עבור לתוכן העמוד
Menu

עתירה לבג”צ: מנע הקמת מסגד במתחם “שער הרחמים”

תנועת רגבים עתרה לבג"ץ נגד ראש הממשלה נתניהו ושרי הממשלה, בדרישה למנוע הקמת מסגד בשער הרחמים על ידי הוואקף • "לא ייתכן שהמדינה עומדת מנגד כאשר הוואקף מממשיך בהשתלטות אלימה על המקום הקדוש ביותר לעם היהודי"

פרשת “שער הרחמים” הולכת ומסתבכת. אחרי הארכת צו הסגירה למקום על ידי בית משפט השלום בירושלים לבקשת המדינה, הגישה היום (שלישי), תנועת רגבים עתירה דחופה לבג”ץ כנגד ראש הממשלה נתניהו, היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט, השרים ארדן ורגב, ומפכ”ל משטרת ישראל, לאור מה שמוגדר על ידה: “המשך התפרעות הוואקף המוסלמי במתחם שער הרחמים בהר הבית, והניסיונות האלימים והמתמשכים להקים מסגד במקום”. התנועה מבקשת מבג”ץ שיורה למדינה לאכוף את צו הסגירה למקום.

לפני שבוע פנתה רגבים לראש הממשלה בדרישה למנוע את הפגיעה במתחם העתיק, בקביעה כי כל שינוי של הסטטוס קוו צריך להיעשות באופן שוויוני, בדומה למתווה הנוכחות המשותפת ליהודים ומוסלמים המתקיים עשרות שנים במערת המכפלה.

בתחילת השבוע בית משפט השלום הוציא כאמור לבקשת המדינה, צו המורה על סגירת המתחם עד להודעה חדשה, אולם אנשי הוואקף פרצו את השערים מחדש, וממשיכים במאבקם שנועד להשמיש את המתם, שהיו סגור כ-15 שנה – כמסגד חמישי בהר.

בכתב העתירה מודגש כי הר הבית הינו המקום הקדוש ביותר לעם היהודי, עובדה שקיבלה ביטוי משפטי גם בסדרת פסיקות של בג”ץ, וכי הוא מהווה גם אתר עתיקות ומורשת עולמי, כזה שכל שינוי בו דורש אישור מיוחד של וועדת שרים, בהתאם לחוק העתיקות.

עוד מודגש כי לאורך השנים “מתחם “שער הרחמים” מעולם לא שימש כמסגד תפילה, לא בעשרות השנים האחרונות מאז הקמת מדינת ישראל ואף לא לפני מאות שנים, וכי בהפיכת המבנה הקדום למסגד, נוצר מצב בו רק הציבור המוסלמי יוכל להשתמש במקום, ואילו מהציבור היהודי תמשיך להימנע אפשרות זו, והכל תוך פגיעה עצומה הן בזכותו היסודית של הציבור היהודי לשוויון והן בסטטוס קוו שחל במקום”

כך, על פי העתירה,  “כבש” הוואקף המוסלמי בשנת 1996 את “אורוות שלמה” שלא שימשו קודם כמסגד מעולם, וכך “כבש” בשנת 1998 את מעבר שערי חולדה שהוא מבנה מקורי מימי בית שני ועוד, והכל תוך שיתוף פעולה בפועל או בשתיקה של ‘המשיבים’ אשר נכנעו לעבריינות ואלימות אנשי הוואקף”, כותבים עורכי הדין אבי סגל ויעל סינמון. “גם במקרה זה, אפשרו ‘המשיבים’ בדיעבד לאנשי הוואקף את המשך השימוש במתחם “שער הרחמים”, תוך שהאלימות השתלמה, והחוטא יוצא נשכר”.

העתירה נחתמת בבקשה כי בית המשפט יוציא צו ביניים המורה למדינה למנוע את המשך הכניסה והשימוש למתחם “שער הרחמים”, עד למתן פסק דין סופי בעתירה; צו ארעי נגד הוואקף האוסר עליו את הכניסה והשימוש במתחם, וצו נוסף המורה למשטרה לאכוף את הצו כנגד הוואקף.