עבור לתוכן העמוד
Menu

עבאס: דורי גולד כתב את “עסקת המאה”

ראש הרשות הפלסטינית התייחס בנאום בשבוע שעבר לתפקידו של נשיא המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה בניסוח "עסקת המאה" • גולד שימש כיועץ לצדדים

במהלך דיון במועצה המהפכנית של פת”ח בשבוע שעבר התייחס ראש הרש”פ, מחמוד עבאס,  לנשיא המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה ומנכ”ל משרד החוץ של עבר הד”ר דורי גולד ולדברים שנחשפו אודות פעילותו במסגרת “עסקת המאה”.

עבאס אמר: “אני אמרתי באמריקה ובמועצת הביטחון שאינני חושב שהנשיא טראמפ וקושנר ופרידמן כתבו 181 עמודים של התוכנית אלא מומחה ישראלי. לדעתי זה דורי גולד שכתב את העמודים האלה כולם.

הוא(דורי גולד) זה שיודע שיש גלידה של חברת “רכב” וכנאפה משכם וזה כתוב  בעסקה. האמריקנים לא יודעים דברים כאלה. מי שכתב את התוכנית הם הישראלים והם הכתיבו לאמריקנים שהעבירו אותה אלינו. אנו דוחים אותה מתחילתה ועד סופה. לא נתעסק איתה לחלוטין”.

הדברים באים על רקע הסירוב של הנהגת הרש”פ לדון בתכנית אותה פרסם נשיא ארה”ב דונלד טראמפ. להערכתו של המזרחן ואיש המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה מתחולל דיון עמוק בקרב הנהגתה רש”פ על הדרכים להתמודד מול התכנית וכי על פי כמה מקורות ברמאללה התברר כי מוסכם על כולם כי כל עוד אבו מאזן מנהיג את הרשות הפלסטינית אין לחזור אל דרך הטרור האלימה, אבל אופציית החזרה לטרור שמורה להנהגה שתבוא אחריו. החלטה לחזור לטרור קשורה בהחלטה לשוב אל הקשרים עם חמאס ושאר ארגוני הטרור הפלסטיניים, ולהעמיד את הקונצנזוס הלאומי החדש על חידוש המלחמה בישראל.
לדעת רבים, כל עוד אופציית הטרור ממתינה לתורה, יש להסלים את המאבק הדיפלומטי בישראל, ובעיקר להביא לסילוקה מן האו”ם. הצעד הראשון יהיה פנייה לקבלה של מעמד קבע של חברה מלאה באו”ם, ולא רק מעמד של מדינה משקיפה, והצטרפות לכל סוכנויות האו”ם, ובכל אחת מהם לפעול לסילוקה של ישראל מתוכה. יש לציין כי צעד מסוג זה מפר את הסכמי אוסלו עליהם חתומה הרש”פ (ה.ה).

תכנית העבודה הזו מעוררות וויכוח פנימי ברש”פ ובעולם הערבי. מדינות ערב לא יסכימו בשום אופן, בשלב הרגיש הזה של התערערות המשטרים הערביים, לעורר מרבצה את הבעיה הפלסטינית הרדומה, ביחוד שהן מעוניינות בקידום “עסקת המאה” של הנשיא טראמפ, שמבחינתם, כך אומרים המקורות ברמאללה, אינה אלא לקבל תכתיב ישראלי באגרוף אמריקני, לסגור את התיק הפלסטיני, בתנאים אידאליים לישראל.

הם מודים כי עמדת המשטרים הערביים מאכזבת מאוד, אבל הציבור במדינות ערב, שומרים אמונים לבעיה הפלסטינית, ואם יהיה צורך אש”ף יעורר את “ההמונים הערביים” נגד המשטרים כדי ללחוץ עליהם לדחות את “עסקת המאה”.

ברמאללה מעודדים מן התמיכה של אירופה ושל המפלגה הדמוקרטית בארצות הברית בבעיה הפלסטינית, ויש החלטה להמתין לתוצאות הבחירות בארצות הברית, ובינתיים להסלים בשטח את “האינתיפאדה העממית”.

אולם בפני הנהגת הרש”פ ישנה בעיה גדולה – הציבור הפלסטיני לא מוכן להתגייס למאבק. יתר על כן, הוועדה שהוקמה ברמאללה ביקשה את שיתוף הפעולה של מחוזות הפת”ח בשטחי הרש”פ, אולם אותם מחוזות מסרבים לקבל את פני המשלחת של הרש”פ!