עבור לתוכן העמוד
Menu

כללי משחק חדשים עם סוריה

השבת הלא שקטה היא עוד אבן בדרך לסדר חדש בסוריה

את ההסלמה האיראנית בגבול הצפון יש לראות כניסיון איראני-סורי לשנות את כללי המשחק שהיו נהוגים עד כה בסוריה במיוחד נגד המגמה הישראלית בשבועות האחרונים, שבאה לביטוי בתקיפות מטרות בסוריה כדי למנוע ייצור טילים מדויקים שיופעלו נגד ישראל ואת התבססותה של איראן בשטח סוריה על הגבול עם ישראל.

את הדברים הבהיר "בכיר איראני" בדברים שאמר לערוץ "אל-ג'זירה": "הזמן של התקיפות הישראליות נגד סוריה חלף והן ייענו בתגובה תקיפה. איראן עומדת לצד סוריה נגד כל מעשה טיפשי ישראלי".

גם ערוץ "אלמיאדין" המזוהה עם חזבאללה הודיע כי הפלת המטוס הישראלי מהווה החלטה אסטרטגית מדינית וצבאית של סוריה ושל "ציר ההתנגדות".

בכיר בצבא ירדן אמר לעיתון "ראי אליום" ב-10 בפברואר’ כי מוסקבה נסוגה ממדיניות האיפוק ונתנה לסוריה "אור ירוק" להגיב בחומרה על כל תגובה ישראלית.

ה"אור הירוק" הזה חל גם לגבי איראן וסביר להניח כי במקרה הזה היה תיאום איראני- סורי לגבי שיגור המל"ט לשטח ישראל.  איראן מאותתת לישראל כי לא תאפשר "שמיים חופשיים" בסוריה וכי ישראל פגיעה. הראייה לטענה זו היא כי  יש לסוריה ואיראן יכולות לפגוע במטוסי קרב ישראלים התוקפים בסוריה.

החדרת המל"ט איראני לשטח ישראל הינה אקט התקפי ברור של איראן נגד ישראל, לכן התגובה הישראלית הייתה במקומה, ישראל הייתה חייבת להגיב בתקיפות נגד פרובוקציה כזו שתוכננה מראש, אחרת האיפוק שלה יתפרש כחולשה והשלמה עם נוכחות איראנית על הגבול עם סוריה.

מבחינת העולם הערבי, מדובר ב"יום היסטורי", הפלת מטוס קרב ישראלי מסוג F-16  מזה שנים רבות, דבר שמבשר שלב חדש לגבי הכוונות של "ציר ההתנגדות" (איראן-סוריה-חזבאללה) כדי להרתיע את ישראל ולהפסיק את "הפגנת השרירים" של ישראל בסוריה כאילו היא יכולה לעשות בה כבשלה.

גם מבחינת איראן, הסובלת בעיות פנים קשות, הרי שיש לה אינטרס להראות לעם האיראני  כי יש לה הצלחות בהתמודדות מול ישראל ולהסיט את דעת הקהל מההתעניינות במצב הכלכלי הקשה והשחיתות של השלטון.

מצ"ב הנפיצות באזור הולך ומתגבר, העמדה הרוסית היא מדאיגה מכיוון שמוסקבה התייצבה לצד סוריה וקראה בהודעה רשמית "לכבד את ריבונותה", לא ברור עד כה האם היא נתנה "אור ירוק" לאיראן ולסוריה להסלים בצורה מבוקרת את המצב כדי לנסות ולרסן את הפעילות הצבאית הישראלית בסוריה.

ארגון חזבאללה ששמר כמה שעות ארוכות על שתיקה מאז הפלת המל"ט האיראני הפר את שתיקתו והודיע כי מדובר בתחילת שלב אסטרטגי חדש שישים קץ לפעילות הישראלית במרחב האווירי ובשטח של סוריה.

" אנו מגנים את התוקפנות הישראלית המתמשכת נגד סוריה, ואת הפגיעה החוזרת במתקניה הצבאיים והאזרחיים. משבחים את העירנות של הצבא הסורי שהפיל את המטוס הישראלי", נאמר בהודעת הארגון.

אסור לטעות, ארגון חזבאללה הוא חלק בלתי נפרד מ"ציר הרשע" ושותף מלא למדיניות והאסטרטגיה האיראנית, גם תנועת חמאס שהתפייסה עם איראן לפני כחצי שנה מתייצבת לצד איראן וסוריה, הזרוע הצבאית של חמאס הודיעה על העלאת רמת הכוננות ביחידותיה כדי להגן על הפלסטינים מתקיפה ישראלית אפשרית נוכח ההסלמה בגבול הצפון ומאותתת לישראל כי היא לא תשב בחיבוק ידיים אם תהייה מלחמה בגבול הצפון. צריך לזכור כי הגנרל האיראני קאסם סולימאני ראש יחידת "אלקודס" ב "משמרות המהפכה" האיראניים נמצא בקשר ישיר עם ראשי הזרוע הצבאית של חמאס והגי'האד האסלאמי והם נתונים למרותו.

למרות שכל האפשרויות פתוחות, ההערכה בעולם הערבי היא שהמעצמות לא יאפשרו פרוץ מלחמה אזורית במזרח התיכון וכי תהייה התערבות שלהן בנעשה כדי להכיל את המצב ולמנוע הסלמה.

איראן נחושה לבנות בסיס כוח צבאי חזק עם טילים מדוייקים בשטח סוריה, גם ישראל נחושה למנוע את ההתבססות האיראנית בסוריה ויש לה את "הקוים האדומים" שקבעה,שני הצדדים נחושים להשיג את מטרותיהם ונמצאים במסלול של התנגשות צבאית, קשה להעריך את ההתפתחויות בימים הקרובים אך ברור שנוצר מצב חדש בגבול הצפון ועדיין לא ברורות לגמרי הכוונות האיראניות. נצטרך להמתין ולראות.