עבור לתוכן העמוד
Menu

רוחאני: “לא נהסס להשתמש בכל האמצעים העומדים לרשותנו”

נשיא איראן התייחס למתיחות במזרח התיכון ולהתפתחויות בפסגה העולמית בצרפת

סוכנות הידיעות הפרסית “תנסים” מפרסם היום (שני) את דבריו של נשיא איראן, חסאן רוחאני שהתייחס לאירועים האחרונים במזרח התיכון במהלך כנס בטהראן. רוחאני הדגיש כי הממשל נחוש להשתמש בכל אמצעי העומד לרשותו ובכל הזדמנות לשמור על האינטרסים הלאומים שלו.

“צריך להתנגד כאשר זה מועיל לנו, שכן אנו עומדים על האינטרסים הלאומיים שלנו ועל עצמאותנו, אנו לא מתעייפים ואפילו נהנים, ואנחנו נשתמש בכל האמצעים העומדים לרשותנו”, הדגיש הנשיא.

הוא גם הדגיש כיה ממשל לא יהסס להשתתף בישיבות (מול המערב) אם הדברים יעמדו אל מולה אינטרס הלאומי של איראן. הדברים נאמרו בהתייחסו לפגישות שניהל שר החוץ האיראני , זריף אמש בשולי ועידת ה G-7.

“השורשים הציוניים מביאים לטרור, מלחמה וטבח”

לפני כשבועיים בזמן ישיבת הממשלה אמר נשיא איראן כי הוא את הכוונה של ארה”ב ובריטניה להקים כוח מערבי שייתן ביטחון לשיט באזור המפרץ הפרסי ואמר כי כוונת ארה,ב היא ליצור חוסר הסכמה באזור וכי מדינות האזור יכולות לספק לעצמן את הביטחון וכוחות זרים לא צריכים להיות נוכחים.

כמו כן אמר רוחאני כי איראן מוכנה ליצור מערכת יחסים ידידותית עם כל המדינות האסלאמיות, במיוחד המדינות השכנות.

כמו שהוא נוהג בזמן האחרון התייחס רוחאני גם לישראל בנאומו ואמר: “השורשים הציוניים מביאים לטרור, מלחמה וטבח באזור. אם הציונים היו יכולים להבטיח ביטחון במפרץ הם היו עושים זאת בשביל עצמם”.

רוחאני דחה את הטענות כי ישראל תשתתף במסגרת המבצע לאבטחת השיט במפרץ הפרסי וכינה את הדברים “מילים ריקות”.

נשיא איראן התייחס גם לאוליטמטום שהציב בפני אירופה בנושא הפיצוי בעקבות עזיבת ארה”ב את הסכם הגרעין ואמר כי אם השלב השני של הפחתה במחויבות להסכם, נעבור לשלב השלישי. לאחר שיחל השלב השלישי איראן תיתן עוד 60 יום למערב.

אמברגו הנשק על איראן – סיום אוקטובר 2020

אתמול (שלישי) הזהיר מזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו, כי מתקרבת נקודת הזמן בה יוסרו חלקים נכבדים מאמברגו הנשק על איראן.

פומפאו צייץ בחשבונו שעון זמן המראה בדיוק עוד כמה זמן עומד להיות מוסר האמברגו הזהיר את מדינות המערב מכך.

לפי החלטה 2231 של האו”ם, בהתאם להסכם הגרעין משנת 2015, באם הצדדים יעמדו בהסכם יוסר האמברגו ב-8 באוקטובר 2020 מעל איראן.

למרות זאת ההחלטה ביקשה ממדינות החברות באו”ם להקפיד על מספר מגבלות בהתנהלות מול איראן, כולל מכירת או העברת טנקים, כלי רכב משוריינים, ארטילריה כבדה, ספינות מלחמה וחלפים נלווים. כמו כן, כללו בהחלטה שירותי הכשרה ושירותים פיננסיים שמטרתם להקל על רכישת אותם נשקים.

רוחאני התייחס לדבריו של מזכיר המדינה של ארה”ב וציין כי אם הסכם הגרעין יחזיק מעמד שנה נוספת, אמברגו הנשק על איראן של האו”ם על איראן צפוי להיות מוסר (החל מאוקטובר 2020) ואיראן תוכל לרכוש כל נשק שתחפוץ.

https://www.tasnimnews.com/en/news/2019/08/26/2083510/president-iran-to-use-all-means-to-protect-national-interests