עבור לתוכן העמוד
Menu

חמאס מנסה לכפות מצב חדש בירושלים ובהר הבית

ארגון חמאס מנסה לכפות, באמצעות מהלכים כוחניים, מצב חדש בירושלים שבו יורחקו יהודים מהר הבית ומהשכונות הערביות במזרח העיר • ארגוני טרור מאיימים בשיגור רקטות לעבר ישראל אם מצעד הדגלים יעבור בעיר העתיקה בירושלים ומנסים להגדיר  "קווים אדומים" חדשים

ההיסטוריה חוזרת על עצמה, בדיוק כמו בשנה שעברה.

לקראת "יום ירושלים" שיצויין ביום ראשון הבא ומצעד הדגלים שאמור לעבור באותו יום דרך שער שכם והרובע המוסלמי בעיר העתיקה, נערכים צה"ל והמשטרה לקראת הסלמה אפשרית נוכח האיומים של ארגוני הטרור.

על פי גורמים ברצועה, מאחורי הקלעים מתנהלים מגעים קדחתניים של המודיעין המצרי עם בכירי חמאס והג'יהאד האסלאמי ועם השליח המיוחד של האו"ם למזרח התיכון כדי למנוע התלקחות שתביא לסבב לחימה חדש ברצועת עזה ושתהרוס את כל תהליך שיקום הרצועה ואף תביא להפסקת ההקלות ההומניטאריות שישראל העניקה לרצועת עזה בשנה האחרונה.

עדיין לא ברור מה יקרה ביום ראשון הבא למרות האישור של הדרג המדיני למצעד הדגלים לעבור דרך שער שכם והרובע המוסלמי בואכה לכותל המערבי.

גורמי הביטחון יגישו המלצות עד לרגע האחרון לראש הממשלה נפתלי בנט וייתכן שגם הקבינט הביטחוני יכונס לדון בעניין ולקבל החלטה סופית.

מדובר בצעדה מסורתית שהתקיימה בשנים האחרונות במסלול קבוע והייתה למעשה חלק מהסטטוס קוו במזרח ירושלים, אולם לא מן הנמנע שהדרג המדיני יקבל ברגע האחרון החלטה על שינוי המסלול של הצעדה כדי למנוע הסלמה.

ברצועת עזה עוקבים בעניין רב אחר ההתפתחויות,  עד כה הקפיד ארגון חמאס להשאיר את הרצועה מחוץ למעגל העימות עם ישראל מאז החל גל הטרור בערי ישראל וגם בתקופת חודש רמדאן, הוא העדיף לחמם את גזרת מזרח ירושלים ושטחי הגדה כדי שהרצועה תמשיך בנושא השיקום.

לא מן הנמנע שאם ההחלטה הסופית של הדרג המדיני בישראל תהייה לקיים את מצעד הדגלים במסלול המקורי שלו, תשלוף הנהגת חמאס ממקום מחבואו את מוחמד דף, המפקד העליון של הזרוע הצבאית של חמאס כדי שייתן אולטימטום לישראל כפי שהוא כבר עשה בשנה שעברה ערב מבצע "שומר החומות".

לא ברור עדיין אם הנהגת חמאס מעוניינת לשלב את רצועת עזה בירי רקטות, במקרה של הסלמה והתדרדרות במצב הביטחוני, ייתכן שהיא תעדיף לשגר רקטות לעבר גבול הצפון באמצעות השלוחה שלה במחנות הפליטים בדרום לבנון או באמצעות המליציות הפרו איראניות במקומות שונים במזרח התיכון.

הנוסחה "עזה-ירושלים" שעליה הכריז חמאס בשנה שעברה עוברת כעת הרחבה עם הקמתו של "ציר ירושלים".

בציר הזה חברים ארגון חזבאללה, כוח חמאס במחנות הפליטים בדרום לבנון, המליציות הפרו-איראניות בסוריה ובעיראק  והמליציות החות'יות של ארגון "אנצאר אללה" בתימן.

גורמים בחמאס אומרים כי המלחמה בשנה שעברה ברצועת עזה העירה "חזיתות רדומות" וכי הכוחות החברים ב"ציר ירושלים" ישתתפו  בסבב הלחימה הבא וישגרו אף הם רקטות לעבר ישראל.

המטרה של ארגון חמאס היא לכפות מצב חדש בירושלים ובהר הבית באמצעות התפרעויות בשטח ושיגורי רקטות לעבר ישראל כדי לשחוק את הסטטוס קוו הקיים וליצור מצב חדש שבו יהודים מורחקים מהר הבית ומהשכונות הערביות במזרח ירושלים כמו העיר העתיקה, שכונת שיח' ג'ראח,שכונת ואדי ג'וז, הכפר סילואן ועוד.

ארגון חמאס מנסה לשמור על "הקווים האדומים" שהוא יצר לטענתו בשנה שעברה במהלך מבצע "חרב ירושלים", מצעד הדגלים ברחובות העיר העתיקה הוא מבחינתו חצייה של "קו אדום".

לכן יצאו אסמעיל הניה וזיאד נ'חאלה מנהיגי חמאס והג'יהאד האסלמי בשורה של אזהרות לישראל כשהם נתמכים על ידי החמ"ל המשותף של כל הפלגים ברצועת עזה.

הם מזהירים את ישראל מפני "שבירת הכללים החדשים" שהם קבעו וחזרה לנקודת ההתחלה.

אסמעיל הניה הבהיר כי "ההתנגדות תשתמש בכל האפשרויות העומדות לרשותה ותתעמת עם צעדת הדגלים" וקרא  לפלסטינים "להיות במצב היכון".

ארגון חמאס מצפה שאם תפתח מערכה צבאית חדש עם ישראל יצטרפו אליה גם המגזר הערבי בישראל וגם הערבים המתגוררים בערים המעורבות ומדגיש כי חשוב לשמור על "אחדות כל החזיתות" במאבק נגד ישראל.