עבור לתוכן העמוד
Menu

לקראת הפסח והרמאדן: מה נשתנה ברחוב הפלסטיני שנה אחרי "שומר החומות"?

הפיגוע בבאר שבע והיערכות הביטחונית המוגברת לקראת חודש רמדאן ממקדים שוב את הזרקור על תופעת "הזאבים הבודדים" • לגורמי הביטחון יש קושי רב להתמודד עם התופעה הזו של הטרור בכל העולם, לכן חשוב מאוד להגביר את הפריסה של כוחות הביטחון במקומות רגישים ולהגביר את מודעות הציבור לגלות עירנות

ב-27 למרץ צפוי המלך עבדאללה להגיע לרמאללה לפגישה עם יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס כדי לדון עמו בדרכים להרגעת השטח לקראת חודש רמדאן. גם שר החוץ האמריקני טוני בלינקן אמור להגיע לירושלים ולרמאללה לפגישות עם בכירי הרש"פ והדרג המדיני בישראל על הרגעת השטח, זאת לאחר שראש השב"כ רונן בר ביקר בוושינגטון ומסר תחזיות קודרות לראשי הממשל על הצפוי באזור מבחינה ביטחונית בשבועות הקרובים.

בינתיים נמשכת ההסתה של הרש"פ ושל הווקף הירדני הכפוף לירדן בנושא מסגד אל-אקצא.

מחמוד אלהבאש, יועצו של יו"ר הרש"פ לענייני דת אמר ב-23 במרץ לרדיו "פלסטין" כי "ישראל מתכוונת לפגוע במסגד אל-אקצא" והזהיר כי אם היא תבצע זאת "תהייה הסלמה ביטחונית במהלך חודש רמדאן".

ואילו השיח' נאג'ח בכיארת, מנהל מחלקת הווקף האסלאמי בירושלים, הכפוף לירדן, האשים ב-23 במרץ את ישראל כי "האישור שנתנה למתנחלים הקיצוניים להסתער על מסגד אלאקצא במהלך חודש רמדאן הוא החלטה גזענית שגויה שמטרתה לחמם את המצב".
ישראל נקטה בשורה של צעדים כדי להפחית את המתיחות לקראת חודש רמדאן:

א.היא ביקשה את התערבות הרש"פ לסייע לה בעניין שביתת הרעב הפתוחה שהכריזו האסירים הביטחוניים בבתי הכלא בישראל ונענתה למרבית דרישותיהם, בעקבות כך הודיעו האסירים הביטחוניים על ביטול השביתה לפי שעה.

ב.הגדלת מספר הפועלים העזתיים העובדים בישראל מ-12 אלף ל-20 אלף פועלים.

ג.אי הצבת מחסומי משטרה ברחבת שער שכם בתקופת חודש רמדאן.

ד.העברת מסר אזהרה לארגוני הטרור ברצועה באמצעות השגריר הקטארי מוחמד אלעמאדי והמודיעין המצרי כי ישראל תגיב בעוצמה על כל ניסיון להסלמה בגבול הרצועה בתקופת רמדאן.

ה. נבחנת הבקשה של עבדאללה מלך ירדן מישראל לאסור על עליית יהודים להר הבית במהלך חודש רמדאן, עדיין לא נפלה ההחלטה הסופית.

אחרי הפיגוע הקשה בבאר שבע שביצע מחבל של דאע"ש,ההתמקדות הבטחונית חוזרת שוב לעיר ירושלים ולהר הבית.

מה ההבדל בין התקופה הזו של טרום חודש רמדאן השנה לבין אותה התקופה בשנה שעברה?

תושבי מזרח ירושלים חשים כי השנה הם אינם לבדם. אחרי מבצע "שומר החומות" הם חשים כי ארגוני הטרור ברצועה וערביי ישראל עומדים מאחוריהם ותומכים בהם "בהגנה על מסגד אל-אקצא ועל שכונת שיח' ג'ראח."

בעקבות המלחמה האחרונה ברצועת עזה, בקרב תושבי מזרח ירושלים גברה תחושת "הניצחון".

תנועת חמאס קבעה משוואת עימות חדשה "עזה-ירושלים" והיא עלולה ליישם אותה גם השנה.

התפתחות נוספת הינה הירידה החדה שחלה בשנה שחלפה בשטחי הגדה במעמדה ובפופולריות של הרש"פ ושל העומד בראשה.

הסיבות לכך הינה התחזקות מעמד חמאס בעקבות מבצע "שומר החומות", ביטול הבחירות לפרלמנט הפלסטיני על ידי יו"ר הרש"פ, רצח הפעיל ניזאר בנאת בידי אנשי הביטחון של הרש"פ, השחיתות במנגנוני הרש"פ וההתדרדרות במצב הכלכלי.

הקיפאון המדיני נמשך, הפיצול בחברה הפלסטינית העמיק ומדינות ערב ממשיכות להפנות עורף לפלסטינים.

סקר דעת קהל פלסטיני שפורסם בסוף השבוע שעבר קובע כי 73 אחוזים מתושבי השטחים דורשים את התפטרות יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס מתפקידו.

"הזאבים הבודדים"

להערכת השב"כ, המחבל הבדואי,פעיל דאעש, שעשה את הפיגוע בבאר שבע, פעל לבדו כ"זאב בודד" ולכן היה קשה לאתר את כוונותיו מראש ולסכל את הפיגוע.

תופעת "הזאבים הבודדים" הינה החשש העיקרי של גורמי הביטחון הישראלים לקראת "יום האדמה" ב-30 במרץ ולקראת חודש רמדאן, שמהווים "קרקע פוריה" להסתה פרועה נגד ישראל. הם חוששים מגל של פיגועי דריסה ודקירה של מחבלים בודדים, נשים וגברים כאחד, שיהיה קשה לעצור אותו ויגביר את תופעת החיקוי ברחוב הפלסטיני.

כבר עתה נספרו 8 פיגועים של מחבלים בודדים באזור ירושלים, וזאת עוד לפני חודש רמדאן. התופעה הזו מדאיגה את השב"כ, מה שמתדלק אותה הוא בעיקר ההסתה הפלסטינית ברשתות החברתיות.

מחבל דאעש, מוחמד ראלב אבו אלקיעאן הצליח לבדו לבצע פיגוע משולב של דריסה ודקירה בבאר שבע, להרוג 4 אזרחים ולפצוע שניים נוספים בטרם חוסל והחשש של גורמי הביטחון הוא שפלסטינים,שאינם תומכי דאעש, ינסו לחקות אותו בגלל שנאתם ליהודים.

לשב"כ הישראלי, כמו לארגוני ביטחון אחרים במערב, אין תשובה הולמת לתופעת "הזאבים הבודדים", זוהי תופעה שקשה מאוד להתמודד עמה מבחינה מודיעינית ולסכל אותה, קשה להיכנס למוחו של המפגע הפוטנציאלי, במיוחד אם המחבל הבודד נוקט אמצעי זהירות ואינו משתף את המעגל הקרוב אליו בתוכניותיו הזדוניות לבצע פיגוע.

ארגוני חמאס והג'יהאד האסלאמי מעודדים את תופעת "הזאבים הבודדים" הם שיבחו את המחבל הבדואי שעשה את הפיגוע למרות שהינו פעיל בארגון דאעש שמתחרה עמם.

 

 

 

 

 

 

 

אמצעי התקשורת של חמאס הפיצו ברשתות החברתיות את תמונת המחבל מוחמד ראלב אבו אלקעיאן שעליה כתוב "האריה של באר שבע".

ההערכה של גורמי הביטחון היא ש"הזאבים הבודדים" שמתכננים לעשות פיגועים בחודש רמדאן יתמקדו באזור העיר העתיקה בירושלים, קרוב ככל האפשר למסגד אלאקצא, כדי "לזכות" בהילה הדתית ולהציג עצמם כ"מגיני מסגד אלאקצא" מפני היהודים שרוצים לפגוע בו.

מוסלמי שנהרג בחודש רמדאן, שהינו חודש קדוש, ומוכרז כ"שהיד" זוכה לכבוד חברתי רב.

השב"כ והמשטרה מגבירים כעת את הניטור של הרשתות החברתיות של הפלסטינים במזרח ירושלים ובשטחים כדי לנסות ולאתר מבעוד מועד "זאבים בודדים" פוטנציאלים שמתכננים לבצע פיגועים נגד ישראלים, קשה מאוד להילחם בתופעה ובהסתה הנוראית ברשתות החברתיות, למעשה יש להתמקד בשתי דרכים עיקריות: פריסה מוגברת והדוקה של כוחות הביטחון במרכזי הערים ובמיוחד באזור העיר העתיקה בירושלים ובהר הבית והגברת המודעות והעירנות של האזרחים למתרחש סביבם במיוחד במקומות הומי אדם ובמרכזי קניות.

חיזוק ההרתעה הוא חשוב מאוד ועשוי לגרום ל"זאבים הבודדים" להתחרט ולא לבצע את זממם ברגע האחרון,המסר שחייב לעבור לשטח באמצעי שונים הוא כי כל מחבל שבא להרוג יהודים לא ייצא בחיים.