עבור לתוכן העמוד
Menu

כשהכדור בידיים של חמאס

בשטחים יש אכזבה וזעם על ארגון חמאס על כך שלא הגיב בירי רקטות על מצעד הדגלים ב"יום ירושלים" והפקיר את תושבי מזרח ירושלים לגורלם • סימנים ראשונים לכרסום במעמדו ברחוב הפלסטיני • חמאס יצטרך להגיב בחוזקה מול ישראל כדי לשמור על הכללים החדשים שקבע בשנה שעברה

במזרח ירושלים יש כעס רב על ארגון חמאס ברצועת עזה לאחר שהסתיימו אירועי "יום ירושלים" ומצעד הדגלים.

התחושה בקרב הציבור הפלסטיני במזרח העיר היא שחמאס לא עמד בהבטחתו לגבות את תושבי מזרח ירושלים במאבקם נגד מצעד הדגלים למרות שבשבועיים שקדמו למצעד הוא ניהל קמפיין אדיר באמצעי התקשורת שלו וברשתות החברתיות שבו הבטיח לסכל את מצעד הדגלים ב"כל האמצעים".

יחיא סינוואר ומוחמד דף שהיו הכוכבים של מערכת "חרב ירושלים", בדיוק לפני שנה, נעלמו כלא היו, הם ירדו למחתרת וקולם לא נשמע.

תושבים במזרח ירושלים שואלים: "היכן מוחמד דף? היכן תושבי הגדה המערבית שיעזרו לנו? נכון שתושבי מזרח ירושלים הם קו ההגנה הראשון על ירושלים ועל מסגד אל-אקצא אך הם אינם יכולים לעשות את העבודה לבדם".

תחושת התסכול והכישלון היא גם נחלת הפלסטינים בשטחי הגדה אשר היו בטוחים כי ביום ראשון בערב ישמעו את האזעקות ויראו את תושבי ישראל רצים למקלטים ולמרחבים המוגנים בעקבות ירי רקטות מרצועת עזה או מדרום לבנון, דבר שלא קרה.

"לא היה אפילו שיגור של רקטה בודדת שתציל את כבודה של ההתנגדות" אומר פרשן פלסטיני בכיר שביקש לדבר בעילום שם, "זה לא היה רק כישלון של חמאס אלא כישלון של כל "ציר ירושלים" מלבנון ועד תימן, הם לא נקפו אצבע".

ישראל השיגה ניצחון בקרב התודעה בינה לבין ארגון חמאס במהלך "יום ירושלים", היא התכוננה היטב לאירוע ומתחה את היכולות של כוחות הביטחון שלה עד הקצה.

גורמים בחמאס מאשרים כי מדובר ב"ניצחון תקשורתי בלבד" ולא מעבר לכך.

ארגון חמאס נשבע לשמור על ההישגים והמשוואות שקבע במהלך מבצע "חרב ירושלים" אך מסתבר שבפועל הוא לא היה מסוגל לעמוד בהבטחות שלו.

לכן, הוא הצליח ליצור מסע ערפל מתוחכם ושמירה על עמימות כוונותיו, עד לרגע האחרון לא היה ברור כיצד הוא יגיב על מצעד הדגלים בירושלים והאם הוא ישגר רקטות לעבר ישראל מרצועת עזה או מדרום לבנון.

גורמים בחמאס אומרים כי ההחלטה של ארגון חמאס להבליג ולהכיל השנה את מצעד הדגלים התקבלה כבר לפני כשבועיים, ההחלטה התקבלה במועצת השורא אך ארגון חמאס החליט לשמור עליה בסוד כדי להתיש את כוחה של ישראל.

"גם איפוק הוא כוח"

בארגון חמאס הסבירו את האיפוק על קיום מצעד הדגלים השנה ועליית היהודים להר הבית בכך שלארגון יש את השיקולים משלו וכי הוא יגיב בעיתוי הנכון מבחינתו ובאופן המתאים ביותר עבורו.

גורמים בחמאס מסרו כי יש הבדל מהותי בין האירועים השנה ב"יום ירושלים" לבין האירועים שהיו באותו היום בשנה שעברה.
אז עמדה על הפרק גם שאלת פינויים של כמה משפחות משכונת שיח' מבתיהם, מזרח ירושלים סערה במהלך חודש רמדאן והיו התנגשויות יומיומיות בין המשטרה לצעירים פלסטינים ברחבת שער שכם.

ישנם כמה הסברים לכך שארגון חמאס נמנע מירי רקטות לעבר ישראל ב"יום ירושלים":

א.רצון להמשיך בתהליך שיקום רצועת עזה מנזקי המלחמה האחרונה שמתקדם באיטיות בסיוע מצרים ואונר"א.
ב. הארגון לא השלים עדיין את ההכנות הצבאיות לסבב לחימה חדש נגד ישראל, הוא עדיין לא שיקם את מערך המנהרות שנפגע במבצע "שומר החומות" ולא הספיק לחדש את מלאי הרקטות.

ג. חשש מתגובה ישראלית עוצמתית , כולל חידוש מדיניות החיסולים,ישראל העבירה שורה של מסרי אזהרה לארגון לקראת "יום ירושלים" , באמצעות מצרים, קטאר והאו"ם, כי תגיב בחוזקה על כל הסלמה מרצועת עזה.

המסר היה ברור כי תעצר העברת המענק הכספי הקטארי החודשי, כניסת אלפי פועלים מהרצועה לעבודה בישראל ועצירת הפרוייקטים ההומניטאריים.

ד.לחץ מסיבי של מצרים על חמאס ואיום כי הסלמה מצידו תביא להפסקת העבודות המצריות לשיקום הרצועה וההקלות של מצרים לתושבי הרצועה במעבר רפיח.
ה.חוסר האפשרות להפתיע את ישראל כפי שהיה במבצע "חרב ירושלים", צה"ל היה מוכן למערכה וכל יחידותיו היו בכוננות במסגרת התרגיל המטכ"לי "מרכבות אש".

בעקבות הביקורת הקשה ברחוב הפלסטיני על חמאס, החלו בכירים בתנועה לתדרך פרשנים ערבים ולהעביר מסרים באמצעות הרשתות החברתיות כדי להצדיק את ההחלטה שלא לשגר רקטות לעבר ישראל, אפשר לזהות את המסרים העיקריים שהם בעיקר תירוצים כדי לנסות ולנמק את החלטתה.

א.צריך לתת אמון בהנהגת "ההתנגדות", יש לה היגיון בריא וניסיון רב והיא יודעת כיצד להתמודד עם האויב.

ב.חמאס אילץ את ישראל לגייס את כל כוחות הביטחון שלה לקראת "יום ירושלים" ולהתיש אותה.

ג.חמאס לא נגררה למלכודת שטמנה לה ישראל שרצתה לגרור אותה למלחמה עקובה מדם שתביא להרס כל הישגיה מהשנה שעברה, "ישראל נכשלה בניסיון להחזיר את מחוגי השעון לאחור".

ד. רצועת עזה עדיין לא התאוששה מהמלחמה בשנה שעברה.

ה. חמאס עדיין לא אמרה את המילה האחרונה,"תצפו להפתעות". משוואת "עזה-ירושלים" עדיין שרירה וקיימת.

ו. חמאס איננה מעצמת על, והצבא שלה עדיין בשלבי בנייה והיא זקוקה לסיוע מכוחות נוספים כדי לנצח את ישראל.

המבחן הבא הוא ב"יום הנכסה"

גורמים בחמאס אומרים כי אין זה אף פעם מאוחר מלהגיב, הארגון פירסם הודעה כי "לא ניתן לסלוח על האירועים שהיו במהלך יום ירושלים והצעדים שננקטו נגד הפלסטינים".

חמאס מתכנן הפעם את התגובה בזהירות, באופק הקרוב יש את אירועי "יום הנכסה" שהוא יום השנה לאירועי פרוץ מלחמת ששתת הימים ב-5 ביוני 1967.
פירוש המילה "נכסה" בערבית הינו תבוסה, תבוסתן של מדינות ערב במלחמת ששת הימים במלחמה בין ישראל למצרים, ירדן וסוריה.
מבחינת הפלסטינים זהו המשך ליום "הנכבה" שבו הוכרז על קיומה של מדינת ישראל.

ארגון חמאס יתקשה לשבת בחיבוק ידיים ביום הזה, יש ציפייה במזרח ירושלים ובשטחי הגדה שהארגון יתעשת וינקוט צעדים נגד ישראל, כולל ירי רקטות.
אחרי מבצע "חרב ירושלים" חמאס התרברב כי הוא יצר משוואה חדשה שנקראת "עזה-ירושלים" אולם, אירועי "יום ירושלים" שחקו את המשוואה הזו, ישראל השיגה הישג תודעתי ושלטה ביד רמה באירועי "יום ירושלים" , ארגון חמאס היה מורתע ונמנע מלהגיב.

עכשיו הכדור במגרשו של ארגון חמאס והוא יצטרך לקבל החלטות כיצד לנהוג בנושא ירושלים בימים הקרובים, ברחוב הפלסטיני יש קולות שטוענים כי אם הוא לא יעשה זאת הוא עלול לאבד הרבה מאמון הציבור הפלסטיני וכל הישגיו ירדו לטימיון.