עבור לתוכן העמוד
Menu

ניצחון תודעתי לישראל; חמאס בעזה שומר על עצמו

אירועי "יום ירושלים" הסתיימו בניצחון ישראלי בקרב התודעה בין ישראל לארגון חמאס על הריבונות בירושלים • ארגון חמאס שמר על איפוק בניגוד להבטחותיו • הרחוב הפלסטיני מאוכזב, אך חמאס מבטיח תגובה בעיתוי הנכון מבחינתו

אירועי "יום ירושלים" לציון 55 שנים לשחרור העיר עברו בשלום ללא הסלמה וירי רקטות מצד ארגון חמאס מרצועת עזה או מדרום לבנון, עם זאת במזרח ירושלים היו בסוף המצעד עימותים קשים בין יהודים לערבים.

הצטרפו לטלגרם שלנו – לחץ כאן

במצעד הדגלים השתתפו  יותר מ-70 אלף איש וכ-2,600 יהודים עלו להר הבית, מספר חסר תקדים בהשוואה לשנים עברו. ישראל רשמה ניצחון קל בקרב התודעה מול ארגון חמאס אשר מאז מבצע "שומר החומות"  מנסה לשמר את המשוואה שקבע "עזה-ירושלים" ומנסה למצב את עצמו כ "מגן ירושלים ומסגד אל-אקצא".

ביהודה ושומרון יש אכזבה גדולה מהתגובה של ארגון חמאס למצעד הדגלים, במיוחד לאור הפער הגדול בין האיומים שהשמיעו בכירי הארגון, באמצעות קמפיין הסתה ענק באמצעי התקשורת וברשתות החברתיות, לבין מה שקרה בפועל בשטח.

התמונות של דגלי ישראל בהר הבית, תמונות חסרות תקדים של יהודים משתטחים בהר הבית ותמונות של אלפי יהודים זורמים דרך שער שכם לסימטאות העיר העתיקה ומשם לכותל המערבי עוררו זעם רב בשטחים. גורמים בתנועת פת"ח אמרו כי ארגון חמאס נכנע לאיומי ישראל והתקפל למרות שהסטטוס קוו בהר הבית הופר בצורה בוטה על ידי ישראל.

ברחוב הפלסטיני היו כאלה שטענו כי יחיא סינוואר, מנהיג חמאס ברצועה, חשש שירי רקטות מהרצועה יביא לחיסולו הפיזי על ידי ישראל בעקבות "נאום הגרזנים" שנשא וניסיונו להסית את ערביי ישראל.

בארגון חמאס הסבירו את האיפוק בכך שלארגון יש את השיקולים משלו וכי הוא יגיב בעיתוי הנכון מבחינתו ובאופן המתאים ביותר עבורו.

ישנם כמה הסברים לכך שארגון חמאס נמנע מירי רקטות לעבר ישראל ב"יום ירושלים":

 

א.רצון להמשיך בתהליך שיקום רצועת עזה מנזקי המלחמה האחרונה שמתקדם באיטיות בסיוע מצרים ואונר"א.

ב. הארגון לא השלים עדיין את ההכנות הצבאיות לסבב לחימה חדש נגד ישראל, הוא עדיין לא שיקם את מערך המנהרות שנפגע במבצע "שומר החומות" ולא הספיק לחדש את מלאי הרקטות.

ג. חשש מתגובה ישראלית עוצמתית , כולל חידוש מדיניות החיסולים,ישראל העבירה שורה של מסרי אזהרה לארגון לקראת "יום ירושלים" , באמצעות מצרים, קטאר והאו"ם, כי תגיב בחוזקה על כל הסלמה מרצועת עזה.

המסר היה ברור כי תעצר העברת המענק הכספי הקטארי החודשי, כניסת אלפי פועלים מהרצועה לעבודה בישראל ועצירת הפרוייקטים ההומניטאריים.

ד.לחץ מסיבי של מצרים על חמאס ואיום כי הסלמה מצידו תביא להפסקת העבודות המצריות לשיקום הרצועה וההקלות של מצרים לתושבי הרצועה במעבר רפיח.

השקט מרצועת עזה מוכיח כי ארגון חמאס שולט ללא מיצרים בפעילות הצבאית של הפלגים האחרים ובראשם ארגון הג'יהאד האסלאמי וכי ביכולתו לרסן פעילות של קבוצות "סוררים".

על פי גורמים בחמאס ההבלגה של הארגון על האירועים ב"יום ירושלים" מעידים על החלטה אסטרטגית של מועצת השורא של הארגון, הקו של הנהגת חמאס ברצועה גבר על הקו של בכירי חמאס בחו"ל שרצו לראות תגובה בירי רקטות מרצועת עזה.

ארגון חמאס שמר על הקו שבו הוא נוקט מאז החל גל הטרור בערי ישראל, ובהמשך במהלך חודש רמדאן, שרצועת עזה מילאה את חלקה במאבק נגד ישראל בשנה שעברה ועכשיו הגיע תורן של מזרח ירושלים והגדה להוביל את המאבק.

אין ספק כי להיערכות  הגדולה של כוחות הביטחון של ישראל וצעדי המנע שבהם הם נקטו הייתה גם כן השפעה על ריסון האלימות.

ישראל הצליחה למנוע התלקחות גדולה ב"יום ירושלים" אולם המתיחות בשטח עדיין לא התפוגגה, המצב במזרח ירושלים ובהר הבית ימשיכו לשמש דלק לפיגועי טרור.

אירועי "יום ירושלים" נתפסים על ידי הפלסטינים כהפרה בוטה של הסטטוס קוו בהר הבית והפלסטינים מבטיחים תגובה חריפה.