עבור לתוכן העמוד
Menu

מאיראן ועד הח'ותים – חמאס נואש לשחרור אסיריו בסעודיה

מנהיג המורדים החות'ים בתימן מציע לסעודיה עסקת חילופי שבויים שבמסגרתה ישוחררו עשרות פעילי טרור של חמאס העומדים לדין בסעודיה • מאחורי המהלך עומדת איראן שמנסה לסייע לחמאס לאחר שכשלו כל המאמצים לשחררם מן הכלא

הנהגת חמאס הציבה לה כמטרה לשחרר את פעילי התנועה שנעצרו בסעודיה עד לצום רמאדאן שחל במחצית השנייה של החודש הבא.

מדובר ב-68 פעילי חמאס שהתגוררו בסעודיה ונעצרו במהלך החודשים האחרונים על פי בקשת ארה"ב וישראל ועומדים כעת לדין באשמת הברחת והלבנת כספים עבור הזרוע הצבאית של חמאס ברצועת עזה.

הבכיר ביותר מבין העצורים הינו מוחמד אלח'ודארי שהיה ראש נציגות חמאס בסעודיה מאז 1988.

ארגון חמאס מוגדר כיום בסעודיה כארגון טרור -עובדה שצמרת הארגון הסוני מקורבת לאיראן השיעית איננה מסייעת לו להפשיר את היחסים עם סעודיה.

הרשת של פעילי החמאס שנעצרה בסעודיה הייתה תחת מעקב מודיעיני ארוך של גורמי המודיעין של ארה"ב וישראל, מדובר בתמנון רב זרועות שגייס כספים בסעודיה ובמדינות המפרץ עבור הזרוע הצבאית של חמאס ברצועה.

 

https://jcpa.org.il/article/%d7%94%d7%97%d7%95%d7%aa%d7%99%d7%9d-%d7%9e%d7%a0%d7%a1%d7%99%d7%9d-%d7%9c%d7%94%d7%a9%d7%aa%d7%9e%d7%a9-%d7%91%d7%95%d7%99%d7%a8%d7%95%d7%a1-%d7%94%d7%a8%d7%a7%d7%95%d7%a8%d7%95%d7%a0%d7%94-%d7%9c/

הכספים הועברו לטורקיה ומשם לזרוע הצבאית של החמאס לצורך פיתוח אמצעי לחימה וביצוע פיגועים נגד ישראל. בעקבות המעצרים בסעודיה הטילה ארה"ב סנקציות על 2 חלפני כספים גדולים בטורקיה שסייעו בהעברת הכסף לרצועת עזה.

על פי גורמים בחמאס, בית המלוכה הסעודי דחה על הסף את כל הבקשות של תנועת החמאס, שהסתייעה גם באישים ערבים ואסלאמים בכירים, לשחרר את העצורים מבית הכלא, בחמאס מצביעים על יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן שאיננו מוכן לעשות שום מחווה בנושא בלחצן של ארה"ב וישראל.

לכן, נוכח המצוקה הגדולה של הנהגת החמאס היא פנתה בבקשה לאיראן שתסייע לה בנושא והיא הפעילה את המורדים החות'ים בתימן הנאמנים לה שמנהלים כבר 5 שנים מלחמה עקובה מדם עם סעודיה.

 

קורונה, איראן, סנקציות ואורניום – לאן פני הדברים?

מנהיג המורדים החות'ים,עבד אלמאלק אלחות'י הפתיע ב-27 במרץ בנאום שנשא לציון 5 שנים למלחמה עם סעודיה, הוא הציע לסעודיה עסקת חילופין שמסגרתה הוא ישחרר טייס סעודי ו-4 קצינים וחיילים סעודיים שנמצאים בשבי המורדים החות'ים בתמורה לשחרורם מהכלא של אסירי חמאס בסעודיה.

הוא התייחס למשפטם ואמר: " המשטר הסעודי מעמיד לדין את החטופים הפלסטינים באשמת תמיכה בגוף טרור כשהוא מתייחס למוג'והאידין (לוחמים)".

תנועת חמאס מיהרה לברך על יוזמתו של מנהיג המורדים החות'ים והצטרפו אליה גם ארגוני הג'יהאד האסלאמי והחזית העממית, אולם, עד לשעה זו המשטר הסעודי שומר על שתיקה ולא הגיב על ההצעה שהגיעה מתימן.
בכיר חמאס מחמוד א-זהאר המקורב לאיראן אמר ב-27 במרץ לערוץ הטלוויזיה "אל-מיאדין" כי היוזמה של המורדים החות'ים " שימחה את ליבותיהם של כל הלוחמים הפלסטינים" אך הביע פסימיות נוכח האפשרות שסעודיה תסכים לה.

הוא גילה שתנועת חמאס מקיימת מגעים עם סעודיה בנושא באמצעות מתווך.

העובדה שאיראן הפעילה את המורדים החותי'ם בניסיון לסייע לתנועת חמאס מעידה על המצוקה הגדולה שבה נתונה חמאס. ברשתות החברתיות הופצו שמועות כי חלק מפעילי חמאס העצורים בכלא הסעודי נדבקו בנגיף הקורונה ובצמרת חמאס יש חשש לחייהם, במיוחד חשש לחייו של בכיר התנועה מוחמד אלח'ודארי בן ה-81 שמצב בריאותו התדרדר עוד לפני פרוץ מגיפת הקורונה.
המורדים החות'ים בתימן הם חלק בלתי נפרד מ"ציר הרשע" בראשותה של איראן שבו יש תיאום מלא בין כל חברות הציר. איראן משתמשת במורדים החותים כדי לנגח ולפגוע בסעודיה, בדומה לפגיעה הגדולה במתקני הנפט בסעודיה ב-14 בנובמבר שעבר באמצעות טילים מדוייקים ומל"טים מיוחסת למורדים החות'ים בשליחותה של איראן.

ככל שתנועת חמאס מגבירה את הקמפיין התקשורתי כדי להביא לשחרורם מן הכלא של פעיליה, כך ארמון המלוכה הסעודי מתבצר עוד יותר בעמדתו שלא לשחררם,הוא לא מוכן להצטייר בעולם הערבי כמי שהתקפל נוכח לחצי חמאס ואיראן.

צריך לזכור כי תנועת החמאס עומדת לקיים בחירות פנימיות בקרוב ועל תפקיד יו"ר הלשכה המדינית מתחרים אסמעיל הניה וח'אלד משעל, יתכן שגם יחיא סינוואר יצטרף בקרוב למירוץ, לכן, בכירי חמאס המתחרים ביניהם על תפקידים בהנהגה החדשה הגבירו את השמעת ההצהרות ואת הפעילות בעניין העצורים בסעודיה כדי להראות לציבור הבוחרים את נאמנותם לתנועה ואת דאגתם לשלום פעיליה.

ההערכה בצמרת החמאס היא כי יתכן שסעודיה תעשה מחווה כלשהי בעניין העצורים אבל רק ב"עיד אלפיטר" המסיים את צום הרמאדאן ותשחרר כמה מן העצורים, אולם רובם ישפטו ויוטלו עליהם עונשים כדי לרצות את ארה"ב וישראל ולהרתיע את חמאס מביצוע פעולות דומות בעתיד בשטח סעודיה.

.