עבור לתוכן העמוד
Menu

מה רוצה המלך עבדאללה להשיג בוושינגטון?

הנשיא ביידן יארח היום בבית הלבן את עבדאללה מלך ירדן כמנהיג הערבי הראשון שעמו הוא נפגש מאז כניסתו לתפקיד • המלך עבדאללה יבקש סיוע כלכלי נרחב מארה"ב כדי לחזק את יציבות שלטונו, הוא ידגיש את חשיבות פתרון שתי המדינות והשמירה על מעמדה של ירדן בהר הבית

הנשיא האמריקני ג’ו ביידן מתחיל בפגישות מדיניות עם מנהיגים מהמזרח התיכון. בקרוב הוא צפוי לארח בבית הלבן גם את ראש הממשלה נפתלי בנט. עבדאללה מלך ירדן אמור להתארח היום (19 ביולי) בבית הלבן בוושינגטון אצל הנשיא ג’ו ביידן כמנהיג הערבי הראשון מאז נכנס הנשיא לבית הלבן. הוא יגיע לבית הלבן עם רעייתו המלכה ראניה ועם בנו יורש עצר חוסיין בן עבדאללה.

לקראת הפגישה עם הנשיא ביידן הודיעה ארה”ב כי הנשיא העניק מתנה לירדן: 500 אלף חיסונים נגד הקורונה של חברת “פייזר” וכן על חתימת הסכם להעברה במזומן של התשלום הראשון של המענק האמריקני בסך 600 מיליון דולר לפיתוח כלכלי בירדן.

עיתוי הביקור הוא חשוב בעיקר בגלל המצוקה הכלכלית ומצבה הגיאו-פוליטי של ירדן. המלך עבדאללה אמר כבר כי יעביר לנשיא ביידן מסרים מכמה מנהיגים ערבים באזור ביניהם יו”ר הרש”פ מחמוד עבאס.

המלך שהגיע כבר לוושינגטון נועד בסוף השבוע עם גנרלים בכירים בפנטגון לדון בסכנות הטרור וחיזוק הביטחון והיציבות בירדן. על פי גורמים ירדנים, המלך עבדאללה דן עימם באפשרות הקמת בסיסים צבאיים אמריקנים בירדן לצורך חיזוק יציבות הממלכה ההאשמית, המלך הירדני אמור להיפגש גם עם חברי קונגרס בכירים מהמפלגה הדמוקרטית.

המלך עבדאללה מקווה להשיג בביקורו בוושיגטון סיוע כלכלי וכספי גדול מארה”ב שיעזור לו לשמור על יציבות שלטונו, ירדן תוססת וסוערת בגלל המצב הכלכלי הקשה, התסיסה היא בעיקר בקרב השבטים הבדואים בדרום ירדן ובצפונה.

בחודשים האחרונים עסק המלך עבדאללה בהרגעת התסיסה בממלכה, המודיעין הירדני חשף ניסיון לקשירת קשר נגד המלך עבדאללה על ידי אחיו למחצה הנסיך חמזה בן חוסיין ביחד עם שני בכירים ירדנים ונציגים של השבטים הבדואים בדרום ירדן.

הנסיך חמזה הוחתם על הצהרת נאמנות למלך עבדאללה ולחוקה הירדנית ונמצא כנראה במעצר בית, הוא הורחק מעיני הציבור,שני הבכירים הירדנים ד”ר באסם עוואדאללה ראש הלשכה המלכותית לשעבר והשריף חסן בן זיד נדונו בשבוע שעבר בבית הדין לביטחון המדינה ל-15 שנות מאסר לאחר שהורשעו בניסיון לערער את הביטחון והיציבות בירדן.

לקראת ביקורו בוושינגטון נקט המלך עבדאללה בצעד נוסף לחיזוק שלטונו הוא מינה את אחיו עלי בן חוסיין לתפקיד סגן המלך.

בנוסף לכך הקים המלך הירדני ועדה מיוחדת שתמליץ על רפורמות שלטוניות כולל הכנסת שינויים בחוק הבחירות ובחוק המפלגות.

המלך צפוי לדון עם הנשיא ביידן במצב בעיראק, בסוריה ובשטחים.

לפני שבועיים הגיע יו”ר הרש”פ מחמוד עבאס לפגישה מיוחדת בעמאן עם המלך עבדאללה כדי לתאם עמו עמדות בנושא הפלסטיני.

הממשלה החדשה בישראל פתחה דף חדש ביחסים עם ירדן וממשל ביידן בירך על כך. המלך עבדאללה שמח מאוד על חילופי הממשל בארה”ב ועל כך שתוכנית “עסקת המאה” של טראמפ נגנזה אבל הוא מודאג מכך שהנשיא ביידן לא ביטל או תיקן את הכרזת הנשיא טראמפ על ירושלים כבירת ישראל.

מבחינת המלך יש 2 נושאים חשובים מאוד בנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני שעליהם הוא ידון עם הנשיא ביידן:

א.קידום פיתרון 2 המדינות והקמת מדינה פלסטינית בקווי 67 שבירתה מזרח ירושלים כדי להוריד מן השולחן את הטענות של גורמי ימין בישראל כי ירדן היא “המולדת החלופית” של הפלסטינים.

ב. חיזוק מעמדה של ירדן כאפוטרופוס של המקומות הקדושים בירושלים על פי הסכם השלום עם ישראל משנת 1994 (הסכם “ואדי ערבה”).

גורמים ירדנים אומרים כי המלך יבקש מהנשיא ביידן כי ידרוש מהממשלה החדשה בישראל התחייבות כי היא תכבד במלואו את הסעיף הזה בהסכם השלום עם ירדן.

הנושא הזה חשוב מאוד עבור המלך עבדאללה למעמדה של ירדן בעולם הערבי והאסלאמי, המלך רואה בשושלת ההאשמית המשך ישיר למשפחת הנביא מוחמד ולכן זה חשוב מאוד עבורו שירדן היא שתהייה האפוטרופוס של מסגד אל-אקצא שהוא המקום השלישי בחשיבותו בדת האיסלאם.

הפגישה מתקיימת לאחר יום סוער בהר הבית בעקבות עימותים בין המשטרה לפלסטינים בהר הבית על רקע עליית יהודים למקום ביום תשעה באב, ירדן גינתה את ישראל והודיעה כי היא רואה בכך פגיעה במעמד הווקף בהר הבית וסביר להניח שהמלך ידגיש את הנושא בפגישה עם הנשיא ביידן.