עבור לתוכן העמוד
Menu

סינוואר מרחיב את גבולות העימות עם ישראל

יחיא סינוואר מנהיג חמאס ברצועה מאיים בסבב לחימה חדש מול ישראל ובחידוש המאבק הימי כדי להסיר את המצור הימי הישראלי על הרצועה • סינוואר מנסה להביא להחלשת המערכת הפוליטית בישראל באמצעות איום על מפלגת רע"מ ועידוד המגזר הערבי בישראל לצאת לאינתיפאדה מזויינת נגד המדינה

ישראל ניצבת בפני אתגר ביטחוני גדול. ההיערכות הנרחבת של כוחות הביטחון הישראלים במהלך חודש רמדאן תימשך עוד זמן רב, למרות שרמדאן הסתיים, נוכח שורה של תאריכים נוספים המועדים לפורענות כמו "יום הנכבה", "יום שחרור ירושלים" וחג השבועות ולנוכח נאום האיומים אמש של יחיא סינוואר מנהיג חמאס ברצועת עזה.

היה זה נאומו הראשון של יחיא סינוואר מאז תום מבצע "שומר החומות" לפני שנה. נאומו זכה לתמיכה מצד ארגוני הטרור ברצועה ומעורר חששות בקרב תושבי רצועת עזה כי ארגון חמאס נערך לסבב לחימה חדש מול ישראל מייד לאחר עיד אלפיטר שמתחיל מחר וימשך שלושה ימים.

כל זה קורה בעוד רצועת עזה נהנית בשנה האחרונה משורה של הקלות כלכליות והומניטריות לתושבי הרצועה. המענק הכספי הקטארי מגיע מדי חודש באישור ישראל, 12 אלף פועלים עזתיים נכנסים באופן קבוע לעבודה בישראל והקהילה הבינלאומית החלה בשורה של פרויקטים ברצועה, ביחד עם מצרים, לשיקום הרצועה מנזקי המלחמה האחרונה לפני שנה.

סינוואר הודיע למעשה על הרחבת העימות מול ישראל וחזר על דברי מנהיג הארגון אסמעיל הניה כי האירועים האלימים במהלך חודש רמדאן היו רק "ההתחלה של המערכה ולא סופה".

הוא הודיע על הרחבת העימות גם ללב ים וכי בקרוב ארגונו יתחיל לתאם עם "ציר ירושלים" את שבירת המצור הימי שהטילה ישראל על רצועת עזה, חמאס מתכנן, כך נראה, את חידוש משטי הסיוע הימי לרצועה  שאותם עצר חיל הים הישראלי ושהבולט בהם היה משט "המרמרה" במאי 2010.

צריך לשים לב לכמה נקודות חשובות בנאומו של יחיא סינוואר.

ביסוס המשוואה "עזה ירושלים"

נאומו של יחיא סינוואר נועד לבסס את משוואת "עזה –ירושלים" שעליה הכריז חמאס בשנה שעברה ופתח במתקפת רקטות על ישראל שהובילה למבצע "שומר החומות".

סינוואר גילה כי ארגונו נערך לחידוש ירי הרקטות על ישראל אם ימשכו הפגיעות במסגד אלאקצא והודיע כי המטח הראשון של הרקטות יהיה לזכרו של יאסר ערפאת ויכלול 1,111 רקטות שישוגרו לישראל, בכך ניסה סינוואר לפנות בעקיפין לתנועת פת"ח ולקבל את תמיכתה.

האיום של סינוואר נועד להרתיע את ישראל מאכיפת החוק והסדר בהר הבית ולפגוע בריבונותה במקום.

התערבות בפוליטיקה הישראלית

יחיא סינוואר קורא היטב את המפה הפוליטית בישראל ומעוניין להצטייר כמי שגרם לנפילת ממשלת בנט ולבחירות חדשות בישראל.

הוא האשים את מפלגת רע"מ בבגידה בכך שהיא מספקת רשת ביטחון לממשלת בנט וקרא לראש המפלגה מנצור עבאס לפרוש מהקואליציה לאלתר נוכח "הפגיעה במסגד אלאקצא".

סינוואר מעריך כי אם ישראל תיכנס למערכת בחירות חדשה הדבר יחליש עוד יותר את ממשלת בנט שתהפוך לממשלת מעבר שתחשוש מעימות צבאי נרחב עם חמאס ותיכנע לתכתיביו.

"הישות ( הציונית) חלשה יותר מקורי העכביש" אמר סינוואר כשהוא חוזר על דברי חסן נצראללה ומשבח את איראן על תמיכתה בפלסטינים.

ניסיון לגרור את ערביי ישראל למערכה

יחיא סינוואר שיבח את התמיכה של ערביי ישראל במסגד אלאקצא והגעתם למסגד כדי לשמור עליו מפני ישראל. הוא הביע תמיכה בפיגועים האחרונים שעשו ערבים ישראלים בבאר שבע ובחדרה וקרא לערביי ישראל לעבור לשימוש בנשק החם שנמצא ברשותם וגם בנשק קר נגד ישראל.

סינוואר מנסה לחזק את אחדות החזיתות השונות של הפלסטינים נגד ישראל שהחלה בשנה שעברה במהלך מבצע "שומר החומות" ולעורר אינתיפאדה פנימית בתוך ישראל של החברה הערבית תוך ניצול הרגשות הדתיים של המוסלמים.

איום במלחמה אזורית ובמלחמת דת נגד היהדות

יחיא סינוואר הבהיר בנאומו כי מבצע "חרב ירושלים" (סיף אלקדס) שהחל בשנה שעברה לא הסתיים וכי "החרב עוד  מונפת", הוא הדגיש כי פגיעה בירושלים ובמסגד אלאקצא פירושה "מלחמת דת אזורית" שתתיר גם פגיעה באלפי בתי כנסת יהודים ברחבי העולם.

הוא טען כי אחרי חודש רמדאן תתחיל ישראל בחלוקת מסגד אלאקצא וכי כל הפלגים ברצועת עזה נערכים להגן על המסגד, דהיינו מלחמה נגד ישראל מהרצועה.

מנאומו של יחיא סינוואר עולה בבירור כי המלחמה שבה פתח ארגון חמאס נגד ישראל בשנה שעברה שלה הוא קורא "חרב ירושלים" איננה מבחינתו סבב לחימה נוסף נגד ישראל אלא תחילתה של מערכה ארוכה שמטרתה "לשחרר את ירושלים, מסגד אלאקצא ופלסטין".

הדבר מעיד כי התוכנית המצרית לרגיעה ארוכת טווח ברצועת עזה איננה מעשית מבחינת חמאס. הארגון  מעודד מהצלחותיו בשטח בירושלים ובהר הבית ומוכן  לסכן את שיקום הרצועה וההקלות שניתנו לתושביה בסבב לחימה חדש מול ישראל מתוך הנחה שהיא חלשה והוא יוכל להשיג הישגים נוספים ולמצב את עצמו כמנהיג העם הפלסטיני, לחזק את מעמדו ברחוב הפלסטיני ולהביא בסופו של דבר לסיום שלטון הרש"פ בגדה.

צריך גם להסתכל על הדברים דרך הפריזמה של המאבקים הפנימיים בצמרת חמאס בין הנהגת הרצועה לבין הנהגת הגדה על ראשות הארגון.

צאלח אלעארורי, מנהיג הזרוע הצבאית של חמאס בגדה קיבל קרדיט עצום בתנועה על כך שהצליח להדליק את הר הבית במהלך חודש רמדאן ולהשתלט עליו זמנית, סינוואר מתמודד מולו על תפקיד יו"ר הלשכה המדינית במקום אסמעיל הניה שמסיים שתי קדנציות רצופות, היריבות הקשה ביניהם והרצון להביא הישגים לתומכיהם רק מעודדים את ההסלמה והטרור.