עבור לתוכן העמוד
Menu

עבאס נסוג מהאולטימטום לישראל

יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס הודיע למשלחת של בכירי פת"ח מרצועה עזה כי הוא מבטל את האטלטימטום שנתן לישראל ומגבש תוכנית מדינית חדשה • התוכנית תובא לאישור בכינוס המועצה המרכזית של אש"פ בעוד חודשיים • יו"ר הרש"פ מנסה לקנות זמן באמצעות מחזור רעיונות ישנים

גורמים בכירים בפת"ח אומרים כי יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס נסוג בו מהאולטימטום שנתן לישראל.

כזכור, מחמוד עבאס נתן לישראל אולטימטום של שנה לסגת לקווי 67 ,כולל בירושלים.

הצטרפו לטלגרם שלנו – לחץ כאן

בנאום מוקלט ששודר ב-25 בחודש ספטמבר שעבר בעצרת הכללית של האו"ם הבהיר מחמוד עבאס כי אם ישראל לא תעמוד בדרישתו, הפלסטינים יבטלו את ההכרה בה ויפנו לבית הדין הבינלאומי בהאג "כדי שיקבל החלטה לגבי החוקיות של הכיבוש".

את הדברים הוא הודיע השבוע למשלחת של בכירי תנועת פת"ח מרצועת עזה שהגיעה לרמאללה כדי להיפגש עמו.

בפגישה של יו"ר הרש"פ עם משלחת פת"ח ברצועת עזה השתתפו גם שמונה מחברי הוועדה המרכזית של פת"ח והוא הודיע כי גיבש תוכנית מדינית חדשה , התוכנית  תובא לאישור במועצה המרכזית של אש"פ שתתכנס בחודש מרץ.

על פי הגורמים בפת"ח, סבלנותו של מחמוד עבאס פקעה, הוא איננו מוכן יותר לחכות תקופה של שנה והוא מתכוון להביא לאישור במועצה המרכזית של אש"פ "הצעות מרחיקות לכת" בקשר ליחסים עם ישראל. הוא כבר מסר הודעה על כך לג'ק סאליבאן, היועץ לביטחון לאומי שעמו הוא נפגש ברמאללה לפני שבועיים.

העיתון "אלקודס אלערבי" דיווח ב-3 בינואר כי מחמוד עבאס שינה את עמדתו נוכח ההסלמה במצב הביטחון בשטחי הגדה בגלל "התקפות המתנחלים" על פלסטינים, מדיניות "ההוצאה להורג" של צה"ל והרחבת ההתנחלויות.

בכינוס המועצה המהפכנית של פת"ח השבוע ברמאללה, אמר יו"ר הרש"פ: "למרות המצב הקשה שבו אנו חיים, אני אופטימי מאוד בכל הנוגע להקמת מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים".

עבאס שוב הדגיש את חשיבות כינוס המועצה המרכזית של אש"פ שתקבל "החלטות חשובות ונחרצות" בכל הקשור ל"סיום הכיבוש הישראלי וביצוע ההחלטות הבינלאומיות תחת המטריה של הקוורטט (הרביעיה הבינלאומית)".

בשיחת הטלפון האחרונה שלו עם הנשיא פוטין, הזהיר מחמוד עבאס מפני פיצוץ המצב בשטחי הגדה אם ימשכו "הצעדים החד צדדים" של ישראל.

בנאום בטלוויזיה הפלסטינית לקראת יום הקמת תנועת פת"ח ב- 1 בינואר,אמר מחמוד עבאס:

"נגמרה לנו הסבלנות כלפי המציאות המרה שבני עמנו חווה כבר קרוב לשמונה עשורים". הוא אמר  "אנחנו לא נקבל את הפרקטיקות השיטתיות של הכיבוש הישראלי". הוא גם הוסיף: "אנו אומרים לישראל, למנהיגיה, למתנחלים ולקיצוניים שאנו לא נקבל את המשך הכיבוש וההתנחלויות שלכם על אדמתנו, לא משנה מה  יהיו הקורבנות."

לא מן הנמנע שהפגישה האחרונה בין שר הביטחון גנץ לבין יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס בביתו של שר הביטחון בראש העין, נעשתה על פי בקשה של ממשל ביידן שמנסה כעת להרגיע את מחמוד עבאס ולמתן אותו כדי שלא יקבל החלטות נמהרות ומסוכנות.

על פי גורמים ברש"פ, מחמוד עבאס הביע בפגישה עם שר הביטחון גנץ את תסכולו מהקיפאון בתהליך המדיני, אולם בני גנץ הבהיר לו כי אין לו סמכות לדון עמו בחידוש המשא ומתן.

מחמם "איטריות ישנות"

גורמים בפת"ח אומרים כי אין באמתחתו של יו"ר הרש"פ שום רעיונות חדשים, גורם בכיר בתנועה מתח ביקורת על מחמוד עבאס ואמר: "הוא שוב מחמם איטריות ישנות".

גורמים בכירים ברש"פ מסרו כי המועצה המרכזית של אש"פ תדון בשורה של צעדים אפשריים: השעיית ההסכמים עם ישראל,השעיית ההכרה של אש"פ בישראל, הכרזה על מדינה פלסטינית תחת כיבוש,השתחררות מהמחוייבות להחלטות הבינלאומיות ועוד.

המועצה הלאומית של אש"פ והמעצה המרכזית שלו קיבלו כבר בעבר החלטות חד צדדיות נגד ישראל אך הן לא יושמו מהחשש שהפלסטינים ישלמו עליהן מחיר כבד.

ישראל שולטת במעברי הגבול, ביבוא וביצוא מהשטחים, היא מוכרת דלק וחשמל לפלסטינים וגובה עבורם את כספי המיסים, כל התנועה של בכירי הרש"פ תלוייה באישורי VIP שמנפיקה ישראל.

מחמוד עבאס ממחזר את האיומים האלה מחדש בכל פעם מכמה סיבות.

א. לשחרר את התסכול העצום שהוא חש נוכח כישלונותיו המדיניים, מחמוד עבאס מיואש מההתנהלות האיטית של ממשל ביידן בעניין הפלסטיני.

הוא מנסה לשדר כוח נוכח הירידה במעמדו ברחוב הפלסטיני בשטחים והתחזקות כוחה של חמאס ורעיונות ה"התנגדות".

ב. כדי לשחרר אזהרה כי הרש"פ תתמוך ביוזמות ההתנגדות העממית "בדרכי שלום" בכפרים, בערים ובמחנות הפליטים כדי להילחם בתוכניות ההתנחלות.

הרש"פ כבר תומכת כמה חודשים במאבק העממי של תושבי הכפר ביתא נגד הקמת מאחז אביתר באזור שכם.

להערכת עבאס, הנשיא ביידן מחפש שקט ואת ניהול הסכסוך, ללא הפרעות, ולכן, אם קיים חשש לפרוץ מעשי אלימות בשטחי הגדה הדבר עשוי להמריץ אותו לבוא לקראת הרש"פ בכל הקשור לזירוז ההחלטה בעניין פתיחת הקונסוליה האמריקנית בירושלים  שהרש"פ מחשיבה אותה להישג מדיני חשוב המבטל את ההכרה של ממשל טראמפ בירושלים כבירת ישראל.

מחמוד עבאס דורש גם פתיחה מחדש של משרדי אש"פ בוושינגטון שנסגרו בתקופת ממשל טראמפ.

ג. מחמוד עבאס מנסה לחזק את מעמדו בתוך תנועת פת"ח לקראת כינוס הועידה השמינית של התנועה בחודש מרץ שבה היא בוחרת את מוסדות התנועה.

מחמוד עבאס עדיין חושש מהפופולריות הגדולה שלה זוכה יריבו הפוליטי המר מרוואן ברגותי, שאף הוא מתכוון להגדיל בועידה את הכוח של מחנהו בסיוע של יריבים נוספים של מחמוד עבאס.

עבאס מנסה לסמא את הפלסטינים בשטחים ומחוצה להם כשהוא מציע את הרעיונות האלה, שהינם בלתי ישימים בעליל, בניסיון להסתיר את כישלונותיו המדיניים, תקופת כהונתו כיו”ר הרש”פ מ-2005 ועד היום הינה רצף של כישלונות מדיניים בגלל היאחזותו ב”קווים האדומים” של אש”פ וניסיונו לכפות אותם על ישראל, אין לו את הנכונות לפשרה היסטורית.

יו"ר הרש"פ שוב מאיים באקדח ריק מכדורים, האיומים האלה לא מרשימים במיוחד את תושבי השטחים שרגילים אליהם,הוא נתפס בעיני הפלסטינים כסמל השחיתות של הרש"פ שעדיין בגיל 86 הוא נאחז בקרנות המזבח כדי לשרוד בכיסאו ולשמור על האימפריה הכלכלית של שני בניו.