עבור לתוכן העמוד
Menu

עזה רותחת – הפיצוץ עניין של זמן

גורמי ביטחון בישראל מעריכים כי ההסלמה בגבול הרצועה תתגבר לאחר סיום ביקורו של ראש הממשלה בנט בארה"ב • יחיא סינוואר פועל באמצעות טרור כדי לשבור את המשוואה הישראלית שקושרת את שיקום רצועת עזה בהחזרת 4 השבויים והנעדרים הישראלים שבשבי חמאס

אירועי "יום הזעם" בדרום רצועת עזה הסתיימו אמש ללא אירועים חריגים. אלפי פלסטינים הגיעו לאזור הגבול בח'אן יונס והיו כמה מוקדים של הפרות סדר במהלכם יידו המתפרעים אבנים וכמה מטעני חבלה לעבר חיילי צה"ל, החיילים פיזרו את המתפרעים בירי חי וגז מדמיע, משרד הבריאות הפלסטיני מסר על 14 פצועים פלסטינים.

השקט היחסי שבו עברו האירועים אמש נובע מהלחץ האדיר שהפעילה מצרים על חמאס למתן את ההפגנות על גדר הגבול וגם מכך שצה"ל נערך בצורה טובה יותר עם כוחות גדולים וצלפים לבלום את ההפגנות על גדר הגבול.

ההפגנות צפויות המשך להמשך בימים הקרובים. כל הפלגים הפלסטינים בהובלת חמאס קיבלו החלטה אסטרטגית לחדש את הפעילות העממית על הגבול עד שיתקבלו הדרישות המיידיות שלהם מישראל שהן: הכנסת הכסף הקטארי לרצועה לאלתר, פתיחת המעברים להכנסת חומרי בניה ללא הגבלה והחזרת המצב לקדמותו ברצועת עזה כפי שהיה בחודש מאי השנה ערב פתיחת מבצע "שומר החומות".

מוחמד אלהינדי, בכיר בג'יהאד האסלאמי אמר אמש במהלך העצרת על גבול הרצועה כי הפלגים הפלסטינים הסכימו על המשך הפעילויות העממיות עד לשבירת המצור הישראלי על הרצועה וכי מנהיג חמאס יחיא סינוואר הודיע על כך למצרים.

 

מתיחות בין חמאס למצרים

מצרים הודיעה לחמאס כי היא עושה עבורו מחווה של רצון טוב החל מהיום בכל הקשור למעבר רפיח, לאחר שבמהלך ההפגנות אמש הוא פרס כוחות ריסון לאורך הגבול עם ישראל ובכמה מקרים מנע ממפגינים להגיע לגדר הגבול, חמאס נענה באופן חלקי לבקשת המצרים כדי למנוע באופן זמני את המשך ההסלמה מול ישראל וגם הפסיק את שיגור בלוני התבערה לעבר ישובי עוטף עזה.

לכן, גם המצרים משיבים לחמאס באופן חלקי, החל מהיום יפתח מעבר רפיח מחדש למעבר סחורות לרצועה וממנה ומצרים גם תאפשר לכמה מאות פלסטינים שנתקעו באזור אלעריש לחזור לבתיהם ברצועת עזה.

מצרים סגרה השבוע את מעבר רפיח בשני הכיוונים בעקבות הפרת ההבטחות מצד ארגון חמאס למודיעין המצרי על הימנעות מהסלמה בגבול עם ישראל, לאחר שמאות הפלסטינים ישובו היום ממצרים לבתיהם ברצועה ישאר המעבר סגור לתנועת אנשים עד להודעה חדשה.

השליטה במעבר רפיח היא למעשה מנוף הלחץ העיקרי שיש למצרים להפעיל על חמאס כדי למנוע הסלמה, אבל גם זה לא תמיד יעיל, ארגון חמאס פועל רק על פי האיטרסים שלו, בחודש מאי האחרון התעלם חמאס מהאינטרסים המצרים ומהקשרים ההדוקים שלו עם המודיעין המצרי ופתח בהתקפת רקטות על ירושלים ובמבצע צבאי המכונה "חרב ירושלים" תוך שהוא מפר את כל ההבטחות שלו למצרים להתקדם לעבר הבנות רגיעה עם ישראל.

על פי גורמים בחמאס, מצרים הודיעה לחמאס השבוע כי אם הארגון ימשיך בהסלמה מול ישראל היא תמשוך את ידיה מתפקיד המתווך בינו לבין ישראל.

אבל בחמאס לא מתרגשים מהאזהרה המצרית, הארגון שיגר מסרים למודיעין המצרי כי אם הדבר יקרה הוא יפנה את אנשי הביטחון שלו הפרוסים לאורך הגבול עם מצרים ויאפשר את תופעת חידוש ההברחות.

כמו כן איים חמאס על מצרים כי יביא אלפי מפגינים לגבול מצרים עם רצועת עזה כדי להפגין נגד המשטר המצרי ומדיניותו וגם יסלים את ההפגנות על הגבול עם ישראל.

כל זה מדאיג מאוד את המצרים אשר הגיעו להבנות עם יחיא סינוואר ב-2017 בדבר שמירת השקט הפנימי ברצועה ובגבול עם מצרים בתמורה לפתיחה באופן קבוע של מעבר רפיח.

מצרים חרדה מאוד למצב הביטחון הפנימי שלה היא נזהרת מאוד ביחסיה עם חמאס כדי שלא "לשבור את הכלים" כדי שחמאס לא ישוב לימיו מקדם שבהם הוא שיתף פעולה עם שלוחת דאע"ש בצפון סיני ועם "האחים המוסלמים" במצרים בשורה של פעילויות טרור נגד שלטונו של הנשיא –סיסי.

 

 

שבירת המשוואה הישראלית

מצרים מתנהלת בזהירות רבה מול חמאס מאז תום מבצע "שומר החומות" מכיוון שהאינטרס העליון שלה הוא שמירה על מצב הביטחון הפנימי במצרים,המודיעין המצרי גיבש תוכנית לרגיעה ארוכת טווח בין ישראל לחמאס שכוללת גם את שיקום הרצועה ועסקת חילופי שבויים, חמאס מוליך שולל את המצרים, הוא יוצר תחושה כי הוא מעוניין ברגיעה אך למעשה הוא מנצל את כוחו לערער את היציבות האזורית כדי לסחוט את מצרים וישראל.

לכן, גם ישראל מתנהלת בזהירות רבה מול חמאס, היא הפיקה לקחים ממבצע "שומר החומות".

ישראל הודיעה הבוקר על הקלות לרצועת עזה, יוגדל מספר הסוחרים שיוכלו להיכנס לישראל ותותר כניסת כלי רכב וציוד לפרוייקטים בינלאומיים לרצועה.

הדבר הזה לא ישנה את המגמה הכללית של חמאס: יחיא סינוואר פועל באמצעות טרור כדי לשבור את המשוואה הישראלית שקושרת את שיקום רצועת עזה בהחזרת 4 השבויים והנעדרים הישראלים שבשבי חמאס או לפחות השגת התקדמות רצינית לקראת החזרתם.

יחיא סינוואר בטוח בכוח הרקטות של ארגונו ויכולתו לפתוח גם חזית נוספת במקביל נגד ישראל מדרום לבנון באמצעות ירי רקטות גם משם.

חמאס קיבל החלטה אסטרטגית לכופף את ידה של ישראל ולהכתיב לה את תנאיו, זו איננה גחמה אישית של יחיא סינוואר, ישראל איננה יכולה להיכנע לדרישות האלה, לכן הרמטכ"ל אביב כוכבי הבהיר אתמול כי ישראל נערכת למבצע צבאי נוסף ברצועת עזה והטיל את האחריות לכך על ארגון חמאס.

גורמי הביטחון בישראל מעריכים כי הפיצוץ מול רצועת עזה הוא עניין של ימים נוכח כוונת הארגון להמשיך להתגרות בחיילי צה"ל על הגבול ובתושבי עוטף עזה, אחד התרחישים של צה"ל הוא שארגון חמאס מתכנן לשגר רקטות בזמן פגישת הנשיא ביידן עם ראש הממשלה בנט הערב בבית הלבן כדי להעלות את נושא הרצועה לראש סדר היום של הפגישה. ההסלמה צפויה להתגבר ברגע שיסתיים ביקורו של ראש הממשלה בנט בארה"ב, אז ישראל תרגיש יותר משוחררת בתגובות הצבאיות מול הטרור של חמאס.