עבור לתוכן העמוד
Menu

הדילמה של חיזבאללה – איך לשמר את המשוואה

צה"ל ערוך בגבול הצפון לתגובה אפשרית של חזבאללה על מות פעיל הארגון בהפצצה באזור דמשק המיוחסת לישראל • ההערכה היא כי חסן נצראללה מחפש את המטרה הישראלית המתאימה מבחינתו לתגובה שתראה כי שמר על המשוואה שיצר אך לא גרר את לבנון להסלמה מיותרת

כוחות צה”ל בגבול הצפון בכוננות וערוכים לאפשרות שארגון חיזבאללה יגיב בפעולה צבאית על מות פעיל הארגון, עלי עאמל מוחסן ג’וואד, בהפצצה באזור דמשק ב-20 ביולי המיוחסת לישראל על משלוח נשק שהגיע מאיראן לסוריה עבור חיזבאללה.

ישראל מעולם לא אישרה כי היא תקפה בסוריה, אך גם לא הכחישה, היא שומרת על מדיניות של עמימות בנושא.

ישראל לא הצליחה בעבר לשבור את המשוואה שקבע מנהיג חיזבאללה חסן נצראללה כי ארגונו יגיב משטח לבנון לעבר ישראל בכל פעם שישראל תהרוג פעיל מחיזבאללה, אפילו בשטח סוריה, נצראללה הקפיד לעמוד במשוואה הזו ולהגיב כל פעם שישראל הרגה פעילי חיזבאללה.

ההתנהלות של ישראל בתקיפות שלה בסוריה היא בהתאם למשוואה שקבע חסן נצראללה, היא נזהרת שלא לפגוע בפעילי חיזבאללה כדי למנוע את התחממות גבול הצפון ונראה שהפעם מותו של פעיל חיזבאללה שנהרג בהפצצות בסוריה היה בלתי נמנע.

זהו חלק מהסיכון המבצעי שצה”ל לוקח כשהוא תוקף יעדים איראניים בסוריה.

 

נצראללה: איראן איננה נסוגה מסוריה, שר הביטחון הישראלי משקר

חסן נצראללה עצמו שומר על שתיקה ומורט לישראל את העצבים, הנחת העבודה של מערכת הביטחון היא כי נצראללה מעוניין להמשיך ולקיים את המשוואה הזו ולכן ארגונו יגיב צבאית משטח לבנון לעבר ישראל.

בחודש ספטמבר שעבר פירסם ארגון חיזבאללה סרטון שבו נראה שיגור של 2 טילי נ”ט מסוג קורנט לעבר רכב של צה”ל באזור אביבים, בתגובה על כך שישראל חיסלה בסוריה חולייה של חיזבאללה שתכננה ביצוע פיגוע באמצעות רחפנים, הארגון טען כי כתוצאה משיגור הטילים נהרגו ונפצעו החיילים שהיו ברכב אך האמת היא ששום חייל לא נפגע בדרך נס, חיזבאללה ממשיך בלוחמה הפסיכולוגית נגד ישראל ואין לו שום בעיה לשקר.

ארגון חיזבאללה שולט היטב על השטח הישראלי מתוך שטח לבנון ויש לו יכולות באמצעות צלפים וטילי נ”ט לפגוע בחיילי צה”ל שנעים על הצירים באזור הגבול או בחקלאים העובדים באזור, צה”ל הרחיק את החיילים מהקו הקדמי והם נעים בזהירות, אך מספיק שמישהו מהחיילים לא יקפיד על ההוראות ובכך יאפשר לחיזבאללה לפגוע חיילי צה”ל כפי שכבר קרה בעבר.

חסן נצראללה מעוניין להמשיך ולקיים את ההרתעה מול צה”ל באמצעות המשוואה שהוא יצר ולא לחרוג ממנה, הוא רוצה לגבות מחיר של “דם תמורת דם”, עם זאת, הוא איננו מעוניין בהסלמה של ימים לאורך הגבול עם ישראל או בהתרחבות העימות לתוך שטח לבנון, סביר להניח שהוא יחפש מטרות בתוך שטח ישראל סמוך לגדר הגבול במגמה לבצע פעולה קצרה שתאפשר אחר כך לחזור למצב השיגרה שהיה עד כה.

חיזבאללה הינו שלוחה של איראן ואי אפשר לנתק את התגובה הצפויה שלו גם מגל הפיצוצים והשריפות במתקנים רגישים באיראן שמיוחס אף הוא לישראל.
אי אפשר לשלול את האפשרות שהאיראנים ינסו להשתמש בחיזבאללה גם כדי להגיב על הפגיעה במתקן הצנטרפוגות המתקדמות בנתנז, עם זאת, ההנהגה באיראן איננה מעוניינת בהסלמה מול ישראל כל עוד הנשיא טראמפ יושב בבית הלבן מחשש לתגובה צבאית ישראלית חזקה בגיבוייה של ארה”ב ואולי אף בסיועה הצבאי, תגובה שעשוייה לחזק את מעמדו של הנשיא טראמפ במערכת הבחירות לנשיאות.

זאת ועוד, המצב בלבנון גרוע ביותר, משבר הקורונה היכה בחוזקה במדינה והמשבר הכלכלי הוא קשה ביותר, יש דיווחים באמצעי התקשורת הערביים כי לבנון על סף רעב וקריסה כלכלית מוחלטת, המדינה נמצאת במצב של אינתיפאדה מתמשכת מאז חודש אוקטובר שעבר על רקע המצב הכלכלי הקשה והשחיתות השלטונית.

 

התקרית בצפון: חיזבאללה הוכיח יכולות גבוהות

רבים בלבנון מאשימים את ארגון חיזבאללה במצב שנוצר על רקע הסנקציות האמריקניות והעובדה שמדינות המערב משתפות פעולה בנושא עם ארה”ב ואינן מוכנות לסייע בשיקום לבנון בגלל הנשק הרב שבידי חיזבאללה, המוגדר כארגון טרור, והקשר ההדוק שלו עם איראן ומשטרו של הנשא אסד.
המצב הפוליטי והכלכלי בלבנון מגביל את מרחב הפעולה של חסן נצראללה, הוא איננו יכול לשוב ולגרור את המדינה למלחמה עם ישראל כפ שעשה במלחמת לבנון השנייה בקיץ 2006.

נצראללה קשוב היטב לאזהרות של שר הביטחון בני גנץ והרמטכ”ל אביב כוכבי כי ישראל תגיב בחוזקה על כל תקיפה משטח לבנון לעבר ישראל, סביר להניח שהוא לוקח זאת בחשבון בתכנון התגובה הצבאית שלו.

ההקפדה של חיילי צה”ל על הנחיות הצבא בגבול הצפון בעת הזו הינה חיונית וחשובה, היא יכולה להציל חיי אדם ולסכל את ההצלחה של התגובה הצבאית של חיזבאללה, ההנחה היא שחסן נצראלה יסתפק גם בהתקפה צבאית של ארגונו גם אם לא יפגעו בה חיילים ישראלים, מה שחשוב לו הוא לעמוד בהבטחתו כלפי פעילי ארגונו ולהראות להם שהוא ממשיך לקיים את המשוואה שיצר מול ישראל.

פעיל החיזבאללה שנהרג בסוריה הובא אמש לקבורה בלבנון. העיתונאי הלבנוני, סאלם זהראן, המקורב לחיזבאללה כתב בחשבון הטוויטר שלו כי הוא מעריך שהארגון החל בהכנות לפעולת הנקם נגד ישראל ויישומה נתון רק לשיקולים בשטח.

 

ההערכה הזו נשמעת הגיונית וסבירה, חיזבאללה מנסה לאתר את המטרה הישראלית המתאימה לו כעת, כזו שתראה כי חסן נצראללה עמד במילתו אך מאידך גיסא לא גרר את לבנון להסלמה מיותרת.