עבור לתוכן העמוד
Menu

סופו של דאע"ש? לא בטוח

אמנם ארגון הטרור הרצחני מאבד שטחים רבים בסוריה ובעיראק ונדמה כי הוא לפני תבוסה, אבל הג'יהאדיסטים כאן להשאר • המערב חייב להערך 

אמנם ארגון הטרור הרצחני מאבד שטחים רבים בסוריה ובעיראק ונדמה כי הוא לפני תבוסה, אבל הג'יהאדיסטים כאן להשאר • המערב חייב להערך 

עיקרי המאמר:

  • נדמה כי אסד מצליח להשמיד את דעא"ש ולייצב את שלטונו
  • הנשיא הסורי ינסה להמשיך את שליטתו בדומה לאופן שנהג עד תחילת מלחמת האזרחים
  • לוחמי דאע"ש המובסים בעיראק ובסוריה מתפזרים וחוזרים לארצות המערב
  • הרעיון של דעא"ש עומד כנראה להישאר זמן רב 

הרושם המתקבל מהדיווחים המגיעים מסוריה הוא כי ארגון דאע"ש עומד לנחול תבוסה במדינה השסועה הזו.

הקרבות על העיר א-רקה בסוריה, הנחשבת לבירת "המדינה האסלאמית", נמשכים ומדובר רק בעניין של זמן עד שלוחמי דאע"ש בעיר יכנעו והיא תחזור לשליטת המשטר הסורי, בכך ייעלם הסמל של "הח'ליפות האסלאמית" שהצליח להקים אבו בכר אלבגדאדי בשטחים נרחבים בעיראק ובסוריה.

רוסיה פועלת להרחיב את הפסקת האש שהושגה בכמה חלקים של סוריה, לייצבה ולנסות ולהפחית את המתיחות באזורים אחרים.

הצבא הסורי שבר את המצור על העיר דיר א-זור והחזיר כבר את השליטה על יותר מ-65 אחוזים מהשטח שעליו שלט ארגון "המדינה האסלאמית".

התחושה היא כי הנשיא בשאר אסד עשה את הבלתי יאומן במשך שש השנים האחרונות, בניגוד לכל התחזיות וההערכות במערב, וכי הוא בדרך לניצחון צבאי בסוריה.

השאלה היא מה יעשה הנשיא הסורי לאחר שיצליח להביס את ארגוני דאע"ש, ג'בהת אלנוצרה וארגוני האופוזיציה האחרים, האם יפתח בתהליך של פיוס לאומי וינסה להגיע להסכם הפסקת אש כולל ותקופת מעבר עד לעריכת בחירות כלליות, או שימשיך בשלטון הדיקטטורה שלו מבלי להפיק לקחים ממלחמת האזרחים?

א-רקה , סוריה (טוויטר)
א-רקה , סוריה (טוויטר)

סביר להניח שהנשיא אסד ימשיך באותה אסטרטגיה שנקט קודם למלחמה עד 2011. הוא מאמין שגורמים זרים הרוצים להשתלט על סוריה הם שהניעו את הטרור נגד משטרו וכי הפתרון היחידי בסוריה איננו פיתרון פוליטי אלא פיתרון צבאי – הבסה מוחצת של הטרור והחזרת השליטה לשלטון המרכזי.

זו היא גם הסיבה שהוא פועל בתחכום כדי לטרפד כל ניסיון של שליח האו"ם, סטיבן דה מיסטורה, לדיאלוג בין פלגי האופוזיציה הסורית לבין המשטר הסורי על מציאת הסדר פוליטי שיביא לסיום המלחמה. אסד דוחה וממסמס כל הצעה כדי להרוויח זמן ובמקביל מגביר את הפעילות בשטחי הלחימה בתיאום עם רוסיה ואיראן כדי לקבוע עובדות ולבסס את הצלחותיו.

אולי יעניין אותך לקרוא

גם בפוליטיקה הפלסטינית – "הכל אישי"

סוף החג לא הביא עמו בשורה לתושבי הרצועה

האופזיציה הסורית הצליחה בשש השנים האחרונות להתיש את משטרו של הנשיא אסד, אך כניסתה של רוסיה עם כוחותיה הצבאיים לסוריה שינתה את כללי המשחק והיטתה את הכף לטובתו של בשאר אסד, הנשיא הסורי נעזר גם באיראן, בחזבאללה ובמליציות שיעיות כדי להכריע את המערכה.

נדמה כי למרות התבוסות בעיראק ובסוריה, המשטרים אינם מתכוונים לפתור את הבעיה של העדה הסונית ולחלק עמה את עוגת השלטון. ההתעלמות הזו הינה צפויה להוות מוקד של מתיחות ואלימות לאורך זמן בהיעדר דיאלוג בין עדתי.

פרשנים ערבים במזה"ת מעריכים כי טורקיה, סעודיה וקטאר, הנציגות המובהקות של תנועת "האחים המוסלמים", התומכות בטרור של דאע"ש נגד המשטר הסורי, ימשיכו לבחוש בסוריה גם לאחר שהנשיא אסד ישיג ניצחון צבאי במלחמה כדי לנסות ולערער את שלטונו.

דאע"ש ימשיך לבצע פיגועים

נכון יהיה להגיד כי דעא"ש נמצא על סף תבוסה בסוריה, אולם אין הדבר אומר כי הוא הוכרע לחלוטין. גם אם יובס באזורי הקרבות הוא צפוי לעבור לפעילות מחתרתית ולהגיח מדי פעם במקומות שונים בסוריה ובעיראק ולבצע פיגועי טרור כפי שהוא עושה למשל בסעודיה.

חזרתם של אלפי מתנדבים זרים שנלחמו בקרבות בסוריה ובעיראק לארצותיהם במערב, מהווה גורם חשוב להמשך פעילות הארגון באירופה ובארצות הברית באמצעות הפעלת "חוליות רדומות" או

זאבים בודדים" וזאת על מנת לשמר את היכולת להוצא לפועל של פעולות טרור שישמרו את הארגון והאידיאולוגיה שלו בכותרות ובתודעה העולמית.

עפ"י גורמים מודיעין אמריקנים, הנהגת דאע"ש שוקדת כעת על הידוק הקשר בין פעילי הארגון ברחבי העולם כדי להפעיל אסטרטגיית פיגועים מתואמת שתהווה תחליף לתבוסת הארגון בסוריה ובעיראק.

ניצחו את דאע"ש אבל לא את הרעיון

אמנם הארגון איד שטחים בים בעיראק ובסוריה, עליהם הצליח להתשלט ולהקים בהם את "הח'ליפות האסלאמית". אולם האידיאולוגיה הדאע"שית לא הובסה, רעיון "הח'ליפות האסלאמית" חי ונושם והארגון ימשיך לקדם אותו בכל מקום אפשרי בעולם לאחר שמבחינתו, הוא השיג הצלחות גדולות ובפעם הראשונה מאז שהוקם הארגון הוא אף הצליח לממשו בשטחים גדולים בעולם הערבי.

הפעילות של הארגון בסוריה ובעיראק הצליחה לנטוע עמוק את האידיאולוגיה שלו בקרב מוסלמים באירופה ובארצות הברית שחיים בתחושות קשות של אפליה וקיפוח ומאמינים בדרך הגי'האד האלימה כדי לנסות ולהשיג את זכויותיהם ולהשיב את כבודם האבוד.

מסיבה זו, הטרור הג'יהאדיסטי הקיצוני צפוי להימשך עוד זמן רב, ככל שהצלחות פעולות הטרור גוברות באירופה ובארה"ב, כך הן מהוות תמריץ לפעולות טרור נוספות.

על המערב לבצע מאמץ בינלאומי מתואם ומרוכז נגד תשתיות הטרור באירופה כדי לצמצם את התופעה.