עבור לתוכן העמוד
Menu

לאן נעלם מנהיג דאע"ש אבו בכר אלבגדאדי?

ארגון דאעש בונה עצמו מחדש באזור אפגניסטן וסיני

ארגון דאע"ש נחל תבוסה גדולה בעיראק ובסוריה ואיבד את "המדינה האסלאמית" שהקים בשטחים הנרחבים שכבש ב-3 השנים האחרונות, אך אין זה סופו של ארגון הטרור.
ההתפתחויות האחרונות מצביעות על כך שלארגון יש עדיין כמה אלפי לוחמים המסתתרים במקומות שונים בעיראק ובסוריה ומתכננים לעבר למלחמת גרילה.
אלפים נוספים שנמלטו מסוריה ומעיראק הגיעו לאפגניסטאן, ללוב ולחצי האי סיני.

לראשונה מאז תבוסתו בסוריה ועיראק הודיע ארגון דאע"ש על הקמת מחוז חדש של הארגון, מדובר ב"מחוז קשמיר" בהודו שישתלב במגמת העל של הארגון להקים "ח'ליפות אסלאמית" בתת היבשת ההודית. גם בצפון סיני התגבר כוחו של ארגון דאע"ש.

בשבוע שעבר ניסו פעילי הארגון להתנקש בחיייהם של שרי ההגנה והפנים של מצרים. טיל נ"ט מתקדם מסוג "קורנט" שוגר לעבר מסוק שעמד להטיס את השניים משדה התעופה באלעריש. מהירי נהרגו 2 קצינים, הטייס וראש לשכתו של שר ההגנה. הפעולה התבצעה על סמך מודיעין מדוייק, דבר שמדאיג מאוד את מערכת הביטחון המצרית.

עפ"י דיווח בעיתון "אלמצרי אליום" מיום 22 בדצמבר, לארגון דאע"ש בסיני היה מלאי של כ-50 טילי נ"ט מתקדם מסוג "קורנט" שהיה בעבר של הצבא הלובי, שני שלישים מהכמות הוברח לרצועת עזה ושליש נותר בידי פעילי הארגון באזור שיח' זוויד בצפון סיני.
אולם, נראה כי המעוז העיקרי של דאע"ש היום הינו באפגניסטאן, הארגון חיזק את כוחו באפגניסטאן באופן משמעותי. עפ"י נתונים רוסיים יש שם יותר מ-10 אלפים פעילים של דאע"ש שחלקם בעל ניסיון קרבי מהמלחמה בעיראק ובסוריה.

פעילי דאע"ש מרוכזים בצפון אפגניסטאן במחוזות על גבולות טג'יקיסטאן ותורכמניסטאן ומסכנים את מדינות מרכז אסיה ואת החלקים הדרומיים של רוסיה שעוקבת בדאגה רבה אחר ההתפתחות הזו.
ההערכה היא שאת ההתארגנות המחודשת הזו של דאע"ש לאחר נפילת "המדינה האסלאמית", עושה מנהיג הארגון אבו בכר אלבגדאדי שעקבותיו נעלמו מאז הקיץ האחרון.

בחודש יוני שעבר הודיעה רוסיה כי אבו בכר אלבגדאדי נהרג בהפצצה אווירית סמוך לא-רקה שבסוריה שנחשבה לבירת "המדינה האסלאמית".
אולם, בחודש ספטמבר האחרון הופצה קלטת אודיו שבה מעודד אלבגדאדי את אנשיו להמשיך בג'יהאד ובפיגועים, קולו זוהו בוודאות ע"י מומחי ה-CIA שמעריכים כעת כי הוא נותר בחיים.
הגנרל יחיא רסול מצבא עיראק העריך באחרונה כי אבו בכר אלבגדאדי נפצע בקרבות נגד דאע"ש וכי הוא מסתתר באזור המדברי על גבול סוריה-עיראק.
גורמים אמריקנים מסרו כי צבא ארה"ב הצליח לחסל 2 בכירים שהיו מקורבים לאלבגדאדי, את "אבו אנס אלשאמי" ואת ג'ניד אלרחמן שהיו בכירים בתעשיית הנשק של הארגון.

עם זאת, אלבגדאדי נותר מוקף בקבוצה של כ-10 נאמנים שמסתתרים עמו ומהחפ"ק הנייד הזה הם מפעילים את הארגון.
בעבר, בעקבות הידיעות על מותו, הוזכרו 3 שמות מתוך הקבוצה הזו שעשויים להחליף את אלבגדאדי אם יחוסל:

א.טראב אלג'רבא-ממוצא סעודי, עומד בראש מועצת השורא של דאע"ש, מכונה בשם "אבו מוחמד אלשמאלי".

ב.איאב אלעבידי-ממוצא עיראקי, שירת כקצין בצבאו של סדאם חוסיין, הצטרף לאל-קאעדה ב-2003 ומשמש כ"שר המלחמה" של דאע"ש ומכונה "אבו צאלח".

ג.איאד אלג'מילי-שימש בדרגת קולונל במודיעין הצבאי של סדאם חוסיין,היה בתפקיד "השר לביטחון פנים" בדאע"ש וכינויו הוא "אבו יחיא אלעראקי".

עפ"י דיווח לא מאומת הוא נהרג בקרבות בעיר מוסול.

מנגנוני המודיעין של רוסיה, ארה"ב ומדינות המערב לא מצליחים לספק מידע מה עלה בגורלו של אבו בכר אלבגדאדי למרות שה-CIA הצליח בזמנו להשיג מידע מדוייק שהביא לחיסולו של מנהיג אל-קאעדה אוסאמה בן לאדן.

משרד החוץ האמריקני הכריז על פרס כספי גדול לכל מי שימסור מידע שיביא ללכידתו או לחיסולו של אלבגדאדי.
נראה כי אבו בכר אלבגדאדי הפיק את הלקחים המבצעיים והמודיעיניים מחיסולו של אוסאמה בן לאדן, הוא הצליח להימלט מאזור א-רקה שבסוריה, הוא נוקט במידור גבוה, נמנע משימוש באמצעי קשר מכל הסוגים, כנראה גם מחליף תחפושות ומפעיל את אנשיו רק באמצעות שליחים.

העובדה שמקום מחבואו איננו ידוע והמצוד אחריו נמשך זמן רב נחשבת לכשל מודיעיני גדול אצל מומחי המודיעין השונים.
למרות זאת, גורמי הביטחון בארה"ב משוכנעים כי לכידתו או חיסולו הם רק עניין של זמן, בסופו של דבר הוא יעשה את הטעות שתביא לגילוי מקום מחבואו.
בינתיים, הוא מפעיל ארגון טרור מסוכן מאוד שימשיך עוד להטריד את העולם תקופה ארוכה.