עבור לתוכן העמוד
Menu

מצוקת הרש"פ במזרח ירושלים

יו"ר הרש"פ מודאג מאובדן ההשפעה של הרש"פ על תושבי מזרח ירושלים • כוחה של תנועת חמאס התחזק מאוד במזרח העיר מאז מבצע "שומר החומות" • הממשלה הפלסטינית קיבלה שורה של החלטות לסייע לתושבי מזרח העיר, אך הלך הרוח של התושבים הוא שמדובר בהבטחות על הנייר שלא יתממשו

לאחר שבמהלך סוף השבוע, החלה הרשות לפעול לחיזוק מעמדה באזור ג'נין, מתפנה יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, לפעול גם אל מול מזרח ירושלים על מנת לחזק את כוחו, לאחר שנחלש בצורה דרמטית בעקבות משבר המגנומטרים ביולי 2017 והיגע לשפל חסר תקדים במבצע "שומר חומות".

לכך יש להוסיף את התחושה של תושבי מזרח ירושלים שהרש"פ נטשה אותם במהלך משבר הקורונה דבר שהביא להתרסקות של המסחר במזרח ירושלים.

אחת הדרכים שבה מנסה כעת מחמוד עבאס לפעול היא הדרך הכלכלי –  לחזק את תושבי מזרח ירושלים מבחינה כלכלית או לנסות לפחות ליצור מראית עין כזו.

בשבוע שעבר כינס ראש הממשלה מוחמד א-שתייה את הממשלה הפלסטינית לישיבתה השבועית בבניין מטה מחוז ירושלים בעיירה א-ראם מצפון ירושלים ,מדובר בבניין שאינו בתחום המוניציפאלי של ירושלים.

בעקבות הישיבה הודיעה הממשלה הפלסטינית על שורה של תוכניות סיוע לתושבים הערבים במזרח ירושלים בתחומי פיתוח התשתיות, החינוך,בתחום השיכון שהוא בעייה קשה מאוד במזרח ירושלים, ובתחומי הביטחון והאנרגיה.

הממשלה הפלסטינית הגדירה בהחלטתה את מחוז ירושלים כאזור פיתוח א' והקצתה לו סכום זעום של 16.5 מיליון ש"ח לצרכי פיתוח.

בהודעת הממשלה נמסר כי היא החליטה להעניק סיוע בסך 96 מיליון ש"ח לרשויות המקומיות במחוז ירושלים וגם סיוע כספי בתשלומי החשמל  לחברת חשמל במזרח ירושלים.

הממשלה גם התחייבה לסייע כלכלית לתושבי מזרח ירושלים שבתיהם נהרסו על ידי עיריית ירושלים בגלל בניה בלתי חוקית.

בהודעת הממשלה הפלסטינית היו שורה של הבטחות נוספות לתושבי מזרח ירושלים כמו הקמת בתי ספר במזרח ירושלים בעלות של 20 מיליון דולר, הקמת אגודות לשיכון, מתן הלוואות לשיכון וחיזוק מערכת הביטחון לאור ההדרדרות בפשיעה במזרח העיר וההתדרדרות בתחשות הביטחון.

הממשלה הפלסטינית התחייבה להקים תחנות סולאריות ביישובי הבדואים באזור ירושלים, להקים שנאי חשמל בכפר עייזריה ולהקצות תחנה לייצור חשמל במזרח העיר, כמו כו התחייבה הממשלה להתחיל בתכנון הנדסי לסלילת כביש קלנדיה שיקל על המצוקה בתנועה בין מזרח ירושלים לרמאללה בעלות של 22 מיליון ש"ח.

מעט מדי ומאוחר מדי

ההודעה של הממשלה הפלסטינית התקבלה בספק רב בקרב רבים מתושבי מזרח ירושלים שרואים בה "מעט מדי ומאוחר מדי".

נוכח המשבר הכספי העמוק שבו נתונה הרש"פ יש ספק רב ברחוב המזרח ירושלמי שההחלטות של הממשלה הפלסטינית אכן יתממשו באופן מעשי.

הלכי הרוח ברחוב המזרח ירושלמי הם שמאז מותו של יאסר ערפאת ובחירת מחמוד עבאס לתפקיד יו"ר הרש"פ ב-2005 הוא הזניח את  מזרח ירושלים באופן שיטתי בכל תחומי החיים ופעל לפתח את רמאללה כעיר הבירה של הרש"פ.

תושבי מזרח העיר מתלוננים על הזנחה פושעת מצד הרש"פ בתחומי השיכון,הריסות הבתים, החינוך והמסחר בכל הקשור למזרח ירושלים, אם בכל זאת מגיע מעט כסף מהרש"פ הרי שהוא מגיע לתומכיו של מחמוד עבאס במזרח ירושלים כדי לחזק את התמיכה בו.

במהלך ישיבת הממשלה הפלסטינית, שבה השתתפה גם נציגות של הסוחרים במזרח ירושלים, שאל אחד הסוחרים את ראש הממשלה הפלסטינית מוחמד א-שתייה האם הרש"פ תוכל לשלם משכורות חודשיות לכ-1,400 סוחרים במזרח ירושלים שסובלים ממצוקה כלכלית קשה, מוחמד א-שתייה התפרץ עליו בזעם ואמר:" הרש"פ איננה מדינת נפט".

התגובה של ראש הממשלה הפלסטיני א-שתייה עוררה זעם ברחוב הפלסטיני במזרח ירושלים ובגדה, ההתייחסות של הרחוב הפלסטיני לישיבת הממשלה והחלטותיה היא כי מדובר ב"הצגה" ו"מס שפתיים"  שלא יעמוד במבחן המעשה בשטח.

אחד הסוחרים במזרח העיר אמר לי:" מנגנוני הרש"פ מושחתים ויש תופעות קשות של נפוטיזם, הרש"פ דואגת רק למקורביה".

אחמד עטון, חבר הפרלמנט הפלסטיני מטעם חמאס אמר כי "ההתנהגות של מוחמד א-שתייה איננה מקובלת,סוחרי מזרח ירושלים הם סמל וכבוד לירושלים וזו בושה, הרש"פ היא הראשונה שויתרה על תושבי מזרח ירושלים".

ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד א-שתייה נחשב לראש ממשלה כושל שלא ידע לטפל במשבר הקורונה והכניס את הרש"פ למצוקה כלכלית, ממשל ביידן דורש מיו"ר הרש"פ להחליפו אך הוא מתחמק.

עכשיו פתח מוחמד א-שתייה חזית חדשה מול תושבי מזרח ירושלים בכך שסירב להקציב משכורות חודשיות לסוחרים שהם במצב כלכלי קשה.

בשורה התחתונה, הרחוב המזרח ירושלמי חש כבר תקופה ארוכה שמזרח ירושלים איננה מעניינת  באמת את ההנהגה הפלסטינית, היא איננה בראש מעייניה של הרש"פ שמשתמשת בה מדי פעם לצרכים פוליטיים אך לא באמת דואגת לה.