עבור לתוכן העמוד
Menu

סעודיה מפנה עורף לחמאס

ארה"ב וישראל השיגו הצלחה במלחמה בטרור של ארגון חמאס והביאו לנתק בין בית המלוכה הסעודי לארגון והפסקת איסוף הכספים עבורו • גורמים בחמאס מאשימים את סעודיה כי הקריבה את היחסים עם הארגון למען נורמליזציה עם ישראל

נושא מעצר עשרות פעילי חמאס על ידי שלטונות סעודיה ממשיך להסעיר את העולם הערבי ואט אט מתגלים פרטים חדשים על עומק השבר ביחסים בין סעודיה להנהגת חמאס.

מאחורי הפעילות הסעודית נגד חמאס עומדות ארה"ב וישראל אשר עומדות לקצור הצלחה גדולה ולהביא לנתק מוחלט בין סעודיה לארגון חמאס.
בכיר חמאס מרוואן אבו ראס אמר ב-12 בספטמבר לאתר "אלח'ליג' און ליין" כי סעודיה מתקרבת לישראל ופותחת את שערי הנורמלזיציה עמה באמצעות מעצר בכירי חמאס בממלכה.

מיליציה שיעית עיראקית מאיימת על ישראל

"מדובר במעצרים בלתי מצודקים והפרת הערכים ההומניטריים" הוא טען.

גורמים בחמאס אומרים כי הסתיימה תקופת "תור הזהב" בין בית המלוכה הסעודי לבין הנהגת חמאס.

יחסי חמאס סעודיה

המשרד של חמאס בסעודיה נפתח בשנת 1988 בזמן שלטונו של המלך פהד בן עבד אלעזיז ובכיר חמאס, מוחמד אלח'ודארי, העצור כעת בכל הסעודי, מונה לנציג הרשמי של התנועה.

تعذيب وإخفاء قسري ومنع من السفر.. حملة سعودية ممنهجة ضد الفلسطينيين وكوادر حماس بالمملكة، هل قطعت الرياض آخر حبالها مع الحركة الإسلامية؟#السعودية #فلسطين pic.twitter.com/IoJdXPMeLi

— شبكة قدس الإخبارية (@qudsn) September 10, 2019

המלך פהד אירח בשנת 1998 את מייסד ארגון החמאס, השיח' אחמד יאסין, ואישר לו לאסוף תרומות בממלכה עבור רצועת עזה, "אתם בליבנו ואנו עומדים עמכם עד שחרור ירושלים" כך צוטט בזמנו המלך פהד בדברים שאמר בקבלת הפנים שערך לשיח' יאסין.
השבר הראשון ביחסי סעודיה עם חמאס החל בשנת 2007 לאחר שתנועת חמאס השתלטה בכוח על רצועת עזה וסילקה משם את הרש"פ.
מנהיג חמאס ח'אלד משעל ויו"ר הרש"פ מחמוד עבאס נפגשו במכה כמה חודשים לאחר מכן וחתמו על הסכם פיוס ליד הכעבה, אולם, לטענת הסעודים, חמאס היא שהפרה את ההסכם.

מאז היחסים המשיכו להתדרדר, ב-2015 עצרו גורמי הביטחון של סעודיה את מאהר צלאח, מנהיג חמאס בחו"ל והאשימו אותו בהלבנת כספים, הוא בילה בכלא הסעודי כשנה וגורש לטורקיה.

באוקטובר 2016 עצרו גורמי הביטחון הסעודים את בכיר חמאס ניזאר עוודאללה.

כניסתו של הנשיא טראמפ לבית הלבן ומינויו של מוחמד בן סלמאן לתפקיד יורש העצר האיצו את החרפת היחסים אחרי שהנשיא טראמפ הכריז על חמאס כ"ארגון טרור" ב-2017 מיהרו הסעודים לאמץ את עמדתו ובפברואר 2018 הכריז שר החוץ הסעודי על חמאס כ"ארגון טרור".

אלם, גל המעצרים האחרון שהחל בחודש אפריל השנה וכלל מעצר של כ-60 פעילים של חמאס מהווה שינוי משמעותי ביחס של בית המלוכה הסעודי לתנועת חמאס, גורמים בחמאס מאשימים את ארה"ב וישראל בהפעלת לחץ על סעודיה לעצור את פעילי חמאס בממלכה ולשתק את פעילות איסוף הכספים עבור התנועה ברצועת עזה ואת בית המלוכה הסעודי בתקיעת סכין בגבה של חמאס בגלל הקרבה בין יורש העצר מוחמד בן סלמאן לג'ראד קושנר יועצו וחתנו של הנשיא טראמפ והרצון שלו להתקרב לישראל.

תנועת חמאס שמרה בשקט רב, במשך 5 חודשים, את דבר מעצרם של כ-60 מפעיליה בסעודיה, דבר המעצרים התפרסם בזמנו בעיתונות הקטארית אך בחמאס סירבו לאשר את הידיעות וניסו במאמצים דיפלומטים, באמצעות כמה מדינות ואישים במפרץ שפעלו מאחורי הקלעים, להביא לשחרור העצורים.
בשבוע שעבר, הגיעה תנועת חמאס למסקנה כי אפסו הסיכויים להביא לשחרור שקט של העצורים ופרסמה הודעה רשמית ב-9 בספטמבר הדורשת לשחרר את מוחמד אלחודארי, בכיר חמאס בסעודיה שנעצר ביחד עם בנו האני לפני כמה חודשים.

על פי גורמים בחמאס, התנועה הסתייעה גם בשירותיו של מוחמד דחלאן שיש לו מעמד בכיר בקרב מדינות המפרץ.

גורמים בחמאס מסרו כי המעצרים שעשתה סעודיה בקרב פעיליה בממלכה באו בעקבות לחץ אמריקני-ישראלי ובהתאם למידע מודיעיני שהעבירה ישראל למודיעין הסעודי.

לאן פני הדברים?

המאמצים של תנועת חמאס כרגע מתמקדים בשחרורו מהכלא הסעודי של מוחמד אלחודארי (81) ובנו האני מהכלא הסעודי.

השניים עמדו בראש המנגנון שאסף כספים בממלכה והעביר אותם לטורקיה ומשם להנהגת החמאס ברצועת עזה.
משפחת אלחודארי פנתה בבקשה למלך סעודיה סלמאן בן עבד אלעזיז לשחררם ממעצר אלך קיבלה תשובה כי החקירה לא הסתיימה עדיין.
הנהגת חמאס פנתה לשליט כווית השיח' צבאח אלאחמד אלג'אבר ואל ראש ממשלת לבנון סעד אלחרירי כדי שיפעלו אצל בית המלוכה הסעודי אך השניים קיבלו תשובה כי "מדובר בעניין פנימי הקשור בריבונותה של סעודיה".

העיתון הלבנוני "אלאח'באר" המקורב לחזבאללה טען בדיווח ב-12 בספטמבר כי סעודיה הציבה שורה של תנאים לתנועת חמאס הקשורים לקשריה עם איראן וקטאר,היריבה הגדולה של סעודיה, ודרישה לגלות גמישות בכל הקשור ל"עסקת המאה" של הנשיא טראמפ.

משפחת אלחודארי טוענת כי אבי המשפחה, מוחמד אלחודארי, הינו חולה במחלה כרונית ועבר באחרונה ניתוח וכי הוא ובנו האני עברו לחצים עינויים נפשיים שהפעילו עליהם החוקרים בכלא הסעודי ואף שהו 3 חודשים בבידוד, על כך היא הגישה תלונה לארגון "אמנסטי".

העיתון "אלקודס אלערבי" דיווח ב-12 בספטמבר כי בכיר חמאס בסעודיה, מוחמד אלחודארי נושא גם אזרחות של כווית.
מוחמד אלחודארי עבד כמנהל בית החולים הצבאי כווית והייתה לו דרגה של אלוף משנה בצבא כווית.

המעצרים של פעילי חמאס בסעודיה, על פי בקשת ארה"ב וישראל נועדו לייבש את מקורות המימון של חמאס בסעודיה.

ההתעלמות המוחלטת של סעודיה מהבקשות של חמאס לשחרר את פעיליה העצורים בבתי הכלא בסעודיה מעידה על התייצבותה המוחלטת לצד ארה"ב וישראל בנושא המלחמה בטרור, סעודיה זקוקה לעזרת שתי המדינות מפני הסכנה האיראנית ואיננה רוצה לעזור לתנועת חמאס שהינה בת ברית של משטר האיתולות בטהרן.

ב-10 בספטמבר נקטה ארה"ב בצעד משלים והטילה סנקציות על בכירים בחמאס ועל מוסדות בחו"ל שעסקו בהעברות כסף לארגון ברצועת עזה, בין היתר מדובר במרוואן צלאח אלראווי בעל חברת "רדין" לחלפנות בטורקיה, סגנו אסמעיל טש ועל חברת "סמאט" ליבוא ויצוא באיסטנבול.

ארגון חמאס מחזיק, באישור שלטונות טורקיה, משרד של חמאס באיסטנבול שממנו גם מכוונת פעילות טרור בשטחי הגדה, באחרונה החלו שלטונות טורקיה בהערכה מחדש של פעילות המשרד של חמאס בגלל חשש מסנקציות אמריקניות.

.