עבור לתוכן העמוד
Menu

ישראל מנסה לקנות שקט לתקופת החגים, סינוואר לא קונה

חמאס מתכוון להסלים את הפעילות העממית על גבול הרצועה בתקופת החגים כדי לאלץ את ישראל להיענות לדרישותיו • מנהיג חמאס ברצועה, יחיא סינוואר,מאיים על ישראל בעימות צבאי נוסף אם לא יתקבלו דרישות ארגונו בנושא הסרת המצור על הרצועה

יחיא סינוואר, מנהיג חמאס ברצועה, שב ומאיים במלחמה נגד ישראל מרצועת עזה. הוא הגיח ממקום מסתורו בשבועות האחרונים ומסר הצהרה ב-2 ספטמבר לעיתון "אל-אח'באר" הלבנוני, הנחשב לשופרו של חמאס וחזבאללה, שכוונה לעבר ישראל – סינוואר יודע היטב שהמודיעין והתקשורת בישראל עוקבים אחר הפירסומים באתר העיתון ומשתמש בו כדי להעביר מסרים לישראל.

סינוואר חזר על התרגיל שלו ערב מבצע "שומר החומות" ושיגר שוב איום בשמו של מוחמד דף,הרמטכ"ל של חמאס והמבוקש מספר אחת מבחינתה של ישראל.

המסר של סינוואר היה קצר:
"למוחמד דף יש מה לומר במלחמה הבאה, רצועת עזה מוכנה לעימות צבאי נוסף והוא יהיה ברגע האחרון אם יכשלו כל המאמצים שאנו עושים כרגע".

השימוש החוזר בשמו של מוחמד דף והאיום במלחמה חדשה נועד להמחיש לישראל כי ארגון חמאס רציני באיומיו. מוחמד דף ידוע כאדם מסוכן שעומד במילתו ואיננו חושש מעימות צבאי חדש עם ישראל אשר הצליחה לחסל במהלך מבצע "שומר החומות", כמה מעוזריו הבכירים, אך נכשלה בניסיון לפגוע בו וביחיא סינוואר.

ההצהרה של יחיא סינוואר באה זמן קצר לאחר שהסתיימה בקהיר הפגישה המשולשת בין נשיא מצרים א-סיסי, עבדאללה מלך ירדן ויו"ר הרש"פ מחמוד עבאס שעסקה בין היתר בגיבוש עמדה אחידה בנושא חידוש התהליך המדיני וגם בנושא שיקום רצועת עזה.

דובר הנשיאות המצרית מסר בסוף שבוע כי בימים הקרובים יתחילו ברצועת עזה עבודות הבנייה והשיקום של נזקי המלחמה האחרונה לאחר שהסתיימה עבודת פינוי ההריסות של הבתים שנהרסו במלחמה.

אבל,גורמים בחמאס אומרים כי הנהגת הארגון מונעת בקבלת ההחלטות שלה מהאינטרסים שלה ותחילת עבודות השיקום ברצועה לא ימנעו יציאה לסבב לחימה חדש נגד ישראל, אם הדבר יחייב, כדי להשיג את יעדי הארגון.

ההצהרות של יחיא סינוואר והמסרים לישראל הם מחושבים היטב מראש, סינוואר מאותת כי ארגונו לא יוותר על הדרישה להחזיר את המצב ברצועת עזה לקדמותו, כולל בנושא הכנסת הכסף הקטארי, למצב שהיה בחודש מאי האחרון, ערב מבצע "שומר החומות" ברצועת עזה.

האסטרטגיה שלו היא אסטרטגיה של "הליכה עד הסוף" בגלל השחיקה בהישגי ארגונו במלחמה האחרונה וההחרפה במצב הכלכלי וההומניטרי ברצועת עזה.

הפעילות העממית הפלסטינית על גבול רצועת עזה עם ישראל נמשכת באינטנסיביות מבלי להראות סימנים שהיא תופסק בקרוב למרות שורת ההקלות עליהן הודיעה ישראל ברצועת עזה, כולל תחילת הכנסת חומרי בנייה( מלט, ברזל וכו') למגזר הפרטי.

חמאס ממשיך לשגר בלוני אזהרה,ללא חומרי תבערה ונפץ לעבר עוטף עזה, גורמים בחמאס מסרו כי השבוע תחודש פעילות שיגור בלוני התבערה לעבר עוטף עזה במקביל לפעילות יחידות "ההטרדה הליילית" על גדר הגבול.

הכוונה של חמאס היא להסלים את המצב על הגבול בתקופת החגים כדי לאלץ את ישראל להיענות לדרישותיו.

ארגון חמאס מתעלם ממאמצי המודיעין המצרי להשיג רגיעה, ישראל שומרת על איפוק וממשיכה במחוות והקלות לתושבי הרצועה לקראת הפגישה הצפויה בקרוב בשארם א-שיח' בין ראש הממשלה בנט לבין הנשיא א-סיסי וכדי להראות לממשל ביידן שהיא עושה את המקסימום כדי למנוע הסלמה בגבול הרצועה.

צה"ל מפזר את המתפרעים על הגבול באמצעות רחפנים, גז מדמיע וירי חי, בסוף השבוע נהרג בהפגנות אחמד צאלח בן 26 ממחנה הפליטים ג'באליה, מאז החלו ההפגנות על גדר הגבול נפצעו עשרות צעירים פלסטינים מירי צה"ל בעת שהתקרבו לגדר הגבול.

דובר חמאס עבד א-לטיף קאנוע הסביר ב-3 בספטמבר את האסטרטגיה של הארגון:
" העם הפלסטיני נחוש לשבור את המצור על הרצועה, לא נקבל הקלות מדורגות (מישראל), הפעולות לשבירת המצור נמשכות באמצעים שונים כל עוד לא תהייה פריצת דרך רחבה בעניין הרצועה."

בעקבות המלחמה האחרונה, חמאס שואב עידוד מהצלחותיו הצבאיות. הוא מנצל את עובדת חילופי הממשל בארה"ב והקמת ממשלה חדשה בישראל, שידיה כבולות בגלל מצבה הקואליציוני השברירי, והוא עובר למדיניות כוחנית של מתן אולטימטום לישראל,ההתפתחויות האחרונות בגבול הרצועה, כולל הריגתו של לוחם מג"ב בראל שמואלי ז"ל, מעידות של שחיקה גדולה בהרתעה הישראלית ועל הצורך לשקמה במהירות.

גורמים בחמאס אומרים כי "ישראל מבינה רק את שפת כוח, יחיא סינוואר מבין היטב את החברה והפוליטיקה בישראל ולכן הוא נוקט בקו הזה".

רצועת עזה לוקחת בכוח את ההקלות מישראל שנשללו ממנה לאחר מבצע "שומר החומות", במשוואה שעליה הודיע שר הביטחון בני גנץ כי לא יהיה שיקום של הרצועה ללא החזרת 4 השבויים והנעדרים הישראלים משבי חמאס חל כירסום.

ישראל החלה להכניס בהדרגה את מרבית הסחורות לרצועת עזה. השליח הקטארי מוחמד אלעמאדי הגיע לרצועה לקראת חלוקת כספי המענק הקטארי אבל כבר התגלעה מחלוקת לאחר שחמאס הביע התנגדות לכך שהשב"כ הישראלי התערב ברשימת השמות של המשפחות המקבלות את הכסף הקטארי ומחק כמה אלפי שמות מהרשימה בגלל הקשר שלהן לחמאס, מרחב הדיג הוגדל ל-15 מיל, מספר הפועלים העזתים העובדים בישראל הוגדל ל-7000 פועלים וגם מכסת המים שרצועת עזה מקבלת מישראל הוגדלה.

ישראל מנסה לקנות שקט בגבול הרצועה באמצעות ההקלות בעוד המגעים לעסקת חילופי שבויים עם חמאס נמשכים אך לדברי בכיר חמאס צאלח אל-עארורי הם עדיין במבוי סתום.

העדיפות הביטחונית העליונה של ישראל כעת היא להתמקד בסכנה האיראנית, בתיאום עם ממשל ביידן, מבלי לפתוח חזית בגבול הדרום, יחיא סינוואר יודע זאת ומנצל זאת לצרכיו.