עבור לתוכן העמוד
Menu

מ.פ. ג'נין: איבוד שליטה של הרש"פ

הרש"פ איבדה לחלוטין את השליטה הביטחונית במחנה הפליטים ג'נין וצה"ל חזר לפעול נגד הטרור במחנה אחרי הפסקה של כמה חודשים • גורמי הביטחון בישראל צופים הסלמה ביטחונית בשטחי הגדה לקראת כינוס הוועידה השמינית של פת"ח וחודש הרמאדאן

צה"ל מחדש את הפעילות נגד הטרור במחנה הפליטים ג'נין לאחר הפסקה של כמה חודשים.

ההפסקה בפעילות צה"ל במחנה הפליטים ג'נין הייתה בעקבות בקשה של יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס מישראל. עבאס טען כי הפעילות הזו בשטח A מחלישה את מעמדה של הרש"פ ברחוב הפלסטיני וכי מנגנוני הביטחון של הרש"פ חזקים דיים כדי להתמודד לבדם מול הקבוצות החמושות בג'נין ולמנוע פיגועי טרור.

מנגנוני הביטחון של הרש"פ פתחו במבצע ביטחוני גדול בחודש נובמבר שעבר למעצר מבוקשים והחרמת נשק בלתי חוקי באזור ג'נין. הם עצרו כמה מבוקשים, אך הגרעין הקשה של הטרור המשיך לפעול למרות הפעילות של הרש"פ.

האירועים בשבועות האחרונים הוכיחו לצה"ל כי הרש"פ איבדה שליטה על המצב הביטחוני באזור ג'נין, ובמיוחד במחנה הפליטים ג'נין, וצה"ל החליט לחזור ולחדש את הפעילות המבצעית נגד הטרור במחנה.

אחת התופעות המדאיגות את מערכת הביטחון הינה שיתוף הפעולה בין פלגים פלסטינים עם אידיאלוגיה פוליטית שונה לצורך ביצוע פיגועים נגד מטרות ישראליות.

לפני כשבועיים הוקמה ברית מבצעית חדשה כזו באזור ג'נין בין קבוצת "גדודי חללי אלאקצא" המזוהה עם תנועת פת"ח לבין קבוצת "סראיא אלקודס" המזוהה עם ארגון הג'יהאד האסלאמי.

הברית החדשה מכנה את עצמה "גדוד ג'נין" (כתיבה ג'נין-בערבית).

"גדוד ג'נין"
"גדוד ג'נין"

היא אימצה את השם שהעניק זיאד נח'אלה, מנהיג הג'יהאד האסלאמי ל-6 המחבלים שברחו מכלא גלבוע בחודש ספטמבר שעבר.

בכמה כרוזים שהפיצה הקבוצה החדשה באזור ג'נין ב-13 וב-14 בפברואר הם הכריזו על מבצע ששמו "גבורת ג'נין" והודיעו כי ביצעו כמה פיגועי ירי באזור ג'נין נגד חיילי צה"ל וגם בעת הריסת ביתו של המחבל מחמוד ג'ראדאת בכפר סילת אלחארת'יה שרצח את תלמיד הישיבה יהודה דימנטמן ז"ל בצומת חומש.

צפי להסלמה

כוחות של צה"ל נכנסו ב-1 במרץ למחנה הפליטים ג'נין במבצע מפתיע ומתוכנן היטב כדי לעצור את המבוקש עימאד אבו אלהיג'א, בנו של בכיר חמאס ג'מאל אבו אלהיג'א. הם הצליחו לעוצרו, אך הכוח נתקל בהתנגדות חמושה והותקף גם באבנים ובבקבוקי תבערה. בחילופי האש נהרגו 2 מבוקשים פעיל הג'יהאד האסלאמי עבדאללה אלחסרי  ופעיל פת"ח שאדי נג'ם.

בעקבות האירוע הודיע "גדוד ג'נין" כי בכוונתו להסלים את המצב הביטחוני ולנקום את מותם של ההרוגים, בהודעה שפירסם נאמר כי "לאוייב לו יהיה שקט ביטחוני במחסומים ובסיורים שלו".

לטענת גורמים פלסטינים, כמה שעות לאחר התקרית במחנה הפליטים ג'נין כבר הגיב  "גדוד ג'נין" ואנשיו פתחו בירי לעבר כוח צבאי ישראלי סמוך לכפר עראבה באזור ג'נין.

על פי גורמים ביטחוניים, "הגרעין הקשה" של הטרור במחנה הפליטים ג'נין מורכב מ-12 מחבלים מבוקשים. בחמאס טוענים כי פעילות צה"ל באזור ג'נין מתואמת עם מנגנוני הביטחון של הרש"פ, בשבועות האחרונים נמנעו מנגנוני הביטחון הפלסטינים מביצוע מעצרים באזור ג'נין, המידע המודיעיני הועבר לישראל ובעקבות כך יצאו כוחות צה"ל עצור את המבוקש עימאד אבו אלהיג'א במחנה הפליטים ג'נין.

בכיר חמאס חאלד אל-חאג' אמר ב-1 במרץ  כי "ההתנגדות של מחנה ג'נין נתונה למתקפה עזה של שירותי הביטחון של הרשות הפלסטינית בשיתוף עם הכיבוש הישראלי."

ההיחלשות של הרש"פ ואובדן המשילות שלה באזורי ג'נין וחברון מדאיגים מאוד את ישראל במיוחד נוכח העובדה כי יש סימנים לכך שהתופעה עלולה להתפשט גם לעיר שכם.

בעיר שכם חזרה קבוצת "גדודי חללי אלאקצא" של פת"ח  לפעילות טרור וביצוע פיוגע ירי לעבר כוחות צה"ל, במבצע מיוחד של שב"כ וימ"מ חוסלו לפני כחודש במרכז שכם 3 מחבלים חמושים של הקבוצה שהיו בדרכם לפיגוע נגד ישראל, המתח בעיר רב, הפלסטינים מבטיחים פיגוע נקם והרש"פ מעדיפה להביע הזדהות עם קבוצת "גדודי חללי אלאקצא" ולאמצה לחיקה מאשר להתעמת עמה.

להערכת גורמי הביטחון, פעילות קבוצות הטרור בצפון הגדה עלולה להתגבר בימים הקרובים לאור העלייה במספר ההרוגים הפלסטינים בשטחים, על רקע הפגנות ההזדהות עם האסירים הביטחוניים, לקראת הוועידה ה-8 של פת"ח ב-21 בחודש ולקראת חודש הרמאדן.

פורסם לראשונה במרץ 2022.