עבור לתוכן העמוד
Menu

איראן בדרך אל הצעד הרביעי להורדת המחויבות בהסכם

השבוע צפויה איראן להודיע על נסיגה נוספת מהמחויבות להסכם הגרעין לאחר שלא הצליחו לגשר על הפערים מול אירופה • ברקע הדברים הלחץ בעיראק ובלבנון

בנאום בפני סטודנטים ומרצים ערב יום השנה להשתלטות על שגרירות ארה”ב בטהראן (4 בנובמבר) ולקראת מימוש השלב הרביעי בצמצום מחויבות איראן להסכם הגרעין הצפוי השבוע, מנהיג איראן מודיע כי אין בכוונתו להתגמש לעבר מו”מ מול ארה”ב.

ח’אמנהאי אמר כי העוינות מצד ארה”ב כלפי איראן לא החלה במהפכת 1979 אלא בהפיכת 1953 (הפלת ראה”מ מוסאדק) ולא פסקה מעולם. עוד הוסיף כי המו”מ עם ארה”ב לא יוביל להסרת הלחץ והסנקציות מצד ארה”ב אלא רק יגביר את הלחץ משום שהדרישות האמריקאיות מאיראן לעולם לא ייפסקו. ניסיון העבר מקובה וצפון קוריאה מוכיח שנכונותן לנהל מו”מ עם ארה”ב לא הוביל לשום הקלה בסנקציות נגדן.

ח’אמנהאי תקף את נשיא צרפת מקרון ואת ההתעקשות שלו ליצור פגישה בינו לבין הנשיא טראמפ שמאמין כי פגישה שכזו תפתור את כל הבעיות מעידה על כך שהוא שה תמים או שהוא שותף של האמריקאים.

זונור: “על איראן לבצע את הצעד הרביעי בנחישות”

ראש הועדה לביטחון לאומי ומדיניות החוץ של איראן , מוג’טבה זונור, אומר היום (ראשון) בראיון לסוכנות “מאהר” כי על הממשלה לבצע את הצעדים הבאים במסגרת הורדת המחויבות של איראן להסכם הגרעין ובמטרה לגרום לשותפים האירופאים לעמוד בהתחייבויותיהם.

“הצעד הרביעי צריך להיות יותר נחוש על מנת לדחוף את אירופאים לעמוד בהתחייבויותיהם להסכם. מאז נסיגת ארה”ב הצעתי לממשלה להציג את כל צעדי התגובה ולבצע אותם בבת אחת, ולא כצעדים אחד אחרי השני”.

הוא ציין כי לאיראן ישנו מגוון רב של דברים אותה היא יכולה לבצע כחלק מן הצעד הרביעי: התקנה של צנטריפוגות חדישות וקידום מתקן המים הכבדים באראק”.

בספטמבר, מיד לאחר ביצוע הצעד השלישי של איראן להקטנת המחויבות להסכם אמר ראש הועדה הועדה הפרלמנטרית לתחום השיפוט, אללהייר מלכאהי לסוכנות הידיעות “FNA” כי למדינות אירופה נתנו הזדמנויות רבות ליישם את התחייבותם כלפי איראן וכי הסכם הגרעין יבוטל לחלוטין אם איראן תדרש לצעד רביעי בעוד כחודשיים.
“ברור מהמשא ומתן בין הגורמים האירופאים לאיראן כי בחודשים האחרונים הם לא הצליחו לבצע צעד חיובי כדי לשכנע את איראן שלא לנקוט בצעד השלישי (בהפחתת ההתחייבויות של עסקת הגרעין שלה)”, אמר מלכאהי ל- FNA ביום שבת.

דובר משה”ח משאיר פתח לדיפלומטיה

בתוך כך אמר היום (ראשון) דובר משרד החוץ האירני, עבאס מסווי כי המאמצים על ידי האירופאים , ובייחוד על ידי צרפת, להגיע להגשמת המחויבות נכשלו.

מסווי הוסיף כי איראן מתכוונת להתקדם אל הצעד הרביעי של הסרת המחויבות להסכם ו”אם הפתרון יישאר כך, אנחנו נתקדם אלה”.

דובר משרד החוץ ציין כי הדלת עדיין פתוחה למאמצים דיפלומטים.

היעד ה-7 בנובמבר

באמצע אוקטובר בעקבות דבריו של המנהיג העליון, הזדרז הארגון האיראני לאנרגיה אטומית לפרסם הודעה בה קבע ימשיך לכרסם במחויבויות האיראניות להסכם הגרעין ככל שלא יעמדו החתומות האחרות על ההסכם במחויבויותיהן, בהתאם לנוסח ההסכם. בהודעה נכתב “אנו בטוחים כי המומחים והפקידים בזירה הבינלאומי נדהמו נוכח הישגיה של הועדה בתחום העשרת האורניום לעשרים אחוז, הם עוד יופתעו שוב בקרוב מהישגים חדשים של המומחים האיראנים בתחום האנרגיה הגרעינית לצרכי שלום” .

עד כה נקטה איראן בשלושה שלבים בכל הקשור למחויבויותיה מתוקף ההסכם : העלתה את רמת ההעשרה מ3.67 אחוז ל 4.5 אחוז , צברה מלאי אורניום מועשר מעל מכסת 300 הק”ג המותרת לה עפ”י ההסכם והרחיבה את המחקר והפתוח של פרויקטים (בעיקר צנטריפוגות) עליהם הטיל הסכם הגרעין מגבלות. בשלב הבא הצפוי לקראת ה-7 נובמבר איראן צפויה להעלות את רמת ההעשרה ללמעלה מעשרים אחוז, צעד שעשוי להיתקל בביקורת חריפה מצד החתומות על ההסכם
נשמר מרחב הפעולה הדיפלומטי.

בינתיים ולמרות הטון התקיף של ח’אמנהאי נראה, כי הוא עדין מאפשר די מרחב פעולה להמשך המהלכים הדיפלומטיים מצד ממשלת איראן ובעיקר הנשיא ושה”ח החוץ ט’ריף ולא סתם לחלוטין את הגולל על המשך המגעים עם המערב בדרך להחזרת ארצות הברית למסגרת הסכם הגרעין. איראן יכולה לשאוב עידוד רב מההתנהלות הדיפלומטית במהלך כינוס העצרת הכללית של האו”ם ובעיקר מ”ריצתם” של מנהיגי אירופה להיפגש עם רוחאני בשולי העצרת, לאחר שחלק מהחתומות על ההסכם (גרמניה, צרפת ובריטניה) קבעו כי איראן עומדת מאחורי ההתקפה על מתקני האנרגיה (14 ספט’) בסעודיה. איראן חשה מחוזרת וממשיכה במאמציה להעמיק את הקרע בין ארצות הברית לבין אירופה ולחדש את המו”מ עם ההישג של ביטול הסנקציות או הישג קרוב לכך.

הנשיא רוחאני ושה”ח, ט’ריף ממשיכים להותיר את דלת המו”מ פתוחה. ט’ריף קרא לשפר את “תוכנית ארבע הנקודות” של נשיא צרפת, מקרון ולהכניס בה מספר שיפורים כך שבסופו של דבר תשקף אל נכון את מדיניותה ואת עמדותיה של איראן. לדבריו המאמץ האיראני יימשך במספר ערוצים לקידום מטרה זו. בינתיים שבח הנשיא, רוחאני שבח את מאמציו של נשיא צרפת והאשים את ארצו הברית בהערמת מכשולים ושליחת מסרים סותרים “אני מאמין שקשה להאמין למדינה שטוענת, כי רצונה במו”מ עם אך באותה נשימה מדברת על הגברת הסנקציות נגדה” ולכן קיבלתי “החלטה נבונה” לא להיפגש בסופו של דבר עם טראמפ. נשיא איראן הדגיש, כי הדרך לדיפלומטיה תמשיך להיות פתוחה, אם יכובדו זכויותיה של איראן.

קריקטורה בעיתון באיראן.
קריקטורה בעיתון באיראן.

מסך עשן ?

בד בבד, ניכרת בשבועות האחרונים עליה בנפח הקריאות מצד אנשי דת בכירים באיראן וצמרת משה”מ להשמדתה של מדינת ישראל ברוח דברי המנהיג מ – 2016 שישראל תחדל להתקיים בעוד 25 שנים. יתכן כי סבב ההתלהמות מול ישראל נועד ליצור מעין מסך עשן לניהול מו”מ עם ארצות הברית ולחזרה, בתנאיה של איראן, להסכם הגרעין.

בכל מקרה החודש הקרוב, עד ה-7 בנובמבר מועד הכרסום הנוסף הצפוי במחויבות איראן להסכם הגרעין (העשרת אורניום לעשרים אחוז ואולי אף יותר !) , יש חלון זמנים לדיפלומטיה ולמאמץ אירופי לנסות, את מה שנכשלה עד כה לעשות, להבטיח פיצוי כלכלי לאיראן בגין הסנקציות האמריקניות או לחלופין להחזיר את וושינגטון לשולחן המשא ומתן. מדיניותה האזורית המתריסה של איראן (מול ישראל סעודיה, תימן, עיראק, סוריה) עשויה לכאורה להקשות על אירופה וארצות הברית לקדם את המו”מ מול איראן אך בעבר כבר הוכיחה אירופה כי היא מוכנה להתעלם מהפרות חוזרות ונשנות של זכויות האדם באיראן כמו גם פעילותה בתחום הטרור (כולל על אדמת אירופה !) למימוש הסכם הגרעין שבתורו מוביל להשקעות ולשיתוף פעולה כלכלי עם איראן. האחרונה מודעת היטב לדפוס פעולה אירופי זה ומנצלת אותו ואת חולשתה של ארצות הברית להשגת מקסימום רווחים בדרך לחידוש אפשרי של המו”מ על הסכם הגרעין.

“הסכם הגרעין נמצא היום ביחידה לטיפול נמרץ”

בהקשר זה, קבע עבאס עראקצ’, סגן שה”ח האיראני ומשושביני הסכם הגרעין , בטקס לציון 30 שנה בשגרירות גרמניה בטהראן, כי “הסכם הגרעין נמצא היום ביחידה לטיפול נמרץ”. לדבריו, כדי להצילו נדרש שיתוף פעולה בין איראן לבין ה5+1P, שיוכל “להפיל את חומות הסנקציות והמדיניות החד-צדדית של ארצות הברית, שהפכו לנשק בידיה נגד מדינות עצמאיות”. לדבריו, איראן יחד עם מדינו אירופה, סין ורוסיה חתרו להשיג במהלך המו”מ הסכם מאוזן, אך עתה נוכח מדיניותה החד-צדדית של ארצות הברית הופר האיזון ואבד .

https://en.mehrnews.com/news/151863/MP-urges-govt-to-take-4th-nuclear-deal-step-more-firmly

ח’אמנהאי: "הכרסום במחויבות להסכם הגרעין ימשך"