עבור לתוכן העמוד
Menu

עמדת התנועה האסלאמית ורע"מ בנוגע ללהט"ב

התנועה האסלאמית הפלג הדרומי, והזרוע המדינית שלה – הרשימה הערבית המשותפת (רע"מ) – שוללים באופן נחרץ את תופעת הלהט"ב ורואים בה סטיה, חטא חמור במיוחד על פי ההלכה האסלאמית ואיום על החברה הערבית והאנושות בכלל. ראשי התנועה האסלאמית תומכים במתן טיפול מתאים להומוסקסואלים. ההלכה האסלאמית קובעת דין מוות להומוסקסואלים בבית משפט אסלאמי וקיימת מחלוקת בשאלת דרך ההוצאה להורג (שריפה, סקילה והשלכה ממקום גבוה).

בראיון למוסף "7 ימים" של העיתון ידיעות אחרונות (2 בספטבר 2022) סירב מנסור עבאס להתייחס לנושא עמדת התנועה האסלאמית ורע"מ בנוגע ללהט"ב. המראיינים, אבנר בורוכוב וגבי בן חיים כתבו: "הנושא הלהט"בי, כרגיל אצלו, לא על השולחן. לא לראיון, בכל אופן. "בואו לא ניכנס לאירוע הזה", הוא סותם את הגולל כשאנחנו מזכירים שסירב לתמוך בחוק האוסר טיפולי המרה לגייז. "אני לא אנטי אף אחד, אבל בנושא הזה העמדות שלנו בן במהותן עמדות דתיות, ואין לי מה להוסיף".1

תוכניתו של המשרד לשוויון חברתי לקדם תוכנית לאומית (מאי 2022) לקידום הקהילה הגאה בתקציב של כ־30 מיליון שקלים בכל שנה למשך שלוש שנים חשפה פעם נוספת את העמדה הנאמנה לאסלאם של התנועה האסלאמית הפלג הדרומי והזרוע המדינית שלה – הרשימה הערבית המאוחדת (רע"מ) – בנוגע ללהט"ב.

התוכנית שמה דגש על חיזוק המוגנות, תחושת הביטחון ותחושת השייכות בקרב אוכלוסיית הלהט"ב בישראל, באמצעות יצירת שוויון הזדמנויות וצמצום פערים חברתיים בין היתר בחברה הערבית. במסגרת התוכנית, ללהט"ב בחברה הערבית יוקצו יותר משני מיליון שקלים בשלוש השנים הקרובות. בין התוכניות – הכשרות והסברה לנותני שירות והתאמת מסגרות להט"ב בחברה הערבית; בינוי קהילה ברמה המחוזית דרך הפעלת קבוצות חברתיות; פיתוח יזמות ומנהיגות לאקטיביזם להט"בי בחברה הערבית; ומרכז מקוון עבור להט"בים ערבים.2

בתגובה לפרסום התוכנית הממשלתית לתמיכה בלהט"ב, כולל בחברה הערבית, פרסם (31 במאי 2022) ספוות פרייג' (صفوت فريج), מנהיג התנועה האסלאמית הפלג הדרומי ויו"ר מועצת השורא שלה את ההודעה הבאה:3

"[כותרת] ראש התנועה האסלאמית השייח' ספוות פרייג': נישאר מבצר מבוצר להגנה על הזהות ויסודות האמונה של החברה הערבית שלנו.

"[גוף ההודעה] ראש התנועה האסלאמית השייח' ספוות פרייג' הדגיש, כי עמדת התנועה האסלאמית והרשימה הערבית המאוחדת בנוגע להומוסקסואליות היא עמדתה הברורה של השריעה [ההלכה] האסלאמית, האוסרת את העניין הזה [הומוסקסואליות] על כל צורותיה, וכי התנועה האסלאמית ו[הרשימה הערבית] המאוחדת תמשכנה לעשות את כל המאמצים האפשריים כדי להילחם ברעיונות אלה הזרים למנהגים, למסורות ולאמונות של עמנו הערבי והפלסטיני.

"השייח' [ספוות פרייג'] הוסיף, כי הוא מבין את אופי העבודה הפרלמנטרית, במיוחד לאור [קיומה של] קואליציה ממשלתית מורכבת כמו זו שבה שותפה [הרשימה הערבית] המאוחדת, וכי חברי הפרלמנט, למרות גישתם העקרונית ועמדתם הברורה ביחס לתופעה זו [הומוסקסואליות], הם אינם יכולים לכפות את עמדתם זו על המדינה, מוסדותיה ומשרדי הממשלה שלה, במיוחד לאור [העובדה] שהחלטות שרים אינן מתקבלות בהצבעה.

"השייח' [ספוות פרייג'] הוסיף: "היינו ועודנו החומה שעליה יתנפצו כל ניסיונות הפלישה הרעיונית והתרבותית אלינו. לעיתים אנחנו פועלים כדי להדוף את הפלישה והסטיה הרעיונית על כל סוגיה שהינה מחוץ לתחום של החברה שלנו, אבל לצערנו אנחנו לפעמים מוצאים את עצמנו נאלצים להתמודד עם הרעיונות הללו הבאים מעמותות ומפלגות ערביות שמקדמות תופעה זו [הומוסקסואליות], ותופעות אחרות הזרות לחברה שלנו".

חבר הכנסת מנסור עבאס (منصور عباس), יו"ר רע"מ וראש הזרוע המדינית של התנועה האסלאמית הפלג הדרומי, אמר, כי ההחלטה להעביר 90 מיליון ש"ח לקהילה הגאה נשענת על בהסכם בין מפלגות מרצ ויש עתיד ולא הייתה בנושא זה התייעצות כלשהי עם רע"מ.4

ב-25 בינואר 2021 הציג מנסור עבאס תנאים להמשך השותפות ברשימה המשותפת, ואחד התנאים עסק בעמדת כל המפלגות החברות ברשימה המשותפת בנוגע ללהט"ב. להלן קטע מהדברים שכתב בעניין זה:5

"ה[גורם] הדתי אינו פחות חשוב מ[הגורם] הלאומי ואיננו מפרידים ביניהם. שיפור דרך הפעולה הפוליטית נועד לשפר את מצב החברה שלנו… שתי הדרישות החשובות ביותר עבורנו… ש[המפלגות] המרכיבות את [הרשימה] המשותפת יקבלו החלטה נחרצת להימנע מהצבעה בכל דבר העומד בנגוד לאמונה שלנו [האסלאמית] ולאמונה [האסלאמית] של רוב החברה הערבית שלנו, כדוגמת ההצבעה על חוקים התומכים בסטיה מינית [להט"ב], חוקים הפוגעים במעמד ובסמכויות בתי הדין השרעיים [האסלאמיים], חוקים המתירים השכרת רחם ועוד".

למחרת (26 בינואר 2021) כתב מנסור עבאס:6

"הרשימה הערבית המאוחדת [רע"מ] מוכנה לקבל את התנאי שהציבו שותפינו [ברשימה המשותפת] לפיו [בנימין] נתניהו הוא קו אדום ואסור להתנהל איתו, וזאת בתמורה לשני תנאים:… [התנאי] השני: על הרשימה המשותפת להודיע באופן ברור, שהיא לא תצביע בעד חוקים העומדים בניגוד לאמונה השמרנית של החברה שלנו, ובראשם חוקים התומכים בסטייה מינית [להט"ב], השכרת רחם ופגיעה במעמד ובסמכויות בתי הדין השרעיים [האסלאמיים]".

להלן קטע מדברים שכתב מנסור עבאס ב-5 בפברואר 2021:7

"האזנתי לדבריו של חבר הכנסת איימן עודה בראיון בערוץ 'מוסאווה' עם העיתונאי מוחמד מג'אדלה, ולהן תגובתי הקצרה מאוד לדבריו: אתה אומר שהינך מכבד את הדתות עוד מלפני לידתי, ואני אומר, כי כיבוד הדתות צריך להיעשות במלל ובמעש כאשר אתה אינך נוטל חלק בחקיקת חוקים התומכים בסטייה מינית [להט"ב] ובהשכרת רחם ומגבילים את מעמד בית הדין האסלאמיים".

בראיון לעיתון אל-קודס אל-ערבי (26 ביוני 2021) נשאל מנסור עבאס לעמדתו בנוגע ללהט"ב לאור העמדות התומכות בלהט"ב של מפלגות החברות בקואליציה. על כך השיב עבאס: "לנו עמדותינו [בנושא הלהט"ב] ולשאר המפלגות המשתתפות בקואליציה עמדות אחרות [בנושא הלהט"ב]".8

בראיון לרדיו א-נאס (2 ביוני 2022) ציין עבאס, כי "רע"מ דבקה בעמדתה, לפיה בנוגע לסוגיות האלה [יחסים חד מיניים] אשר פוגעות באמונה שלנו ופוגעות בזהות של החברה הערבית שלנו, אנו נהיה המבצר המבוצר של החברה הערבית ואם נראה שיש ניסיונות לעוות את הזהות הזו, [או] להשיל מאיתנו את התרבות, המסורת, המנהגים והערכים של החברה [הערבית] הזו, אנו נצא נגדם".

"האם אנו כמפלגה אסלאמית יכולים לכפות את האג'נדה האסלאמית או הערבית שלנו על מדינת ישראל ועל כל המפלגות בישראל?", שאל עבאס. "עמדות רע"מ בנושא זה גלויות וידועות", אמר עבאס בהוסיפו: "הכל (כל תופעת הלהט"ב) אסור", שכן "התופעה הזו [להט"ב] חורגת מהזהות של החברה הערבית".

ב-15 בדצמבר 2020 פרסם מנסור עבאס את עמדתו בנודע ללהט"ב בשפות העברית והערבית. מצ"ב הגרסה העברית:9

"עמדתי אחת וברורה בשתי השפות. מעניין מהי עמדת שאר הסיעות במשותפת? עמדתי בעניין תופעת הלהטב"ים היא עמדת ההלכה והדת האסלאמית האוסרת על קיומה של תופעה זו. עמדתי גם תואמת לזהותה וערכיה הנעלים של החברה הערבית. וכל ההצבעות שלנו בתקופות השונות בכנסת היו בהתאם לעמדתנו העקרונית זו, וכך נמשיך להצביע בעתיד כנגד תופעה זו. אני מתנגד לניתוחים לשינוי מין ותומך בכל טיפול פסיכולוגי וחינוכי/תרבותי מקצועי לכל אדם החפץ בכך ללא כפייה או אילוץ, ובאותה העת אני מתנגד לכל התנהגות בריונית כלפי כל אדם, ומתנגד לכל מעשה אלימות כנגד כל אדם אשר יהיה. זוהי עמדתי ועמדת התנועה האסלאמית הברורה. יחד עם זאת, אני מבקש לחפש תשובות אצל אגודת הלהט"בים "שמברכת" על עמדתי, ושואל אותה מדוע אינכם מבררים וגם לא שואלים לגבי עמדות שלושת הסיעות האחרות ברשימה המשותפת בסוגיה זו?"

בראיון לפוראת נסאר מרדיו "א-נאס" ב-14 בדצמבר 2020 אמר מנסור עבאס:10

"עמדתנו בנושא הזה [להט"ב] היא עמדה דתית הלכתית בבסיסו. האסלאם מציב גבולות ברורים בהתמודדות עם התופעה הזו המצויה בחברה בין אם נרצה בכך ובין אם לאו. מצד שני, אחי היקר [המראיין], אני אומר בצורה ברורה וכנה, פעולות לשינוי המין אשר מכנים אותם אצלם [בחברה היהודית] בשפה העברית טיפולי המרה, מבחינתנו, מבחינת ההלכה האסלאמית שלנו, אנו מכנים זאת שינוי של דבר שאללה יתעלה יצר. הגבר נולד עם איבר מין זכרי והאישה נולדת עם איבר מין נשי. הטיפולים ההופכים גבר לאישה ואישה לגבר הם אסורים על פי ההלכה האסלאמית שלנו. לא ייתכן שנסכים להם. *ואולם, כאשר אנו מצביעים בעד חוק האוסר על הפסיכולוגים, או המומחים בתחום הנפש, להעניק טיפול נפשי לסובלים מבעיות בנושא זה או בנושא אחר, הדבר נעשה ממקום בו אנו רוצים מעשית שיהיה פתח לכל אלה שסובל מבעיות, הן בנוגע לזהותם המינית או בכל תחום אחר, לקבל את הטיפול הרפואי, הנפשי, החינוכי/תרבותי המתאים… עמדתנו בנוגע ללהט"ב היא עמדת ההלכה האסלאמית האוסרת על להט"ב, והקובעת שהיא חורגת מגדרי ההלכה האסלאמית והדת, וזאת בהתייחס לביצוע בפועל של יחסי מין מחוץ למסגרת הנישואין שהם [בין] הגבר והאישה כפי שידוע בהלכה האסלאמית שלנו… העמדה שלנו בבסיסה אינה עמדה פוליטית. היא עמדה הלכתית אסלאמית. והצבעתנו בכנסת היא בהתאם לעמדת ההלכה האסלאמית. מצד אחד, אנחנו תומכים באיסור על שינוי המין מגבר לאישה ומאישה לגבר, ואולם [מצד שני] אנחנו בעד מתן סיוע נפשי, רפואי, חינוכי לאלה אשר סובלים מבעיות בזהות המינית שלהם כדי שגבר ישמור על זהותו המינית הזכרית, וכדי שאישה תשמור על זהותה המינית הנקבית. זו עמדה ברורה וכנה. האם [יש צורך] שאחזור על עמדה זו עשר פעמים כעת? הבחן, האח פוראת [המראיין] בין העמדה השורשית זו של ההלכה האסלאמית ובין [השאלה] כיצד אנו נוהגים עם תופעת הלהט"ב? אנו נוהגים כלפיה בהתאם לחוק. האם מנסור עבאס יכול ולצאת ולומר, חס וחלילה, שאני בעד ביצוע פשעים או אלימות נגד אדם זה או אחר? [אומר] פעם נוספת, אנו זקוקים למעט צדק והיגיון בהתמודדות עם הנושא הזה. לנושא הזה גבולות הלכתיים אסלאמיים ודתיים והתמודדות עם התופעה הזו [להט"ב] חייבת להיות על פי החוק כדי שלא נואשם מחר שאנו מצדיקים או מכשירים תקיפה של אדם כלשהו".11

ב-24 באוקטובר 2020 כתב מנסור עבאס:12

כדי שאעדכן אתכם בחלק מחילוקי הדעות [בתוך הרשימה המשותפת] המובילים לעיתים לקמפיינים מאורגנים נגדי ברשתות החברתיות, וכדי שתתבהר לכם התמונה טוב יותר, איני זקוק לחזור חודשים לאחור, אלא אחזור קרוב לעשרה ימים בלבד, ל-14 באוקטובר 2020, ביום הזה הועלתה הצעת חוק הנישואין האזרחיים, הכוללת סעיף המתיר נישואין הומוסקסואליים (נישואי הגבר לגבר והאישה לאישה). כל ארבעת חברי [הכנסת של] התנועה האסלאמית הצביעו נגדה, שלושה חברי [כנסת של] בל"ד וחד"ש הצביעו בעד החוק והשאר נמנעו. ביום הזה נוצרה מתיחות."

ב-23 ביולי 2020 כתב מנסור עבאס:13

"פייסבוק החליטה למחוק את הפוסט הקודם שלי בנוגע להצבעה שלנו נגד האיסור על טיפול בהומואים או טרנסג'נדרים, וזאת לאחר סדרה מאורגנת של הודעות [לפייסבוק], בטענה שהפוסט רצוף דברי שטנה! ברור שיש המפרשים את פסוקי הקוראן שפרסמת מסורה [פרק בקוראן] אל-שועראא [המשוררים] כמילות שנאה או עוינות, וזה לא חדש. הערה נוספת: צדו את עינינו הודעות שפרסמו מפלגות אחרות התומכות בחוק, במישרין או בעקיפין, ולפיהן אין לחוק שום קשר להומוסקסואלים, וכי מדובר רק במניעת טיפול בטרנסג'נדרים! על סמך זה אנו אומרים להם: עמדתנו בנושא זה היא אותה עמדה ברורה ללא גמגום".

דבריו של מנסור עבאס מתייחסים לפסוקים 165-166 בפרק 26 "המשוררים" בקוראן שבו נכתב (תרגום אורי רובין): "מה לכם כי תבואו אל האנשים הזכרים, ותיטשו את נשותיכם אשר ברא אלוהים למענכם? אכן קהל פרוצים אתם".

בתשובה לשאלה "מה עמדת חברי הפרלמנט של התנועה האסלאמית בנושא ההומוסקסואליות?" אמר מנסור עבאס בראיון לעיתון "כול אל-ערב" (11 ביולי 2020):14 "עמדתנו לגבי הומוסקסואליות נובעת מההלכה האסלאמית שלנו, ואינה נושא לפסיקה פוליטית חדשנית, או לגישה המבוססת על נימוסים ונשיאת חן. התנועה האסלאמית פרסמה הודעה המגדירה את העמדה [שלה] בצורה ברורה וחד משמעית. כמובן, הצהרה זו מייצגת את חברי הפרלמנט של הרשימה הערבית המאוחדת על חבריה והיו"ר שלה".

ב-22 ביולי 2020 פרסמו חברי הכנסת של רע"מ סעיד אל-ח'רומי, מנסור עבאס, וליד טאהא ואימאן אל-ח'טיב את ההודעה הבאה בנוגע ללהט"ב:15

"הכנסת אישרה קריאה טרומית את [הצעת] החוק האוסר[ת] על מתן טיפול פסיכולוגי לסובלים מסטיה מינית. חברי הפרלמנט של התנועה האסלאמית/הרשימה הערבית המאוחדת הצביעו נגד [הצעת] החוק הזו, מתוך מחויבות בעמדת ההלכה האסלאמית והגנה על הזהות של החברה הערבית האצילה שלנו, ועל מנת שלא לשלול מאלה שסטו מהדרך, הפרו את הטאבו [הדתי] והם זקוקים לעזרה ולטיפול פסיכולוגי, וזו ההזדמנות שלהם לקבל טיפול. מתן האפשרות לחקיקת חוק כזה היא לגיטימציה למה שאסרו חוקי [הדתות] המונותאיסטיות, עיוות של טבע האדם התקין, וגרימת עוול למי שזקוק לשירותים רפואיים ופסיכולוגיים שיעזרו להם להתגבר על המצב. אנו אומרים לאלה שתרמו למתן לגיטימציה ולאישור החוק הזה: אתם משתתפים בהפצת הסטיה [המינית], הקריסה המוסרית והסוגים הנתעבים ביותר של אי-מוסריות המאיימים על כל הקיום האנושי, ומאיימים על מעמדה ולכידותה של המשפחה הערבית, שהיא העמוד החשוב ביותר במבנה החברתי שלנו. בורות וחוסר תובנה הם הגורמים לאחדים להאמין שנכון לנרמל את הסטיה [המינית] הזו במקום לטפל בה. כפי שאמר אללה הכל יכול בספרו הקדוש: "(שלחנו גם) את לוט. הוא אמר לבני עמו, איכה זה תעזו לעשות תועבה לעין כל, ומה לכם כי תבואו בתאווה אל הסכרים במקום אל הנשים? נבערים אתם מדעת". [סורה – פרק 27 בקוראן "הנמלים" פסוקים 54-55, תרגום: אורי רובין]. החברה הערבית שלנו, הסובלת ממגיפת האלימות והפשע המאיימת על יישותה, אינה זקוקה לפילוג ולפיצול נוסף, על רקע סוגיה שדתות, מנהגים ומוחות בריאים הכריעו בעניינה. לכן, אנו קוראים לכולם להתאחד ולנקוט עמדה אחידה נגד חוקים אלה שאינם מבטאים את אמונתם, המוסר, הערכים, המנהגים והאינטרסים של הציבור".

את העמדה של התנועה האסלאמית בנוגע ללהט"ב הבהיר מנהיגה דאז חמאד אבו דעאבס בהודעה שפרסם ב-25 בפברואר 2021. לדבריו:16

"קיימת מתקפה חילונית עולמית, לא רק בישראל, אלא באירופה ובעולם… כדי לקדם אג'נדות הרסניות למשפחה הערבית השמרנית בכלל, ולמשפחה המוסלמית בפרט… סדר היום של המלחמה נגד המשפחה הערבית הפלסטינית כולל: החלשת מעמד בתי הדין השרעיים [האסלאמיים]; אימוץ חוקי נישואין אזרחיים (מנהגי); נורמליזציה הדרגתית של תופעת ההומוסקסואליות, כמציאות ותופעת טבע; קביעה שבחורה רשאית להינשא בהחלטתה ללא אפוטרופוס; מתן היתר למאהבות ואיסור על ריבוי נשים, ומכאן התרת הבגידה בנישואין והרס בתים; החלשת מעמד הבעל והאב והגבלת תפקידו ב[הקניית] חינוך ומשמעת… זה קרב על זהות החברה שלנו, אשר אנו נחושים לשמרה כחברה שמרנית… איש מאיתנו אינו רוצה בן או בת או שכנים שלהם נטיות הומוסקסואליות סוטות. איננו רוצים, שאדם כלשהו יכריח אותנו לקבל את התופעות האלה כטבעיות… אללה השמיד את הכפרים של אנשי לוט, כולל גברים, נשים וילדים, כאשר גברים נהגו בהומוסקסואליות, ושאר החברה הייתה שבעת רצון מתופעה זו, ונהגה בה כדבר רגיל ונורמלי… גורלם של אנשים סוטים וגורל תומכיהם היה אחד, ואזור ים המלח הוא עד חי [לכך]".

ספוות פרייג', שנבחר בינואר 2022 למנהיג התנועה האסלאמית, שיתף ב-6 בפברואר 2021 מאמר שכותרתו: "זעם במערב על טורקיה, ארדואן: אין דבר כזה להט"ב" ובהקשר זה כתב:17 "השבח לאללה שהוסיף טוב [אל-טייב] על טוב [המילה טוב הינה גם שמו הפרטי של נשיא טורקיה ארדואן]. אל-טייב [ארדואן] שאינו מקבל את הרע [הומוסקסואליות]. הרשימה הערבית המאוחדת – [שסימנה בקלפי] ע מ מתגדת להומוסקסואליות ופועלת למען השפעה פוליטית. היא מביאה תקווה לחברה מותשת הזקוקה לפתרונות".

ד"ר מוחמד סלאמה חסן, העומד בראש המוסד לפסיקת הלכה דתית של התנועה האסלאמית, כתב בעניין זה ב-12 ביולי 2020:18

"אנו אומרים להם [ללהט”ב]: אתם שקועים בתאוות ובאשליות, אתם מאיימים על האנושות בהכחדה, ואתם אויבי המין האנושי… יש מי שרוצה לתת לגיטימציה לאי-מוסריות ולתועבה בחברה הערבית-פלסטינית שלנו בבית. לא נאפשר לאנשים הללו, ללא קשר לשמותיהם, תוארם וכינוייהם לפעול נגד עקרונות ההלכה האסלאמית… אני מאתגר את ההומוסקסואלים ואת אלה שמקדמים אותם ואת אלה שתומכים בהם לענות על האמור והחתום כאן: אם אתה רואים בסטייה שלכם בחירה חופשית, אזי אומר לכם: הסטייה שלכם היא התקפה בוטה על המין האנושי, ופגיעה בטבע שבו ברא אלוהים את האנשים כולם. איננו מוציאים מכלל אפשרות ש[נגיף] הקורונה למשל הינו העונש או ייסורים מאת אללה לאנושות בגלל המעשים המושחתים של בני האדם ביבשה ובים, ובגלל סטייתם מהנתיב. הו הסוטים, ומי שסוטה סוטה אל האש [של הגהינום]… לא נאפשר לכם להרוס את החברה שלנו, לא נאפשר לכם לאיים על האנושיות שלנו".

ב-2 בפברואר 2022 חברת הכנסת איבתיסאם מראענה (מפלגת העבודה) בישרה על הקמת מקלט ראשון ללהט"בים בחברה הערבית. בציוץ בטוויטר כתבה מראענה:19 "עושות היסטוריה והיום זה מתחיל. יוקם בארץ מרכז מגורים והלנת חירום לקטינות וקטינים, צעירים וצעירות מקהילת הלהט״ב הערבית, שנאלצו לעזוב את בתיהן. מדובר בפרויקט הדגל שלי עם ולמען הקהילה הערבית הגאה. היום רשמנו התקדמות משמעותית כשקיבלנו את ברכת ותמיכת השר מאיר כהן".

חבר הכנסת וליד טאהא מרע"מ השיב לה בתקיפות (3 בפברואר 2022):20

"הוי האנשים, בראנו אתכם מתוך זכר ונקבה, וחילקנו אתכם לעמים ושבטים למין תבחינו ביניכם. ואולם הנכבד מכולכם אצל אלוהים הוא הירא שבכם [קוראן, פרשה 49, פסוק 13, תרגום אורי רובין] דברי אללה האדיר אמת. איבתיסאם מראענה, את לא צריכה לחלום, את ערה! לעולם לא יוקם מקלט כלשהו שיעודד או יעניק מחסה לגבר או אישה הנישאים לבני מינם במגזר הערבי! נקודה. הו איבתיסאם, האנשים בחברה הערבית שלנו שומרים על מערכת הערכים שלהם ואינם מקבלים שגבר מתחתן עם גבר ואישה עם אישה! הטענה שגורם כלשהו ממרכיבי הקואליציה לא התנגד להצעה היא שקר גלוי, שכן איש לא הציג הצעה כזו מלכתחילה, וייתכן שמראענה החלה לדבר עליה [על הצעה זו] בגניבה, בהסתר ומתחת לשולחן. המקלט הזה וכל מקלט עבור קבוצה זו [הלהט"ב] לא יקום ולא יהיה! הלוואי שאיבתיסאם, בהנחה שהיא ערביה, ומפלגתה ידאגו לבעיות הבוערות של החברה הערבית, במיוחד [לאור העובדה] שהיא [מפלגת העבודה] הייתה הגורם להן במשך עשרות שנות שלטונה במדינה. לכל מי שיצא בשמחה נלהבת ודג במים העכורים נגד התנועה האסלאמית והרשימה הערבית המאוחדת, אני אומר לו, לך תפור ללא אובליסק (פתגם שמשמעותו הניסיון להונות אנשים הוא ניסיון כושל]".

עמדת התנועה האסלאמית הפלג הדרומי והזרוע המדינית שלה – הרשימה הערבית המאוחדת (רע"מ) – עולה בקנה אחד עם ההלכה האסלאמית הרואה ביחסים חד מיניים את הפשעים החמורים ביותר בעיני אללה מכיוון שמדובר בהפרה של המציאות הטבעית של האדם ובהתרסה בוטה כלפי אללה עצמו. בקוראן נזכרת פרשת לוט והעונש הכבד שהשית אללה על החוטאים בהשמדתם המוחלטת באש ובגופרית. בקרב חכמי ההלכה המוסלמים קיים קונצנזוס לפיו דין המקיימים יחסים הומוסקסואליים הינו הוצאה להורג, אך הם נחלקו בדרך ההוצאה להורג: שריפה באש, סקילה באבנים, השלכה ממקום גבוה ולאחר מכן סקילה באבנים ועונש כבד שייקבע ע"י השופט.21

1ידיעות אחרונות. מוסף 7 ימים, 2 בספטמבר 2022, עמ' 32

2https://www.israelhayom.co.il/news/politics/article/11350697

3https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10227305235637890&id=1270150621

4https://www.facebook.com/nasradio.fm/videos/545484863715157

5https://www.facebook.com/MansourAbbas.me/posts/pfbid031RuXjBoqvcVikh6jLAiBsgk4JprwycjBjbQuANRNNkzRd6GeM1Mc6MQ1K2Yp4b24l

6https://www.facebook.com/MansourAbbas.me/posts/pfbid02vV1d6n7u6krJEsGGyh2JJHBe9L61WLCU6Tu5DjqaJsaRb13rbWotUTXwFchy8xDrl

7https://www.facebook.com/MansourAbbas.me/posts/pfbid0QqpvTbyt8yhCup4ii9jkW2T2HTcTnspC4fyVSjJkA31LuxYoeWWm8UUbL3L557Kal

8https://tinyurl.com/y9fhma2z

9https://www.facebook.com/MansourAbbas.me/posts/1615980148607921

10https://www.facebook.com/MansourAbbas.me/posts/pfbid0HHnW2hjrStJyBqXFeLWByak3XsfKSakqWcHuV49eeLgT5QUjPCtz1yi6c4e8wDZ6l

11יונתן ליס מ"הארץ" דיווח ב-15 ביולי 2020: "ההצבעה על החוק לאיסור טיפולי המרה נדחתה בשל התנגדות הרשימה המשותפת. רוב חברי הרשימה המשותפת היו צפויים להצביע נגד או להיעדר מההצבעה. לפי מקורות, חלק מחברי המשותפת שינו את עמדתם לאחר הדחייה כיוון שהובהר להם שהוא לא נוגע לאנשי דת" https://www.haaretz.co.il/news/politi/2020-07-15/ty-article/.premium/0000017f-f025-d8a1-a5ff-f0af3af60000

12https://www.facebook.com/MansourAbbas.me/posts/pfbid02m1MfSkYCcZDVT6irSoo54TTetow9DYtKBSeitAEnPMh4SmVRH7ZsJrpaNWo1rgVVl

13https://www.facebook.com/MansourAbbas.me/posts/1481752082030729

14https://www.facebook.com/MansourAbbas.me/posts/1471167216422549

15http://hasad.nadsoft.co/?mod=articles&ID=38215#.Yp09sujMK00

16https://www.facebook.com/hamadabudaabes/posts/3999679400091243

17https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10224329120916882&id=1270150621

18https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=898869617285914&id=566560993850113

19https://twitter.com/IbtisamMaraana/status/1488885521434750983

20https://www.facebook.com/taha1968/posts/4950657901689812

21https://islamqa.info/en/answers/38622/the-punishment-for-homosexuality