עבור לתוכן העמוד
Menu

מחמוד עבאס עולה להתקפה

יו"ר הרש"פ הורה להוציא לרחובות הגדה פעילים חמושים של תנועת פת"ח כדי להרתיע את המפגינים על הריגתו של ניזאר בנאת וסגנו מחמוד אלעאלול מאיים: "לא נרחם על אף אחד!" • הרש"פ חוששת מהתעוררות גל חדש של הפגנות נגדה • מערכת הביטחון הישראלית לא תאפשר פגיעה בצמרת הרש"פ מחשש להשתלטות חמאס

ההפגנות בשטחי הגדה נגד הרש”פ בקריאה להפיל את שלטונו של מחמוד עבאס במחאה על הריגתו של ניזאר בנאת נמשכות, הן קטנות יותר בהיקפן ומתמקדות בערים רמאללה וחברון.

במערכת הביטחון הישראלית מעריכים כי לרש”פ יש מספיק כוח צבאי בשטח כדי למנוע את הפלת משטרו של מחמוד עבאס אבל ברש”פ חוששים מהצטברות הזעם העממי ונערכים לבאות.

כדי לנסות ולדכא את גל המחאה העממי החליט יו”ר הרש”פ, מחמוד עבאס, להפוך את מותו של ניזאר עבאס למבחן נאמנות של הציבור לרש”פ, לתנועת פת”ח ולעומד בראשן.

אמצעי התקשורת של פת”ח מציגים את המחאה העממית כקונספירציה של שכירי חרב כמו חמאס ומוחמד דחלאן כדי להפיל את השלטון החוקי של הרש”פ. כל פקיד ברש”פ שמשתתף באירוע המחאה העממית או תומך בה ברשתות החברתיות מפוטר מתפקידו.

 

יו”ר הרש”פ, שהוא גם יו”ר תנועת פת”ח, הורה להוציא לרחובות מאות פעילים חמושים של פת”ח.

מזה כמה ימים הם מקיימים תהלוכות תמיכה במחמוד עבאס בערים שונות בגדה כשהם יורים יריות אזהרה באוויר ומבהירים כי לא יאפשרו בפגיעה ברש”פ והעומד בראשה.

מחמוד אלעלול, סגן יו”ר תנועת פת”ח השתתף בסוף השבוע שעבר בהפגנה גדולה של תנועת פת”ח ושיגר איום לעבר המוחים על הריגתו של ניזאר בנאת : “כל מי שיתגרה בתנועת פת”ח-אנו לא נרחם עליו!”.

גורמים בחמאס אומרים כי הניסיון של יו”ר הרש”פ להפוך את המחאה על הריגתו של ניזאר בנאת להכרזת מלחמה על תנועת פת”ח היא הונאה מסוכנת שעלולה לגרור את הגדה למלחמת אזרחים.

גורמים ביטחוניים בישראל עושים מאמץ עליון, מודיעיני ומבצעי, שלא לאפשר פגיעה במה שנקרא “המשולש הקדוש” :יו”ר הרש”פ מחמוד עבאס, חוסיין א-שיח’ הממונה על העניינים האזרחיים ומאג’ד פרג’ ראש המודיעין הכללי והאחראי על התיאום הביטחוני עם ישראל.

הם נחשבים לציר החשוב ברש”פ השומר על הקשר עם ישראל ועל השקט הביטחוני בגדה. כל פגיעה בהם עלולה לערער את יציבות הרש”פ, זוהי נקודה חשובה מאוד מכיוון שהרחוב הפלסטיני, בעידוד חמאס, מאשים אותם באחריות הישירה להריגתו של ניזאר בנאת.

 

החשש במערכת הביטחון הישראלית הוא שחמאס תצליח להתסיס את השטח מחדש נגד שלטונו של מחמוד עבאס.

בכל מקרה, כל מי שחשב שהפגנות המחאה העמממיות בגדה והקריאות למחמוד עבאס “ללכת הבייתה” ישפיעו עליו טועה טעות מרה, על פי מקורבים למחמוד עבאס הוא נחוש להישאר על כיסאו ויהי מה.

מדובר במנהיג עקשן ואכזר שאיננו מתרגש מהפגנות הזעם על מותו של ניזאר בנאת שהעיז לקרוא תיגר על שלטון הדיקטטורה ברש”פ ושילם בחייו.

עד היום הרש”פ לא פירסמה את מסקנות דו”ח ועדת החקירה בנסיבות מותו של ניזאר בנאת וגם לא התנצלה או ביקשה סליחה ממשפחתו.

למרות שמעמדו הציבורי של עבאס נחלש מאוד ברחוב הפלסטיני בגלל הריגתו של ניזאר בנאת, ביטול הבחירות לפרלמנט והנשיאות והמלחמה האחרונה ברצועת עזה הוא חש שמעמדו עדיין חזק מבחינה אזורית ובינלאומית מכמה סיבות:

א. אין כרגע אפשרות לעריכת בחירות בשטחים בגלל המצב הביטחוני המתוח, פרשת הריגתו של ניזאר בנאת והתחזקות מעמדה של חמאס ברחוב הפלסטיני, הליכה לבחירות פירושה “התאבדות פוליטית” של תנועת פת”ח, דבר שלא יקרה, לכן המצב הנוכחי צפוי להימשך.

ב. ממשלת ישראל החדשה בראשותו של נפתלי בנט לא תאפשר עריכת בחירות במזרח ירושלים לאחר ההכרה של ממשל טראמפ בירושלים כבירת ישראל ולאור הכוונה של ממשל ביידן לפתוח מחדש את הקונסוליה האמריקנית במזרח ירושלים.

ג. למרות היחלשותו מעמדו של מחמוד עבאס ברחוב הפלסטיני ובסקרי דעת הקהל הוא עדיין נהנה מתמיכה מלאה של ישראל, ממשל ביידן, מצרים, ירדן וסעודיה.

הן יודעות כי התחליף לשלטונו הוא שלטון תנועת חמאס הטרוריסטית, מחמוד עבאס הוא בבחינת “הרע במיעוטו” למרות מגרעותיו המוסריות, אין לו מחליף בשיעור קומה בצמרת פת”ח. הוא נחשב ל”מתון” ופרגמטי, עבאס יודע זאת ושומר על מעמדו, הוא לא ממנה לעצמו סגן או מכשיר לעצמו יורש כדי לשמור על עצמו כאופציה היחידה לשלטון למרות גילו המתקדם.

מחמוד עבאס סומך על אלמנט הזמן, הוא יודע שלציבור הפלסטיני יש זיכרון קצר. מחר יהיו אירועים ביטחוניים או אחרים שיסיטו את דעתו מפרשת מותו של ניזאר בנאת והפרשה תדעך והוא ימשיך להישאר על כיסאו כמנהיג העם הפלסטיני.

כפי שהדברים נראים כעת, כל עוד מחמוד עבאס מתפקד היטב מבחינה בריאותית הוא יישאר על כיסאו עוד זמן רב, קרב הירושה בצמרת פת”ח נמשך מאחורי הקלעים אך אין מה למהר ולהספידו.