עבור לתוכן העמוד
Menu

עבאס פועל לחסל פוליטית את ברגותי

על רקע המתיחות בין עזה לרש"פ עומדת מתיחות חדשה בפוליטיקה הפלסטינית, המתיחות בין עבאס לברגותי

עיקרי המאמר

* ברגותי ממשיך להוביל בסקרי דעת הקהל על פני עבאס

* עבאס ורג'וב נלחצים מהסקרים האחרונים ופועלים להצר את צעדיו והשפעתו של ברגותי

* עבאס הפסיק את התמיכה הכספית ב"מועדון האסיר הפלסטיני"

* ישראל אסרה על אשתו של ברגותי להיפגש עימו עד שנת 2019 וזאת לאחר שביתת הרעב

מרוואן ברגותי, מזכ"ל תנועת פת"ח לשעבר, המרצה עונש של 5 מאסרי עולם בכלא הישראלי, ממשיך להוביל בסקרי הפופולאריות בקרב דעת הפלסטינית, כמנהיג המועדף, וזאת למורת רוחו של יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס.

מחמוד עבאס החליט בסוף השבוע שעבר להפסיק את ההקצבות הכספיות של הרש"פ ל "מועדון האסיר הפלסטיני", בראשותו של בכיר פת"ח פארס קדורה, אשר תמך באופן נמרץ במרוואן ברגותי ובשביתת הרעב של האסירים הביטחוניים בבתי הכלא בישראל לפני כמה חודשים.

גם בתוך תנועת פת"ח בגדה יש קבוצה חזקה התומכת במרוואן ברגותי, אשר הוביל את פעולות הטרור של תנועת פת"ח נגד ישראל במהלך האינתיפאדה השנייה, ו "מועדון האסיר הפלסטיני" נחשב לאחד מהמעוזים הפוליטיים של ברגותי.

אתר האינטרנט FATEHMEDIA.NET דיווח ב-9 בספטמבר כי החלטתו של מחמוד עבאס להפסיק את התמיכה הכספית ב "מועדון האסיר הפלסטיני" התקבלה בעקבות איגרת ששיגר אליו מתוך הכלא הישראלי, אסיר ביטחוני בשם ג'מאל אלרג'וב.

באיגרת האשים רג'וב את מרוואן ברגותי בכך ששביתת הרעב של מאות האסירים הביטחוניים שארגן בבתי הכלא בישראל לקראת ביקורו של הנשיא טראמפ באזור, הייתה שביתה "אישית" שנועדה להשחיר את פניו של מחמוד עבאס ברחוב הפלסטיני ולערער את תדמיתו.

לטענתו, "מועדון האסיר הפלסטיני", סייע למרוואן ברגותי להשיג את המטרה הזו.

הפסקת הסיוע הכספי של הרש"פ ל"מועדון האסיר הפלסטיני" באה גם לאחר צעד נוסף שבו נקטה הרש"פ בשבוע שעבר נגד ברגותי- דחייה של בקשת עו"ד פדווא ברגותי, רעייתו של מרוואן, להתערב אצל שלטונות ישראל כדי שיאפשרו לה לבקר את בעלה בבית הכלא.

שלטונות השב"ס הודיעו לפדווא ברגותי כי לא תוכל לבקר את בעלה עד לשנת 2019 בעקבות פעולות שעשתה במהלך שביתת הרעב של האסירים הביטחוניים.

אחד מדובריה של תנועת הפת"ח הסביר לעיתונאים בשבוע שעבר כי לתנועת הפת"ח ולרש"פ יש דברים חשובים יותר לעסוק בהם מאשר ב"עניינים שוליים וקטנים" שעלולים להשפיע על התוכניות המדיניות. אותו דובר הפנה את פדווא ברגותי לגופים בינלאומיים וארגוני זכויות אדם כדי שיטפלו בבעייתה.

אין זו הפעם הראשונה שהרש"פ מפגינה יחס מזלזל כזה כלפי משפחת ברגותי, לדברי גורמים המקורבים למשפחה בתנועת הפת"ח, יו"ר הרש"פ פעל בעבר אצל ישראל ואצל חמאס, כדי שמרוואן ברגותי לא ישוחרר מהכלא במסגרת "עסקת שליט" בשנת 2011 כדי שהוא לא יתחרה בו פוליטית.

גורמים בכירים בפת"ח טוענים כי מחמוד עבאס קיבל החלטה אסטרטגית לפעול כדי לחסל פוליטית את מרוואן ברגותי מחשש כי הוא ישתחרר מן הכלא בקרוב במסגרת עסקת חילופי השבויים החדשה הנרקמת בין חמאס לישראל.

מחמוד עבאס, החושש מהברית הפוליטית החזקה בין יריבו המר מוחמד דחלאן לבין מרוואן ברגותי. בעבר הביע מוחמד דחלאן את תמיכתו בכך שברגותי יירש את מחמוד עבאס בתנועת פת"ח וייבחר ליו"ר הרש"פ הבא.

מקורביו של מוחמד דחלאן אומרים כי הוא הצליח לשכנע את יחיא סינוואר, מנהיג חמאס ברצועה, לדרוש מישראל את שחרורו של מרוואן ברגותי בעסקת חילופי השבויים הבאה וכי הסיכום הזה הוא חלק מהבנות דחלאן עם חמאס שהושגו לפני חודשיים בקהיר.

עפ"י גורמים בפת"ח, מזכ"ל פת"ח הנוכחי ג'בריל רג'וב, החושש אף הוא ממרוואן ברגותי המתחרה מולו בקרב הירושה על תפקיד יו"ר הרש"פ הבא, שיגר באחרונה מכתב לדונלד בלום, הקונסול האמריקני בירושלים, שבו דרש ממנו לפעול אצל ישראל כדי לוודא שמרוואן ברגותי לא ישוחרר בעסקת חילופי השבויים הבאה עם תנועת חמאס.

רג'וב נימק את בקשתו בכך שמרוואן ברגותי, יפיץ טרור ואלימות בקרב בני הדור הצעיר בשטחים מייד לאחר שישוחרר, דבר שעלול לפגוע במאמצי ממשל טראמפ להגיע להסדר מדיני בין ישראל לפלסטינים.

ג'בריל רג'וב מצדו מכחיש את הדברים.

השיחות במצרים מדאיגות את עבאס

במצרים נמצאת כעת משלחת בכירה של חמאס, בראשות אסמעיל הניה ויחיא סינוואר, וזאת במטרה לקדם בין היתר את נושא עסקת חילופי השבויים החדשה ולהיעזר בשירותי המודיעין המצרי שמתווך בינה לבין ישראל.

גם מוחמד דחלאן הגיע לקהיר כדי לדון עם המודיעין המצרי ועם משלחת חמאס ביישום ההבנות שהושגו לאחרונה ושאמורות להקל את המצור על רצועת עזה ובהן פתיחת מעבר רפיח ומצוקת החשמל.

עפ"י גורמים בפת"ח, מחמוד עבאס נתון בלחץ גדול, תנועת חמאס רכשה במצרים כמויות גדולות של סולר,כ-30 מיליון ליטר, ובפעם הראשונה שילמה על כך מכספי התנועה סכום של 90 מיליון שקל כדי להקל את מצוקת החשמל בקרב תושבי הרצועה.

באמצעות המהלך הזה היא מנסה לטרפד את תוכנית הסנקציות של מחמוד עבאס נגד רצועת עזה שמטרתה להתסיס את התושבים ולהמרידם נגד שלטון חמאס.

מחמוד עבאס רואה לנגד עיניו את הברית המתהווה בין חמאס למוחמד דחלאן שאליה אמור להצטרף גם מרוואן ברגותי אם ישוחרר במסגרת עסקת חילופי השבויים הבאה, לכן הוא יעשה הכל כדי לחסל את מקור כוחו הפוליטי של ברגותי בתוך תנועת פת"ח ולוודא שהוא יישאר בין כותלי הכלא הישראלי.