, מנהיג מפלגת "התנועה הערבית להתחדשות" ולשעבר יועצו לענייני ישראל של יו"ר אש"ף יאסר ערפאת, כינה את הממשלה אליה הצטרפה רע"מ "הממשלה הישראלית – פלסטינית הראשונה1."

את המהלך הפוליטי הראשון מסוגו בתולדות מדינת ישראל של שותפות יהודית – ערבית בשלטון הוביל חבר הכנסת ד"ר מנסור עבאס, העומד בראש רע"מ מאז .2019

עבאס, יליד ותושב מר'אר, למד רפואת שיניים באוניברסיטה העברית בירושלים, ובתקופת לימודיו כיהן פעמיים בתפקיד יו"ר אגודת הסטודנטים הערביים. בשנת 2007 הוא נבחר למזכיר הכללי של התנועה האסלאמית בפנים )הפלסטיני( – הפלג הדרומי ושלוש שנים לאחר מכן לסגן מנהיג התנועה האסלאמית – הפלג הדרומי, שהינה תנועת האם של רע"מ.

עבאס הינו איש דת והגות דתית, שעסק בתחום ההלכה וההטפה האסלאמית קודם לכניסתו לפוליטיקה 2 וגם כיום הוא משמש אימאם הנושא דרשות במסגדים.

מנסור עבאס מציג את אסטרטגית השלבים של רע"מ

בראיון מקיף לעיתון אל-קודס אל-ערבי 26) ביוני (2021 הסביר מנסור עבאס בפרוטרוט את הסיבות שהניעו אותו להצטרף לממשלת בנט – לפיד, האסטרטגיה המנחה אותו במישור הלאומי ועמדותיו בנוגע לסוגיה הפלסטינית. 3

עבאס ציין, כי "הדרך הטובה ביותר עבורנו ]רע"מ[ בשלב הזה היא השותפות הפוליטית המשפיעה, חציית הגבולות וכניסה למבצרים שניבנו ע"י המנגנונים הישראליים כנגדנו." לדבריו, רע"מ משמשת כיום לשון מאזניים, היא יכולה להרכיב ממשלה או להפילה, והיא תוסיף להשפיע אפילו אם ישתנה מאזן הכוחות הפוליטי בישראל, שכן התפיסה של שותפות ערבית התקבלה בחוגים נרחבים בישראל.

"אנחנו בתחילת השלב השני, שהינו שלב הפעלת המדיניות הערבית בזירה הפוליטית הישראלית," אמר עבאס בציינו, כי נודעת לכך השפעה על האליטות הפוליטיות.

בהקשר לתוכן ומשמעות חבירתו לממשלה אמר עבאס, כי "ההבנות הכלליות רחבות יותר מההסכם הקואליציוני ואנו מתקדמים צעד אחר צעד שכן זה הסכם פוליטי. קיימת צפיה שיהיו עניינים שנוכל לקדם עם הממשלה הזו מעבר למה שקיים בהסכם )הקואליציוני…( לא כל דבר כתוב בהסכם הקואליציוני."

בתשובה לשאלה בנוגע לדרך הרצויה לממש את הזכויות של הציבור הערבי בישראל, אמר עבאס:

"קיימת מציאות פוליטית לפיה לא ניתן לממש את זכותך ודרישותיך אלא בהשתתפותך הפעילה במשחק הפוליטי הישראלי, ואנו זקוקים ליישוב בעיות דוחקות וחמורות שלא ניתן להמתין בעניינן כמו הפשע המשתולל… ללא תשומת לב לזכויות האזרח, הפלסטינים של ה'פנים' ]ישראל[ יימנעו מהמאבק הפוליטי ועשויים לעסוק באופן מלא במשחק הישראלי ללא תשומת לב מספקת לזהות הלאומית. יש צורך לאזן בין הסיסמה הפוליטית לבין צורכי החברה שלנו."

עבאס חיזק את טענתו בדבר חשיבות המעורבות הפוליטית בהדגישו, כי למחאה ההמונית ברחוב תפקיד חשוב במימוש חופש הביטוי, אבל היא מעולם לא הביאה את הערבים ליעדים שלהם.

בהידרשו למתח לכאורה בין הפרגמטיזם הפוליטי, שבא לידי ביטוי בהצטרפות לממשלה, לבין המצע האידיאולוגי האסלאמי של רע"מ אמר עבאס:

"מה שמניע אותנו הוא הדאגה לחיים ולעתיד ולזכויות של החברה שלנו בכל התחומים. רע"מ לחלוטין לא ויתרה ולעולם לא תוותר על עקרון כלשהו מעקרונות היסוד הדתיים, הלאומיים או החברתיים והיא שומרת לעצמה את הזכות לנקוט עמדה עצמאית בנוגע לסוגיות אלה כפי שהוכח בעניין חוק מניעת איחוד משפחות ובנושאים אחרים. אכן רע"מ הצטרפה לקואליציה ותמכה ]בהקמת[ הממשלה שהיא המשך לממשלות ישראל. הכיבוש היה ויישאר קיים עד לזמן מסוים, ונמשכת מדיניות האפליה הקודמת. ואולם, השליטה על העניינים לא תהיה בהתבסס על החלטה זו או אחרת, אלא על הדרך הכוללת של הממשלה הזו. אם יצליח המהלך הפוליטי הזה כפי שאנו סוברים, אזי תהיה פניה מסוימת, ואיני אומר חדה, במדיניות הכללית בישראל בהיבטים רבים, וזה המבחן האמיתי."

בהתייחסו לביקורת שהשמיע חבר הכנסת הערבי סאמי אבו שחאדה, יו"ר מפלגת בל"ד, לפיה רע"מ במהלכה הפוליטי משפרת רק את תנאי הכפיפות לשלטון ואינה פועלת להשגת חירות לציבור הערבי בישראל, אמר עבאס, כי הרשימה המשותפת, בה חברות המפלגות הערביות בל"ד ותע"ל, חותרת להפוך את ישראל ממדינה יהודית למדינה לכל אזרחיה, וגישה זו עשויה להביא לתוצאות הפוכות מהרצוי.

לדברי עבאס, האסטרטגיה של הרשימה המשותפת מספקת לישראל אמתלות לפעולה נגד הציבור הערבי, היא אינה שומרת על הזכויות שלו ואינה מעניקה לו כוח, אלא להיפך מחלישה את מעמדו וגורמת לו להיות ממודר באופן קבוע ע"י השלטון.

הגישה של רע"מ שונה ויש לה מחיר, הסביר עבאס, אבל לדבריו הוכח שהיא אפקטיבית ומציבה את הסוגיות של החברה הערבית על השולחן ובדעת הקהל הישראלית, "וזו תחילת השינוי" כלשונו.

אליבא דעבאס, תפיסת העולם של רע"מ מבוססת על זהות ערבית פלסטינית ועמדותיה אינן שונות במהותן מאלה של המפלגות הערביות האחרות. בעניין זה אמר עבאס:

"התברר, שיש דעת קהל רחבה התומכת בגישת השותפות ]עם הממשלה,[ והצלחנו לתרגם אותה לתכנית עבודה מחושבת. תפקידו של המנהיג הוא להוביל מנהיגות ערכית הקשורה לשאלה הראשונה: מי אנחנו? לכן, כל מה שרע"מ מציעה נובע מתוכנית פוליטית המבוססת על 'מי אנחנו,' ]כלומר לנו[ זהות ערבית פלסטינית ברורה ושורשית עם נרטיב היסטורי המאמצת במידה רבה יעדים ]מוגדרים[ במציאות הקיימת עם שאיפות עתידיות. כמו כן, ברור לנו מה אנחנו רוצים, ואנחנו לא רחוקים מיתר הגורמים הפוליטיים הערביים בשאלה הזו."

את היעדים של מפלגת רע"מ פרט עבאס כדלהלן:

"אנו רוצים הקמת מדינה פלסטינית בגדה ]המערבית,[ בעזה ובירושלים ]המזרחית[ ומימוש זכויותינו האזרחיות, הלאומיות והדתיות במסגרת מערכת אזרחית שוויונית שבה יחסי ערבים – יהודים מבוססים על שוויון, לא על כפיפות ונחיתות. מה שמייחד את רע"מ בהיבט זה הוא החזון מרחיק הלכת שלנו, שאומר שאנחנו רוצים להגיע למצב של שלום, ביטחון הדדי, שותפות וסובלנות בין שני העמים, כיוון שאנחנו חיים בצל סכסוך עקוב מדם, ואתה זקוק למימד ערכי בפתרון שאתה מציע. זה חלק מהחזון שלנו, אחרי שהצלחנו להבין את החברה הישראלית והתפיסות שלה. אנחנו יכולים להמשיך במשך עשרות שנים לדבר לעצמנו על החלומות והשאיפות שלנו בלי שום תמורה מהצד השני. אנחנו רוצים שיח פוליטי, שמבטא את הזהות והמטרות הרצויות של החברה והעם שלנו, אבל אנחנו רוצים ]גם[ להשפיע על
]הצד[ האחר הישראלי כפי שהוא עושה ומשפיע עלינו באופן שוטף."

עבאס הוסיף ואמר בעניין זה: "ההסכם ]הקואליציוני[ הוא נוסחה פוליטית רגעית להקמת ממשלה המורכבת מקטבים פוליטיים שונים, ואולם ברור לי שהמעמד שאנו נהנים ממנו כעת יפתח לנו אופקים למסגרת הפלסטינית הכללית ולדבר על זכויות עמנו."

כאשר נשאל שאלות ישירות על הקשר והדרך בה יסייע לצד הפלסטיני בחר עבאס להשיב באמירה כללית ובהתחמקות. להלן תרגום קטע מהראיון:

שאלה: "האם אתה מהרהר ברעיון שתשמש גורם מקשר בין ישראל לצד הפלסטיני, בין אם ברמאללה ובין אם בעזה"?

מנסור עבאס: "אני לא רוצה להיכנס לפרטים, אבל תפקידי תמיד הוא להיות גורם מניע חיובי התומך בעניינו של עמנו הפלסטיני באמצעות חזון ברור ומפורש להשגת
שלום, ביטחון, שותפות וסובלנות בין העם הישראלי והפלסטיני." שאלה: "האם קיבלת פניות מגורמים פלסטיניים הקשורים לנושא הסכסוך"?
מנסור עבאס: "מנסור עבאס אינו חוסך מאמץ לקדם הסדר ופתרון לטובת עמנו הפלסטיני."

שאלה: "זו אמירה כללית. האם היו בכלל מגעים ראשוניים"?
מנסור עבאס: "אנו משאירים את העניין לשעתו ולזמנו." שאלה: "זה כולל מגעים מהצד העזתי"?
מנסור עבאס: "נניח לנושא הזה, שכן מדוע לדבר על זה בשלב זה"?

עבאס ציין, כי שני אישים בתנועה האסלאמית שימשו מקור השראה לעיצוב תפיסת עולמו. הראשון שבהם הינו עבדאללה נימר דרוויש, מייסד התנועה האסלאמית, אשר לדברי עבאס "החל במאבק המזוין לפני שעבר למאבק האזרחי ולשותפות שהוא הניח לה את היסודות, ואני
המשכתי את דרכו. הוא אמר שהניסיון שלנו מבוסס על ניסיונות קודמים מצטברים."

השני הינו עבד אל-מאלכ דהאמשה, לשעבר יו"ר מפלגת רע"מ, אשר לדברי עבאס "הצליח למצוא את נקודת האיזון המדויקת בין השיח של המולדת והאזרחות ויצא ממעטפת כוחות השמאל הציוני, פעל באופן עצמאי וסלל לנו את הדרך כיום להיות כוח פוליטי עצמאי בתוך הזירה הפוליטית הישראלית."

עבאס מעיד, כי תפיסת עולמו הושפעה מהוגים ומלומדים אסלאמיים, שניסו לגשר בין האסלאם לבין העולם המודרני, וכי הוא למד והפיק לקחים מהניסיונות של התנועות האסלאמיות )שלוחות של תנועת האחים המוסלמים העולמית( להשתלב במשחק הפוליטי במספר מדינות במזרח התיכון. לדברי עבאס:

"באופן אישי, הפקתי תועלת מניסיונם של רוב ההוגים האסלאמיים שהלכו לקראת הבשלה של התפיסה האסלאמית הפוליטית בהיבט האזרחי והצליחו להבין את המצב המודרני ולהתמודד איתו בחוכמה, ולהטמיע בו את מערכת הערכים האסלאמית במחשבה ועל בסיס תפיסה מתקדמת של תורת המשפט האסלאמי הנשענת על כוונות ]ההלכה האסלאמית.[ השמות ]של ההוגים האסלאמים[ רבים, אבל אני עוקב אחרי מובילי המגמה האינטלקטואלית האסלאמית המתונה מאז ילדותי, ולמדתי מהם הן במישור האינטלקטואלי והן במישור המעשי. מדברים על ניסיונות ]פוליטיים[ אסלאמיים בסודן, תוניסיה, מרוקו וטורקיה. ניסיונות אלו תמיד היו נוכחים במוחנו ואנו לומדים מההצלחות והכישלונות שלהם."

עבאס הסביר, כי השקפת עולמו הפוליטית נשענת על אדנים מוצקים של האסלאם ובמרכזה הקוראן ועקרונות המשפט האסלאמי, המבוססים על מהות הכוונה של הציוויים האסלאמיים בהתאם לצדק ולמאזן הרווח וההפסד להלן ציטוט מדבריו של עבאס בהקשר זה:

“הקוראן הקדוש הוא מקור הסמכות של המוסלמים יחד עם ה'סונה' ]המסורת בע"פ על דרך חייו והוראותיו[ של הנביא ]מוחמד…[ הפעילות שלנו, כפי שבאה לידי ביטוי בערכים, במסגרת הכללית הקבועה ובדגשים, נובעת מהתרבות האסלאמית שלנו ומהערכים שאנו מאמינים בהם – צדק, שלום, היכרות ]עם האחר[ ודיאלוג."

בתשובה לשאלה ישירה אם ההשתתפות בקואליציה ישראלית, שרוב מרכיביה הן מפלגות ציוניות, נשענת על הקוראן וה'סונה' של הנביא מוחמד השיב עבאס:

"כן. זה כמובן ה'איג'תיהאד' שלי ]כלומר דעה המבוססת על ניתוח עצמאי של עקרונות האסלאם.[ איני רוצה, שהקורא יבין שמנסור עבאס פועל בהתאם לפסקי הלכה שהוא מנפיק לעצמו אלא במסגרת הכללית, מה שאני עושה נובע מניתוח והפקת מסקנות עצמאית והבנתי את היסודות של ההלכה האסלאמית ]אל-שריעה[ בזיקה למציאות בה אנו חיים. איני פוסק הלכה עבור המוסלמי בגדה המערבית, בעזה, בירדן או באינדונזיה. הקוראן הקדוש מעניק לך עקרונות כלליים, שבאמצעותם אתה מנסה להתוות את התוכנית הפוליטית שלך במציאות שבה אנו חיים בישראל. המדיניות על פי ההלכה האסלאמית אינה מנוהלת בפסקי הלכה ]המורים[ זה מותר וזה אסור, אלא בעקרונות הכללים: ערכי הצדק, הסרת הנזק והעוול והאיזון בין רווח להפסד. תורת המשפט של כוונות ]ההלכה האסלאמית[העניקה לנו כלים רבים בהם אנו משתמשים בחשיבה הפוליטית שלנו. לדוגמה, סילוק הנזק עדיף על השגת רווח, וזה כלל חלקי לשם המחשה, או ]העיקרון לפיו[ 'דבר שלא ניתן להשיג באופן מלא אין להתנער ממנו לחלוטין,' וזה הבסיס לחשיבה פרגמטית."

על בסיס זה הצדיק מנסור עבאס את אמירתו של עבדאללה נימר דרוויש, מייסד התנועה האסלאמית, לפיה הפלסטינים בישראל נמצאים בתוך בטן הלוויתן. לדברי עבאס:

"דבריו ]של דרוויש[ נובעים מתורת המשפט האסלאמי ]ﻓﻘﻪ[ המתאימה עצמה למציאות, והם עדיין תקפים. אינך יכול לחיות ללא תורת המשפט האסלאמי ]פיקה[ המתאימה עצמה למציאות, שמשמעותה להיות מודע למי שאתה, ליכולות, לחוזקות ולחולשות שלך ולהכיר את האחר, מה יש לו, רצונותיו ומאזן הכוחות נגדו. קביעת מדיניות המתעלמת מהמציאות הזו פירושה שאתה משליך את עצמך לאבדון."

עבאס הכחיש את הטענה לפיה תנועת חמאס תקפה את רע"מ על החלטתה להצטרף לשורות הקואליציה באומרו: "איש אינו יכול לומר מהי עמדת חמאס בנושא זה, שכן היא הותירה זאת לנו על בסיס אנשי מכה המכירים את שביליה הצרים" ]הווה אומר, סומכים על שיקול הדעת של רע"מ המכירה היטב את הנסיבות הפוליטיות בישראל.[

עבאס מצדד בפיוס לאומי בין 'פתח' לחמאס כצעד הכרחי לקראת מימוש זכויות העם הפלסטיני. לדבריו, "אין חלופה לפיוס פלסטיני תחילה. וכן חייבת להיות יוזמה מדינית פלסטינית מאוחדת שתכפה מחדש את הנושא הפלסטיני בזירה ]המדינית.[ בלי זה, הפתרון לסוגיית עזה יישאר חלקי. ההתמקדות שלנו לעת עתה נותרה בנושאים המקומיים הרלוונטיים לחברה הפלסטינית בישראל."

בתשובה לשאלה בנוגע למחיר שצריכה ישראל לשלם על הכיבוש אמר עבאס, כי למילה "מחיר" בהקשר זה קיימת לעיתים קונוטציה של "מאבק מזוין" בהדגישו, כי "קיימים כלי השפעה אחרים שעשויים להיות שימושיים יותר מכלים הכוללים אלימות." לדברי עבאס, ניתן להשפיע "בזירה הבינלאומית, בזירת הדיאלוג ובזירת הבנייה העצמית ]של העם הפלסטיני[ ושל הישותהפלסטינית."[ בהקשר זה ציין עבאס, כי האינתיפאדה העממית בדרכי שלום הינה אחד הכלים.

בהידרשו לאתגר הגדול העומד בפני רע"מ בהצטרפותה לקואליציה אמר עבאס: "כיצד מתמודדים עם ממשלה שירשה את מדיניות הנצחת הכיבוש ומדיניות ביטחון וחוץ מסוימת? ההתמודדות עם מצב זה שונה מעיקרון הסכמה או התנגדות, אלא ]היא נשענת על[ ההיגיון של יצירת שינוי דינמי בטווח הארוך. כן, הסוגייה הפלסטינית בהחלט תרוויח בטווח הארוך."

האמנה של מפלגת רע"מ – תביעה ליישום "זכות השיבה"

מנסור עבאס מציג אפוא עצמו כאדם המאמץ תפיסת עולם אסלאמית פרגמטית, הדוגל ב"צדק" ובחתירה ל"שלום, ביטחון הדדי, שותפות וסובלנות בין שני העמים" )הישראלי והפלסטיני.( החזון של עבאס הינו "צדק" ו"השלום" הוא מימוש "הצדק" הלכה למעשה. אין מדובר ב"צדק" המבוסס על פשרה, אלא ב"צדק" על פי התפיסה הפלסטינית המתכחשת לזיקה ההיסטורית והדתית של העם היהודי בארץ ישראל.

המסרים שהביע בראיון לאל-קודס אל-ערבי מקבלים משנה תוקף בהתבטאויות ובפרסומים קודמים של עבאס ומפלגת רע"מ בהנהגתו, המספקים מפתח להבנת תפיסת עולמו, האסטרטגיה הפוליטית שלו והטקטיקה שאימץ כדי ליישמה בשלבים.

האמנה של מפלגת רע"מ, שגובשה ב2018- ואושרה מחדש שנה לאחר מכן בוועידת המפלגה בנצרת בראשות מנסור עבאס, מבטאת גישה עוינת ביסודה לתנועה הציונית ולמדינת ישראל ורואה ביישום "זכות השיבה" את הבסיס להשגת "שלום." להלן תרגום קטעים מהאמנה של רע"מ:

• "מדינת ישראל נולדה מהמפעל הציוני הגזעני, הכובש; אימפריאליזם מערבי ובריטי עוין; וההשפלה והחולשה של ]האומות[ הערביות והאסלאמיות. אנחנו לא פוטרים את עצמנו, העם הפלסטיני, מאחריותנו ומכישלוננו להתמודד עם הפרויקט הזה."

• "הסירו את ידיכם מהעם הפלסטיני כדי שהוא יוכל להקים מדינה חופשית ועצמאית משלו, לצידה של ישראל, וכדי שהמגורשים והעקורים יוכלו לחזור למולדתם, לבתיהם ולאדמתם. או, הסכימו למדינה אחת מהנהר ועד הים, שבה שני העמים יוכלו לחיות מתחת לשמים בחופש, בשוויון, בביטחון ובשלום."

• "כולנו ]מאוחדים ביד אחת[ עד שהכיבוש יסתיים ותקום מדינה פלסטינית בגדה המערבית וברצועת עזה ובירושלים האצילה; ועד אשר המגורשים והעקורים יחזרו לבתיהם ולמולדתם."

• "תמצאו אזהרה ]לגבי עתידכם מגורל[ הכופרים ]הצלבנים[ שכבשו בכוח את הארץ במשך כמעט מאתיים שנה, עד שהם הובסו על ידי סלאח א-דין אל-איובי וחייליו."

• "לא יכולה להיות נאמנות ולא הזדהות כלשהי עם המחשבה הציונית, הגזענית והכובשת, ולא קבלה כלשהי של כל אחת מהצורות השונות של 'ישראליפיקציה,' שתשיל מאיתנו את זהותנו, הייחודיות והזכויות שלנו."

• "ההשתתפות הפוליטית שלנו, על כל רבדיה, מהשלטון המקומי ועד לרשות המחוקקת בפרלמנט ]הכנסת[ וברשויות האזרחיות הרשמיות, אינה אלא ניסיון להגן על זכויותינו והאינטרסים של הקהילה הערבית-פלסטינית שלנו בפנים ]ישראל,[ לסייע למטרה הפלסטינית שלנו, ולהתנגד להצעות המדיניות והתכניות של המפעל הציוני, מתוך לב מוסדות המדינה… אלה לכל הפחות דברי אמת הנאמרים בפני שליט רודן."

• "המטרה החשובה ביותר שלנו ביחס למדינת ישראל, ביחס לחברה הערבית הפלסטינית, היא לשמור על נוכחותנו במולדתנו, לשמר את זהותנו, ואת הזהות הערבית, האסלאמית והנוצרית של ארצנו, ולאפשר לקהילה שלנו להשיג את זכויותיה במישור האזרחי, הלאומי והדתי, ובתחום חיי היום-יום."

בראיית עבאס והתנועה האסלאמית, התביעה ליישום "זכות השיבה" במקביל להקמת מדינת פלסטינית היא ברורה. במשתמע, גם אם עבאס אינו אומר זאת, פירוש הדברים הוא הגעה של 7 מיליון פלסטינים המוגדרים "פליטים" וצאצאיהם לדורותיהם לבתיהם ולאדמתם בשטח מדינת ישראל. היישום המעשי של "זכות השיבה" הינו טרנספר של מיליוני יהודים מירושלים, תל אביב, חיפה וישובים רבים נוספים כדי ליישב במקומם מיליוני פלסטינים, ומשמעות הדבר חורבנה של מדינת ישראל והפיכתה בפועל למדינה פלסטינית נוספת.

התכחשות לזכות הדתית וההיסטורית של העם היהודי בארץ ישראל

מפוסט שפרסם בפייסבוק והנושא את הכותרת "זיוף ההיסטוריה בשירות הציונות" 1) באוגוסט ,(2017 ניתן להתרשם, כי מנסור עבאס אינו סבור, שליהודים זכות לריבונות על הארץ, אותה הוא רואה כאדמה אסלאמית. וכך כתב עבאס: 4

"היהודים החמיצו הזדמנות היסטורית לחיות בביטחון, ביטחה, חופש וכבוד בין הערבים והמוסלמים במזרח הערבי והאסלאמי שלנו, כפי שחיו בעבר בעידן השגשוג האסלאמי, בו נטלו חלק כל העמים, העדות והדתות, בהם מוסלמים על האסכולות הדתיות שלהם, הנוצרים על עדותיהם, והיהודים על קבוצותיהם. חלקם ]יהודים[ אומרים בתגובה לחזון הזה שאנו מציגים במהלך הדיאלוג שלנו איתם, שאנחנו כמוסלמים וערבים מוכנים לגלות סובלנות כלפי היהודים עד לקצה, אבל מבלי שתהיה להם ]ליהודים[ ריבונות על הארץ. ואנו משיבים להם בתשובתנו המתבקשת, ומתי הייתה ליהודים ריבונות בפועל בפלסטין במהלך 3,000 השנה שעברו? ההיסטוריה שלכם מעידה ששלטון היהודים בפועל לא עלה על מספר עשורים, בתקופת מלכות דוד ושלמה ולפני הכיבוש הרומי."

עבאס הוסיף וכתב בהקשר זה: "אני מאמין, שהמאבק וההבסה של הנרטיב הציוני הגזעני, וההתמודדות עם פרויקט ההתנחלות הקולוניאלי והמצור עליו, חורגים מהמאה הקודמת, על הרעיונות, האירועים והעמדות שלו, אל מעבר לכך בהיסטוריה, גיאוגרפיה, תרבות, אמונות ואידיאולוגיות. אני סמוך ובטוח, שהבסיס המוסרי שלנו, זכותנו האנושית, המימד האידיאולוגי והמוסרי שלנו, הן האסלאמי והן הנוצרי, ואלה ש]ניצבים[ איתנו מקרב העם היהודי הרוצה שלום, יאפשרו לנו להתמודד עם פלישתן של תנועות גזעניות וקולוניאליות, הנוהגות בדרך הרעה ביותר בקיצוניות דתית ולאומית כדי להשריש את הכיבוש וליישם את האפליה והגזענות כלפי האחר הפלסטיני."

המדיניות של עבאס בזירה הפוליטית אינה מתמקדת רק במאבק להשגת זכויות אזרחיות אלא נשענת על נקודת מבט היסטורית מראשית העלייה היהודית המחודשת לארץ ישראל בסוף המאה ה.19- הווה אומר, מאבק בין התנועה האסלאמית הלאומית הפלסטינית לבין התנועה הציונית. ב18- נובמבר 2015 כתב עבאס5:

"מזה מאה שנה, אנו נמצאים בעימות מתמשך ופתוח עם התנועה הציונית. ניהלנו קרבות רבים, בהם הכרזנו ניצחון, והפסדנו בקרב. לצערנו, לא השתפרנו פעם אחת בניהול קרב כלשהו ובזירה כלשהי. אנו תמיד מאמצים את עמדתנו הסיעתית והאידיאולוגיות המפלגתיות על חשבון הנושאים והמטרות הלאומיות המאוחדות שלנו."

ב31- ביולי 2015 כתב מנסור עבאס: 6 "הפושע האמיתי הוא היום, מחר ואתמול הכיבוש הישראלי, המעיק על החזה של עמנו הפלסטיני וגוזל את אדמתו ומולדתו."

ב15- באוקטובר 2015 כתב עבאס על "ההשלכות השליליות של מציאות הכיבוש הישראלי בגדה המערבית, בעזה, ובפלסטין של הפנים," ובמשתמע התייחס גם למדינת ישראל כשטח כבוש. 7

שמה הרשמי של התנועה האסלאמית הינו התנועה האסלאמית – הפנים הפלסטיני )اﻟﺤﺮﻛﺔ اﻹﺳﻼﻣﯿﺔ – اﻟﺪاﺧﻞ اﻟﻔﻠﺴﻄﯿﻨﻲ ובאנגלית The Islamic Movement – Palestine.

ישראל – "האויב הציוני;" היהודים "פולשים"

מנסור עבאס רואה בישראל "אויב" של כל העם הפלסטיני, כולל ערביי ישראל, משום שבראייתו היא כבשה אדמה פלסטינית, והוא מכנה אותה "האויב הציוני." ב22- באוקטובר 2016 השתתף מנסור עבאס בעצרת ברמאללה תחת הכותרת "לאומנים הקוראים לשים קץ לפילוג" כנציג וועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל. בנאומו בעצרת אמר עבאס: 9

"בני עמנו, אחינו, אחיותינו, הגענו מהפנים של הפנים הפלסטיני ]מדינת ישראל[ כדי לצרף את הקול שלנו לקול שלכם. הגענו מהפנים הפלסטיני ]ישראל[ להתייצב לימינכם תחת הדגל הפלסטיני היחיד כביטוי מעשי לאחדות של עמנו הפלסטיני, וכדי להדגיש, כי ענייננו ]הפלסטיני[ אחד הוא, וכי הדרך שלנו אחת היא, וכי היעד שלנו אחד הוא, וכי האויב שלנו ]ישראל,[ הגוזל את ארצנו והכובש אותה, אחד הוא.

הגענו כדי לצרף את קולנו לקולכם כשאנו משמיעים בעוצמה את הקול הזה, קוראים או מצווים, אחינו והיקרים לנו, על הנהגת העם הפלסטיני לשים קץ לפילוג הנתעב ]בין תנועות פתח לחמאס.[ למדנו מהשהידים, השהיד הנשיא יאסר ערפאת ]מייסד תנועת פתח, אש"ף והרשות הפלסטינית[ והשהיד השייח' אחמד יאסין ]מייסד ומנהיג חמאס לשעבר,[ שהאחדות הפלסטינית קדושה ונדבך בעניינים הקדושים הדתיים והלאומיים. אל לנו לחלל את הדבר הקדוש הזה באמצעות הפילוג הזה. כל עמנו הפלסטיני, כל ההנהגה של העם הפלסטיני עומדת היום בשורה אחת בכל האזורים כשהיא קוראת לשים קץ לפילוג הזה. אחים, אחיות, אין די בכך שנאמר שהעימות ]מילולית – ניגוד[ המרכזי שלנו ]עם ישראל[ מחייב אותנו לשים קץ לפילוג, העימות המרכזי שלנו ]הוא[ עם אויבנו הציוני".

מנסור עבאס רואה ביהודים "פולשים" בארץ ושולל את הזכות הדתית וההיסטורית של היהודים, בירושלים, בהר הבית ובכותל המערבי. בנאום שנשא בהפגנה 20) בנובמבר (2015 נגד ההכרזה על הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית כארגון בלתי חוקי אמר עבאס: 10

"ממשלת ישראל לא תצליח בהחלטה זו ]הוצאה מחוץ לחוק של התנועה האסלאמית – הפלג הצפוני[ לפלג בינינו או לפצל בינינו ]בין הפלג הצפוני ולבין הפלג הדרומי של התנועה האסלאמית.[ התנועה האסלאמית ]הפלג הצפוני[ בלתי חוקית והחצי השני ]הפלג הדרומי[ של התנועה האסלאמית חוקי. התנועה האסלאמית ]הפלג הצפוני[ בלתי חוקית והמפלגות הערביות האחרות חוקיות. לא. או שאנחנו כולנו בלתי חוקיים ואתם בלתי לגיטימיים או שאנו כולנו חוקיים ואתם בלתי לגיטימיים. על בסיס מה הכרזתם על התנועה האסלאמית בלתי חוקית? על כך שהיא מגנה על זכותנו במסגד אל-אקצא המבורך. הקשיבו היטב לנו: אין לכם ]היהודים[ זכות על רחבת המבורך, ואין לכם ]ליהודים[ זכות ברחבת אל-בוראק במסגד אל-אקצא הכותל המערבי,[ ואין לכם זכות בעיר אל-קודס ]ירושלים.[ אתם ]היהודים[ פולשים בארץ הזו. אלה הן העובדות. קיבלתם החלטה זו ]להוציא את הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית מחוץ לחוק[ ועליכם לשמוע מאיתנו בקול אמת וברור: לא תצליחו לפלג ]בינינו[ באמצעות החלטה זו ולא תבססו לכם זכות ותשללו מאיתנו את הלגיטימיות. אחינו היקרים, אילו היה להם שכל הם היו נכנסים למערכה אחרת. הם היו נכנסים למערכת השבת הזכות לבעלי הזכות ]הפלסטינים.[ הם יודעים שהם עושים עוול, והם יודעים שהם עריצים, והם יודעים שהם רוצחים, ואולם הם אינם מעוניינים להתמודד עם האמת. הם רוצים להשליך עלינו האשמות, לפיהן אנו מסיתים, אנו טרוריסטים, אנו רוצחים, והם עושים שימוש באלימות, והם הטרוריסטים, והם הרוצחים, והכיבוש שלהם ]את הארץ[ יסתלק גם יסתלק במוקדם או במאוחר בכוחו של אללה או בהשפלה ]של אללה את הכופרים.[ פעם נוספת, הו אחים יקרים, אנו ניצבים כאן לא רק כדי לבטא את הכעס האצור בנו. אנו מתחילים מכאן את הדרך של עם ]פלסטיני[ לוחם, הרוצה ]לממש[ את חירותו, הרוצה ]לממש[ את זכויותיו, והרוצה לשמור על ]מסגד[ אל-אקצא ולהשיב את המהגרים לארצם, ושהפליטים ישובו למולדתם. ]על[ זה המאבק שלנו. אלה הם היעדים שלנו. התנועה האסלאמית היא אמצעי ל]השגת[ זכויותינו, יעדינו וחירותנו.

התייחסות משתמעת לישראל כאל "אויב" הופיעה גם בדברי ביקורת נוקבים שכתב מנסור עבאס נגד מנהיגי האומה האסלאמית על רקע מלחמת האזרחים עקובת הדם בסוריה. בפוסט בפייסבוק כתב עבאס 28) דצמבר ,(2015 כי ההתערבות של רוסיה בסוריה "אפשרה לאויבינו לרצוח את אחד מבכירי הסמלים של המאבק/התנגדות סמיר קונטר." 11

סמיר קונטאר היה מחבל לבנוני דרוזי, שהשתתף בפיגוע בנהריה ב22- באפריל ,1979 שבו נרצחו בני משפחת הרן ושני שוטרים. 12 הוא הורשע ברצח שני אזרחים ישראלים ושוטר אחד, חטיפה וניסיון לרצח, ונידון לחמישה מאסרי עולם ו47- שנות מאסר. ב16- ביולי 2008 השתחרר ושב ללבנון, במסגרת עסקה עם חזבאללה שכללה את החזרת גופות החיילים החטופים הישראלים אלדד רגב ואודי גולדווסר. לאחר שחרורו שב קונטאר לעסוק בטרור בשליחות חזבאללה. ב2015- הוכרז על ידי ארצות הברית כ"טרוריסט בינלאומי."

ב19- בדצמבר 2015 נהרג בפיצוץ בג'רמאנה שבסוריה בתקיפה אווירית שחיזבאללה ייחס לישראל. 13

הראיון בועידת גלובס על המדינה היהודית

בשיחה עם מוחמד מג'אדלה, פרשן ערוץ 12 ומנהל ערוץ החדשות נאס, בוועידת ישראל לעסקים 21) בדצמבר (2021 נשאל מנסור עבאס: "ישראל מדינה ללא חוקה וללא גבולות, אבל היא מדינה יהודית. אתה יכול לקבל את זה כערבי"? על כך השיב עבאס: "מדינת ישראל נולדה כמדינה יהודית. זו החלטתו של העם היהודי שהוא מקים מדינה יהודית. נקודה. השאלה כיום היא לא מה הזהות של המדינה. היא ככה נולדה, היא ככה תישאר. השאלה היא מה מעמדם של האזרח
הערבי ושל החברה הערבית במדינת ישראל היהודית ." 14

עבד אל-מאלכ דהאמשה, בכיר בתנועה האסלאמית ולשעבר יו"ר רע"מ, הבהיר, כי דברי עבאס אינם מבטאים שינוי בעמדת התנועה האסלאמית ומפלגת רע"מ. בראיון לערוץ "הלא" אמר דהאמשה: 15 "ראש רשימת רע"מ ]חבר הכנסת מנסור עבאס[ תיאר את המצב הקיים מזה שבעים שנה ואין הדבר מבטא את רצונו של הד"ר מנסור ]עבאס[ ואת עמדת התנועה האסלאמית… אלא הוא תיאר את המציאות עימה אנו מתמודדים."

דהאמשה הוסיף בנימת לעג: "אומרים שד"ר מנסור ]עבאס[ הכיר ביהדותה של המדינה… ובכן, מדינת ישראל לא הייתה לגיטימית או מוכרת, לא על ידי העולם, לא על ידי הפלסטינים, ולא על ידי האומה הערבית והאסלאמית אלא כאשר הגיעה ההכרה בה ע"י ד"ר מנסור ]עבאס.[ מה אמר מנסור עבאס? שאת המדינה הזו הם ]היהודים[ הקימו עבורם והם רוצים שהיא תישאר."

מאבק נגד התנועה הציונית "הגזענית והפשיסטית"

המאבק של ערביי ישראל נתפס בעיני מנסור עבאס בהיבט רחב מעבר לרצון לקחת חלק גדול יותר בהקצאת המשאבים והתקציב עבור הציבור אותו הוא מייצג, והוא מתמקד בראש ובראשונה בהיבט הלאומי. עבאס סבור, כי מאבק זה, שהוא אחד ממנהיגיו, מתנהל נגד התנועה הציונית, האידיאולוגיה הציונית והאופי היהודי של מדינת ישראל. משתמע מדבריו, שמדובר במשחק סכום אפס על זהות לאומית ודתית והשייכות לארץ, דהיינו בטווח הארוך מתחייבת הכרעה בין שני המחנות.

ב-13 לנובמבר 2016 שיתף עבאס הודעה של התנועה האסלאמית שציינה, כי "אין זה סוד עבורנו, שהמאבק שלנו בתנועה הציונית הגזענית והפשיסטית הוא מאבק על המקום ועל זהות המקום, ההיסטוריה שלו, בהווה ובעתיד." 16

מסר דומה הובע בדברים אחרים שכתב מנסור עבאס בנושא זה: 10 בפברואר 2019 – "הסתירה העיקרית היא לא בינינו ]בקרב הציבור הערבי,[ אלא עם התנועה הציונית, שביצעה נכבה בעמנו, ועודנה ]עושה כן.17

ב-9 באוגוסט 2018  "בהפגנה ]נגד חוק הלאום[ אנו נאמר, כי אדמת פלסטין היא המולדת  הלאומית של העם הפלסטיני, וכי זכות ההגדרה העצמית היא זכות שורשית של העם הזה, וכי זכות השיבה אין ויתור עליה, וכי אל-קודס היא בירת מדינת פלסטין, וכי שפתנו הערבית היא שפת האדם, הזמן והמקום בפלסטין, וכי את זכויותינו האזרחיות אנו שואבים מהיותנו בעלי הזכות ותושבי הארץ. זו המשמעות של נוכחותנו כאן ביום שבת." 18

28 בספטמבר 2016 – "התקשורת הישראלית שוכחת, שהעם הפלסטיני חי באסון מתמשך מאז ,1948 שנוצר על ידי התנועה הציונית וכנופיות הטרור שלה, שהרגו אנשים, כבשו את הארץ, הרסו מאות ערים וכפרים, גירשו את הפלסטינים מאדמתם וממולדתם, הפקיעו קרקעות, בנו התנחלויות, והציבו מחסומים וביצעו ביטויים אחרים של הקולוניאליזם ההתנחלותי באדמת פלסטין." 19

על רקע הפגנה בה נטל חלק נגד חוק הלאום שיתף 11) באוגוסט (2018 מנסור עבאס שיר של השייח' ד"ר מוחמד סלאמה חסן, ראש מוסד הפסיקה ההלכתית והמחקרים האסלאמיים בפנים הפלסטיני השייך לתנועה האסלאמית. בשתי השורות האחרונות של השיר נכתב: "החבל של העריצים ]ההנהגה הישראלית הציונית[ קצר אין על כך מחלוקת, גורלם יהיה בבוקר המחר בלבת אש ]הגיהנום20."[

הר הבית והכותל המערבי – אתרים דתיים אסלאמיים

בהתבסס על אמונתו באסלאם מנכס מנסור עבאס את הר הבית והכותל המערבי לאסלאם, רואה בהם אתרים דתיים )מסגד אל-אקצה ורחבת כותל אל-בוראק,( השייכים באופן בלעדי למוסלמים, ומבטל לחלוטין את משמעות הזיקה האמונית של היהודים לירושלים, הראיות ההיסטוריות והממצאים הארכיאולוגיים על מקומה המרכזי של ירושלים עבור העם היהודי מתקופת המקרא ועד ימינו אלה. הוא טוען במשתמע, כי אין אמת בטענות על הקמתו וחורבנו של בית המקדש על הר הבית, ואף לועג ליהדות על גישת הצדק "המעוותת" שהיא אימצה בנושא זה.

ב-21 באוקטובר 2016 באוקטובר תחת הכותרת "מסגד אל-אקצא –אל תגמגם או תהסס" כתב מנסור עבאס :

"ספרי ההיסטוריה העתיקים וחוגי הארכיאולוגיה, כולל הישראליים, לא סיפקו כל ראיה מדעית לקיומו של מקדש שלמה במקום זה או במקום אחר. בשבועות הראשונים של הכיבוש הישראלי ]הם[ חפרו את רצפת המסגד מתחת לשטיח, ואם היו מוצאים דבר מה היו מפרסמים אותו. אומרים שהמקדש נהרס על ידי הרומאים בשנת 70 לספירה, ואחרי שש מאות שנה הגיעו אליו המוסלמים ובנו בו את מסגד אל-אקצא שלהם. תארו לעצמכם שש מאות שנים תמימות, איש אינו מתפלל בו, איש אינו משפץ את חורבותיו, איש אינו מנקה את הלכלוך שלו, והיום הם רוצים אותו כמקדש שלהם. איזה צדק, איזו אנושיות ואיזו דת זו."

ב-29 בספטמבר 2019 כתב מנסור עבאס: "מסגד אל-אקצא המבורך הוא זכות בלעדית שלהמוסלמים, וכל חדירה לחצרותיו היא תוקפנות ופגיעה בקדושתו ובזכותנו השורשית לריבונות מלאה על כל גרגר אדמה בו." 22

מסרים ברוח דומה הובאו בפרסומים נוספים של מנסור עבאס בהם הוא ציטט את הודעות התנועה האסלאמית ומנהיגה השייח' חמאד אבו דעאבס, כמובא להלן:

23 בנובמבר 2016 – "העמדה האסלאמית ההלכתית בנוגע למסגד אל-אקצא… מסגד אל-אקצא המבורך הוא זכות טהורה של המוסלמים, ואסור לצד כלשהו לתבוע בו זכות דתית או לאומית, ואסור למפלגה אסלאמית או ערבית כלשהי לוותר על זכות זו או לשתף בה איש, ואסור לגוף בינלאומי כלשהו, מוסד כלשהו של האו"ם או מוסד אזורי כלשהו להעניק זכות זו ללא- מוסלמים23."

ב-6 לדצמבר 2017 כתב "העיר אל-קודס ]ירושלים[ הייתה ותישאר זכות אסלאמית, ערבית ופלסטינית, והיא תהיה בירת המדינה הפלסטינית, בין אם ארה"ב וישראל יאהבו זאת ובין אם לאו. ההיסטוריה מעידה, שירושלים הייתה עיר של ביטחון, שלום וחופש הפולחן לבני שלוש הדתות, כשהייתה תחת שלטון אסלאמי, והיא הייתה עיר שנשלטה על ידי אי צדק, דיכוי, תוקפנות והרחקת בתי האלוהים תחת שלטון רומי, שלטון הפרנקים והשלטון הציוני." 24

18 ביוני 2017 – "אנו מצהירים ומאשרים זאת שוב, ובכל פלישה ]כניסת יהודים לרחבת מסגד אל-אקצא,[ שמסגד אל-אקצא הוא זכות בלעדית של המוסלמים, ואיש אינו יכול לתבוע זכות בו או בחלק ממנו, או בגרגר מאדמתו, ולא נאשר ולא נכיר באיש, לא משנה כמה אכזרי, עריץ, מדכא ומטיל אימה הוא, גם אם הוא כופה את המציאות בשטח בכוח הנשק שלו למשך עשרות שנים. אנו נמשיך להיאבק בו עד שהכיבוש יסתלק ומסגד אל-אקצא יתנשא בשמי ירושלים האסלאמית
הערבית25."

ב-14 לינואר 2019 ציטט מנסור עבאס בלשון מבזה השאובה מעולם החיות. הודעה של התנועה האסלאמית בה נכתב: "חידלו והרחיקו את עדרי המתנחלים מאל-אקצא… שוב, עדרי המתנחלים, בהגנה ובאישור משטרת הכיבוש, כופים עובדה מוגמרת בתוך מסגד אל-אקצא26."

ב20- ביוני ,2014 בעת היותו של מנסור עבאס סגן מנהיג התנועה האסלאמית, ערכה התנועה האסלאמית בכפר קאסם את אירוע "שבועת האמונים והנאמנות" ]לאללה ולמוחמד.[ במסגרת החלק האומנותי של האירוע הועמדה על במה קבוצת אנשים לבושים כיהודים דתיים ומתפללים וברקע מסגד אל-אקצה, הכותל המערבי ושער שכם. קבוצת היהודים הדתיים שימשה כדימוי לחתירה של ארגונים יהודיים להרוס את מסגד אל-אקצה, ולהמחשת האיום הוצב על במה טרקטור אשר בכלי הריסה יעודי דימה את מיטוט את אבני החומה של מסגד אל-אקצה. צעירה הקריאה יצירה שירית – סיפורית שבמוקדה ביקורת נוקבת על העולם האסלאמי והערבי שאינו נוקט פעולה להצלת מסגד אל-אקצה מידי "האויב." את היצירה היא חתמה בשאלה "אמור לי מתי תזעם"? לאחר קריאות קצובות "את נפשנו ודמינו נקריב למען ]מסגד[ אל-אקצה" עולה על הבמה קבוצה של מוסלמים חמושים באלות ומגרשים את היהודים מהמקום27.

להקה ביצעה שיר הקורא לאומה האסלאמית לצאת לפעולה כדי למנוע את ייהודה של ירושלים. להלן תרגום קטעים נבחרים מהשיר: "הו האומה של מוחמד ]העולם המוסלמי,[ התעוררי, שכן ירושלים מתייהדת… קומי, קומי, קומי אומת מוחמד, קומי למען ]מסגד[ אל-אקצה, שכן ירושלים מתייהדת. קומי נגד הכובש ]ישראל,[ באסלאם נמצא הפתרון. את תזכי לניצחון, אם הצבא שלך יתאחד… ב]כוח[ הרצון ובאמונה התקוממי נגד העריצות… התחזקי ]אומת מוחמד[ ואמרי אללה ותראי שהרודן הסתלק"… 28

ד"ר מוחמד סלאמה חסן, העומד בראש המוסד לפסיקת הלכה דתית של התנועה האסלאמית, סיים את דרשתו במסגד בתפילה שכללה בין היתר בקשה מאללה להשמיד את האויבים שתקפו "אותנו," הווה אומר את הפלסטינים, וגרמו להם עוול. מתוך ההקשר משתמע, כי פניה זו לאללה מתייחסת גם ליהודים בישראל, המוצגים ע"י התנועה האסלאמית כאחראים לעוול שנגרם לפלסטינים. להלן תרגום קטע התפילה הרלוונטי 2) באוקטובר ,(2020 החוזר בתפילות נוספות של מוחמד סלאמה חסן 29:

"הו אללה, שמור על מסגד אל-אקצה מכל רוע ובוגדנות. הו אללה, השמד ]נקום[ את אלה שגרמו לנו עוול ותקפו אותנו. הו אללה, מנה את מספרם ]של אלה,[ והרוג אותם זה אחר זה, ואל תותיר מהם איש ]בחיים.[ הו אללה, הראה לנו ]במעשיך[ בהם יום שחור ]להם[ כמו שהיה יומם של ]שבט[ עאד, פרעה ו]שבט[ ת'מוד." ]על פי האסלאם השבטים עאד ות'מוד ופרעה הושמדו בידי 7אללה בגלל חטאיהם."[שחרור פלסטין והקמת ח'ליפות אסלאמית].

מנסור עבאס רומז על שאיפתו לראות בתקומתה מחדש של הח'ליפות האסלאמית ובשחרורה של פלסטין וירושלים באמצעות חזית צבאית מאוחדת ערבית ואסלאמית. בעניין זה כתב עבאס: 30

"גילינו אופטימיות רבה לגבי העות'מאנים החדשים ]טורקיה בהנהגת ארדואן,[ ולפתע ]שיפור[ היחסים ]של טורקיה[ עם ישראל הכובשת את ארצנו… הנפנו גבוה את דגל הג'יהאד האסלאמי, והנה התברר, שרובם ]של אלה המיישמים את הג'יהאד[ בהיבטים של עוצמה, נוכחות והתרחבות ]ההשפעה האסלאמית[ הם קבוצת פושעים רצחניים ואויבי האסלאם והמוסלמים. חיכינו זמן רב לברית ערבית אסלאמית שתנצח בעניין פלסטין, והנה המצפן של הבריתות שלנו הפוך."

בפוסט קודם בפייסבוק, שנשא את הכותרת "מבוא להבנת פרויקט 'מדינת הח'ליפות  האסלאמית"' כתב עבאס (7 באוגוסט 2015) 31

"התנועות האסלאמיות בעלות האופי הפוליטי רואות בהקמת "מדינת הח'ליפות האסלאמית" את הכותרת של הפרויקט הפוליטי שלהן… הקריאה המעשית, לא רק התיאורטית, להקמת הח'ליפות החלה בראש ובראשונה דרך תנועת האחים המוסלמים, אשר נוסדה והונהגה על ידי השהיד מר חסן אל-בנא… המצב החדש באזור הערבי והאסלאמי לא שינה את עמדת תנועת האחים המוסלמים, והיא המשיכה לקרוא להקמת ח'ליפות אסלאמית שחוצה גבולות מדיניים, זהות לאומית, אתנית ודתית של העמים באזורים הערבי והאסלאמי… האם לחקר הח'ליפות האסלאמית יש קשר למה שעובר עלינו בפנים הפלסטיני? והאם זה עוזר לנו במשהו? הטענה שלי היא שכן, וצריך לפרט, להבהיר ולהוריד חלק מהנושאים לקרקע המציאות שלנו בתבונה, אחריות וחזון, ומקור הסמכות שלנו בנושא זה הוא המדינה של הנביא ]מוחמד[ ב]עיר[ אל-מדינה, והח'ליפות של אבו בכר, עומר,עותמאן ועלי, המונהגת באמת בדרך הישר."

באירוע הוקרה לפועלו של מייסד התנועה האסלאמית עבדאללה נימר דרוויש 8) באוקטובר ,(2016 השייח' איבראהים עבדאללה צרצור, מנהיגה לשעבר של התנועה האסלאמית וכיום מראשיה, הקרין בפני הקהל סרטון קצר בו נראה עבדאללה עזאם נואם. 32 עזאם ,(1941-1989) איש דת פלסטיני, הטיף למימוש חובת הג'יהאד החלה על המוסלמים כדי להקים את הבסיס הגיאוגרפי להקמתה של הח'ליפות האסלאמית. הוא היה ממייסדי והוגי אסטרטגיית הטרור האסלאמי הסוני הבינלאומי במאה ה,20- מבכירי ארגון האחים המוסלמים וממייסדי ארגון הטרור אל-קאעידה. הוא נחשב לאביו הרוחני של אוסאמה בן לאדן. 33 הגותו ומצעו הרעיוני השפיעו רבות גם על תנועת חמאס.

צרצור הציג את עבדאללה עזאם במילים הבאות: "נשמע את העדות של אחד מהמנהיגים בסרטון הווידאו עבדאללה עזאם דיבר בשיבחם של שני מנהיגים התנועה." 34 הגדולים של אסלאמיים, אשר למרות נכותם הפיזית הצליחו לקדם את הפצת מסר האסלאם בחברה. עזאם העלה על נס את השייח' אחמד יאסין על "עמידתו נגד היהודים" ועל ש"גידל" ו"הפעיל דור ]אסלאמי"[ ואת השייח' עבדאללה נימר דרוויש, אשר "חינך דור בארץ הכבושה '48 ]ישראל[ והפך את האזור, ברשות אללה, האיש הזה, בידו הנכה הפך אותה לחיילים העומדים בשורות והמחכים לקריאה ]לפעולה."[ 35

ה"ג'יהאד המזוין" והטרור הפלסטיני

תחת הכותרת "התנועה האסלאמית וניסיון הג'יהאד המזוין" כתב מנסור עבאס (2 באוסוסט 2020) 36 :

"ביצעתי את חובת הניחומים לכבוד השייח' אבו עזאם פריד אבו מוך בבאקה אל- גרבייה, שהיה אחת הדמויות הראשונות של מייסדי התנועה האסלאמית וארגון "משפחת הג'יהאד" בין השנים 1979 ו.1981- יוחסה לו העמידה בראשות הארגון והוא נידון ל10- שנות מאסר, ושוחרר במסגרת עסקת חילופי שבויים ב.1985-ניסיון התארגנות משפחת הג'יהאד, למרות משך הזמן הקצר בה פעלה, ואשר הסתיים עם חשיפת הארגון ומעצרם של עשרות מנהיגים ובראשם המייסד השייח' עבדאללה נמר דרוויש, ירחם אללה עליו, וכישלונו להתעלות בשלב של ההתארגנות לפעולה ג'יהאדית מזוינת, ]ניסיון זה[ מהווה אבן דרך חשובה ונקודת ציון בדרכה ובדרכי הפעולה הנבחרות של התנועה האסלאמית במישור הפוליטי בפנים הפלסטיני ]ישראל.[

אולי ההשפעה החשובה ביותר של הניסיון הג'יהאדיסטי הזה היא הפנייה בשלב מוקדם של התנועה בדרכה האסלאמית מג'יהאד מזוין לפעילות* אזרחית *]עבאס בחר במילה ריבאט – رﺑﺎط שלה קונוטציה הקשורה להיערכות לג'יהאד,[ והשתתפות פוליטית מקומית ברשויות המקומיות ובמישור הארצי בבחירות לכנסת, עבור דרך השקת תוכניות ומוסדות דעווה, תרבות, חברה, סיוע, חינוך, תרבות, הקדש אסלאמי, ובניית מסגדים ומרכזי קוראן ועוד. הניסיון של התארגנות הג'יהאד המזוין נבע מהשאלה העקרונית: מהו הדין ]בנוגע לאופי המאבק[ במציאות הפוליטית החדשה לאחר הנכבה ב?1948- ניסיון הפעילות* ]ריבאט[ האזרחית בדרכי שלום נבע מהשאלה המרכזית: כיצד אני מתמודד עם המציאות הפוליטית המתהווה, לאור מאזן הכוחות, מציאות האומה והסדר העולמי. חובתנו היום הינה להפיק תועלת מהניסיונות הפוליטיים המוצלחים והכושלים, שהצטברו במשך עשרות שנים של התחבטויות פוליטיות, בין אם ברמת התנועה האסלאמית ובין אם ברמת החברה והעם הערבי הפלסטיני."

התנועה האסלאמית עומדת בקשר ובשיתוף פעולה הדוק 37 עם השייח' עיכרמה סברי, העומד בראש המועצה האסלאמית העליונה בירושלים ולשעבר המופתי של פלסטין, שנחקר לא אחת על הסתה לפעילות עוינת נגד ישראל, והיה חבר ב"קואליציית הצדקה" )اﺋﺘﻼف اﻟﺨﯿﺮ Union Good ,(of שהוצאה מחוץ לחוק בגין גיוס כספים לאגודות הקשורות לחמאס. סברי תמך בגלוי באינתיפאדת אל-אקצא והצדיק את פיגועי ההתאבדות, שכוונו נגד אזרחים ישראלים. 38 ב-2002 פרסם ספרון בשם "פלסטין – האדם והאדמה," שכלל מוטיבים אנטישמיים, השאובים מ"הפרוטוקולים של זקני ציון," שלל את זכותם ההיסטורית של היהודים על ארץ ישראל ועל ירושלים וערער על הלגיטימיות לקיומה של מדינת ישראל. 39

ב- 20 לינואר 2020 הגיע מנסור עבאס במסגרת משלחת של הרשימה המשותפת והתנועה הערבית לביקור הזדהות עם השייח' עיכרמה סברי לאחר שמשטרת ישראל ביצעה חיפוש בביתו וזימנה אותו לחקירה40.

מנסור עבאס מחה על הכרזת משרד הביטחון ב412015- על הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית בהנהגת השייח' ראיד סלאח כ"התאחדות בלתי חוקית" )ארגון טרור,( הביע תמיכה עקבית ובלתי מתפשרת בארגון ובמנהיגו ראיד סלאח, אשר נידון מספר פעמים למאסר על עבירות של התפרעות, הסתה ותמיכה בטרור. 42 עבאס טען, כי נגד ראיד סלאח והפלג הצפוני של התנועה האסלאמית נוהלה רדיפה פוליטית שלא בצדק על ידי השלטונות הישראליים אותם כינה מקור
"הטרור."

ב14- בנובמבר 2016 כתב מנסור עבאס: "אתה תנצח, החלוץ ]ראיד סלאח, משמעות השם ראיד הינו חלוץ,[ את הסוהר שלך," וצרף איור המציג את ראיד סלאח לצד הכיתוב: "השייח' ראיד סלאח אינך לבד." 43

שלושה ימים לאחר מכן העלה מנסור עבאס תמונה לפייסבוק בה הוא נראה משתתף בהפגנת תמיכה בראיד סלאח ומחזיק כרזה עליה מופיעה תמונתו של סלאח לצד הכיתוב "שבור את השלשלאות שלך, שייח' ראיד." 44 45 ב8- במאי 2016 כתב מנסור עבאס: 46 "השייח' שלנו, החלוץ ]משחק מילים על בסיס שמו[ סלאח, הו הר, הרוח אינה מזעזעת אותך. ביום רביעי, באוהל המחאה נגד ההוצאה מחוץ לחוק ]של הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית בהנהגת ראיד סלאח,[ הו הר, לא תרעיד אותך רוח. ביום שישי במפגן הסולידריות, הו הר, רוח לא תרעיד אותך. היום, יום ראשון, מול הכלא, הו הר, לא תרעיד אותך רוח. השייח' ראיד סלאח, גבוה כמו ההרים, יציב כיתדות. הוא נכנס לכלא בכבוד ובקומה זקופה, ואילו מנהיגיהם ]של ישראל[ נכנסו אליו ]לכלא[ באישומים בדבר רשעות ומעשי נבלה ויש בהם מטריד מינית, אנס, גנב ומושחת. אלוהים יברך אותך."

ב- 17 בספטמבר 2017 פרסם מנסור עבאס מודעה הקוראת לציבור הערבי להשתתף בהפגנת תמיכה נגד "הרדיפה והנקמה הפוליטית" בראיד סלאח. 47

ב16- באוגוסט 2017 כתב מנסור עבאס, כי ההאשמות נגד השייח' ראיד סלאח "אינן אלא רדיפה פוליטית של אדם, המביע את עמדתו בצורה ברורה ביותר, בכנות ובאופן גלוי." 48 יום קודם לכן כתב מנסור עבאס: "יד ביד נעמוד בפני רדיפות פוליטיות." בתמונה שצרף הוא נראה יושב לצידו של ראיד סלאח באירוע תמיכה בו. 49

ב14- באוגוסט 2017 כתב מנסור עבאס50:

"משטרת ישראל עוצרת את השייח ראיד סלאח ועורכת חיפוש בביתו… ]מדובר ב[סדרה של רדיפות והגבלות עד שהקול החופשי והאמיץ הזה יחריש. הגרסה המשטרתית והביטחונית צפויה, ההאשמות וההשמצות ינופחו ויוחדרו לתקשורת רעלים גזעניים פשיסטיים ולאחר מכן ההר יוליד עכבר. הייה חזק שייח ראיד. אלוהים איתך מגן, שומר ועוזר. אחיך, בני עמך, וכל בני החורין עמך. הו הר, הרוח אינה מרעידה אותך."

ב11- במאי 2017 כתב מנסור עבאס: 51 "אחד מפלאי ה'צדק' הישראלי הפוזל, הוא ]הצדק הישראלי[ לא מצא אישום נגד אחינו בפלג הצפוני של התנועה האסלאמית, ואז הוא הוציא מחוץ לחוק את התנועה בהחלטה שרירותית ולא צודקת, וחוקק את חוק הטרור. והיום הוא מאשים את אחינו בהשתייכות לארגון בלתי חוקי, וההשלכות של חוק הטרור חלות עליהם. אני נשבע באללה האדיר, אתם ]השלטון הישראלי[ הטרור, אתם העוול, ואתם התוקפנות, ואין כוח אלא מאללה. עבורנו די לנו באללה, והוא המטפל הטוב ביותר בעניינים. החירות לאסירים ולעצירים שלנו."

ב26- בדצמבר 2016 פרסם מנסור עבאס הודעת תמיכה בחבר הכנסת באסל גטאס וטען, כי הוא "נעצר ומעצרו הוארך רק משום היותו ערבי." 52

ב-20 לדצמבר 2016 באסל גטאס כיהן כחבר בכנסת ה19- והכנסת ה20- מטעם מפלגת בל"ד, שהיא חלק מהרשימה המשתופת  צולם כשהוא מבריח מעטפות ובהן מכשירי טלפון סלולרי וחפצים נוספים לאסירים ביטחוניים הכלואים בישראל. ב17- במרץ 2017 הוגש נגדו כתב אישום בפרשה זו ובעקבות כך אולץ להתפטר מהכנסת. הוא הורשע ונגזרו עליו שנתיים מאסר בפועל. 53

תחת הכותרת "ייתכן שטעה, אך לא ביצע חטא" כתב מנסור עבאס (12 בדצמבר 2016)54: "ואני אומר זאת בכנות: כן, לאסירים הביטחוניים יש כלפינו סמכות מוסרית, אנושית ולאומית, בהתחשב בהקרבתם ומעמדם בעינינו. יתכן שאחי באסל ]גטאס[שגה בשקלול האינטרס, אך הוא בהחלט לא ביצע חטא המשפיע על כבודו, יושרו, אנושיותו ולאומיותו. אני מבקש מהאחים, חברי הכנסת של ]הרשימה[ המשותפת, לא לנטוש את עמיתם, באסל גטאס."

ב2- בינואר 2017 שיתף מנסור עבאס הודעת ניחומים של התנועה האסלאמית על מותו של הילריון בן באשיר קפוצ'י55. קפוצ'י, שכיהן כארכיבישוף מטעם הכנסייה היוונית קתולית וכממלא מקום משנת 1965-1974 בירושלים של הפטריארך באותה כנסייה בשנים 1977,–1965 נודע כמשתף פעולה עם פעילויות אש"ף, וכשותף לפעילות טרור נגד ישראל. 56

מנסור עבאס מתייצב באופן מלא לימין האסירים והעצורים הביטחוניים הפלסטינים, שרבים מהם מרצים עונשי מאסר ארוכים בגין ביצוע פיגועי טרור נגד אזרחים ישראלים, ובכלל זה שליחת מחבלים מתאבדים. הוא שלח ברכות לכל האסירים הביטחוניים, אותם הוא כינה "אמיצים." כמו כן, הביע עבאס שמחה על שחרורה מהכלא של האסירה הביטחונית לינה ג'רבוני, שסייעה לפעילי הג'יהאד האסלאמי בניסיון לבצע פיגועי טרור 57 בציינו, כי היא יצאה מהכלא בקומה זקופה
והוכיחה, שניתן לנצח את "הכובש" למרות התמשכות תקופת "העוול והתוקפנות."

ב24- באפריל 2017 כתב מנסור עבאס58:

"האסירים הם אחינו ואחיותינו, בנינו ובנותינו. עם כניסת שביתת הרעב שלהם ליומה השמיני, אנו זקוקים היום לעצרת הזדהות בדרישה שתיענינה תביעות האסירים הגיבורים שלנו, העומדים איתן ברעב למען הכבוד והחירות."

ב-18 באפריל 2017 שיתף מנסור עבאס את הודעת התנועה האסלאמית לרגל יום האסיר הפלסטיני: 59

"השבעה עשר באפריל הוא יום האסיר הפלסטיני, יום הניצחון של המולדת והרצון הפלסטיני על הכיבוש הציוני של האדמה והאדם. ביום זה, עמנו הפלסטיני עומד במחווה וכבוד לאסירינו האמיצים, למען אלו שעמדו חופשיים מול מכונת הדיכוי והכיבוש הישראלי, ונאבק בכובש באמצעות הנחישות של הגיבורים האמיצים, שהקריבו את החירות האישית שלהם כדי שינצח הרצון הפלסטיני הקיבוצי הלוחם.דם השהידים הצדיקים ושרשראות האסירים החופשיים מנעו את ההכרזה על ניצחון המפעל הציוני, ושברו את רצונו להנציח את כיבוש הארץ והאדם, והם יכריזו על ניצחון עליו, בעזרת אללה יתעלה והסיוע שלו, ובאמצעות הנחישות של האצילים הנאחזים באדמת ארצנו פלסטין. האסירים הגיבורים שלנו, בהימצאם בבתי הכלא של הכיבוש, מובילים את המערכה שלנו נגד הכובש, באחדות השורות שלהם ובמסר האחיד שלהם. נשקם הוא המעיים הריקים ]שביתת הרעב,[ ומאחוריהם עומד כל עמנו הפלסטיני, התומך והמסייע להם, ובדרישותיהם הצודקות לחירות וכבוד. חובתנו היום להתגייס כולנו לתמוך בדרישות האסירים בבתי הכלא של הכיבוש… שחרורה בימים אלה של האסירה המשוחררת לינא אל- ג'רבוני מבתי הכלא של הכיבוש בקומה זקופה, בצוואר זקוף, וברצון חזק, מעניק לנו שמחה, גאווה, והביטחון הוודאי שאנו מנצחים את הסוהר והכובש לא משנה כמה זמן נמשכת תקופת העוול והתוקפנות. ברכות לשבויה המשוחררת לינא אל- ג'רבוני, ברכות לותיק האסירים כרים יונס, וברכות לכל אסיר פלסטיני וערבי בבתי הכלא של הכיבוש. הניצחון הוא סבלנות של שעה ]כלומר זמן קצר יחסית, בעתיד הנראה לעין.[ הניצחון הוא עניין סבלנות של שעה."

בכל שנה מציינת התנועה האסלאמית את פרוץ אינתיפאדת אל-אקצא את אירועי ספטמבר 2000 ושבמהלכה נרצחו למעלה מאלף ישראלים באלפי פיגועי טרור, שכללו עשרות רבות של פיגועי התאבדות ופיגועי ירי, שגרמו להרג המוני של אזרחים60.

ב1- באוקטובר 2016 שיתף מנסור עבאס את הודעת התנועה האסלאמית, המעלה על נס את אינתיפאדת אל-אקצא, ש"החזירה את המצפן הלאומי לכיוונו הנכון," והעלה על נס את ההקרבה של השהידים, האסירים והפצועים באינתיפאדה. בהודעה זו, הנושאת את הכותרת "לציון התקוממות אל-קודס ואל-אקצא," נכתב: 61

"במלאת 16 שנים להתקוממות אל-קודס ואל-אקצא והאינתיפאדה הפלסטינית השנייה, עמנו הפלסטיני עומד בנאמנות וכבוד לשהידים הצדיקים שלנו, שהירוו בדמם את אדמת המולדת… התקוממות אל-קודס ואל-אקצא החזירה את המצפן הלאומי לכיוונו הנכון… עמנו הפלסטיני קם והתנגד לכיבוש והיה נכון להקריב אלפי שהידים ועשרות אלפי פצועים. המאבק/ההתנגדות של העם הפלסטיני נשא פרי. ממשלתו של אריאל שרון נאלצה לסגת מרצועת עזה ולהרוס התנחלויות בעזה ומספר התנחלויות ציוניות בגדה המערבית. האינתיפאדה השנייה גם ביססה את זכותו של העם הפלסטיני להקים את מדינתו העצמאית שבירתה היא אל-קודס ]ירושלים…[ אללה ]אנא[ רחם על השהידים שלנו, אללה ]אנא[ הענק ניצחון לעמנו וחזק את האומה שלנו."

לפני כארבע שנים נדרש מנסור עבאס להביע עמדה בנוגע לפיגוע טרור שבוצע בירושלים ע"י שלושה צעירים ערבים ישראלים תושבי אום אל-פחם, שרצחו בירי בשער הסליחה של הר הבית 14) ביולי (2017 שני שוטרים ישראלים ממוצא דרוזי, אחד מהם מהישוב מע'אר בו מתגורר עבאס. את ההתנגדות לפיגוע הסביר עבאס בנזק שהוא הסב למאבק שמנהל העם הפלסטיני ולפעילות להגן על מסגד אל-אקצא. ב18- ביולי 2017 כתב מנסור עבאס: 62

"החברה הערבית שלנו בפנים עוברת נסיבות מסוכנות ומסובכות ביותר על רקע הפעולה האחרונה בירושלים, שככל הנראה בוצעה על ידי שלושה צעירים מהפנים,
ובה נהרגו שני שוטרים צעירים מהעדה הערבית הדרוזית…אנחנו, בוועדת המעקב ]של ערביי ישראל בה חברה התנועה האסלאמית,[ הבענו התנגדות לפעולה האחרונה בירושלים הכבושה על כל היבטיה המעשיים, וסברנו שהם מזיקים לעניינו של עמנו הפלסטיני ומסגד אל-אקצא המבורך, במיוחד לאור זאת שאנו מסכימים מזה עשורים, שהמאבק שלנו בפנים הוא מאבק אזרחי, המוני ושליו."

יומיים לאחר הפיגוע כתב מנסור עבאס63: "אל-אקצא קו אדום, הכיבוש הוא המגפה, נתניהו הוא גדול המסיתים, לא נוותר על הדבקות במארג החברתי הערבי פלסטיני על כל עדותיו הדרוזית, הנוצרית והאסלאמית."

דעתו של עבאס אינה נוחה מהתקיפות שמבצעת ישראל בסוריה, המכוונות נגד יעדי טרור ואמצעי לחימה המיועדים עבור ארגון הטרור האסלאמי חיזבאללה. עבאס מתח ביקורת על איראן בגין תמיכתה במשטר אסד בסוריה, המפעיל טרור נגד בני עמו בציינו, כי חזית ההתנגדות שמובילה איראן משרתת את האינטרסים של ישראל במקום לסייע למערכה נגד "התוקפנות" הישראלית. ב13- בדצמבר 2016 כתב מנסור עבאס64: "אל תדברו איתנו על ציר המאבק ובעלת הברית האסטרטגית רוסיה, אשר פותחת את שמי ]חזית[ ההתנגדות עבור מטוסי ישראל כדי שיפציצו את ]ארגוני[ המאבק…ציר ההתנגדות שלכם מייצר עבור ישראל צוללות גרעיניות… היכן התבונה שלכם, אנשים, במה נגיב על תוקפנות הכיבוש היום ומחר."

העצות של מנסור עבאס לחמאס

מנסור עבאס מוצא זיקה הדוקה בין התנועה האסלאמית בפנים הפלסטיני לבין תנועת האחים המוסלמים ותנועת חמאס. בפוסט בפייסבוק 14) במאי (2017 שיתף עבאס הודעת אבל של מנהיג התנועה האסלאמית, השייח' חמאד אבו דעאבס, על מותו של מייסד התנועה עבדאללה נימר דרוויש בה נאמר: "הוא ]דרוויש[ היה נאמן לדרכו של השהיד האימאם חסן אל-בנא ]מייסד תנועת האחים המוסלמים,[ אללה ירחם עליו, והוא היה תאומו של השהיד השייח' אחמד יאסין ]מייסד ומנהיגה לשעבר של תנועת חמאס,[ אלוהים ירחם עליו." 65

השייח' חמאד אבו דעאבס, מנהיג התנועה האסלאמית (אפריל 2010- ינואר 2022)  אמר באירוע הוקרה לפועלו של מייסד התנועה האסלאמית עבדאללה נימר דרוויש את הדברים הבאים (8 באוקטובר 2016): 66

"השייח' עבדאללה נימר דרוויש קיבל את הניהול והמעקב אחר הפעילות האסלאמית ברהט, שהייתה אז כפר והפכה לימים לעיר, באופן ישיר וראשית כמובן מחסדו של אללה ישתבח שמו ויתעלה, ולאחר מכן בהכוונה/תיאום ישירה בין כבוד השייח' עבדאללה ]נימר דרוויש[ ובין כבוד השהיד אחמד יאסין ]מייסד חמאס
ומנהיג התנועה עד [2004 ירחם אללה עליו."

עבד אל-מאלכ דהאמשה, מבכירי התנועה האסלאמית ולשעבר חבר כנסת מטעם רע"מ, אמר באותו אירוע את הדברים הבאים (8 באוקטובר 2016) 67:

"אללה יתעלה וישתבח שמו, זיכה וכיבד אותי בכך שהייתי קרוב לשני ענקים, והם הענקים של העם הפלסטיני כולו, לפחות בכל התקופה החדשה, והם הקדישו את חייהם למאבק באי הצדק ובגורמים לעוול, השייח' אחמד יאסין, ירחם אללה עליו, שנפל חלל בדרכו של אללה, והשייח' עבדאללה ]נימר דרוויש,[ ישמרהו אללה ויעניק לו את דרגת הנופלים חלל למען דרכו של אללה."

מנסור עבאס ציין, כי הוא יצק מים על רגליו של עבדאללה נימר דרוויש במשך 25 שנה וכינה אותו שייח' פלסטין,68 "השייח' שלי ומורי," ובכרזה של התנועה האסלאמית ששיתף עבאס הוצגה תמונתו של דרוויש ולצידה הכיתוב "ממשיכים בדרכך." 69

בהקשר לזיקה לאחים המוסלמים כתב מנסור עבאס (2 נובמבר 2020) 70: "הניסיון ]של תנועות המזוהות עם האחים המוסלמים[ הטורקי, התוניסאי, המרוקאי ובפנים הפלסטיני שלנו ]ישראל[ מאשר, כי לזרם האסלאמי יש תפקיד בסיסי ומהותי בהבשלתו ובהצלחתו של הניסיון הדמוקרטי, שאינו מרחיק עמים מאמונותיהם ומעקרונות היסוד שלהם והוא משפר את ההזדמנויות לפיתוח בר קיימא מתוך יישום עקרונות המפעל הפוליטי האסלאמי המגולמים בחופש, צדק ופיתוח."

מנסור עבאס רואה בתנועת חמאס, הזרוע הפלסטינית של תנועת האחים המוסלמים, המוגדרת כארגון טרור ע"י ישראל ומדינות רבות אחרות ובהן ארה"ב, האיחוד האירופי וקנדה, גורם פוליטי לגיטימי הראוי להיות משולב בהנהגה של העם הפלסטיני ובמוסדותיו הייצוגיים. כנציג התנועה האסלאמית נועד עבאס עם בכירי תנועת 'פתח' והרשות הפלסטינית ברמאללה ובכירי חמאס בקטר בניסיון לקדם את יוזמת הפיוס בין תנועת 'פתח' לחמאס, שתביא לסיום הפילוג בזירה הפלסטינית, שיצר שתי ישויות פלסטיניות יריבות בגדה המערבית ')פתח(' וברצועת עזה )חמאס.( תכליתה המוצהרת של יוזמת הפיוס של עבאס הינה להשלים את תהליך בניית המדינה
הפלסטינית ולהתוות תוכנית פעולה ומאבק לאומי מאוחד נגד ישראל.

בנושא זה כתב מנסור עבאס:

1 בנובמבר 2016 – "בהיבט הפלסטיני, במהלך השתתפותנו במאמצים לסיים את הפילוג וליזום פיוס לאומי כולל, ניסינו להבטיח את העברת המסר שלנו לאחים הפלסטינים, במיוחד ל]תנועות[ פתח וחמאס, לפיו ההחלטה הפלסטינית העצמאית, וקבלת כל צד על ידי הצד האחר, כדי שיהיה שותף בקבלת ההחלטות הלאומית ובמוסדות המדינה, כמו גם תהליך בניית אמון הדדי, הם נקודת המוצא הנכונה להשגה של פיוס וסיום הפילוג. בהיבט התיאורטי, קיימים הסכמים דו- צדדיים, שהושלמו בין פתח לחמאס, המסדרים את השלב שלאחר הפיצול, ובפועל שני הצדדים לא התקדמו לקראת פתרון. תפקידנו בשלב הבא, כבני העם הפלסטיני בפנים ]ישראל,[ במחנות ]הפליטים[ ובתפוצות, הוא להעביר את עמדתנו להנהגה הפלסטינית, ולפיה לא ניתן עוד לקבל את מצב הפילוג ולהנציח את ההפרדה הזו בין הגדה המערבית לרצועת עזה. אין לנו ברירה אלא בשילוב ידיים של כל הארגונים הפלסטיניים על בסיס הסכמה על תוכנית פעולה ומאבק לאומי אחיד הנאבקים בכיבוש בכל האמצעים הלגיטימיים ועל דרך השגת היעדים אשר ימנעו נסיגה למדרון חלקלק שאחריתו כישלון, וכמו כן, שיתוף פעולה ביניהם להשלמת בניית מוסדות המדינה הפלסטינית". 71

13 בנובמבר 2016 – "פתח וחמאס נדרשים להפיג זה את הפחדים של זה, ולקבל זה את זה כשותפים שווים בקבלת ההחלטות הפלסטינית עם שאר הארגונים האחרים. כמו כן, איננו פוטרים את עצמנו בתוך הפנים הפלסטיני מתפקיד יעיל, משפיע ולוחץ עם שאר הארגונים והקבוצות החברתיות, האקדמיות ושל האיגודים כדי לעקוף את הדיכוטומיה של פתח וחמאס, לדחוף אותם לפיוס, לסיים את הפילוג ולעצב מחדש את המסגרות הלאומיות המאוחדות ]של ההנהגה הפלסטינית.[ ההתחלה תהיה בהרכבת רשימה ארצית משותפת, שבאמצעותה כולם יתמודדו בבחירות לעיריות ולרשויות המקומיות, וניצור שלב חדש דרכו נבנה אמון הדדי, והוא יהיה הקדמה לשותפות רחבה ועמוקה יותר באש"ף ובמפעל הלאומי הפלסטיני". 72

27 ביוני 2016 – )הודעת התנועה האסלאמית( "חובת השעה כעת היא להשיק את פרויקט הפיוס הפלסטיני המעשי, ולאחד את רצועת עזה עם הגדה המערבית תחת קורת הגג של פרויקט השחרור הלאומי הפלסטיני, ועקרונותיו הלאומיים והאסלאמיים. מה שנדרש הוא שהממשלה הפלסטינית תקל על יישום בפועל של פרויקטי פיתוח חדשים, שיעצימו את העם הפלסטיני שלנו ויגבירו את יכולתו לעמוד איתן ולהיאבק בכיבוש הישראלי. התנועה האסלאמית נטלה יוזמה לכיוון של הנעת יוזמה פלסטינית, המייצגת את הקונצנזוס הפלסטיני בפנים, כדי להשיג פיוס פלסטיני ואיחוד המאמץ הפלסטיני על מנת לסלק את הכיבוש ולהקים את המדינה הפלסטינית עם בירתה אל-קודס ]ירושלים".[ 73

12 באוקטובר 2017 – )הודעת התנועה האסלאמית( "בהודעתה אישרה התנועה האסלאמית, כי עמדתה תמיד תומכת באחדות העם הפלסטיני ואחדות מוסדותיו הלאומיים, והיא גיבשה עמדה זו באמצעות מהלכים שקיימו מנהיגיה עם הקבוצות הפלסטיניות, שהבולט שבהם היה המהלך המשותף באמצעות ועדת המעקב העליונה ]של ערביי ישראל[ והמשלחות שביקרו ברמאללה ובמדינת קטאר בהשתתפות מר מוחמד ברקה, יו"ר ועדת המעקב וד"ר מנסור עבאס, סגן נשיא התנועה האסלאמית". 74

על פי הודעת התנועה האסלאמית הארגונים הפלסטיניים, במשתמע כולל חמאס, הסכימו פה אחד על יעדים מדיניים ופנו לתנועה האסלאמית לאמץ את אותה תוכנית פעולה. להלן הקטע הרלוונטי בהודעה שפורסם 12) באוקטובר (2017 ע"י מנסור עבאס: 75

"את הפעולה המדינית הזו יש לחזק בשני דברים עיקריים: הראשון הוא השלמת הפיוס, סיום הפילוג הפלסטיני ואיחוד שני חלקי המדינה הפלסטינית, קרי הגדה המערבית ועזה. העניין השני הוא השיח הברור, הגלוי והציבורי על מה שהארגונים הפלסטיניים הסכימו פה אחד ופנו אלינו שנעמוד גם אנו בו, והוא הדרישה למדינה פלסטינית בגדה המערבית ובעזה עם בירתה אל-קודס אל-שריף, בגבולות '67, כלומר פתרון שתי המדינות. הקרב היום הוא על זכויות העם הפלסטיני וגבולות מדינתו, לא מערכה על הקיום."

בנוסף למאמציו לשלב את חמאס כגורם פוליטי לגיטימי בהנהגה הפלסטינית ובמוסדות הייצוגיים של העם הפלסטיני המליץ מנסור עבאס להנהגת חמאס לדבוק במסמך המדיני שפרסמה התנועה 1) במאי ,(2017 להפוך אותו לתוכנית פעולה לאומית פלסטינית ולשמור על "המאבק/ההתנגדות בכל האמצעים" כנכס לאומי.

בעניין זה ותחת כותרתו "עזה ויתר על כן פלסטין בפני אפשרויות קשות" כתב מנסור עבאס (15 ביוני 2017): 76

"כמו כן, איני ממליץ לחמאס לבחון אפשרויות אחרות, כמו פיוס עם מוחמד דחלאן והתומכים בו, או משא ומתן ישיר עם ישראל, למעט בנושא האסירים ובני הערובה. במקום זאת, אני ממליץ לה לדבוק במסמך החדש שלה ולהפוך אותו לתוכנית פעולה לאומית פלסטינית. האופציה ההגיונית, האחראית, הלאומית, האסלאמית והערבית היחידה היא האופציה של השותפות הלאומית הפלסטינית בין פתח, חמאס וכל הפלגים הפלסטינים, וזו הבחירה של העם הפלסטיני, לבנות מחדש את הארגון לשחרור פלסטין ושאר המוסדות הלאומיים המאוחדים על בסיס פיוס ושותפות לאומית ועל בסיס משוואה שאין בה מנצח או מפסיד, וגיבוש מערכת פלסטינית אזרחית, המבטיחה פלורליזם, ושומרת על חירויות הציבור, מכבדת את זכויות האדם ושומרת על המאבק/ההתנגדות בכל האמצעים שלו כנכס לאומי, שבעזרתו
הוא ]העם הפלסטיני[ ינהל את קרב השחרור והעצמאות."

הנקודות העיקריות במסמך המדיני של חמאס הינן77:

• הישענות מלאה על האסלאם כמקור הסמכות הבלעדי של חמאס בדרכי הפעולה וביעדים.

• שלילת זכות ההגדרה העצמית של העם היהודי בארץ ישראל וקביעה שעצם הקמתה של מדינת ישראל נעדרת כל לגיטימיות והגדרת הציונות כאויב של האנושות.

• ייחוס אופי "ערבי – אסלאמי" ו"קדושה אסלאמית" לכל שטח פלסטין, הווה אומר שלילה מוחלטת של זיקה או זכות של העם היהודי או הנצרות בחבל ארץ זה. אפשר אף לטעון, שאזכורו של ישו במסמך חמאס נשען על הקוראן והמקורות האסלאמיים האחרים לפיהם ישו לא היה יהודי או נוצרי אלא נביא של האסלאם שקיבל מאללה את בשורת האסלאם.

• הצדקת המאבק בדפוסיו הנוכחיים – הווה אומר המאבק המזוין – לשחרור פלסטין, ומתן – הווה אומר ארגוני הטרור לגיטימציה לקיומם ולפועלם של "ארגוני המאבק" הפלסטיניים ודרכי הפעולה שלהם.

• נכונות להקים מדינה פלסטינית בגבולות זמניים כצעד לקראת המשך המאבק המזוין לחיסולה של מדינת ישראל.

• הכרה בארגון לשחרור פלסטין )אש"ף( לצד תביעה לעריכת בחירות חדשות למוסדותיו, וזאת תוך שלילת כל תוקף לקו המדיני של הארגון ולהסכמים שחתם עם ישראל.

• שבח ל"ליברלים" ברחבי העולם, התומכים במאבק הפלסטיני נגד מדינת ישראל.

הבסיס האסלאמי לאסטרטגיית השלבים של מנסור עבאס

מנסור עבאס, שהינו כאמור איש דת מלומד ובקיא, מבסס את הלגיטימציה לאסטרטגיה הפוליטית שהתווה ומיישם בפועל, על אדנים אסלאמיים והוא שואב את ההשראה עבורה מהדרך בה פעל הנביא מוחמד. על פי עבאס, הנביא מוחמד הדריך במעשיו את המאמינים לדבוק במידה של מתינות, שאינה פונה מיד לשימוש בכוח, ולאמץ אסטרטגיה רבת שלבים, שבבסיסה מתן עדיפות עליונה לחיזוק הקהילה המוסלמית, כריתת בריתות )זמניות( גם עם קהילות שאינן מוסלמיות ונכונות להגיע בשעת חולשה של הקהילה המוסלמית להסכמים )טקטיים( עם הכופרים מתוך ראייה עתידית לגבור עליהם ולהכניעם.

סיפור ההיג'רה, ההגירה של הנביא מוחמד לעיר אל-מדינה, הקמת המדינה האסלאמית בעיר והסכם חודייביה, תופסים מקום מרכזי בחשיבה של עבאס כמודל לחיקוי עבור התנועה האסלאמית בהתמודדותה עם התנועה הציונית שהקימה את מדינת ישראל ושולטת בה כיום.

לשיטתו של עבאס, המעשה הפוליטי חייב להתבסס על האסלאם, ולא על דרך הפשט בלבד כפי שנוטים לעשות ארגונים קיצוניים, אלא על הכוונות של הוראות האסלאם בהתחשב בניתוח המצב הקיים ושאלת הרווח וההפסד הרלוונטית בכל פעולה שתינקט. דהיינו, אין סטייה כלשהי מהאמונה הדתית ומעמדות היסוד, שהן היעד הבלתי משתנה, אך מתחייבת גמישות רעיונית ופוליטית, שתוכל לסלול את הדרך המהירה והיעילה ביותר להשגת היעדים שקבע האסלאם.
עבאס מסביר, כי זה הבסיס הרעיוני שהוביל אותו להצטרפות לקואליציה בראשות בנט ולפיד.

במאמר הנושא את הכותרת "דרך ההגירה )היג'רה( ממכה ודרך השיבה לפלסטין" (15 באוקטובר 2015) כתב מנסור עבאס: 78

"האם ניתן לעשות שימוש בציון יום השנה הנעלה הזה ]להיג'רה של מוחמד ממכה[על משמעותיה וסימניה כדי להשליך על הדרך הפלסטינית שלנו ממצב של כיבוש, חולשה, עקירה ותוקפנות אל דרך חדשה, שבה נטאטא את הכיבוש או נטיל עליו מצור ונצא לדרך השיבה למולדת האם פלסטין ונניף את דגל החירות והכבוד?

"כמו כן, אין ספק, שחכמת הנביא ]מוחמד,[ עליו תפילת אללה וברכתו, באה לידי ביטוי לאחר הגעתו ל]עיר[ אל-מדינה במשימה המדויקת והמורכבת ביותר, שהיא הסדרת המצב הפנימי של העיר ית'ריב ]שמה הקדום של אל-מדינה,[ ובפרט לאור זאת שית'ריב הייתה עיר שבה היו שבטים ותפיסות עולם שונות, ומזה שנים ]השבטים[ אל-אווס ואל-ח'זרג' נלחמו זה בזה, ועבדאללה איבן סלול הכין עצמו לתפוס את עמדת המלך על העיר, ולשבטים היהודיים היו השפעה וכוח גדול, וסביב העיר היו שבטים ערביים שאיימו על ישותה, ביטחונה ועתידה…

"אם רצינו להעלות מספר ממאפייני המציאות במכה על שלביהם השונים, היינו מבינים, כי הפרטים ]של מציאות זו[ אינם שונים באופן משמעותי מההשלכות השליליות של מציאות הכיבוש הישראלי בגדה המערבית, בעזה, ובפלסטין של הפנים ]שטח מדינת ישראל,[ ולכך מתווספת המציאות של עקירה וגירוש של מיליוני פליטים פלסטינים כיום בכל חלקי העולם.

"כאשר מנהיגי קורייש ושותפיהם חשו שהמסר החדש ]של מוחמד[ מאיים על שלטונם, זכויות היתר שלהם והשפעתם, הם יצאו נגדו והאשימו את הנביא ]מוחמד,[ תהא עליו תפילת אללה וברכתו, בתחילה בשקר, בכישוף, בהשחתת הארץ ובניתוק קשרי הקרבה המשפחתית ]בין אנשים,[ בניסיונם להפוך את העובדות על פיהן ולזייף אותן בדיוק כפי שעושה ישראל הכובשת את ארצנו ו]מסגד[ אל-אקצא שלנו, ואז מאשימה אותנו בטרור, הסתה והפצת שקרים על התקפותיהם החוזרות ונשנות על מסגד אל-אקצא…

"מול מציאות זו, המאמינים נאחזים בדתם ובזכותם למולדתם ]בעיר[ מכה ומחפשים תומך מחוצה לה, ולכן הם פונים אל אל-נג'אשי, מלך חבש… בכך יש לנו שיעור גדול בניהול מערכת היחסים שלנו עם העולם ובחיפוש אחר בעל ברית ותומך בענייננו ובזכותנו והרחקת התוקפנות מאיתנו.

"ציינתי קודם לכן, שהמשימה החשובה, המדויקת והמורכבת ביותר שנטל על עצמו הנביא ]מוחמד,[ תהא עליו תפילת אללה וברכתו, הייתה לארגן מחדש את הבית הפנימי של העיר ית'ריב על השבטים הערביים שבה, המאמינים באסלאם, הצבועים ]באמונתם,[ המשתפים ]אלוהים אחרים באמונתם – מושריכון[ ושבטי היהודים: בני קורייט'ה, בני אל-נצ'ייר ובני קיינקאע, וכן הערבים שמסביב לעיר שהיוו אתגר גדול.

"בנקודה זו עובר השליח ]של אללה, מוחמד,[ תהא עליו תפילת אללה וברכתו, מ]עמדה של[ מנהיג של קבוצת אל-מדינה על כל המורכבות של הזירה הפוליטית, החברתית, הכלכלית והביטחונית של העיר ית'ריב, ]לעמדה בה[ הנביא מצליח להגיע לחוזה מדיני וחברתי שבאמצעותו הוא מרכיב את הקבוצה הלאומית החדשה, שבה שבטים רבים והיא מגוונת בתפיסות העולם הרווחות בה, והוא מוציא את החוקה האזרחית הראשונה, 'ברית אל-מדינה,' המארגנת את ענייניה ]של העיר[ ומתחיל המסע חזרה למכה, המולדת.

"תהליך החזרה למולדת מכה מבוסס באמת על כל המשמעויות שהזכרנו בתהליך ההגירה ממכה, אבל הוא התפתח גם בצירים חדשים שבהם שליח אללה ]מוחמד, תהא עליו תפילת אללה וברכתו, וחברי הנביא ]מוחמד[ המכובדים, יישם ]עם חבריו[את הפוליטיקה בצורותיה הטובות ביותר ובמיומנות ובאמצעים היעילים ביותר. הוא בנה את הישוב המאוכלס ולפניו האדם, ביסס דת, הפיץ צדק, עשה צדק עם המדוכאים, יישב את המחלוקות, כפה ידע, קידש את העבודה, ניהל ג'יהאד, קיים שיח, נלחם, הגיע לשלום, הגיע להפסקת אש, נטל מחויבות, כרת ברית, קירב לבבות וקירב את הרחוק. שליח אללה, מוחמד, תהא עליו תפילת אללה וברכתו, הקים פרויקט אלוהי, אנושי, ציביליזציוני, רציונלי, המודרך בדרך הישר כדי לחזור לאחר שמונה שנים למכה כשהוא כובש אותה בדרכי שלום."

במאמר שכותרתו "הדילמה של דרך האמצע והמתינות מול הקצנה וקיצוניות" כתב (4 באוקטובר 2018) מנסור עבאס: 79

"בהקשר הפוליטי: אחזור אל הדוגמה הנהירה ביותר בהיסטוריה האסלאמית שלנו, בה מופיעה עמדת הקיצוניות הפוליטית מול המתינות בפוליטיקה המבוססת על ההלכה האסלאמית, והיא עמדתם של עומר אבן אלח'טאב ומספר מוסלמים לפני הנביא ]מוחמד,[ תהא עליו ברכת אללה ותפילתו, בחוזה חודייביה. הנביא ]מוחמד,[ עליו הברכה והשלום, כרת ברית שלום עם ]שבט[ קורייש, שכלל תנאים קשים ולא הוגנים או שווים…

"החברים של הנביא מוחמד לא הבינו את ההיבטים, החוכמה והרווח הנובעים מחוזה חודייביה, בתמורה לוויתורים הזמניים במסמך זה. החברים של הנביא מוחמד לא חשבו על התוצאות וההשלכות של כישלון המשא ומתן הזה וציפו שתפרוץ מלחמה בינם לבין ]שבט[ קורייש, והם לא היו מוכנים ולא היו מצויידים ]צבאית[ לכך, וזה מה שהזהיר ממנו ערווה בן מסעוד אל-ת'קאפי במהלך המשא ומתן המפרך להשלמת ]חוזה[ הפיוס…

"בהתייחס למצבנו היום… הסכנה ברטוריקה של רדיקליזם וקיצוניות טמונה באיבוד המצפן ]המורה[ לעבר היעדים האמיתיים, אם בדת על ידי הדרכת הציבור ואם בקירוב הרחוק ]מהדת[ והפצת הטוב. בפוליטיקה ]בגלל הגישה הקיצונית[ אובדות ההזדמנויות שבאמצעותן אנו שומרים על זכויותינו ותומכים בענייננו, ואנו נותנים אמתלות לאויבנו כדי לדכא אותנו ולאיים על קיומנו במולדתנו ובארצנו.

"באשר לדרך המתינות, הרי שמדובר בחוכמה, ולפיה יש לומר את מה שצריך לומר, ולעשות את מה שצריך לעשות, במסגרת המאזניים של ההלכה האסלאמית ]שריעה,[ צורכי המצב, דרישות המציאות, יכולות האנשים וההזדמנויות להשיג את האינטרסים הרצויים, וסילוק הנזקים הצפויים, ו]השגת[ האיזון ביניהם."

ב30- ביוני 2016 כתב מנסור עבאס: 80

"בפסיקה האסלאמית שלנו, המבוססת על הכוונות ]של ההלכה האסלאמית[ שאלת הרווח וההפסד אינה סותרת את העקרונות ]של האסלאם,[ אלא העקרונות ]של האסלאם[ הם חלק ממערכת האינטרסים החשובים, וזאת בהתבסס על הגדרת הפסיקה האסלאמית המבוססת על המטרות ]של ההלכה האסלאמית[ הרווח וההפסד, המהות שלהם, הדרכים לאתר אותם ולהגיע אליהם. האמונה באלוהים היא רווח ואי האמון בו הוא הפסד בעולם הזה ובעולם הבא. נימוסים טובים הם רווח, ונימוסים רעים הפסד. כבוד האדם הוא רווח, ופגיעה בכבודו היא הפסד. הלאומיות רווח והבגידה הפסד. באשר לדואליות העקרונות והאינטרסים ]מאזן הרווח[ כשתי עובדות סותרות או מנוגדות, אין אנו רואים אותן כך בפסיקה האסלאמית המבוססת על הכוונות ]של ההלכה האסלאמית,[ שכן האינטרס הסותר את העקרונות החשובים או אינו מוביל אליהם או אינו משמר אותם, אזי בעינינו הוא אינטרס בטל, כלומר דינו הוא כהפסד"

ב21- במאי 2017 כתב מנסור עבאס: 81 "היחסים עם האויבים מותרים בהחלט על פי נוסח הקוראן הקדוש, אך עם הוראות ספציפיות השומרות על האינטרסים של המוסלמים ומרחיקות מהם נזק או מצמצמות את הנזק למינימום. הקוראן הקדוש מכיל הוראות הקשורות לכריתת בריתות עם הפוליתאיסטים ]המשתפים אלוהים אחרים באמונתם הדתית[ ואנשי הספר ]יהודים ונוצרים,[ החל מתקופת אל-מדינה דרך הסכם השלום של ח'ודייביה וכלה בחוזה הד'ימה ]עם הדתות המונותיאיסטיות…

"השלטון של אויב האומה אסור ]על פי האסלאם,[ דהיינו, איננו מקבלים את אמונתם, ומקבלים זאת ]הוראת האסלאם,[ ולכן אין אנו תומכים בהם בדבר שפועל נגדנו. באשר למקרה של חולשה, ואנחנו בפלסטין חלשים, שאינם מסוגלים לבצע תחבולה ]נגד השלטונות,[ ולכן אללה איפשר לנו לנקוט פעולות הכרחיות וצרכים כלליים וניתן להסתמך על דבריו ]של אללה[ יתעלה, ואולם )רשאים אתם לעשות כן( רק לשם זהירות מפניהם… ]הפסוק המלא, קוראן, סורה ,3 פרק בית עמרם, פסוק :28 "אל ייקחו המאמינים את הכופרים למגינים להם במקום המאמינים. כל העושה זאת, דבר אין לו עם אלוהים. ואולם )רשאים אתם לעשות כן( רק לשם זהירות מפניהם. אלוהים מזהירכם מפני עצמו, וסוף כולם לשוב אל אלוהים." תרגום: אורי רובין

"אנו מבחינים בין התמודדות עם המציאות כדי למנוע אובדן ונזק, ובין הכרה בלגיטימיות ובזכאותו של הכובש על אדמתנו. אשר לעניין זה, הרי שלא ]כלומר אין הכרה בלגיטימיות של הכובש.[ ההשתתפות בכנסת מנוגדת ל]עקרון[ יסוד ]של האסלאם,[ אך היא נעשתה על בסיס הערכה של המצב ודרישותיו, ועל מנת להרחיק נזקים צפויים ולהביא רווחים מקווים. העניין נמצא בבחינה ושקידה, והוא בתחום ההיתר ההלכתי והתחבולות האפשריות."

ב18- בנובמבר 2018 כתב מנסור עבאס: 82

"הבחירות ומה נדרש מהפלסטינים.? אנחנו קרובים לבחירות הכלליות לכנסת, ובין אם נתניהו יצליח היום לדחות את מועדן או ייכשל, נעשה ברור מאוד, שעזה במאבק שלה ובאמצעות הארגונים שלה נושאת באחריות לפירוק ממשלת הימין הקיצוני בישראל.

"המאבק הצבאי אינו היחיד שגרם לכך, שכן מדובר בגורם מאחד בחברה הישראלית ]כנגד מערכה צבאית פלסטינית.[ בעצם, הפעולה המדינית של כוחות המאבק בעזה, וניהולם את תיק המשא ומתן העקיף עם ממשלת ישראל להשגת הסכם רגיעה והסדר שיסיר את המצור שהוטל על עזה במשך יותר מעשור, היא מה
שהביאה לכך ]הפלת הממשלה בישראל.[

"את הפעולה המדינית הזו יש לחזק בשני דברים עיקריים: הראשון הוא השלמת הפיוס, סיום הפילוג הפלסטיני ואיחוד שני חלקי המדינה הפלסטינית, קרי הגדה המערבית ועזה.

"העניין השני הוא השיח הברור, הגלוי והציבורי על מה שהארגונים הפלסטיניים הסכימו פה אחד ופנו אלינו ]הארגונים הפלסטיניים פנו לתנועה האסלאמית[ שנעמוד גם אנו בו, והוא הדרישה למדינה פלסטינית בגדה המערבית ובעזה עם בירתה אל-קודס אל-שריף ]ירושלים,[ בגבולות ,'67 כלומר פתרון שתי המדינות. הקרב היום הוא על זכויות העם הפלסטיני וגבולות מדינתו, לא מערכה על הקיום.

"כבר עשר שנים ויותר יש נעילה ברחוב הישראלי על עמדות הימין הקיצוני, וכיום יש הזדמנות חיובית לפתוח ולפרק את הנעילה הזו, ולתת הזדמנות לסיים את הכיבוש הישראלי בגדה ובעזה."

ב21- בספטמבר 2018 כתב מנסור עבאס83:

"הרשימה הערבית המאוחדת: מפוליטיקה אלקטורלית ועד ]להיבטים[ חברתיים והומניטריים. נבחרתי בסוף השבוע לראש הרשימה הערבית המאוחדת, המסגרת הפוליטית הזו, המגלמת את רעיון האחדות, שיתוף הפעולה, קבלת האחר, כבוד לפלורליזם, בניית גשרים ודיאלוג בין הכוחות הפוליטיים הערביים בחברה שלנו. אולי אני צריך לשאוף להבהיר את המאפיינים של הפרויקט הזה שנקרא הרשימה הערבית המאוחדת, בהקשר ההווה והעתיד, ולא רק בעבר.

"הרשימה הערבית המאוחדת אינה מפלגה אידיאולוגית, ככל שמדובר ברעיון וערכים שורשיים. התנועה האסלאמית יזמה את הקמתה ב1996- כדי שתהיה מסגרת פוליטית אחידה לביטוי מסר אחיד של הכוחות הפוליטיים הערביים בבחירות לכנסת.

"במשך עשרים שנה אנו תמיד טענו, שחיזוק כוחה ומעמדה של הרשימה הערבית המאוחדת נועד להעצים את כוחם ויוקרתם של המוסדות ואת הגישה המאוחדת, המשתפת, המבוססת על הסכמה בחברה שלנו, עד שנולדה הרשימה המשותפת מרחם הרעיון הזה והערכים השורשיים האלה. כמו גם הדגשת תפקידנו התומך בהסכמה כוללת בוועדת המעקב וועדת ראשי הערים, ]והתומך ב[כל גישה מאוחדת בחברה הערבית הפלסטינית שלנו במחשבה ובביצוע בפועל.

"כיום אנו גם טוענים, כי הצורך ההכרחי שלנו ברעיון ובערכים של הרשימה הערבית המאוחדת כגישה מאחדת, משתפת, מעודדת שיתוף פעולה, היכרות ודיאלוג, לא רק במימד הפוליטי והאלקטורלי, אלא ]גם[ במימד החברתי, הדתי, המקומי והלאומי בנוסף לפוליטי.

"החברה שלנו מתמודדת עם אתגרים וסיכונים המאיימים על לכידות המרקם החברתי שלה ועל יכולתה למלא תפקידים חברתיים שונים, כמו התמודדות עם תופעת האלימות והפשיעה ושמירה על השלום בציבור ובקהילה. היא גם מאבדת בהדרגה את מצב הסולידריות וההתכנסות סביב נושאי הליבה שלה מול שלטון הימין הקיצוני, גזענותו ותוקפנותו הלאומנית, וכך נחלשה ההשתתפות הפוליטית העממית הלוחמת בשנים האחרונות.

"לא אשכח להצביע גם על התקרה הגבוהה של השיח המגיע להפרזה דתית ולא דתית. ניסיונות כפייה דתיים ולא דתיים במרחב הציבורי המשותף לכולם ואשר הובילו אחדים לכדי שימוש באלימות ובטרור חברתי, מילולי וממשי.

"תופעות אלו ואחרות מצריכות מאיתנו מחשבה רציונלית, ישרת דרך וחלוצית, אשר מגדירה את המצפן ומצביעה על ערכים ועל המטרות החברתיות העליונות ואינה מסתפקת בניהול תחומי ההסכמה הפוליטית, החברתית, התרבותית או הדתית, אלא היא מציגה פתרונות לשאלות היסוד, כיצד ננהל את תחומי השוני והאי הסכמה בנושאי חברה, תרבות וזהות, ובאלה אמצעים?

"כיצד נשמר את המרקם והלכידות החברתית הלאומית שלנו למרות ההבדלים הללו, שעלולים להגיע לכדי סתירה מוחלטת? מהן המשוואות הנכונות המאפשרות לנו לתת עדיפות לרווחים הצפויים על פני הנזקים הצפויים, לצמצם את הנזקים ולמקסם את התועלת הכללית בחיינו החברתיים והפוליטיים בכלל.

"במרחב הזה מגיע הרעיון של הרשימה הערבית המאוחדת, והערכים התרבותיים חברתיים שלה, לא רק הפוליטיים, והוא לממש את החשיבה האסלאמית המתונה, הרחק מהקצנה וקיצוניות, ואת ההשתייכות הערבית הפלסטינית האותנטית, הרחק גישת נאמנות שבטית או בערות, ואת המימד האנושי הרחב, הרחק מהדרה ודיכוי, בחברה של ריבוי דתות, תרבויות, מנהגים וזרמים אינטלקטואליים. מעל לכך, כל חברה ועם ]מתמודדים[ עם סוגיות הרות גורל וחיים והם נתונים לתהליך של היעלמות זהות ועיוות מאפייניהם, שלילת הזכויות והדרה בתוך מולדתם, ופיצול פנימי תחת שלטון המפעל הציוני הגזעני הרואה בקיומנו במולדתנו שגיאה היסטורית.

"לאור משמעויות אלו, הרשימה הערבית המאוחדת היא פרויקט מאחד, פורץ דרך המונהג בדרך הישר למען האדם, כבודו, חירותו וזכויותיו על אדמתו ובמולדתו. ד"ר מנסור עבאס, יו"ר הרשימה הערבית המאוחדת."

ב31- ביולי 2019 כתב מנסור עבאס: 84

"אף אחד! כן, איש אינו יכול לגרור אותנו לקרבות עקרים וצדדיים. הקרב שלנו אחד הוא! קרב הקיום ההישרדות במולדתנו, קרב השמירה על זהותנו. הזהות האסלאמית שלנו המודרכת בדרך הישר, הפטריוטיות הכנה והאנושיות הצודקת שלנו. "המערכה האמיתית שלנו היא עם מי שתוקפים אותנו, את קיומנו ואת זכויותינו הלאומיות והאזרחיות, כבני העם הפלסטיני וכאזרחי מדינה הטוענת להיות דמוקרטיה.

"המערכה שלנו היא עם הכיבוש, המצור והניסיונות לחסל את הסוגייה הפלסטינית, וההתכחשות לזכותו שללקידום את העם הפלסטיני להגדרה עצמית ולהקמת מדינתו הפלסטינית העצמאית עם אל-קודס אל-שריף ]ירושלים[ כבירתה, וחזרתם של הפליטים לבתיהם ולמולדתם. "המאבק שלנו הוא עם הפושעים בני החברה שלנו, יחידים וקבוצות, ששופכים את דמנו ומחללים את קדושת הבתים, הכבוד ]של האדם[ והכסף. "המאבק שלנו בתרבות השנאה, הסכסוך והמחלוקת שאחדים זורעים בסביבה שלנו ובחברה הערבית שלנו. המאבק שלנו הוא בקדחת הבורות ובפנאטיות המדיפה ריח רע כלפי העדה, המשפחה, החמולה, העיר, המפלגה והקבוצה, או הדיעה והנטיה.

"המאבק שלנו הוא עם העוול, התוקפנות, הזלזול והבגידה שפוקדים אותנו זה מזה…"ידנו מושטת לכל בני העם הערבי הפלסטיני שלנו, אנו בשוחה אחת, אנו עומדים מאוחדים, אנו מגנים על קיומנו ועל זכויותינו, אנו מתמודדים עם תוקפנות, גזענות ואי צדק, אנו משתפים פעולה במה שהסכמנו עליו, וסולחים זה לזה על סוגיות
שבמחלוקת."

ב21- בפברואר 2020 שיתף מנסור עבאס הודעה של רע"מ: 85

"הקול שלנו חזק. כדי שנוכל להצליח לכפות את דרישותינו, לממש את זכויותינו ולהגיע להישגים המשרתים את עמנו, אנו זקוקים לכוח פוליטי יעיל, יוזם ומשפיע בכנסת. כוחנו נובע מעמנו ומאנשינו, אנו שואבים אותו מהאחדות ושיתוף הפעולה שלנו, אנו שואבים אותו ממיליון קולות ערבים אותנטיים.

"נשתמש בכוח הפרלמנטרי הזה ליישום תוכניות למאבק באלימות ובפשיעה, להכרה בכפרים הבלתי מוכרים בנגב, להרחבת ולאישור תוכניות מתאר, להיתרי בניה לזוגות צעירים, לפיתוח כלכלי ולמתן מקומות עבודה לצעירים שלנו, בוגרי ובוגרות מוסדות אקדמאיים, לקליטת בעלי מקצועות ערבים במגזר הציבורי,
לקידום החינוך והלימוד בבתי הספר שלנו, לפיתוח תשתיות במתקני ציבור שונים, לתקציבי פיתוח לישובים הערביים, להגדלת ההקצבות לגיל השלישי ולאנשים עם צרכים מיוחדים, לספק חיים בכבוד לקשישים ולנכים, ועוד סדרי עדיפויות לעבודה הפרלמנטרית שלנו.

"כאשר נהפוך לכוח פוליטי איכותי, הזהות הלאומית והדתית שלנו, השפה והתרבות הערבית-פלסטינית שלנו וזכויותינו הלאומיות יישמרו. נהיה יכולים לתמוך יותר בעם הפלסטיני שלנו בצורה יעילה ואפקטיבית, לקראת החירות, הבסת הכיבוש והשגת עצמאות, עם הקמת מדינה פלסטינית שאל-קודס א-שריף ]ירושלים[ בירתה,
והחזרת הפליטים. הקול שלך הוא אמון, הקול שלך הוא כוח. במשותפת יש לך קול. רע"מ – התנועה האסלאמית."

התקוממות מאי 2021 הייתה "מלחמת דת" העשויה בעתיד להביא לגירוש כל היהודים מפלסטין

השייח' ראיד בדיר, מנהל המוסד לפסיקת הלכה ולמחקרים אסלאמיים של התנועה האסלאמית לה כפופה מפלגת רע”מ, מציג הצעה ליישוב הסכסוך המוסלמי יהודי בארץ על בסיס דתי בהסתמך על תקדימים בהיסטוריה האסלאמית, כולל חוזה חודייביה, ולשיטתו זו הדרך היחידה ואין בילתה להשכנת שלום זמני אשר בסיומו יכריע הדור הבא על הארכתו או פתיחה במלחמה.

מאמרו של השייח' בדיר הנושא את הכותרת "הפתרון הדתי להימנע ממלחמת הדת הגדולה בין המוסלמים ל'ישראל' באמצעות הפסקת אש ]הודנה[ ארוכת טווח על פי תנאיו של השייח' יוסף אלקרדאווי" 86 עשוי לסייע להבין את עמדותיו של מנסור עבאס, אשר אף הוא נסמך על עקרונות ותקדימים באסלאם ובהם חוזה חודייביה.

ההצעה של השייח' בדיר לוותה גם בתובנה דתית חשובה ולצידה אזהרה תקיפה ליהודים הישראלים באשר לגורלם בארץ ישראל. השייח' בדיר קבע, כי התקוממות ערביי ישראל בחודש מאי 2021 הייתה "מלחמת דת" מוסלמית נגד היהודים, וכי מדובר בהמחשה בזעיר אנפין של מלחמת הדת הגדולה שתתרגש אם היהודים לא יקבלו את ההסדר הדתי, ובמלחמה זו המוסלמים יגרשו את כל היהודים מהארץ במחיר דמים כבד מאוד.

להלן תרגום קטעים נבחרים מתוך המאמר: 87 "אפשר להבין ולסכם את מה שצוין ]לעיל על בסיס דבריו של קרדאווי[ לגבי פרטי ההפוגה ]הודנה – שביתת נשק[ ולשרטט נקודות ספציפיות יותר באופן הבא:

"הסכם ה'הודנה' מחייב הכרה בישראל מבלי להכיר בכך שהאדמה שייכת לה ]לישראל,[ שכן היא ארץ הקדש ערבית ואיסלאמית ועל בסיס זה, קיימת הסתייגות משאלת ההכרה במושג הבעלות על הקרקע, ובמקום זאת,יחסים בילט קיימת הכרה בריבונות ישראל בחלק מאדמת פלסטין מבלי להידרש ל]שאלת ה[בעלות על הקרקע. ]ההסכם[ הקרוב ביותר ליישום ]עקרון[ זה בתולדות הימים היה ה'הודנה' של סלאח א-דין אל-איובי, ירחם אללה עליו, בהסכם המכונה הסכם שלום ]ﺻﻠﺢ – הסכם שלום זמני[ רמלה בשנת 1192 במסגרת הסכם לוד ורמלה עם הצלבנים. הסכם זה קבע, כי חלק מפלסטין יהיה תחת שלטון הצלבנים.

"מכיוון שהדבר הקרוב ביותר אליו הגיעו מאמצי העולם הוא שהחלוקה ]של הארץ[ תהיה בהתאם להחלטות הבינלאומיות, לפיהן ריבונות הפלסטינים היא על חלק ]הארץ[ על פי גבולות ה4- ביוני ,1967 יחד עם ]יישום[ שאר הסעיפים של ההחלטות הבינלאומית, כפי שהסכימו לכך כמעט כל מדינות העולם, כולל רוב תושבי פלסטין, וכן ]מדינות ערב[ אישרו ]זאת[ בחתימתן ביוזמת השלום הערבית ]בביירות בשנת .[2002

"פרק הזמן המוזכר בהסכם חודיבייה או ה'הודנה' של סלאח א-דין אל-איובי, ירחם אללה עליו, אינו עניין של פולחן דתי, אלא הוא נוגע לתחום המדיניות על פי ההלכה
באסלאם, וכפי שציין השייח' קרדאווי היא ]ה'הודנה[' יכולה להיות ארוכה או קצרה, וההצעה היא – אם מתנהל שיח על 'הודנה' קצרה למשך 10 שנים, או אם קיים שיח על 'הודנה ארוכת טווח למשך 40 שנה – שיקום דור חדש בתקופה של ה'הודנה' ועל בסיס תנאיה.

"במסגרת ה'הודנה' הזו ישראל תהפוך מהגדרה של 'אזור המלחמה' ]שטח בשליטת הכופרים שעל המוסלמים לכבוש[ להגדרה של 'אזור השלום' ]הזמני,[ וקיים הבדל עצום בין 'אזור המלחמה' לבין 'אזור השלום' ]הזמני ﻣﻮادﻋﺔ,[ שכן הגדרת היהודי הישראלי תשתנה מ'לוחם' ל'שוחר שלום' ]ﻣﻮادع.[ שני הצדדים מפסיקים את
המלחמה, וכל אחד מהם דבק בהסכם, והמאמינים ]המונותיאיסטים[ מחויבים לתנאים ]עליהם הסכימו[ ולבריתות שאישרו.

]"ההסכם[ יחסוך ]שפיכות[ דמים, מכיוון השובת מנשקו על פי הסכם ה'הודנה' עובר מהיותו לוחם שמותר להורגו לשוחר שלום שאסור להורגו. הביטחון יושג לכל, ואין הבדל בין ביטחון המוסלמי, ובכלל זה הפלסטיני, וביטחון הישראלי היהודי, וטבעי הוא שעל פי דרכן של המדינות המודרניות שיהיה שיתוף פעולה ביטחוני לביסוס
ה'הודנה' ותנאיה.

]"יתקיימו[ יחסים בילטרליים בכל תחומי החיים בחינוך, בכלכלה ואפילו בתיירות ובתחומים אחרים, כיוון שהאזור עבר מ]ממצב של[ מלחמה ל]מצב של[ שלום ]זמני.[ בתקופת ה'הודנה' היהודי, והערבי הערבי המוסלמי הפלסטיני לא יחושו כל מניעה חוקית, דתית או פיזית לקיים קשר עם יהודים ישראלים.

"על ]הסכם[ ה'הודנה' יחתמו המדינות הערביות והאסלאמיות, ובתוך המדינות הערביות והאסלאמיות יחתמו עליו הקבוצות האסלאמיות הערביות והאסלאמיות מכל הזרמים הסלפיים והג'יהאדיסטיים, תנועת חמאס, הג'יהאד האסלאמי, האחים המוסלמים וכל תנועה אסלאמית שלה השפעה ברחבי העולם ומצהירה על קבלתו ]של ההסכם.[ במקביל, יחתמו עליו ]על ההסכם[ ישראל וכל יהודי העולם, כולל כל התנועות היהודיות, מבלי יוצא מהכלל.

"ה'הודנה' הזו תעניק לדור הבא את הזכות להגדרה עצמית, להאריך את תוקפה או ]לפתוח ב[מלחמה, ואולם היא הזדמנות לדור הבא, במיוחד אם מדובר ב40- שנות יחסים בין יהודים למוסלמים, וצפוי שרצון היהודים והמוסלמים בדור הבא יהיה להאריכה…

"אני יודע שמה שהצגתי אולי לא יתקבל על ידי איש ממקבלי ההחלטות, ואחדים מחבריי היהודים מבין 'אנשי הספר' יסכימו לכך, ורבים מאחיי המוסלמים יסכימו לכך. אבל כתבתי זאת בבקשי סליחה מאללה הכול יכול כדי למנוע את מלחמת הדת הגדולה הבאה שתתנהל על בסיס 'יהודי ומוסלמי' ולא בין איש חמאס לאיש 'פתח'
או בין פלסטיני לישראלי.

"אם מלחמת הדת הגדולה תיגרם על רקע ירושלים ומסגד אל-אקצה היא תהיה קשה מעבר לדימיון והיא תסתיים בגירוש היהודים מפלסטין, מכל פלסטין מהנהר ]הירדן[ לים ]התיכון[ וקורבנות המוסלמים יהיו גדולים יותר ממספר המוסלמים שנהרגו ב1,500- השנים האחרונות. מכיוון שמדובר במסגד אל-אקצה והמוסלמים יגנו בנפשם על הקוראן הקדוש ועל האמונה שלהם…

]"האירועים[ שחווינו בחודש רמדאן ]מאי[ בשנת 2021 ]התקוממות ערביי ישראל שכללה תקיפה נרחבת של אזרחים יהודים[ היו מלחמת דת ב100- אחוזים 11) ימים(
וזה אחוז אחד בלבד ממה שחבוי במלחמת הדת הגדולה.

"כרגע המשוואה של ישראל ]הינה:[ אני חזק, אני קיים, והתפיסה ההפוכה הינה: אני חלש, אני לא קיים. לגבי ה'הודנה,' לקריטריון הזה אין חשיבות.

"כל שלום, פיוס, שביתת נשק או רגיעה ]בשלום זמני…[ בפלסטין ההיסטורית, אשר מתקיימים ללא קשר לדת, לקבוצות דתיות, למפלגות דתיות ללא קשר לאמונתן ומשני הצדדים, הוא בזבוז זמן.

"הו אללה, אתה עדי, אני העברתי את המסר, הו אללה, אתה עדי, אני העברתי את המסר, הו אללה, אתה עדי, אני העברתי את המסר."

במאמר קודם ב19- בנובמבר 2007 השייח' ראיד עבדאללה בדיר מסביר את משמעות החדית,' נבואתו של מוחמד, שלדבריו כל מוסלמי יודע ומכיר היטב, ולפיו: "יום הדין ]באחרית הימים[לא יגיע אלא כאשר יילחמו המוסלמים ביהודים, וכאשר יסתתר היהודי מאחורי אבנים ועצים, יאמרו האבנים והעצים, למעט עץ הר'רקד ]ע'רקד ﻏﺮﻗﺪ – עץ הימלוח[ שהוא מעצי היהודים: הוי מוסלמי, הוי עבדו של אללה, הנה יהודי נמצא מאחוריי, בוא והרוג אותו."

בדיר מציין, כי נבואתו של מוחמד תתגשם בוודאות מוחלטת, ואולם הוצאתה לפועל, כלומר המלחמה שיפתחו בה המוסלמים נגד היהודים כדי להורגם, תוטל על הדור המוסלמי שיחיה באותו זמן. לשיטתו, בעת כתיבת המאמר בשנת 2007 הנסיבות לא היו מתאימות להוצאה לפועל של נבואת מוחמד במסגרת תוכניות הפעולה הפוליטיות או הג'יהאדיסטיות, אך הוא זיהה מאפיינים דומים בין הנבואה לבין המציאות של אותה עת. בראייתו, עץ הימלוח, הנזכר בנבואה כמגן העם היהודי, מגולם המציאות המודרנית במערכת הפוליטית הבינלאומית השבויה בידי ישראל והמגנה עליה ועל וביטחונה. להלן תרגום קטע מהמאמר:

"איני אחראי למלחמה שתתנהל בין מוסלמים ליהודים באחרית הימים כאשר האבנים והעצים יאמרו: הו עבדאללה, הו המוסלמי, הנה יהודי מאחוריי ]בוא והרוג אותו,[ ואין איש האחראי לכך. כל האחריות מוטלת על הדורות שחיים באותה עת. אין להניח שהאדם החי היום יהיה אחראי על העתיד או אחראי על העבר, שכן האחריות בכל דור ]במקור בכל מאה שנים[ מוטלת על בני ]אותו דור[ ומקבלי ההחלטות באותה עת.

"לא ייתכן שאנו המוסלמים נתכחש לכך שתהיה מלחמה באחרית הימים, ושנתכחש דברים אלה ]נבואתו של מוחמד על מלחמת המוסלמים ביהודים כדי להורגם,[ כיוון שאין מדובר בדברים בעלמא, ואולם בה בעת לא ייתכן שנטען שדברים האלה ]נבואת מוחמד[ הם חלק ממה שמתרחש בזירה בה אנו חיים באזור היום ]בשנת ,[2007 ולא ייתכן, שהתוכניות המדיניות או המאבק הג'יהאדיסטי יושתת על חדית' עץ הימלוח.

"לגבי הנושא השני והחשוב לדעתי ואשר הוא ההבדל בין חדית' עץ הימלוח לבין המציאות הגלובלית בה אנו חיים ]בשנת ,[2007 היום כל העולם מבטא את עץ הימלוח… הדאגה של העולם לביטחון ישראל כמוה כעץ הימלוח…"

"בכירי מקבלי ההחלטות בעולם אומרים באמצעי התקשורת, שביטחון ישראל הוא דרישה גלובלית. ישראל הצליחה לשכנע את העולם, שהביטחון שלה חשוב יותר על פני האדמה מכל נושא אחר. אדרבא, הביטחון הישראלי הפך לדאגה של המדינות שמקבלות את ההחלטות במישור הגלובלי, וישראל הצליחה להטמיע בדעת הקהל העולמית את נושא ביטחונה."

"איני מופתע מכך, אם העצים והאבן הם יצירה דוממת של בריאת אללה ואין בעניינם קונצנזוס לגבי הלחימה ביהודים ]כלומר שהאבנים והעצים ידברו, אלא יש הגורסים שמדובר במטאפורה,[ אבל קיים עץ השואף שהיהודי ישיג את ביטחונו במלחמה שתתנהל ]בעתיד[ ואין לי, לך או לעולם הערבי, האסלאמי, ולא לישראלי או האמריקני אחריות עליה, אלא זו מלחמה שתתנהל בעתיד הרחוק בין הדורות שיבחרו במלחמה, ואין לאיש בדורנו לשאת בחלק מהעול של המלחמה העתידית הזו."

במאמר נוסף מ26- במרץ 2017 השייח' ראיד עבדאללה בדיר מציין, כי פלסטין הייתה ח'ליפות אסלאמית, היא תחזור להיות ח'ליפות אסלאמית והאומה האסלאמית תשוב להיות מאוחדת ותוביל את העולם. הווה אומר, שלטון היהודים בארץ הינו זמני, והוא ייתם כאשר האומה האסלאמית תאזור כוח ורצון לסלקו ולהקים את מדינת האסלאם המונהגת בדרכו של הנביא מוחמד. מדבריו משתמע, כי המערכה המוסלמית הכוללת לסילוק השלטון היהודי בארץ יכולה להתרחש בכל עת כאשר מאזן הכוחות ייטה לטובת הצד האסלאמי. בעניין זה הוא כותב: 88

"זו פלסטין, והיא תישאר פלסטין, והיא תישאר חלק מהלבנט ]ﺑﻼد اﻟﺸﺎم – בילאד אל-שאם, חבל ארץ המאגד את פלסטין, ירדן וסוריה[ והלבנט יישאר חלק מארץ שהשתרעה מזרחה, מערבה, צפונה ודרומית בעת בה התקיימה הח'ליפות הגדולה ביותר והציוויליזציה הטובה ביותר שקמה לעולם כולו בהיבטים של ידע, מוסר, צדק וחירות. פלסטין תחזור ]לידי האסלאם[ והלבנט יחזור ]לידי האסלאם,[ והח'ליפות האסלאמית תחזור ]להתקיים[ בדרכו של הנביא מוחמד… האומה האסלאמית תחזור כאומה אחת, גוף אחד ומסר אחד כדי להוביל פעם נוספת את העולם… מסגד אל-אקצא, שהוא המסגד השלישי בחשיבותו למוסלמים, נמצא ]כיום[ בידי קבוצה לא-אסלאמית ]יהודים[ ותחת כיבושה, שמניינה אינו עולה על שישה מיליון ]יהודים במדינת ישראל[ לעומת האומה ]האסלאמית[ המונה מיליארד וחצי ]מוסלמים"…[

עמדת עבאס והתנועה האסלאמית בנוגע ללהט"ב

בראיון לעיתון אל-קודס אל-ערבי 26) ביוני (2021 נשאל מנסור עבאס לעמדתו בנוגע ללהט"ב לאור העמדות התומכות בלהט"ב של מפלגות החברות בקואליציה. על כך השיב עבאס: "לנו עמדותנו ]בנושא הלהט"ב[ ולשאר המפלגות המשתתפות בקואליציה עמדות אחרות ]בנושא הלהט"ב."[ 89

את העמדה של התנועה האסלאמית בנוגע ללהט"ב הבהיר מנהיגה דאז חמאד אבו דעאבס בהודעה שפרסם ב25- בפברואר .2021 לדבריו90:

"קיימת מתקפה חילונית עולמית, לא רק בישראל, אלא באירופה ובעולם… כדי לקדם אג'נדות הרסניות למשפחה הערבית השמרנית בכלל, ולמשפחה המוסלמית בפרט… סדר היום של המלחמה נגד המשפחה הערבית הפלסטינית כולל: החלשת מעמד בתי הדין השרעיים; אימוץ חוקי נישואין אזרחיים )מנהגי;( נורמליזציה הדרגתית של תופעת ההומוסקסואליות, כמציאות ותופעת טבע; קביעה שבחורה רשאית להינשא בהחלטתה ללא אפוטרופוס; מתן היתר למאהבות ואיסור על ריבוי נשים, ומכאן התרת הבגידה בנישואין והרס בתים; החלשת מעמד הבעל והאב והגבלת תפקידו ב]הקניית[ חינוך ומשמעת… זה קרב על זהות החברה שלנו, אשר אנו נחושים לשמרה כחברה שמרנית… איש מאיתנו אינו רוצה בן או בת או שכנים שלהם נטיות הומוסקסואליות סוטות. איננו רוצים, שאדם כלשהו יכריח אותנו לקבל את התופעות האלה כטבעיות… אללה השמיד את הכפרים של אנשי לוט, כולל גברים, נשים וילדים, כאשר גברים נהגו בהומוסקסואליות, ושאר החברה הייתה שבעת רצון מתופעה זו, ונהגה בה כדבר רגיל ונורמלי… גורלם של אנשים סוטים וגורל תומכיהם היה אחד, ואזור ים המלח הוא עד חי ]לכך."[

ספוות פרייג,' שנבחר בינואר 2022 למנהיג התנועה האסלאמית, שיתף ב6- בפברואר 2021 מאמר שכותרתו: "זעם במערב על טורקיה, ארדואן: אין דבר כזה להט"ב" ובהקשר זה כתב: 91 "השבח לאללה שהוסיף טוב ]אל-טייב[ על טוב ]המילה טוב הינה גם שמו הפרטי של נשיא טורקיה ארדואן.[ אל-טייב ]ארדואן[ שאינו מקבל את הרע ]הומוסקסואליות.[ הרשימה הערבית המאוחדת – ]שסימנה בקלפי[ ע מ מתגדת להומוסקסואליות ופועלת למען השפעה פוליטית.
היא מביאה תקווה לחברה מותשת הזקוקה לפתרונות."

ד"ר מוחמד סלאמה חסן, העומד בראש המוסד לפסיקת הלכה דתית של התנועה האסלאמית,כתב בעניין זה ב12- ביולי :2020 92

"אנו אומרים להם ]ללהט”ב:[ אתם שקועים בתאוות ובאשליות, אתם מאיימים על האנושות בהכחדה, ואתם אויבי המין האנושי… יש מי שרוצה לתת לגיטימציה לאי- מוסריות ולתועבה בחברה הערבית-פלסטינית שלנו בבית. לא נאפשר לאנשים הללו, ללא קשר לשמותיהם, תוארם וכינוייהם לפעול נגד עקרונות ההלכה האסלאמית… אני מאתגר את ההומוסקסואלים ואת אלה שמקדמים אותם ואת אלה שתומכים בהם לענות על האמור והחתום כאן: אם אתה רואים בסטייה שלכם בחירה חופשית, אזי אומר לכם: הסטייה שלכם היא התקפה בוטה על המין האנושי, ופגיעה בטבע שבו ברא אלוהים את האנשים כולם. איננו מוציאים מכלל אפשרות ש]נגיף[ הקורונה למשל הינו העונש או ייסורים מאת אללה לאנושות בגלל המעשים המושחתים של בני האדם ביבשה ובים, ובגלל סטייתם מהנתיב. הו הסוטים, ומי שסוטה סוטה אל האש ]של הגהינום…[ לא נאפשר לכם להרוס את החברה שלנו, לא נאפשר לכם לאיים על האנושיות שלנו."

ב-2 בפברואר 2022 בישרה חברת הכנסת איבתיסאם מראענה ממפלגת העבודה על הקמת מקלט ראשון ללהט"בים בחברה הערבית. בציוץ בטוויטר כתבה מראענה: 93 "עושות היסטוריה והיום זה מתחיל. יוקם בארץ מרכז מגורים והלנת חירום לקטינות וקטינים, צעירים וצעירות מקהילת הלהט״ב הערבית, שנאלצו לעזוב את בתיהןם. מדובר בפרויקט הדגל שלי עם ולמען הקהילה הערבית הגאה. היום רשמנו התקדמות משמעותית כשקיבלנו את ברכת ותמיכת השר
מאיר כהן."

חבר הכנסת וליד טאהא מרע"מ השיב לה בתקיפות (3 פברואר 2022) 94:

"הוי האנשים, בראנו אתכם מתוך זכר ונקבה, וחילקנו אתכם לעמים ושבטים למין תבחינו ביניכם. ואולם הנכבד מכולכם אצל אלוהים הוא הירא שבכם ]קוראן, פרשה ,49 פסוק ,13 תרגום אורי רובין[ דברי אללה האדיר אמת. איבתיסאם מראענה, את לא צריכה לחלום, את ערה! לעולם לא יוקם מקלט כלשהו שיעודד או יעניק מחסה לגבר או אישה הנישאים לבני מינם במגזר הערבי! נקודה. הו איבתיסאם, האנשים בחברה הערבית שלנו שומרים על מערכת הערכים שלהם ואינם מקבלים שגבר מתחתן עם גבר ואישה עם אישה! הטענה שגורם כלשהו ממרכיבי הקואליציה לא התנגד להצעה היא שקר גלוי, שכן איש לא הציג הצעה כזו מלכתחילה, וייתכן שמראענה החלה לדבר עליה ]על הצעה זו[ בגניבה, בהסתר ומתחת לשולחן. המקלט הזה וכל מקלט עבור קבוצה זו ]הלהט"ב[ לא יקום ולא יהיה! הלוואי שאיבתיסאם,בהנחה שהיא ערביה, ומפלגתה ידאגו לבעיות הבוערות של החברה הערבית, במיוחד ]לאור העובדה[ שהיא ]מפלגת העבודה[ הייתה הגורם להן במשך עשרות שנות שלטונה במדינה. לכל מי שיצא בשמחה נלהבת ודג במים העכורים נגד התנועה האסלאמית והרשימה הערבית המאוחדת, אני אומר לו, לך תפור ללא אובליסק )פתגם שמשמעותו הניסיון להונות אנשים הוא ניסיון כושל."[

 

 

הערות

https://twitter.com/KnessetT/status/1412747168117661699 1
https://tinyurl.com/y9fhma2z 2
https://tinyurl.com/y9fhma2z 3
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/1369703066441590 4
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/888895354522366 5
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/843390519072850 6
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/876214839123751 7
https://www.facebook.com/islammov1948/photos/a.457574824352377/1096737730436080 8
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/1096106837134549 9
https://www.facebook.com/islammov1948/videos/759600317483158 10
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/901762469902321 11
https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A1%D7%9E%D7%99%D7%A8_%D7%A7%D7%95%D7%A0%D7%98% 12
D7%90%D7%A8#cite_note-2
https://www.haaretz.com/middle-east-news/hezbollah-samir-kuntar-was-killed-in-israeli-strike- 13
1.5379467
https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001395413 14
http://panet.co.il/article/3459279 15
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/1116861888392377 16
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/2003820619696495 17
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/1755413531203873 18
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/1075514139193819 19
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/1758214747590418 20
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/1090473047697928 21
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/2379706192107934 22
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/1126949534050279 23
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/1479113655500530 24
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/1327280564017174 25

https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/1967219243356633 26
https://www.youtube.com/watch?v=dzR4ZNW1c7Y 27
https://www.youtube.com/watch?v=H0PTtiN-YnI 28
https://www.facebook.com/AbuAliMuhammedSalamehHasan/videos/2788673981412594 29
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/901762469902321 30
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/846377395440829 31
https://www.youtube.com/watch?v=0hlDm51XOHA 32
https://www.youtube.com/watch?v=QdWEovc_xkU 33
https://www.youtube.com/watch?v=0hlDm51XOHA 34
https://www.youtube.com/watch?v=0hlDm51XOHA 35
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/3089381761140370 36
https://www.facebook.com/islammov1948/posts/3985473818229109 37
https://www.haaretz.co.il/misc/1.754472 38
https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A2%D7%9B%D7%A8%D7%9E%D7%94_%D7%A6%D7%91%D7%A8% 39
D7%99
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1028930820796607&id=100010390960759 40
https://nbctf.mod.gov.il/he/Announcements/Documents/NBCTFIsrael%20- 41
%20Terror%20Organization%20Designation%20List_XL.xlsx https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A8%D7%90%D7%90%D7%93_%D7%A1%D7%9C%D7%90%D7%97 42
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/1117810831630816 43
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/1120791541332745 44
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/1119998564745376 45
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/979027445509156 46
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/1409942569084306 47
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/1383603258384904 48
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/1382725618472668 49
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/1382427845169112 50
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/129179958756527 51
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/1162702780474954 52
https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%91%D7%90%D7%A1%D7%9C_%D7%92%D7%98%D7%90%D7%A1 53
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/1158435747568324 54
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/1168008389944393 55
https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%99%D7%9C%D7%A8%D7%99%D7%95%D7%9F_%D7%A7% 56
D7%A4%D7%95%D7%A6%27%D7%99
https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-1893228,00.html 57
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/1273436559401575 58
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/1266949073383657 59
https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%90%D7%99%D7%A0%D7%AA%D7%99%D7%A4%D7%90% 60
D7%93%D7%94_%D7%94%D7%A9%D7%A0%D7%99%D7%99%D7%94

https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/1077453662333200 61
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/1356012594477304 62
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/1354844714594092 63
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/1151271391618093 64
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/1293898350688729 65
https://www.youtube.com/watch?v=0hlDm51XOHA 66
https://www.youtube.com/watch?v=0hlDm51XOHA 67
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/2344615778950309 68
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/2876751982403350 69
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/882871961791372 70
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/1104453186299914 71
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/1037730276305539 72
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/1007874432624457 73
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/1430032703741959 74
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/1886367864775105 75
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/1324589484286282 76
https://jcpa.org.il/article/%D7%94%D7%9E%D7%A1%D7%9E%D7%9A- 77
%D7%94%D7%9E%D7%93%D7%99%D7%A0%D7%99-%D7%A9%D7%9C-%D7%97%D7%9E%D7%90%D7%A1-
%D7%AA%D7%A8%D7%92%D7%95%D7%9D-%D7%94%D7%92%D7%A8%D7%A1%D7%94-
%D7%94%D7%A8%D7%A9/
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/876214839123751 78
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/1827097894035436 79
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/1009723509106216 80
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/1299941933417704 81
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/1886367864775105 82
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/1812436202168272 83
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/2270767719668449 84
https://www.facebook.com/mansour.abbas.39/posts/2689489521129598 85
86 https://nawazel.net/اﻟﺤﻞ-اﻟﺪﻳﻨﻲ-ﻟﺘﺠﻨﺐ-اﻟﻤﻌﺮﻛﺔ-اﻟﺪﻳﻨﯿﺔ-اﻟﻚ/
87 https://nawazel.net/اﻟﺤﻞ-اﻟﺪﻳﻨﻲ-ﻟﺘﺠﻨﺐ-اﻟﻤﻌﺮﻛﺔ-اﻟﺪﻳﻨﯿﺔ-اﻟﻚ/
https://pulpit.alwatanvoice.com/content/print/432610.html 88
https://tinyurl.com/y9fhma2z 89
https://www.facebook.com/hamadabudaabes/posts/3999679400091243 90
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10224329120916882&id=1270150621 91
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=898869617285914&id=566560993850113 92
https://twitter.com/IbtisamMaraana/status/1488885521434750983 93
https://www.facebook.com/taha1968/posts/4950657901689812