עבור לתוכן העמוד
Menu

טורקיה מנסה לחסל פוליטית את דחלאן

טורקיה המשתייכת למחנה "האחים המוסלמים" מנסה לחסל פוליטית את בכיר פת"ח מוחמד דחלאן לקראת הבחירות בשטחים • שר החוץ הטורקי תקף את דחלאן במילים "טרוריסט וסוכן של ישראל" אך דחלאן לא נסוג בו מכוונתו להתמודד בבחירות

ההכנות לקיום בחירות בשטחי הגדה והרצועה לפרלמנט ולנשיאות תופסות תאוצה. כל הפלגים הפלסטינים ובראשם חמאס הסכימו למתווה שהציע יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס – קיום בחירות למועצה כבר בחודש פברואר ו-3 חודשים אחריהן בחירות לנשיאות. גם טורקיה מבקשת לבחוש במהלך בעיקר נגד דחלאן.

תהליך הבחירות אמור להיכנס לשלב מעשי לאחר שיו"ר הרש"פ יפרסם צו נשיאותי בנושא. במקביל מפעילה הרש"פ שליחים אזוריים ובינלאומיים למגעים עם ישראל כדי שלא תטרפד את נושא הבחירות.

שאלת המפתח היא השגת הסכמתה של ישראל להשתתפות תושבי מזרח ירושלים בבחירות.

גם מדינות האזור עוקבות בעניין רב אחר תהליך הבחירות הצפוי בשטחים ונערכות אליו, טורקיה וקטאר שמשתייכות למחנה תנועת "האחים המוסלמים" חוששות מאוד מהשתתפותו של בכיר פת"ח מוחמד דחלאן בבחירות.

דחלאן נחשב לאוייב גדול של תנועת "האחים המוסלמים" לא פחות מידידו הקרוב, נשיא מצרים עבד אלפתאח א-סיסי.

בימים האחרונים פתחה טורקיה במתקפה חזיתית נגד מוחמד דחלאן כשכלי התקשורת המזוהים עם קטאר נותנים לה רוח גבית.

ב-31 באוקטובר הופיע שר החוץ הטורקי מוולוד צ'אושאולו בראיון ארוך בערוץ אל-ג'זירה, שופר התעמולה של קטאר שבו התייחס למוחמד דחלאן ואמר:

"מוחמד דחלאן הוא טרוריסט, הוא ברח לאיחוד האמירויות מכיוון שהוא סוכן של ישראל,אבו דאבי ניסתה לקדם אותו לתפקידו של אבו מאזן, אנו מכירים את כל העניינים".

מוחמד דחלאן משמש בשנים האחרונות כיועצו של יורש העצר של אבו דאבי מוחמד בן זאיד.

העיתונות הטורקית פירסמה בשנים האחרונות ידיעות המכפישות את מוחמד דחלאן כי היה מעורב בניסיון ההפיכה האחרון נגד הנשיא ארדואן וכי יש לו קשרים עם פתוואללה גולן, מתנגדו של ארדואן המתגורר בארה"ב.

כמו כן היא קשרה את שמו לפרשת רצח העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י בשנרצח בקונוסליה הסעודית באיסטנבול.

ב-19 באפריל עצרו שלטונות טורקיה 2 פלסטינים תושבי רצועת עזה שנטען כי עסקו בריגול לטובת איחוד האמירויות וכי הם אנשיו של מוחמד דחלאן, אחד מהם מת בכלא באיסטנבול ונטען כי התאבד, ברצועת עזה טענו כי הוא חוסל ע"י שלטונות טורקיה.

בעקבות דבריו של שר החוץ הטורקי נגד מוחמד דחלאן, פירסם אתר החדשות של קטאר "אלח'ליג' און ליין" ב-31 באוקטובר מאמר ארוך על מוחמד דחלאן תחת הכותרת "מוחמד דחלאן…הקופסא השחורה של איחוד האמירויות והמשברים באזור".

במאמר נטען כי למוחמד דחלאן שגורש מתנועת פת"ח יש קשרים חזקים למנגנוני הביטחון בישראל והוא מעורב בפרשות רבות הקשורות במלחמות ומאבקים במזה"ת והתמחה בחיסולים.

עוד סופר במאמר כי מוחמד דחלאן היה מעורב בפעילות חשאית בתימן ושליחת שכירי חרב כדי שיבצעו בה חיסולים של אישים בכירים.

במאמר מצוטט מקורב למוחמד דחלאן המתגורר בפאריז שאמר כי "מוחמד דחלאן מהווה אוצר יקר ערך עבור איחוד האמירויות שאי אפשר לוותר עליו לאור המיומנות הפוליטית והביטחונית והמודיעינית שלו מאז שהיה ראש המודיעין המסכל ברצועת עזה שנחשב אז למנגנון המודיעין הפלסטיני החזק ביותר".

תגובתו של מוחמד דחלאן על ההכפשות של טורקיה נגדו לא איחרה לבוא, ב-3 בנובמבר הוא הופיע בטלוויזיה המצרית בתוכניתו של עמרו אדיב והשיב מלחמה שערה.

"טורקיה היא הקבלן הראשי של תוכניות ארה"ב באזור וקטאר היא המממנת" הסביר דחלאן.

הוא טען כי אין שום עויינות בינו לבין העם הטורקי וכי העויינות היא רק מצדו של הנשיא ארדואן.

"בזמן שנלחמתי לצדו של ערפאת", טען דחלאן, "ארדואן התהלך יד ביד עם אריאל שרון בירושלים והניח זר על קברו של בנימין זאב הרצל".

עוד אמר כי החומרים שמשתמשים בהם לבניית ההתנחלויות ואפילו הנשק הישראלי הוא במימון טורקי וכי ארדואן שואף להקים אימפריה עות'מאנית חדשה שתשתלט על מדינות ערב.

דחלאן אישר כי הוא מתכוון להשתתף בבחירות הפלסטיניות לפרלמנט ולנשיאות וכי יקים רשימה לאומית שתתמודד בהן תחת השם "הזרם הרפורמיסטי".

מוחמד דחלאן הוא פופולארי מאוד ברצועת עזה ויש לו מאחזים פוליטיים חזקים ותומכים וגם יחסים טובים עם חמאס שמשתמשת בו כדי לנגח את יריבו הפוליטי המר מחמוד עבאס.

בשנים האחרונות בנה דחלאן גם מאחזים של תומכים במחנות הפליטים בגדה וצייד אותם בנשק, כמו בכירים רבים בצמרת פת"ח גם הוא נערך לקרב הירושה אחרי שמחמוד עבאס ירד מהבמה הפוליטית.

תנועת "האחים המוסלמים" התומכת בחמאס חוששת מאוד מכוחו ומהאפשרות שיהפוך לגורם משפיע בתוך השטחים ויצליח בבחירות, לכן היא מנסה "לשרוף" אותו ולהציגו כסוכן של מדינת ישראל.

אנו רק בתחילת המערכה, מוחמד דחלאן ידוע כלוחם, ערמומי, מתוחכם ונחרץ והוא לא יוותר למתנגדיו וילך עמם עד הסוף.צפויות הפתעות.