עבור לתוכן העמוד
Menu

מתיחות חדשה בין המשטר הסורי לתנועת החמאס

המאמצים של איראן וחזבאללה לפייס בין הנהגת חמאס למשטר הסורי הוקפאו בעקבות החלטת חמאס שלא לסייע לג'יהאד האסלאמי במהלך סבב הלחימה האחרון שלו נגד ישראל • סוריה מאשימה רשמית את חמאס ב"בגידה בתנועת ההתנגדות" והמתח בשטחי הרצועה בין חמאס לג'יהאד האסלאמי גבר

בעקבות מבצע "שומר החומות" ברצועת עזה במאי 2021,  חלה התקדמות חשובה במגעים לפיוס בין הנהגת ארגון החמאס לבין הנשיא הסורי בשאר אסד.

נשיא סוריה בירך את החמאס על הישגיה במלחמה נגד ישראל, בחמאס הודו לו וראו בכך איתות לנכונות לפיוס אחרי נתק של עשר שנים.

בעקבות המלחמה ברצועת עזה, ארגון החמאס ניסה לחדש את היחסים בינו לבין המשטר הסורי שנותקו ב-2011, בעקבות מלחמת האזרחים בסוריה, וגרמו להעברת הנהגת החמאס מדמשק לדוחא שבקטאר במרץ 2012.

הצטרפו לטלגרם שלנו – לחץ כאן

הנשיא בשאר אסד מאשים באופן קבוע את תנועת החמאס כי היא בגדה במשטר הסורי ונלחמה נגדו בסוריה לצד המורדים.

בסוריה עצורים כיום 1700 פלסטינים, חלקם פעילים של החמאס שנעצרו במהלך מלחמת האזרחים.

כל הניסיונות של הנהגת החמאס בראשות אסמעיל הניה בשלוש השנים האחרונות להתפייס עם הנשיא הסורי נכשלו. צמרת המשטר האיראני, באמצעות קאסם סולימאני ובסיוע מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, התערבה אישית בנושא מול הנשיא בשאר אסד, אך הוא דחה את כל ניסיונות הפיוס על הסף.

על-פי גורמים סורים, הוא ראה בהתנהלותו של ח'אלד משעל "מעשה בגידה" חמור בסוריה שגיבתה את ארגון החמאס לאורך כל הדרך וסייעה לו במשך שנים רבות.

גורמים בחמאס אומרים כי אסמעיל הניה היה מוכן להתנצל בפני הנשיא הסורי בשאר אסד על התנהלותה של הנהגת החמאס באותה התקופה ולגלגל את האשמה לפתחו של ח'אלד משעל, אולם, בשאר אסד הינו ערמומי מאוד והוא שמר את הקלפים צמוד לחזה.

במהלך מבצע "שומר החומות" ירו גורמים פלסטינים כמה רקטות משטח סוריה לעבר ישראל, באישור המשטר הסורי, לאות הזדהות עם החמאס.

גורמים בחמאס דיווחו כי גברה הדרישה בארגון לחדש את הקשרים עם המשטר הסורי. בעמדה זו תומכים הזרוע הצבאית של התנועה ומרבית חברי הלשכה המדינית שלה, ח'אלד משעל, מנהיג חמאס בחו"ל מתנגד לכך בתוקף, בתקופת היותו ראש הלשכה המדינית של התנועה ב-2011 אירע הקרע בין המשטר הסורי לחמאס על רקע התנגדותו של משעל למעשי הטבח שעשה הנשיא בשאר אסד בבני עמו הסונים.

אלה בהנהגת החמאס התומכים בשיקום היחסים עם סוריה סבורים כי הארגון צריך לנצל את "ניצחונו" על ישראל כדי לשוב ולהתבסס בסוריה ולפתוח משם, בתיאום עם סוריה ואיראן, חזית נוספת נגד ישראל.

לגירסתם, הזרוע הצבאית של החמאס יכולה לנצל את שהייתה בסוריה לפיתוח יכולותיה הצבאיות במיוחד בתחום הרקטי והטילים המדוייקים.

 

ההנהגה של חמאס הכוללת את אסמעיל הניה, צאלח אלעארורי ויחיא סינוואר קיבלה לגיטימציה מחודשת מפעילי התנועה כאשר היא נבחרה בחודשים האחרונים, במסגרת הבחירות הפנימיות בחמאס, לתקופת כהונה נוספת של ארבע שנים, היא תומכת בקשר עם הנשיא בשאר אסד ורוצה לחדש אותו.

 

מבצע "עלות השחר" ברצועת עזה

 

סבב הלחימה האחרון ברצועת עזה בין ישראל לג'יהאד האסלאמי הנקרא בצה"ל מבצע "עלות השחר" טרף את הקלפים והביא להפסקת מאמצי הפיוס בין ארגון חמאס לבין המשטר הסורי לאחר שארגון חמאס סירב להילחם לצד הג'יהאד האסלאמי נגד ישראל.

על פי דיווח בעיתון "ראי אליום" מה-19 באוגוסט, מאמצי התיווך של איראן וחזבאללה בין המשטר הסורי לבין תנועת חמאס הוקפאו על רקע החלטת הנהגת חמאס להימנע מעימות צבאי עם ישראל, הג'יהאד האסלאמי מקורב מאוד למשטרו של בשאר אסד וראש הזרוע הצבאית של הארגון, אכרם אלעג'ורי יושב בדמשק.

ממשלת סוריה אף פירסמה הודעות רשמיות המותחות ביקורת על תנועת חמאס ומאשימות אותה ב"בגידה בתנועת ההתנגדות".

משלחת של חמאס בראשותו של אסמעיל הניה אמורה לצאת בקרוב לטהרן ולהסביר את פשר החלטתה שלא להשתתף בסבב הלחימה האחרון נגד ישראל לצד הג'יהאד האסלאמי, גם האיראנים זועמים על הנהגת חמאס.

 

מתיחות בין חמאס לג'יהאד האסלאמי ברצועה

 

למרות ההודעות של הנהגת ארגון הג'יהאד האסלאמי כי אין שום בעיות בינו לבין תנועת חמאס בגלל סירובה להשתתף בסבב הלחימה האחרון נגד ישראל, מסתבר שבשטח הדברים שונים בתכלית, אף תושב ברצועת עזה איננו קונה את התעמולה ההדדית של ארגוני חמאס והג'יהאד האסלמי, ברור שמדובר ב"מס שפתיים".

 

העיתון "א-שרק אלאווסט" דיווח ב-19 באוגוסט מפי מקורותיו ברצועת עזה כי הג'יהאד האסלאמי נסוג מהחמ"ל המשותף של הפלגים הפלסטינים ברצועה לאחר סבב הלחימה האחרון ברצועה.

הג'יהאד האסלאמי מתייחס להחלטת חמאס כ"תקיעת סכין בגב".

הג'יהאד האסלאמי הכחיש את הדיווח ואף התקיימה פגישה משותפת של בכירים בג'יהאד האסלאמי ברצועה עם בכירים בחמאס להפגין אחדות לאומית כביכול, הם פרסמו הודעה על חשיבות עבודת החמ"ל המשותף אך המתח בין התנועות עדיין רב.

בג'יהאד האסלאמי הופתע מהחלטת ארגון חמאס וגם מההתקפה הישראלית על פעיליו, במקום להילחם לצידו, הסתפק חמאס בגינויים להתקפת ישראל ובהפעלת לחצים על הג'יהאד האסלאמי להפסיק את האש.

נתק עם הג'יהאד האיסלאמי
נתק עם הג'יהאד האיסלאמי

הג'יהאד האסלאמי נזהר מאוד שלא להיכנס לעימות פנימי וגלוי עם חמאס,בג'יהאד האסלאמי הופתעו מהתדרוכים של חמאס לאמצעי התקשורת הערביים ובהם תדרוכים ישירים של אנשי חמאס כי  חלק מהרקטות שירה הג'יהאד האסלאמי נפלו ברצועה והרגו פלסטינים חפים מפשע.

למרות הספינים בתקשורת של שני הצדדים, בכירים בחמאס מתחמקים מכל פגישה אפשרית עם נציגי הג'יהאד האסלאמי. על פי גורמים ברצועת עזה, כוחות הביטחון של חמאס ברצועה עצרו בימים האחרונים כמה פעילים של הג'יהאד האסלאמי והחרימו מהם כמה רקטות שהיו ברשותם וגם תעודות מעבר שמאפשרות להם תנועה חופשית ברחבי הרצועה.

בסופו של דבר הם שוחררו, אך המתח ברצועת עזה בין פעילי הג'יהאד האסלאמי לבין פעילי חמאס לא מתפוגג.