עבור לתוכן העמוד
Menu

סרטון החטופות: חמאס ואיראן מתאמות מסרים

על רקע פסגת הטרור בטהרן, המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה איתר מסרים דומים למדי של ארגון הטרור והספונסרית שלו • חוקרי המכון מעריכים: "היחסים בין איראן לארגון הטרור מתהדקים"

מותו של הנשיא האיראני איברהים ראיסי הוביל לגל עלייה לרגל לטהרן, שהפך במהרה למפגש פסגה של ראשי ציר ההתנגדות לישראל.במהלך המפגש, נראה כי תואמו מסרים לתקשורת בעקבות פרסום סרטון חיילות חטופות המוחזקות על ידי חמאס.

הפגישה בטהרן כללה נציגים בכירים מכל ארגון בציר ההתנגדות: מפקד משמרות המהפכה, חוסיין סלאמי, ומפקד כוח קודס, איסמאעיל קאאני, ייצגו את איראן; סגן מזכ"ל חיזבאללה, נעים קאסם, הגיע מטעם חיזבאללה; הג'יהאד האסלאמי יוצג על ידי סגן מזכ"ל הארגון, מוחמד אל-הינדי; גם נציג החות'ים וסגן מזכ"ל החזית העממית, ג'מיל מזהר, נכחו בפגישה.

כעת, מניתוח של המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מתברר כי במסגרת המפגש תואמו מסרים תודעתיים בין חמאס והמשטר האיראני. לאחרונה, לאחר פרסום סרטון החיילות החטופות, הוציאו משמרות המהפכה מסר שתאם להודעת חמאס. חוקר המרכז, אברהם מ' מדגיש: "ערוץ 'אחון פי אללה' המזוהה עם משמרות המהפכה ומפיץ תעמולה נגד ישראל, פרסם הודעה בשעה 18:12 לפיה הסרטון מוכיח את אנושיות כוחות חמאס". על פי הערוץ, החיילות היו חלק מכוחות צה"ל בבסיס נחל עוז, ולכן המחבלים נהגו בהן ב"רחמים". "מה באמת רציתם שהם יעשו? שיזמינו להן אמבולנסים מהצבא?", נכתב בציניות.

בחמאס, פרסמו דף מסרים דומה. הם טענו כי הסרטון נערך ונועד "לפגוע בתדמית" הארגון, והדגישו כי המחבלים פעלו לפי "אמות המוסר" שלהם. "לא הוכחה פגיעה בחיילות הללו", טענו. חוקרי המרכז הירושלמי מציינים כי הודעות אלו מצביעות על התהדקות הקשרים בין איראן לארגון הטרור חמאס, זאת בצל השתתפותו של איסמאעיל הנייה בהלווייתו של ראיסי ובכינוס מיוחד של הפלגים בטהרן לתיאום עמדות מול ישראל.