עבור לתוכן העמוד
Menu

קרבות הירושה ברש"פ: דחלאן שולף נשק חדש

מוחמד דחלאן חושף בקמפיין תקשורתי ענק את הסיבות שבגללן הסתכסך עם יו"ר הרש"פ ומאשים את עבאס בשחיתות כספית ובמחדלים מדיניים • ברש"פ דוחים על הסף את האשמותיו של דחלאן וטוענים כי מדובר בשקרים הנובעים מהיחלשות מעמדו בשטחי הגדה ובעולם הערבי

לקראת חילופי הממשל בארה"ב וההתקרבות התקשורתית המחודשת בין פת"ח לחמאס בעניין עריכת בחירות בשטחים באופן מדורג, פתח מוחמד דחלאן בקמפיין תקשורתי ענק נגד יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס, באמצעות כלי התקשורת שבבעלותו, שבו הוא חושף את הסיבות למחלוקת האישית ביניהם, את הסיבות שהביאו לגירושו מתנועת פת"ח ואת מחדליו של יו"ר הרש"פ.

ערוץ הטלוויזיה "אלכופיה", שבבעלותו של מוחמד דחלאן, שידר השבוע תוכנית דוקומנטרית בת שני חלקים הנקראת "הסיפור האבוד" (אלריוואיה אלמפקודה- בערבית) על המחלוקת החריפה בין מוחמד דחלאן לבין יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס.

התוכנית עוררה הדים רבים בשטחים מכיוון שלראשונה נטען בה כי כי אחת הסיבות העיקריות לכך שיו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, פועל נגד מוחמד דחלאן היא שחיתות כספית והעובדה שדחלאן חשף בשנת 2010 כי יו"ר הרש"פ מעל בסכום של כ-2 מיליארד דולר מכספי קרן ההשקעות של אש"פ.

עוד דווח בתוכנית כי מחמוד עבאס היה מוכן להתפייס עם מוחמד דחלאן ואף העביר לו הצעה לפיוס באמצעות מתווך תמורת סכום של 10 מיליון דולרים, אולם, מוחמד דחלאן דחה את ההצעה.

התוכנית ששודרה חושפת לראשונה מסמכים והקלטות אודיו של בכירים בפת"ח המאשרים לכאורה את האשמותיו של מוחמד דחלאן כלפי מחמוד עבאס.

ההאשמות  המוטחות בתוכנית כלפי מחמוד עבאס הן:

א. אחריות אישית לנפילת רצועת עזה לידי חמאס וכישלון תנועת פת"ח בבחירות לפרלמנט הפלסטיני ב-2006.

ב. אחריות לירידה בחשיבותה של הבעיה הפלסטינית העיני מדינות ערב.

ג. אחריות להחלשותה של תנועת פת"ח בשטחי הגדה וסכנה כי שלטון הרש"פ יקרוס לידיה של תנועת חמאס.

ד. ניסיונות של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס לחסל באופן פיזי את מוחמד דחלאן.

עקב כך, דחלאן חשש לחייו ונמלט מהגדה המערבית לירדן ומשם לאיחוד האמירויות.

התוכנית מתארת את המערכה המשפטית שהפעיל יו"ר הרש"פ  נגד דחלאן וטוענת כי מחמוד עבאס "תפר" למוחמד דחלאן תיקים על רצח 6 בני אדם ושחיתות כספית. היא מפרטת גם כיצד הרחיב מחמוד עבאס את ועדת החקירה שבדקה את עניינו והוסיף האשמות חדשות כנגדו.

בנוסף לכך, היא מתארת כיצד לבסוף החליטה  הועדה המרכזית של פת"ח להדיח משורותיה את מוחמד דחלאן מבלי לאפשר לו להשיב על ההאשמות נגדו.

בכיר פת"ח, ד"ר סרי נוסייבה, התייצב בתוכנית לצידו של מוחמד דחלאן ותיאר את ההתנהגות של יו"ר הרש"פ נגדו כ"התנהלות של מאפיה".

מוחמד רשיד, יועצו לשעבר של יאסר ערפאת  האשים בתוכנית את מחמוד עבאס בנסיון לחסל פיזית, פוליטית ומורלית את מוחמד דחלאן.

גורמים בכירים ברש"פ דוחים על הסף את כל ההאשמות של מוחמד דחלאן שהופיעו בתוכנית כלפי יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס, לטענתם מדובר בשקרים והאשמות שווא שמטרתם לנסות ולזעזע את שלטון הרש"פ בתחומי הגדה וליצור דמורליזציה בשורות תנועת פת"ח.

מדובר בקמפיין תקשורתי חסר תקדים של מוחמד דחלאן שהוכן בדקדקנות ומגובה במסמכים וראיונות, דחלאן שלף את כל "התותחים הכבדים" שברשותו נגד יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס.

 

היחלשות מעמדו של דחלאן

גורמים בכירים ברש"פ מעריכים כי עיתוי הקמפיין איננו מקרי, לדבריהם,כוחו של מוחמד דחלאן נחלש בשטחי הגדה בעקבות פעילות המעצרים שעשתה הרש"פ בקרב תומכיו במחנות הפליטים בשבועות האחרונים והוא מודאג מאוד מבחירתו של ג'ו ביידן כנשיא הבא של ארה"ב.

מוחמד דחלאן המשמש כיועצו הבכיר של השיח' מוחמד בן זאיד, יורש העצר של אבו דאבי, היה בטוח שדרכו חזרה לצמרת הרש"פ נסללה מחדש בעקבות  הסכם הנורמליזציה בין ישראל לאיחוד האמירויות, אולם, תוצאות הבחירות לנשיאות בארה"ב טרפו מבחינתו את הקלפים, ג'ו ביידן ידוע בקשריו הטובים עם יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס ואין לו שום כוונה להביא להחלפתו.

דחלאן חושש כי ג'ו ביידן יפעל לחזק את מעמדו של יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, מבחינה מדינית וכלכלית וכי הוא צפוי לבטל את תוכנית "עסקת המאה" ולחדש את המשא ומתן בין ישראל לרש"פ ובכך לחדש את הלגיטימציה של מחמוד עבאס כמנהיג הפלסטינים.

בנוסף לכך, ממשל ביידן אמור לחדש את הסיוע הכספי לרש"פ ולאונר"א שאותם עצר הנשיא טראמפ.

סביר להניח כי מוחמד דחלאן הגיע למסקנה כי זוהי העת לחשוף את כל המידע שברשותו על מעלליו ומחדליו של מחמוד עבאס במשך השנים בניסיון להכפישו בפני הממשל האמריקני החדש ומאידך גיסא לנסות ולשפר את תדמיתו שלו בקרב תושבי השטחים והצגתו כאנדרדוג הנרדף על ידי מחמוד עבאס.

קרב הירושה ברש"פ נמשך מאחורי הקלעים, מזכ"ל פת"ח ג'בריל רג'וב מנסה לחזור ולהוביל במירוץ באמצעות הפיוס בין פת"ח לחמאס, לפני כמה ימים הוא הביא ליו"ר הרש"פ איגרת ממנהיג חמאס אסמעיל הניה שבה יש נכונות של חמאס להתקדם לבחירות בשטחים על פי המתווה שקבע מחמוד עבאס, דהיינו: בתחילה בחירות לפרלמנט ורק אחר כך בחירות לנשיאות ולמל"פ, רג'וב מציג את עצמו בפני בכירי פת"ח כמי שהשיג את פריצת הדרך ושכנע את אסמעיל הניה לבוא לקראת יו"ר הרש"פ.

אולם, גורמים בכירים בפת"ח טוענים כי הציר החזק בצמרת הרש"פ נותר הציר של מאג'ד פרג' וחוסיין א-שיח' שהם המקורבים ביותר למחמוד עבאס ולוחשים על אוזנו בכל הנושאים, בכל מקרה מחמוד עבאס מניח "לנערים לשחק לפניו", אין לו שום כוונה כרגע לרדת מן הבמה הפוליטית.