עבור לתוכן העמוד
Menu

מאמץ ישראלי-מצרי לייצב את הפסקת האש; חמאס מסיים את ההכנות לסבב נוסף

חמאס מתקרב להשלמת שיקום יכולותיו הצבאיות שנפגעו במבצע "שומר החומות" וישראל ומצרים מנסות לחזק את הפסקת האש ולמנוע סבב לחימה חדש • כל הפלגים הפלסטינים השתתפו בתרגיל צבאי גדול שערכה תנועת חמאס כלקח מהמלחמה האחרונה ברצועה • חמאס מתאמן על פריצת המכשול הקרקעי שהקימה ישראל מסביב לרצועה

ישראל ומצרים מנסות לחזק את הפסקת האש ברצועת עזה השוררת מאז תום מבצע "שומר החומות" ולמנוע את התחדשות מעשי האלימות על גבול הרצועה. חמאס, העוסק באינטנסיביות בשיקום יכולותיו הצבאיות שנפגעו במלחמה מתקרב לסיום תהליך השיקום הצבאי ובהכנות לקראת סבב הלחימה הבא. הוא מאיים בהפרת הפסקת האש ומנסה לסחוט מישראל  וממצרים הקלות נוספות במקביל למאמץ אדיר שהוא עושה להבעיר בינתיים את שטחי יהודה ושומרון.

הצטרפו לטלגרם שלנו – לחץ כאן

ארגון חמאס לא נרתע לפני שבועיים מלשגר איומים גם כלפי מצרים המסייעת לו בעבודות שיקום הרצועה. לאחר ששיגר איומים לעבר ישראל הועבר לו מסר ישראלי, באמצעות המודיעין המצרי, כי ישראל לא תהסס לחדש את הסיכולים הממוקדים, ובמיוחד את חיסולו של בכיר הארגון צאלח אלעארורי האחראי לטרור בשטחי הגדה.

ח'אלד אלבטש
ח'אלד אלבטש

בכיר ארגון הג'יהאד האסלאמי ח'אלד אלבטש הזהיר אמש את ראש הממשלה נפתלי בנט מפני חידוש הסיכולים הממוקדים, הוא אמר כי הפלגים הפלסטינים דוחים את איומיו של ראש הממשלה נפתלי בנט והדגיש כי אם יחוסל צאלח אלעארורי, הפלגים הפלסטינים "מוכנים לפתוח במערכה בכל רגע".

 

הקלות ישראליות

ישראל מנסה להעמיק את אמון האוכלוסיה במצב החדש שנוצר אחרי תקופה ארוכה, כל זאת כמהלך של הכנת דעת הקהל ברצועת עזה  לרגיעה שתמשך כמה חודשים.

גורמי ביטחון בכירים בישראל מסרו כי ישראל מתכננת להעניק לתושבי הרצועה הקלות כלכליות כדי שתושביה יפעילו לחץ על ארגון חמאס לשמור על השקט בגבול הרצועה.

מדובר בהגדלת מספר היתרי העבודה בישראל עבור תושבי הרצועה בכמה אלפים והכנסת חומרים לרצועה שניתן לעשות בהם שימוש גם לפעולות טרור, המגמה הישראלית היא למנוע התדרדרות כלכלית ברצועת עזה שישראל תידרש לשלם עליה מחיר כבד.

מדובר בהכנסת חומרים דו-שימושיים, הנחוצים לשיפוץ סירות ותשתיות תקשורת אך עלולים להיות מנוצלים לפעילות טרור.

ישראל עדכנה את מצרים בכוונותיה באמצעות ערוצי התקשורת בין לשכת ראש המל"ל אייל חולתא לבין לשכת ראש המודיעין המצרי עבאס כאמל.

ישראל מקפידה כעת על תיאום עם מצרים ברצועת עזה מכיוון שהיא רוצה לשמור על מעמדה של מצרים כמתווך הראשי בינה לבין ארגון חמאס לאור ניסיונה של אלג'יריה, העויינת את ישראל, לקיים בשטחה מפגש פיוס בין כל הפלגים הפלסטינים ולנסות ולתפוס את מקומה של מצרים כמתווך בפילוג הפנים פלסטיני.

גורמים מצרים מסרו כי ישראל עדכנה את המודיעין המצרי כי תעניק לתושבי הרצועה 5000 היתרי עבודה נוספים בישראל עם אפשרות להגדיל את המספר אם ימשך מצב הרגיעה.

בכך יגיע מספר הפועלים העזתים העובדים בישראל ל-15 אלף.

ישראל גם מבקשת לקיים ישיבת תיאום עם מצרים על תחילת עבודות השיקום של הבתים שנהרסו ברצועת עזה במהלך מבצע "שומר החומות" כדי שהמצרים יקפידו על בדיקה דקדקנית כי חומרי הבניה הנכנסים לרצועה אכן מגיעים ליעדם המקורי ולא לשיקום מערך המנהרות של חמאס ("המטרו")  שנפגע במלחמה האחרונה.

 

הקלות מצדה של מצרים

גם מצרים מנסה לספוג את הזעם הגובר ברצועת עזה בעקבות המצב הכלכלי וההומניטרי הקשה.

בשבוע שעבר ביקרה ברצועה משלחת רפואית מצרית  לטפל במקרים דחופים הדורשים התערבות כירורגית של מטופלים עזתים שקשה להם לנסוע למצרים לצורך קבלת טיפול רפואי.

מצרים גם יוזמת הקלות במסוף הגבול ברפיח והפעלת קו אוטובוסים מודרני של חברת תיירות מצרית כדי לשרת את הנוסעים הפלסטינים בדרך מהרצועה למצרים וממנה חזרה.

העיתון "אלערבי אלג'דיד" דיווח ב-25 בדצמבר כי מצרים חוששת מפיצוץ המצב ברצועה עזה והיא מנסה לשכנע את ישראל לעשות הקלות נוספות כדי לייצב את מצב הרגיעה ולמנוע הסלמה.

מאמצי ההרגעה של ישראל ומצרים נעשים מאחורי הקלעים בעוד ארגוני הטרור ברצועה עסוקים בשיקום היכולות הצבאיות שלהם שנפגעו במלחמה האחרונה  ובאימונים לקראת סבב הלחימה הבא, גורמים בחמאס אומרים כי הארגון נמצא כעת בשלב "מנוחת הלוחם".

השבוע השתתפו 12 פלגים פלסטינים, במפגן של אחדות נגד ישראל, בתרגיל צבאי גדול שנוהל על ידי החמ"ל המבצעי של כל הפלגים ברצועה.

האימונים כללו הגנה והתקפה, אימונים בלוחמה בשטח בנוי ובחדירות שטח ישראל דרך הים והיבשה.

דובר חמאס עבד אל-לטיף אל קאנוע אמר כי התרגיל הצבאי נועד לשפר את יכולת ההתנגדות כמסר לאויב כי אם יכנס לרצועת עזה הוא ילמד שיעור כואב".

בחמאס חוששים כי סבב הלחימה הבא הוא רק שאלה של זמן וכי בפעם הבאה ישראל תנסה להפתיע את חמאס באמצעות תמרון קרקעי בתוך שטח רצועת עזה.

תרגיל האימונים של חמאס והפלגים השונים בעזה
תרגיל האימונים של חמאס והפלגים השונים בעזה

חמאס נכשל במהלך מבצע "שומר החומות" בכל הניסיונות שלו לחדור לשטח ישראל, עכשיו המצב הרבה יותר מסובך עבורו מאשר היה בחודש מאי האחרון, ישראל השלימה את הקמת המכשול הקרקעי באורך 65 ק"מ מסביב לרצועת עזה שנועד למנוע חדירות לשטחה באמצעות מנהרות.

בחמאס מגבשים עכשיו שיטות חדשות לנסות ולהתגבר על המכשול כדי לחדור לשטח ישראל, אחת הדרכים הנבדקות היא לחפור מנהרות עמוק באדמה, מתחת למכשול עצמו,לתוך שטח ישראל, שיטה נוספת היא לפרוץ את המכשול בכמה נקודות באמצעות פיצוץ מכוניות תופת וחדירה לשטח ישראל דרך הפרצות שיווצרו על ידי חיילי כוח העילית המכונה "הנוח'בה" של חמאס.